Sayfa 652/742 İlkİlk ... 152552602642650651652653654662702 ... SonSon
Arama sonucu : 5932 madde; 5,209 - 5,216 arası.

Konu: MNDRS - Menderes Tekstil

1. Bende sayın uç kırkbeş, ve sayin playmaker in yazdiklarindan alinti yaparak dilekcemi yazdim. Hayırlısı olsun.

Sayın yetkili,
    Borsa İstanbul'da mndrs kodu ile işlem görmekte olan Menderes Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ'nin ortağıyım. Menderes tekstilin hakim ortağı Akça holding tarafından 15-18 kasım 2022 tarihleri arasında 23.792.511 TL toplam nominal tutarlı pay satışı gerçekleşmiştir.

Satış işleminin gerçekleşmesinin 6 ay akabinde , 17.05.2023 tarihinde mevcut ortakların rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak tahsisli sermaye artırımı için kurulunuza başvuruda bulunulmuştur.

Menderes Tekstilin mevcut durumunda bulunduğu fiyat Akça holdingin pay satışı yaptığı fiyatın çok altında kalmaktadır ve bu 6 ay boyunca piyasa faizleri de yüksek kalmıştır.

Tahsisli pay satış fiyatı belirlenirken mevcut ortakların hak kaybı oluşmaması için Borsa İstanbul'un belirleyeceği Toptan alım satım prosedürüyle (TSP) belirlenen baz fiyat ile hakim ortağın pay satış fiyat ortalaması + faizden yüksek olanı olacak şekilde belirlenmesini,
    Ayrıca, Akça holdingin diğer bir iştiraki olan Osman Akça Tar. Ürün. İth. İhr. San. ve Tic. A.Ş. nin Menderes Tekstile 404 milyon TL borcu oldugu son bilancoda görünmektedir. Akca holding Menderes tekstilde hisse karsiligi 250 mln tl koyacagina, bu tutarı Akca Tarım a koysa ve Akca Tarimda bu meblağ ile Menderes tekstile olan 404 mln tl borcunun 250 mln tl sini ödese daha etik olmaz mı? Akça holdingin yapmak istedigi bir nev-i borclu oldugu sirkete borcunu ödemek varken bu borcu odemeyip nakit karsiligi Menderes tekstilde ki pay oranini artirmaktir. Bu her ne kadar hukuku olsada %60 a yakini halka acik olan bir sirkette küçük yatirimcinin hakkının yenmesidir ve hiç etik bir davraniş değildir.

Tahsisli sermaye artışı degerlendirilirken yukaridaki iki hususun tarafinizdan dikkate alinmasini (gerekirse hakim ortak Akca holdingin uyarilmasini) talep eder, geregini arz ederim

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Kesinlikle haklı talepler.

Nasılsa başkaları yazdı ben yazmama gerek yok demeyin.

Ben iki defa yazdım.

Yazmaya üşeniyorsanız bu metinlerden kopyala yapıştır yapın Cimer üzerinden gönderin. 3-5 Dakikakanızı ancak alır

3.  Alıntı Originally Posted by balıkadam Yazıyı Oku
    Bende sayın uç kırkbeş, ve sayin playmaker in yazdiklarindan alinti yaparak dilekcemi yazdim. Hayırlısı olsun.

Sayın yetkili,
    Borsa İstanbul'da mndrs kodu ile işlem görmekte olan Menderes Tekstil Sanayi ve Ticaret AŞ'nin ortağıyım. Menderes tekstilin hakim ortağı Akça holding tarafından 15-18 kasım 2022 tarihleri arasında 23.792.511 TL toplam nominal tutarlı pay satışı gerçekleşmiştir.

Satış işleminin gerçekleşmesinin 6 ay akabinde , 17.05.2023 tarihinde mevcut ortakların rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak tahsisli sermaye artırımı için kurulunuza başvuruda bulunulmuştur.

Menderes Tekstilin mevcut durumunda bulunduğu fiyat Akça holdingin pay satışı yaptığı fiyatın çok altında kalmaktadır ve bu 6 ay boyunca piyasa faizleri de yüksek kalmıştır.

Tahsisli pay satış fiyatı belirlenirken mevcut ortakların hak kaybı oluşmaması için Borsa İstanbul'un belirleyeceği Toptan alım satım prosedürüyle (TSP) belirlenen baz fiyat ile hakim ortağın pay satış fiyat ortalaması + faizden yüksek olanı olacak şekilde belirlenmesini,
    Ayrıca, Akça holdingin diğer bir iştiraki olan Osman Akça Tar. Ürün. İth. İhr. San. ve Tic. A.Ş. nin Menderes Tekstile 404 milyon TL borcu oldugu son bilancoda görünmektedir. Akca holding Menderes tekstilde hisse karsiligi 250 mln tl koyacagina, bu tutarı Akca Tarım a koysa ve Akca Tarimda bu meblağ ile Menderes tekstile olan 404 mln tl borcunun 250 mln tl sini ödese daha etik olmaz mı? Akça holdingin yapmak istedigi bir nev-i borclu oldugu sirkete borcunu ödemek varken bu borcu odemeyip nakit karsiligi Menderes tekstilde ki pay oranini artirmaktir. Bu her ne kadar hukuku olsada %60 a yakini halka acik olan bir sirkette küçük yatirimcinin hakkının yenmesidir ve hiç etik bir davraniş değildir.

Tahsisli sermaye artışı degerlendirilirken yukaridaki iki hususun tarafinizdan dikkate alinmasini (gerekirse hakim ortak Akca holdingin uyarilmasini) talep eder, geregini arz ederim

SM-M515F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Eline sağlık hocam
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

4. Kurullar yerleşmiş içtihatlara göre karar verirler mevzuat belli içtihat belli %99,99 çıkacak kararda belli boşu boşuna meşgul etmeyin derim

sermaye arttırımı ayrı grup borç alacak ayrı şeyler

başka bir ülkede yaşamıyorsanız bilmeniz gerekli bankalar 15 gündür durdu kredi vs çok azalttılar hatta bireyselin kmh, kredi kartını bile düşürdüler
    şu ortamda kısa vadeli borçta yüksekken bu para menderese ilaç gibi gelir
    mevcut yönetim ve politika devam edeceğe benziyor
    hem finansan maliyeti hemde kredi bulma imkanları bayağı bir daralacak

şirkete para girmesin diye ne gerekiyorsa yapıyorsunuz
    sanki firma naki zengini ege endüstri
    12 ayda ödeyeceği kredi 1.3 milyar civarında umarım sabit faizlidir
    şuan mevduat faizleri %40 dayandı kredide peşinden %50 gelecektir
    bukadar yüksek faizle refinanse edilmez kredileri itfa etmeleri gerekir
    bide enerji yatırımı vs kötü zamana denk geldi
    umarım kur kısa zamanda yükselir stokları 3 kuruşa satmayız
    şu otel işinide inş 2. Kez düşünürler
    türkiyede finansmana erişim zorlaşıyor varlık satıp borcu azaltmalı

5.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku

şirkete para girmesin diye ne gerekiyorsa yapıyorsunuz
    kim para girmesin diye ne gerekiyorsa yapıyor ?

Buradaki insanlar sadece adil fiyatla tahsisli istiyor.

210 milyona yakın para girişi oldu pay satışından. O parayı finansman bonosuna yatırsa bile 6 ayda en az 20 milyon gelir ede etmiştir akça holding

Adil fiyat olmazsa kötü niyetli patronlara örnek olur bu durum ve bir furya başlar
    Zengini fakir eden müsrif evlattır .Memuru fakir eden süslü avrattır .Fakiri fakir eden kuru inattır

6.  Alıntı Originally Posted by Uc_kirkbes Yazıyı Oku
    kim para girmesin diye ne gerekiyorsa yapıyor ?

Buradaki insanlar sadece adil fiyatla tahsisli istiyor.

210 milyona yakın para girişi oldu pay satışından. O parayı finansman bonosuna yatırsa bile 6 ayda en az 20 milyon gelir ede etmiştir akça holding

Adil fiyat olmazsa kötü niyetli patronlara örnek olur bu durum ve bir furya başlar
    içtihat belli de ben fiyat konusuna çok takılmıyorum 8-9-10-11 olmuş fark etmez

8 den yapsa 31.25 milyon hisse yapar sermaye olur 281,25 akçanın aldığı payda %41,35 den %47,86 çıkar artış sadece %6,51 olur
    10 tl yaptı 25 milyon artar sermaye olur 275 milyon ak.a payı %41,35 den %46,68 gelir artış sadece %5,33 olur
    8 ile 10 arasında hisse dağılımında yüzde 1 virgül 17 puan oynadı ne kasıyorsunuz bukadar ?

hadi bunuda geçtim yahu akçadan tarım alacağı parayı tahsil etsen şirkete ek ne gelir gelecek
    diyelimki tarım alacağını tahsil etti 250 milyon kısmı e ne oldu şirkete fayda ne 0000
    tahsisili yapsa 250 geliyor üstüne belli süre içinde alacağıda tahsil edecek yani firma 250 nakit girişi yaratmış oldu

bazen kendimden şüphe ettiriyorsunuz

7. Hinlik olmazsa 6 ay önce sattığı hisseyi bugün geri almasının hemde tahsisli olarak ne mantığı var

Hani bir borsa fıkrası varya e o zaman biz bu moku niye yedik diye işte tam olarak o olur

Patron bunu yermi yemez illaki ucuza almak için hisselerimizi kırk takla atacaktır

8.  Alıntı Originally Posted by tarik1234 Yazıyı Oku
    içtihat belli de ben fiyat konusuna çok takılmıyorum 8-9-10-11 olmuş fark etmez

8 den yapsa 31.25 milyon hisse yapar sermaye olur 281,25 akçanın aldığı payda %41,35 den %47,86 çıkar artış sadece %6,51 olur
    10 tl yaptı 25 milyon artar sermaye olur 275 milyon ak.a payı %41,35 den %46,68 gelir artış sadece %5,33 olur
    8 ile 10 arasında hisse dağılımında yüzde 1 virgül 17 puan oynadı ne kasıyorsunuz bukadar ?

hadi bunuda geçtim yahu akçadan tarım alacağı parayı tahsil etsen şirkete ek ne gelir gelecek
    diyelimki tarım alacağını tahsil etti 250 milyon kısmı e ne oldu şirkete fayda ne 0000
    tahsisili yapsa 250 geliyor üstüne belli süre içinde alacağıda tahsil edecek yani firma 250 nakit girişi yaratmış oldu

bazen kendimden şüphe ettiriyorsunuz
    tarık bey yapmayın

Pay satış bilgi formuna yakalanmamak için yaklaşık 24 milyon lot sattı

210 milyon + 6,7 aylık yüksek piyasa faizi ile nereden baksanız 240-250 milyon arası para eder

250 milyonu 6 dan tahsisli yapsa 41,6 milyon lot yapar

41,6-24 = düzhesap 17 milyon lot bedavaya gelir

Sayfa 652/742 İlkİlk ... 152552602642650651652653654662702 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •