Onemli Gunler Banner
Sayfa 672/1312 İlkİlk ... 1725726226626706716726736746827227721172 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 5,369 - 5,376 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Bu kira mevzuları zorla insanı kötü yapar bu bir gerçek. Babamın da çok fazla evi olduğundan bir eve kiracının ne kadar hasar verebileceğini iyi bildiğimden kendi kiracımla uygun anlaşma yoluna gittim. Ben de başka şehirde kiracıyım ve ev sahibi %100 zam istiyor. Ben kendiliğinden %55 vermeyi kabul etmiştim üstelik daha 3 yıllık kiracıyım. Bu gidişle %25 zamlı kirayı hesabına yollayıp beni çıkartabilirsen çıkar diyeceğim. Zaten bu şehirde son 10 ayım kaldı. Bu arada % 100 zam istenen ev de Erzincan'da. Klasik Anadolu çakallığı yapıyor. Sözleşmede demirbaşları yazmamışlar. En son beni kızdırıp kombiyi ocağı da alıp taşıtacaklar. İyi niyetli olunca da saf sanılıyorsun bu memlekette.
    Siz bunları yaparken karşı tarafın eli armut toplayacaksa problem yok.
    Bence yine de üç aşağı beş yukarı anlaşmaya bakın.

Alıntı Originally Posted by cafer76 Yazıyı Oku
    Kiraci yüzde 25 zam yapacağım istiyorsan gidip kira tespit davasi acabilirsin derse yasal olarak ne yapilabilir. Beş yıl mevzusu sanırım yanlış yorumlanıyor
    Sayın Kelebekx işin yasal yönünü anlatmış.
    Bir de ev sahibinin "ben mahkemede hak aramakla uğraşamam. direkt ağız burun dalarım, sonra sen hakkkını aramakla uğraş" deme ihtimalini düşünün bence.

Beyler iki önemli hususu unutmayın.

1- Yasal olan her şey doğru olmayabilir, doğru olan her şey de yasal olmayabilir. Doğruyu yasayla değil, vicdanla bulmak gerek.

2- Yasaların sizden yana olması, muhtemel bir tartışmada ölmenizi veya sakat kalmanızı egellemez. (Trafikte bisiklet kullanan biri olarak bunu çok iyi bilirim. Kavşakta bir arabayla çarpıştığında sana yeşil yanıyor olması, ölmeni engellemez. Haklı haklı ölürsün)
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

2.  Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Çok net bir şey elde edemez. Tek tanık biziz. O 5100 ü odesek hala kiraya zam yapmaya göre karlıyız.Bizi çıkartması zaten imkansız. Çok net karar verdim %25 zam yapıp geçeceğim. Zaten son 10 aylık kiracılık deneyimim. Bakalım ev sahibi lehine tek karar çıkarsa sizi haberdar ederim.
    Sayın güneydenizi bi yanlış anlaşılma oldu heralde,

Benim anlattıklarım sizin evden ayrılırken evin demirbaşlarını da söküp götürmeniz yani çalmanız halinde karşılaşacağınız şeylerdi.

Siz sözleşmede kombi vb.teslimi yapıldığı yazılmadığı için taşınırken bu demirbaşları alıp götürürüm gibi şeyler yazınca ben böylesi bir haksız eylemin sonuçlarını yazdım.

Yoksa zaten 3 yıllık kiracısınız, sizden yüzde 25'ten fazla artış isteyemiyor. Artış dönemi gelince yüzde 25 artmış haliyle yeni kirayı gönderin yeterli.

Tabi Allah muhafaza, sayın djoz'un anlattığı 3.sayfa olaylarının olması da Türkiye'de her zaman mümkün.

Duhul
    Apr 2022
    İkamet
    adana
    Gönderi
    6,337
    Evsahibi olsam bu hafta çarçıya pazara gidince iyice bakardım fiyatlara....
    Kiracı olsamda şöyle bir hırdavatcıya nalbura filan uğrardım , çimento alçı seramik cam fiyatları ne olmuş diye...
    sonra gözgöze gelirdim karşı tarafla.o an aklımdan geçen ilk zam oranını söylerdim.

4.  Alıntı Originally Posted by Güneydenizi Yazıyı Oku
    Çok net bir şey elde edemez. Tek tanık biziz. O 5100 ü odesek hala kiraya zam yapmaya göre karlıyız.Bizi çıkartması zaten imkansız. Çok net karar verdim %25 zam yapıp geçeceğim. Zaten son 10 aylık kiracılık deneyimim. Bakalım ev sahibi lehine tek karar çıkarsa sizi haberdar ederim.
    Kişi kendine yakışanı yapar, karşıdaki çakallık yapıyorsa, ben de yaparım diyorsan, çakallığı kendine yakıştırıyorsun demektir.

Bence yapman gereken şu: Bu işin hakkı %50 midir, ki bence de öyledir( özellikle Anadolu şehirlerinde böyledir bence, kaldı ki önceki yasaya göre de bu civarda bir artış yapılabiliyordu max). O zaman %50-55 neyse dediğin artışı yapıp hesabına yatırırsın. Ev sahibine de dilersen evden çıkarmaya çalış, hem boşa uğraşırsın, hem de %25 olan yerde %50 istiyorsun denir, mahkemede her türlü haksız duruma düşersin.

Bu ev sahibi-kiracı mevzularında insani kaliteden taviz vermemek şart. Karşındaki höt zöt, hane dokunulmazlığına saygı göstermeyen biriyse senin de kalkıp kombiyi sökerim demen ayıptır. Bir kızgınlık anında yapılacak bu tür fevri hareketler herkesten çok kişinin kendisine zarar verir, haklıyken haksız duruma düşürür.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

5. Bir de beyaz yakalı, hayatında kavga dövüş işlerine pek girmemiş, bıçak-silah vs kullanmak zorunda kalmamış arkadaşlardan dayılananları görüyorum. Bırakın bu fantezileri

Bakın biraz idman olsun diye dalayım dersin, dayak yersen sıkıntı yok, stres atmış olursun. Ama mecbur kalır, kendini korurken adamı dövmüş olursun. Gurur yapar, eşi dostu toplar gelir, dayak yersin, yine sorun yok.

İşin içine kaba kuvvet girince, nereye varacağı belli olmaz. Dayağı biraz abartırsın, adam silah, bıçak ne varsa saldırır, işte bu durumda ölsen-yaralansan da, karşıdaki ölse-yaralansa da dert.

Hele ailenle, çoluk çocukla kakıyorsan işi hiç bu noktalara vardırmamak lazım. 30 larını geçmiş, hiç adam dövmemiş, hiç dayak yememiş, hayatı boyunca masa başı bilgisayarla, kağıt kalemle mücadele vermiş hiç bir arkadaşa bu tür yollara tevessül etmelerini önermem.

Not: bu yazdıklarımdan uysal koyun olalım, hakkımızı yedirelim, hiç bir şeye itiraz etmeyelim sonucu çıkaran varsa; sıkıntı yok, bu kafayla devam etsin o.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku
    Demirbaşların kiracıya teslimi tanık anlatımlarıyla veya ev sahibinin daha önceki fotoğraflarıyla kolaylıkla ispatlanabilir. Eşyaları alırsanız TCK 155 maddesindeki güveni kötüye kullanma suçunu işlemiş olursunuz. Ceza ve hukuk mahkemelerindeki sadece avukatlık ücretleri bile sizin aleyhinize asgari iki tane ayrı 5.100 TL tutarında olur, bi de icra dosyasındaki avukatlık ücreti ve demirbaşların değeri ve yasal takip faiz ve masrafları derken sizi duman ederler.
    Kaldı ki buraya yazılan girdi bile delildir.Zaten arkadaş işleyeceği suçu buraya itiraf etmiş durumda.Her neyse yapılması düşünülen iş suçtur kimseye tavsiye etmem.Yüzde yirmibeş artış hukuki haktır,bence burada ev sahipleri olarak acaip bir kazık yemiş durumdayız.Ama yapılacak şeyler de sınırlı,benim aklıma fiyat kira oranı iyice anlamsızlaşan mallarımı yavaştan elden çıkarmaya çalışmak gibi fikirler geliyor.Yoksa bu enflasyon artışını kiracılara yansıtmak hem rahatsız edici hem de pek de mümkün olmayan bir şey.Hadi bu yıl yansıttık iki yıl sonra gene bu tüfe ve hakiki enflasyon farkı ile sorun gene önümüze gelecek,bu işlerin sonu mecazi anlamda değil gerçek anlamda karakolda biter ki kimseye tavsiye etmem,suç profesyonel adamların işidir,öyle asarım keserimler boş işler.

7.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Kaldı ki buraya yazılan girdi bile delildir.Zaten arkadaş işleyeceği suçu buraya itiraf etmiş durumda.Her neyse yapılması düşünülen iş suçtur kimseye tavsiye etmem.Yüzde yirmibeş artış hukuki haktır,bence burada ev sahipleri olarak acaip bir kazık yemiş durumdayız.Ama yapılacak şeyler de sınırlı,benim aklıma fiyat kira oranı iyice anlamsızlaşan mallarımı yavaştan elden çıkarmaya çalışmak gibi fikirler geliyor.Yoksa bu enflasyon artışını kiracılara yansıtmak hem rahatsız edici hem de pek de mümkün olmayan bir şey.Hadi bu yıl yansıttık iki yıl sonra gene bu tüfe ve hakiki enflasyon farkı ile sorun gene önümüze gelecek,bu işlerin sonu mecazi anlamda değil gerçek anlamda karakolda biter ki kimseye tavsiye etmem,suç profesyonel adamların işidir,öyle asarım keserimler boş işler.
    Benim anlatmaya çalıştığımı çok veciz bir şekilde ifade etmişsiniz. Evet adam dövmek, bıçaklamak, vurmak profesyonel bir iştir, acemilik kaldırmaz.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Bir de beyaz yakalı, hayatında kavga dövüş işlerine pek girmemiş, bıçak-silah vs kullanmak zorunda kalmamış arkadaşlardan dayılananları görüyorum. Bırakın bu fantezileri

Bakın biraz idman olsun diye dalayım dersin, dayak yersen sıkıntı yok, stres atmış olursun. Ama mecbur kalır, kendini korurken adamı dövmüş olursun. Gurur yapar, eşi dostu toplar gelir, dayak yersin, yine sorun yok.

İşin içine kaba kuvvet girince, nereye varacağı belli olmaz. Dayağı biraz abartırsın, adam silah, bıçak ne varsa saldırır, işte bu durumda ölsen-yaralansan da, karşıdaki ölse-yaralansa da dert.

Hele ailenle, çoluk çocukla kakıyorsan işi hiç bu noktalara vardırmamak lazım. 30 larını geçmiş, hiç adam dövmemiş, hiç dayak yememiş, hayatı boyunca masa başı bilgisayarla, kağıt kalemle mücadele vermiş hiç bir arkadaşa bu tür yollara tevessül etmelerini önermem.

Not: bu yazdıklarımdan uysal koyun olalım, hakkımızı yedirelim, hiç bir şeye itiraz etmeyelim sonucu çıkaran varsa; sıkıntı yok, bu kafayla devam etsin o.
    Meslek gereği silah alma hakkımız var 15 yıldır silahım var bi heves ilk aldığımda 2-3 kez plliğona gittim. Bide Mardine göreve giderken üzerime almıştım. Ondan sonra dedim la bu karadenizlilikle ne şeyime tabanca taşıyon. Ya kullanman gerekirse kullanacanmı sen çekene kadar biri seni vurur. O gün bugündür tabanca yı koyduğum yerde kaldı.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Sayfa 672/1312 İlkİlk ... 1725726226626706716726736746827227721172 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •