Sayfa 673/1031 İlkİlk ... 173573623663671672673674675683723773 ... SonSon
Arama sonucu : 8246 madde; 5,377 - 5,384 arası.

Konu: Altın fiyatlarının geleceği (XAU)

Alıntı Originally Posted by Cilginfenci Yazıyı Oku
    Enflasyon 2 çeşittir.

1- talep
    2-maliyet

Talep bazlı enflasyonla mücadele etmek en basit olanıdır. Bir malın fiyatı sürekli artarsa karşına bir başka rakip firma çıkar senden ucuza satar sen mecburen düşürmek zorunda kalırsın. Ben abd de enflasyonun beklendiği gibi %4 lere geleceğini sanmıyorum.
    Konumuz amerika,amerika neyi üretiyor ki malın fiyatını kendi belirlesin.Dünyada üretim azalıyor,artık üretilen her malın peşine daha fazla para takılıyor,para çok mal az ,bu matematikte fiyatlar nasıl artmayacak.

Şu anda hem talep enflasyonu hem de maliyet enflasyonu var.

Ben mühendisim ekonomist değilim fakat artık şu teori ekonomide çökmüştür. Para basarsan enflasyon olur. Rezerv parayı istediğin kadar bas yine enflasyon olmuyor. Dünyada enflasyon sorunu olan tek ülke türkiye. Abd, avrupa, japonya ne kadar para basarsa bassın enflasyon yükselmeyecek.
    QE lerle dediğin doğruydu, şimdi ufaktan ufaktan ikinci aşama olan helikopter paraya geçildi..yani ceplere para konmaya başlandı..devamı da gelecek ama bundan sonraki adım devasa kamu yatırımları ile milletin cebine para koymak olacak..ayrıca tüm gelişmiş ülkelerde M2 para arzı corona dolayısıyla Marttan beri ort. %25 arttı..bundanda enflasyona katkı gelecek..bu arada bende mühendisim..

2008 de para basıldı o zaman neden enflasyon olmadı

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Para vatandaşın eline geçerse enflasyon şartdır,şimdiye kadar para aşağı gitmedi,sistem içinde kaldı ondan enflasyon patlamadı.Yoksa o teorinin çıkışı mümkün mü.Aynı malı üret,o malın peşine daha fazla para düşsün,ama fiyat artmasın,con ahmetin makinası mı bu.
    Dediğin gibi çok fazla para az miktardaki malı kovalamaya başlarsa bunun karşılığı enflasyondur..

Bizim yüzlüklerde bile geçen sene ''D'' serisinden ''F'' serisine bir çırpıda geçiverdik..tabii sonuç ortada..

2008 de para basıldı o zaman neden enflasyon olmadı
    O zamanki para basma ile son yapılan para basma tamamen farklı.Şu anda para vatandaşın cebine karşılıksız konuyor,bu da eşittir enflasyon.nokta.

Sn enki şaka yaptım ,aman ha kızmayın.

Gerçi bu konuda sanırım nokta konabilir,en azından ikimiz için durum böyle)))))))

Sayfa 673/1031 İlkİlk ... 173573623663671672673674675683723773 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •