Sayfa 68/183 İlkİlk ... 1858666768697078118168 ... SonSon
Arama sonucu : 1464 madde; 537 - 544 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet II

Örneğin, İstanbul’da ikamet eden Yalçın Bey, Nisan 2021 tarihinde 100 bin ABD Doları karşılığında eurobond satın almış ve Haziran 2022 tarihinde 120 bin ABD doları karşılığında satmıştır. 1 dolar Nisan 2021’de 8 TL, Haziran 2022’de ise 17 TL’dir.

Çözüme başlamadan önce yukarıdaki tabloya göre Yİ-ÜFE değerlerini bulalım.

(İktisap ettiği aydan önceki aya ait) Mart 2021 Yİ-ÜFE; 614,93

(Sattığı aydan önceki aya ait) Mayıs 2022 Yİ-ÜFE; 1548,01’dir.

Gelelim çözüme;
    Mayıs 2022 Yİ-ÜFE - Mart 2021 Yİ-ÜFE
    1548,01- 614,93=933,08

933,08 sayısı, Mart 2021’deki Yİ-ÜFE değeri olan 614,93’ün yüzde 151,73’üne yani yüzde 10’dan fazla bir tutarına isabet edeceğinden endeksleme yapılacaktır. Dolayısıyla da alış tutarını yüzde 151,73 oranıyla endeksleyeceğiz. Ama öncelikle aşağıdaki işlemi yapmalıyız.

100 bin dolar*8TL (Nisan 2021’deki dolar kuru); 800 bin TL
    120 bin dolar*17 TL (Mayıs 2022’deki dolar kuru); 2 milyon 40 bin TL

Sonra alış bedelini yüzde 151,73 ile endeksleyip maliyet bedelimizi bulmamız gerekecek. Yani 800 bin TL*%151,73 (Yİ-ÜFE artış oranı); 2 milyon 14 bin TL’yi bulacağız.

Böylece matrahımız (2 milyon 40 bin TL-2 milyon 14 bin TL=) 26 bin TL olur. Yani 26 bin TL üzerinden gelir vergisi ödenecek.

Görüldüğü üzere eurobondlarda alış/satış tarihlerinde TL’ye çevrildiğinden kur farkları da vergilendirilmektedir.

BUNA gore benim 2020 basinda aldigim tum eurobond lari su an satarsam SIFIR vergi cikiyor
    Cunku benim YI-UFE artis degeri %345 cikiyor...
    aralik 2019 da 454.08
    aralik 2022 de 1567.11 dogru hesapladim degil mi dostlar

usd kurlari da aralik 2019 da 5.9616
    su an guncel kur 18.791 desek (alim bedeli, satis tan az oluyor zarar oluyor ve SIFIR vergi cikiyor)

Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    2023de beyan edilecek Eurobond gelirleri ile ilgili güncel bir yazı

https://t24.com.tr/yazarlar/murat-ba...elirleri,38162
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Eurobond satisi yaparsaniz beyan edilir ama YI-UFE artis degeri duzeltmede vergi cikmaz ise belki beyan edilmeyebilir ama beyan edip verginin cikmayacagi ispat ta edilebilir bunu sormak lazim belki yada vergi talep edildiginde bu hesap gosterilebilir ne dersiniz...

Alıntı Originally Posted by hbayburtlu Yazıyı Oku
    Merhabalar,

Yazıda 2022 eurobond gelirleri beyan edilmesi gerekmektedir yazılmış. 70bin aşılma durumu yazılmamış. Acaba aşıma bakılmaksızın beyan edilmesi gibi bir düzenleme mi oldu, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Selamlar

Dostum benim mart 23te vade sonu olan eurobond lar var ve orada yaklasik 1000usd civarinda fark oluyor bunun icin enf ve usdtry hesabi gene o YI-UFE hesabi mi yapmaliyiz

alim yaptigim tarih ocak 2020 idi
    mart 2023 vade sonu ise
    alim 454.08
    satis subat 2023e bakicam
    oranti yapicam

(satis usd kuru x eurobond sayisi) ile (oranti x usd x eurobond sayisi)
    burada cikan deger pozitif ise onu beyan edecegim, dogru mudur

Alıntı Originally Posted by abctrader Yazıyı Oku
    Merhabalar,

Eurobond vergi konusunu bildiğim kadarı ile toparlamam gerekirse;

4- İtfa sonunda , iskontolu aldığınız Eurobondlarınız nominal olarak size döndüğünde, aradaki farkla ilgili vergi beyanı vermelisiniz.( Enf. ve USDTRY kur farkı hesaplaması yapılarak)
    .

Yeni dostlara da sunu diyelim banka satis eurobond ile banka alis eurobond fiyat farki vardir
    1050 usd a size sattigi bondu sizden 1010 usd a alis banka

bunu net soyleyelim kripto gibi gormesin bunu yeniler, zaten vergi isini filan bilmeden hizli al sat yapanlar varsa vay ki vay

Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Ziraat ve TEB'de aldığınızdan 2 iş günü sonra portföyünüzde görünüyor. Ziraatten sattığımda ise karşılığı anında hesabımda görünmedi. Ama o gün başka bir eurobond almak istediğimde sattığım tutarla almama izin verdi.

5. günaydın

Fon mu alayım yoksa eb nin kendisini mi alayım arada gidip geliyorum.

Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    günaydın

Fon mu alayım yoksa eb nin kendisini mi alayım arada gidip geliyorum.
    Günaydın bende geçen sene eurobondlar 200 bin lot alınıyor diye bilerek bir arkadaşımın önerisi üzerine eurobond fonu aldım. Sonradan bu başlığı keşfedip okudum. Aldığım fon ise o sırada CDS'ler düşük olduğundan şimdiye kadar bu fonda dolar bazında %20 civarında zarardayım. Fonun içindeki eurbondları incelediğimde ise daha öncede yüksek fiyata alınmış düşük faizli eurobondlar olduğunu gördüm. Zararda olduğum için elim oldukça bağlandı.

Başka bir arkadaşım ise çok detaylı bilgisi olmadan bu yaz başka bir eurobond fonu almış. Ancak CDS'ler o sıralar yüksek olduğundan fon bu güne kadar prim yaptı.

Fonların dezavantajı zamanlaması size uymayabiliyor. Ne kazanıp kaybedeceğiniz belirsiz. Eurobond kendiniz alırsanız alırken ne kadar zamanda ne kadar getirisi olacak biliyorsunuz. Ancak diğer yatırım araçlarının getirisinden az gelir elde etme riski içeriyor. Eurobond fonlarında ise bence tamamen belirsizlik var. Ancak vergi beyanname vs derdi yok.

Kişisel düşüncem bir daha eurobond fonlarına bulaşmamak şeklinde. Ama herkesin düşüncesi veya yatırım aralıkları farklı olduğundan fonları çok daha cazip görüp kazanç elde edenlerde olabilir. Ancak Eurobond fonu alırken TL ile değil Dolarla fonu almak önemli diye düşünüyorum. Tefasta fonların dolar getirileri vs görünmüyor ama alacağınız fonu inceleyip dolarla alınıp alınmadığına da bakın derim.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir, itibar etmeyiniz.

7. Fonun tek avantajı beyanname vs uğraşmıyorsun. haklısınız.

Kısa bir soru sormak istiyorum.
    Eşim ve ben eurobond da gelir vergisi beyanında birlikte mi görülüyoruz yoksa birey olarak ayrı ayrı mı değerlendiriliyoruz.

8.  Alıntı Originally Posted by duck wing duck Yazıyı Oku
    Günaydın bende geçen sene eurobondlar 200 bin lot alınıyor diye bilerek bir arkadaşımın önerisi üzerine eurobond fonu aldım. Sonradan bu başlığı keşfedip okudum. Aldığım fon ise o sırada CDS'ler düşük olduğundan şimdiye kadar bu fonda dolar bazında %20 civarında zarardayım. Fonun içindeki eurbondları incelediğimde ise daha öncede yüksek fiyata alınmış düşük faizli eurobondlar olduğunu gördüm. Zararda olduğum için elim oldukça bağlandı.

Başka bir arkadaşım ise çok detaylı bilgisi olmadan bu yaz başka bir eurobond fonu almış. Ancak CDS'ler o sıralar yüksek olduğundan fon bu güne kadar prim yaptı.

Fonların dezavantajı zamanlaması size uymayabiliyor. Ne kazanıp kaybedeceğiniz belirsiz. Eurobond kendiniz alırsanız alırken ne kadar zamanda ne kadar getirisi olacak biliyorsunuz. Ancak diğer yatırım araçlarının getirisinden az gelir elde etme riski içeriyor. Eurobond fonlarında ise bence tamamen belirsizlik var. Ancak vergi beyanname vs derdi yok.

Kişisel düşüncem bir daha eurobond fonlarına bulaşmamak şeklinde. Ama herkesin düşüncesi veya yatırım aralıkları farklı olduğundan fonları çok daha cazip görüp kazanç elde edenlerde olabilir. Ancak Eurobond fonu alırken TL ile değil Dolarla fonu almak önemli diye düşünüyorum. Tefasta fonların dolar getirileri vs görünmüyor ama alacağınız fonu inceleyip dolarla alınıp alınmadığına da bakın derim.
    Bu arada takip ettiğim eb fonlarının 2022 ocak ayından bugüne kadarki getiri eğrilerini paylaşmak istiyorum.
    usdtry ile kıyaslamalı

Sayfa 68/183 İlkİlk ... 1858666768697078118168 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •