Onemli Gunler Banner
Sayfa 6845/7020 İlkİlk ... 5845634567456795683568436844684568466847685568956945 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 54,753 - 54,760 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1.  Alıntı Originally Posted by Terraluna Yazıyı Oku
    Hollandali ressam Godfried Schalken'in olum yildonumu ( 16 Kasim 1706 )

Young Girl with a Fish, 1675 – 1680

İnci Küpeli Kız kadar güzel bir resim.
    ve Allah sana güçlü yardım elini uzatacaktır.

2.  Alıntı Originally Posted by Terraluna Yazıyı Oku
    Irlandali ressam Francis Danby'nin dogum yildonumu ( 16 Kasim 1793 )

The Deluge, 1840

Bilgisayarımın yeni arka planı

3.  Alıntı Originally Posted by Terraluna Yazıyı Oku
    2010 yilinda Nobel Odullu’nu kazanan Portekizli yazar José ( de Sousa ) Saramago'nun dogum yildonumu ( 16 Kasim 1922 )

Yolculuk asla bitmez. Biten yolculardir sadece. Ustelik onlar da hatirda, anilarda, anlatilarda bir sure daha kalirlar. Kumsalda oturan yolcu 'Gorulecek baska bir sey kalmadi'dediginde bilir aslinda bunun boyle olmadigini. Yolculugun sonu bir yenisinin baslangicindan ibarettir. Gorulmeyeni gormek sarttir; gorulmus olani yeniden gormek; yazin goruleni bir de kisin gormek, gece goruleni bir de gunduz gozuyle seyretmek, eskiden yagmurun islattigini simdi gunes altinda gormek, olmamis hasadi, curumus meyveyi, yeri degismis kayayi, onceleri orada olmayan golgeyi. Atilan adimlarin ustunden yeniden gecmek gerekir, tekrar etmek ve yanlarina yenilerini eklemek icin. Yolculuga yeniden cikmak gerekir. Her zaman. Yolcu yeniden yollarda.
    Çok güzel

4.  Alıntı Originally Posted by Terraluna Yazıyı Oku
    Nijeryali roman yazari, sair, profesor ve elestirmen Chinua Achebe'nin dogum yildonumu ( 16 Kasim 1930 )

Modern bir is haninin
    Yuksek penceresinden bakarken
    Yeni cikmis mango fidesi gordum
    Genis beton cikintinin uzerinde
    Iki kat asagidaki,
    Mor, iki yaprakli, duruyordu ikiye yarilmis
    Kara yumurtasinin uzerinde. El ediyordu nese icinde
    ruzgara ve gunese
    Iki saganak arasinda-ziyafet cekiyordu her gun kendine
    Bol bol tohumundaki nisastasiyla

Ne kadar surer ?
    Ne kadar, yagmurlarin yikadigi bu tas gomut
    ucurumundan bu mutlu el sallayis ?

Ne kadar surer toprak tencerenin
    dibinde kalmis unla doyunmak ?
    Belki de inanci hic olmeyen
    Bir pencere gibi durmus bekliyordu
    Ormandan gelecek, o posteki sacli
    Gucuyle tohumu sonsuza dek dondurabilen kutsal adami.
    Ya da belki kocaman bir seyin sebze kasesine yerlestirilmis
    Hindistancevizi yumrusunun durmadan yenilenen lekesi uzerinde
    Yasli kaplumbaganin tansikti sofrasini umuyordu
    Bu masaldan uzak, inanctan uzak gunlerde ?
    Bence şairin onu görüp şiirini yazmasına ve bizlere ulaşıp suratlarımızı gülümsetmesine kadar sürecek el sallayışı

5.  Alıntı Originally Posted by Terraluna Yazıyı Oku
    Turk yazar Bilge Karasu, 16 Kasim 1991 tarihinde Gece romaniyla Pegasus Edebiyat Odulu'nu aldi.

Celik, cinar, dag, tas… Ozledigimiz saglamlik ornekleri madenler, bitkiler dunyasinda, doganin dayanip suregelmis bicimleriyle insanin bicimledigi dogada aradik, bulduk. Insanin dunyada bulduklariyla yapabildiklerinde. Ama insanin kendi hep zayif, gucsuz, ciliz bir yaratik gibi gorundu gozumuze. Oyle olmasa, ne diye su gibi, bu gibi saglam, dayanikli, sert olmasi gerektigini soyleyelim; ne diye buna inanalim, inandiralim ? Insan kendinden cok yaptiklarina, hazir bulduklari yardimiyla yarattiklarina guvenmis olsa gerek. ”
    Di mi

6.  Alıntı Originally Posted by Terraluna Yazıyı Oku
    Alman asilli Isvicreli yazar, aktor ve film yonetmeni Curt ( Kurt Walter ) Goetz'un dogum yildonumu ( 17 Kasim 1888 )

Zaman buyuk bir ogretmendir, ancak ne yazik ki ogrencilerini daima oldurur.
    Keşke spoiler vermeseydi

7.  Alıntı Originally Posted by Terraluna Yazıyı Oku
    Fransiz aktris ( Sophie Maupu ) Sophie Marceau’nun dogum gunu ( 17 Kasim 1966 )

Numaracı resmen kendi düşürmüş Provasını yapmış mıdır acaba?

8.  Alıntı Originally Posted by Terraluna Yazıyı Oku
    Ingiliz yazar, sanatci, sair ve illustrator Mervyn ( Laurence ) Peake’in olum yildonumu ( 17 Kasim 1968 )

Simdi kapilar savrularak acilmaya, koridorlarda sesler yankilanmaya, duvarlarda isiklar titresmeye baslayacakti. Simdi tas peteklerde ihtiraslar kilden formlar icinde dolasacakti. Gozyaslari ve tuhaf kahkahalar olacakti. Golgeli tavanlarin altinda vahsice dogumlar ve olumler yasanacakti. Ve dusler, ve siddet, ve hayal kirikliklari. Ve yakinda alev yesili bir safak sokecek. Ve sevgi isyanini haykiracak! Cunku yarin baska bir gun… â€
    Ve sevgi isyanını haykıracak!

Sayfa 6845/7020 İlkİlk ... 5845634567456795683568436844684568466847685568956945 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •