Sayfa 685/988 İlkİlk ... 185585635675683684685686687695735785 ... SonSon
Arama sonucu : 7903 madde; 5,473 - 5,480 arası.

Konu: OTKAR - Otokar

1. İyi şirketler için zaman turnusol kağıdıdır.

2. Layn grafik 4 defa düşeni kırmak istemiş geri gelmiş 5 günlük ortalama ile düşeni yukarı kırınca hisse normalleşir . y t d

3. Daha düşermi nereye kadar düşer bilmek güç. Spekülatörün canı ne zaman nerden isterse ordan döner. Ben gecen haftadan beri 275-285 aralığından son nakitimi de yaktım ekranımı kapadım. Ekran izlemek düşmesinden daha çok yoruyor. 2018 deki büyük çöküşten sonra ilk defa portfoyde tek hisseye döndüm. Hayırlısı artık bundan sonra. Selametle kalın

4.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    Daha düşermi nereye kadar düşer bilmek güç. Spekülatörün canı ne zaman nerden isterse ordan döner. Ben gecen haftadan beri 275-285 aralığından son nakitimi de yaktım ekranımı kapadım. Ekran izlemek düşmesinden daha çok yoruyor. 2018 deki büyük çöküşten sonra ilk defa portfoyde tek hisseye döndüm. Hayırlısı artık bundan sonra. Selametle kalın
    bene bugün son ek alım ile otokar defterini yastık altına aldım... gün ola hayrola

5. Şahsen son alın için haftalık marubozu gövdeli yeşil mum bekliyorum. Gerekirse yukarıdan alırım
    . Malesef tahtanın henüz hazır olduğunu düşünmüyorum. Saygılar

6.  Alıntı Originally Posted by Gueno_33 Yazıyı Oku
    Şahsen son alın için haftalık marubozu gövdeli yeşil mum bekliyorum. Gerekirse yukarıdan alırım
    . Malesef tahtanın henüz hazır olduğunu düşünmüyorum. Saygılar
    Dönüşü görüp almak daha sağlıklı tabiki özellikle belli bi vadede satmayı düşünenler için. Ben satmayı düşünmüyorum son aldığımın büyük bölümünü. Bi kısmı bi süre sonra ihtiyaç duyabileceğim bi para bu yüzden onu satmk zorundayım zaten bi süre sonra. Yüzde 40 düşmüş olması benim alım yapmam için yeterli bi seviye. Tabiki daha fazla düşmez demek saçma olur özellikle böyle bi ortamda ortalık kötüyken ve dönüş için herhangi bi sinyal yokken.

7.  Alıntı Originally Posted by Otokar Yazıyı Oku
    Dönüşü görüp almak daha sağlıklı tabiki özellikle belli bi vadede satmayı düşünenler için. Ben satmayı düşünmüyorum son aldığımın büyük bölümünü. Bi kısmı bi süre sonra ihtiyaç duyabileceğim bi para bu yüzden onu satmk zorundayım zaten bi süre sonra. Yüzde 40 düşmüş olması benim alım yapmam için yeterli bi seviye. Tabiki daha fazla düşmez demek saçma olur özellikle böyle bi ortamda ortalık kötüyken ve dönüş için herhangi bi sinyal yokken.
    Teknik olarak 260 ı göreceğini düşünüyorum. Umarım fitil bırakır döner oralardan. Temeli konusunda sizden daha hakim biri olmadığı için her hangi bir yorum yapmam anlamsız olur. Bol kazançlar.

Saygılar

8.  Alıntı Originally Posted by Gueno_33 Yazıyı Oku
    Teknik olarak 260 ı göreceğini düşünüyorum. Umarım fitil bırakır döner oralardan. Temeli konusunda sizden daha hakim biri olmadığı için her hangi bir yorum yapmam anlamsız olur. Bol kazançlar.

Saygılar
    Sn gueno benim de bildiğim bi halt yok temel veya teknik anlamda. Varsa üçkuruşluk bi bilgimiz saklamadan sakınmadan kimseyi yanıltmaya çalışmadan paylaşmaya çalışıyorum .

Otokarın 70 lira fiyatlarından bu yana forumda yazarım. Satma niyetimin olmadığını o günlerde de yazıyordum bugünlerde de düşüncem de herhangi bir değişiklik yok. Bu fiyattan bağımsız bir durum benim için. Satmıyorum ama her yıl ek alım yaptığım dönemler oluyor. Böyle yüzdesel olarak büyük düşüşlere saklıyorum ek alım zamanlarını. En dipten alayım gibi bi kaygım yok. Ben aldıktan sonra hiç düşmesin diye bir derdim de yok. Belli orandaki düşüşler bana daha güvenli alım aralıkları sunuyor. Zirveye giderken herhangi bir fiyattan alsam herkesin yakın dönemde karda olduğu yerde alım yapmış olurum ve satış başladığında kısa zamanda sert düşüşlere yakalanma ihtimalim artar. Elimdeki nakti doğru kullanmamış olurum. Belli bir düşüşten sonraysa düşüşlerdeki keskinlik azalır. Portfoydeki eski lotlar düşüşten yeterince nasibini alsa da maliyetleri düşük olduğu için o kısmı sorun etmiyorum yeni alacaklarımı da bu yöntemle alarak olabildiğince düşük maliyetli kalmaya çalışıyorum.

Şimdi hisse yüzde 40 düşmüş zirveden diye hisse almak da çok doğru değil. Bu konuyla ilgili peter linch kitabında çok düştü daha da düşmez demenin ve çok çıktı daha çıkmaz demenin en büyük yanılgılardan biri olduğunu söylüyor ve polaroid hisselerinin hazin sonundan örnek veriyor. Polaroid hissesi 140 dolardan 0,2 cente kadar düşmüş ve şirket iflas etmiştir. Her ne kadar iflas etmiş bir şirketi örnek vermek doğru olmasada bir şirketin çok düşmüş olması daha fazla düşmeyeceği anlamı taşımıyor.

Ben daha önceki paylaşımlarda belirttiğim siparişler anlaşmalardan dolayı karlılığının artmaya devam edeceğini düşünüyorum. Tabiki ara dönem bilançolarında dalgalanmalar düşüşler olabilir ama yıllık toplam karda sonuçlar otokarın lehine olacaktır düşüncesindeyim. Bugün kur artıyor ve faizler yüksek seyrediyor sadece iç piyasaya satış yapan döviz bazlı geliri olmayan bir otobüs pazarı lideri şirket olsa düşüncelerim tam tersi olabilir mevcut koşullarda. Sadece iç piyasaya satış yapmıyoruz. Sadece otobüs satmıyoruz. Şirketin cirosunda ihracatın payı yüzde 80 e yakın. İç piyasadaki ve bulunduğu sektörlerdeki olası daralmalara karşı yeterince güçlü bir bakiye sipariş ve anlaşma ağı mevcut. Doların artışına vatandaş olarak üzülsemde şirket doların artışından pozitif etkileniyor. Kur ataklarına karşı cirodaki ihracatın payının yüksek oluşu doğal koruma sağlıyor. Benim sorun olarak gördüğüm bi durum yok kısaca.

Fakat son iki aylık satış adetleri ilk çeyrekteki aylık satış adetlerinden zayıf gibi sanki. Bu konuda şirketin üretim yapısını bilmek gerektiğini düşünüyorum. Bu konuda çok bilgim yok. Yani şirket bir zırhlıyı, bir büyük otobüsü kaç günde üretebiliyor ve aynı anda kaç zırhlının üretimi başlıyor. Örneğin bir zırhlıyı 45 günde üretiyorsa kimi aylarda hiç üretim olmaması ve dolayısıyla da hiç satış olmaması gayet doğal. Mesela mayısta 1 zırhlı satışı var oysa şirketin 110 milyon dolar afrika ve bae arma sipaişleri var. Üretim yoksa teslimatta yok satışta yok görünüyor kısaca. Zaten cirodaki çeyreklik dalgalanmalar olabilir deme sebebim bu. Zırhlı üretimi teslimatı yüksekse ciro yüksek düşükse düşük.

Bugün forumları, sosyal medyayı veya farklı platformları incelesek pişmanlıklar dolu. Oysa ne güzel paylaşımlar vardı hergün tavan çekerken 400 üstü fiyatlarda her mecrada. Herkesin keyfi yerindeydi, herkes uzun vadeciydi. Herkes iveco üretimini, herkes siparişleri, tulparı konuşuyordu, herkes karlılığı konuşuyordu. şubatta yılsonu kar açıklandığında twitterda gündem bile olmuştu otokar. Varmı bugün bunları konuşan. Ben açıkçası göremiyorum. Sövenden sayandan geçilmiyor ortalık. Yani yanıltır insanları bu mecralar, yanıltır yorumlar. 2018 mayıs ayına gidip bakın en düşük fiyat seviyesinde sövenden sayandan geçilmiyor forumda o günlerde farklı değildi.

Bu açıdan herkesin kendi analiziyle yatırım yapması hiçbir bilgisi yoksa da yatırım yapmaması en sağlıklı olanı

Bizlere zirvede fiyat hareketleriyle sarhoş mutluluğu yaşatanlarla, gene fiyat hareketleriyle düşüş ve diplerde karamsarlığı yaşatanlar aynı simsarlar, aynı kan emiciler yani spekülatörler.

Yazdıklarımı yatırım tavsiyesi olarak almayın arkadaşlar. Selametle kalın...

Sayfa 685/988 İlkİlk ... 185585635675683684685686687695735785 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •