Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 688/1014 İlkİlk ... 188588638678686687688689690698738788 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 5,497 - 5,504 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Bende oturum amaçlı beton almış bir kişiyim ama betonumu hem içime sinerek oturacağım yerde almıştım hemde o günkü koşullarda kira çarpanı 15-19 yıl arası bir yerlerdeydi. Şimdi aldığım konut 10 yıllık oldu eskidi ama hem son yılların betonamaniası ile hemde bölgenin lüzumsuz ekstra prim yapması nedeniyle 10 yılda 40 kira çarpanı gibi bir değere ulaşmış durumda. Şimdi burada bu kira çarpanıyla ev almak isteyen varsa buyursun alsın belki oda kazanır !...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    arsa payı olarak aldığım için zarar etme ihtimali yok...ha proje yarım kalabilir, ya da bitmeyebilir...o zaman da arsam elimde beklemiş olurum...ama bitmesi durumunda yok pahasına bile satsam dolar bazlı %100 kazanmış olurum...malı alırken ucuz almaya çalışırım hep.
    O zaman no problem istediğiniz zaman istediğiniz fiyata satarsınız tabi site içinde olupta kol böreği aidatlı bir konut değilse.

3.  Alıntı Originally Posted by kakkala Yazıyı Oku
    1 yıl önce yaşadığım mahhallede satılık bir ev beğendim. Fiyatı 450 bin tl idi. Bana şişik geldi. Tanıdık emlakçılarada sordum çok dediler. Ah dedim 370-380 olsa hemen alırdım.
    6 ay sonra ev 415k ya indi. Şuan ev 385k. Bir yıldır satılmıyor. Geçen sene 370 olsa alırdım dediğim evi şuanda almaktan çekiniyorum. Piyasaya güvenemiyorum, özel sektördeyim(inşaat işinde), elimdeki nakiti biyere bağlamaktan çekiniyorum.
    Aslında verdiğim kiranın üstüne azdaha koyup kredi ile evi alırım ama elimdeki nakit gider. Yarış işten çıksam kaldıkmı boş ewde dım dızlak

Kafalar karışık..
    Likidite darligi had safhada.

Bence daha da asagi gidecek.

62 yasindayim, bazen yazarim, ben tum bu deneyimler sonucunda ISYAT'ta karar kildim.

Hukukun olmadigi yerde, GM isi bir kumardir diye dusunuyorum artik.

Hic yoksa verem etmiyor, enter'e basiyorsun butun nakit elinde.

Kimi dolar kimi altin biriktirir, ben ISYAT biriktiriyorum.

Oturmak icin dahi konut almam. Fiyati ne olursa olsun.

4.  Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    valla bu işin uzamanı değilim...ben kontratlarımı hep tüfe bazlı artış yapılır diye yaptım...ama her yıl oturup 1-2 dakika pazarlık yaptım, üç aşağı 5 yukarı dedik, sonunda anlaştık...sonuçta 10 yıllık vadede tüfe yıllık artışları %8 ise, ben %7 zam yapmışım sonucu çıkıyor.

eğer kiracın ile zam konusunda anlaşamayıp, mahkeme kapısına düşüyorsan işin yaş demektir ev sahibi olarak...ya güzel güzel çözeceksin sorunları, ya da kaba kuvvetle...mahkemeye düşürmeyeceksin mevzuyu.

şunu söylemeye çalışıyorum...ev sahibi-kiracı ilişkilerinin %10-20 si sorunludur...ne azından ben ve etrafımdaki bir kaç samimi arkadaşım bu sorunu yaşamadı...yani kesin sorun yaşanır yaklaşımı yanlış.

ha, bir arkadaş bahtsız bedevi gibi sürekli sorun yaşamışsa, biraz da suçu kendisinde arasın...ya 3-5 lira fazla olsun diye sorunlu tiplere evini kiralamıştır..ya da 3-5 lira fazla alayım diye kiracının başının etini yemiştir.
    Cevabınız için teşekkür ederim.Ev sahibi kiracı ilişkilerinde %80'i bulmak dileğiyle diyelim...
    Yatırım tavsiyesi içermez ve asla yatırım tavsiyesi DEĞİLDİR.

5.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    O zaman no problem istediğiniz zaman istediğiniz fiyata satarsınız tabi site içinde olupta kol böreği aidatlı bir konut değilse.
    kapalı garajı, kapalı-açık yüzme havuzu olsun...24 saat güvenlik, bahçıvan hizmeti vs olsun...kapıcı hizmeti olsun, çerle çöple ilgim olmasın...vatandaşla muhatap olmayayım, izole bir hayatım olsun...hem de kol gibi aidatı olmasın...bunu diyen adama anan güzel mi derler.

şu an oturduğum sitede 140 tl aidat ödüyorum...24 saat güvenlik, bahçıvan ve kapıcı hizmeti var...bahçe aydınlatmaları vs...dibine kadar helal olsun 140 tl...kuruşuna kadar ödediğim paraya değiyor...ha kapalı havuzum ve kapalı garajım olsun deseydim...o zaman da 300 tl vermem gerekirdi...ne kadar ekmek o kadar köfte..senin için çok bir şey ifade etmeyen hizmeti satın almayacaksın...ama şahsen ödediğim 140 tl sonuna kadar helal olsun diyorum.

bugüne kadar komşu vs sorun yaşamadım...site içinde hır gür olmadı...park sorunu vs zaten olmuyor...site içinde yaşamayıp 100 bin tl ucuza ev alacağım ve 150 tl değilde 50 tl aidat vereceğim diye başımın ağırmasını istemem.

komşuyla papaz olduğu için evini satan, arabsına sokakta harita denemesi yapıldı diye taşınmak zorunda kalan çok tandığım var...bu yüzden site ve aidat tu kaka yaklaşımı doğru değil.

bugün aidat mevzusunu vatandaşı yolmak için kullanan bir kesim var...ya da çalma çırpma işleri yapmak için kullanan...ama ödediğiniz para aldığınız hizmete değiyorsa site hayatı gayet güzel ve nmantıklı bana göre...her yönetim para çalıyor diye bir kural yok.

6. Toparlayayım...bu başlıkta olaya 1 ya da sıfır olarak bakan iki kesim var...bir kesim toz pembe resimler çiziyor...ki son zamanlarda bu kesimin sesi çıkmaz oldu pek, piyasa biraz kötü ondan sanırım.

sesi çok çıkan diğer kesim ise, toptan negatif...çöküş olacak, ev alınmaz, aidatlar kol böreği...kiracı olanlar ev sahiplerini miras yedi, gecekonducu, havadan zengin olmuş olarak görüyor...geçmişte kiracısı olanlar da kiracıları çakal, düzenbaz, kirasını hiç bir şekilde düzenli ödemeyen kesim olarak değerlendiriyor.

ya da inşaat işinden herkes voleyi vuruyor gibi anlatılıyor...daha önce de yazdım, bu işten voleyi vuran kesim zamanında yok pahasına arsa alıp, siyasi bağlantılarla imar rantıyla parasını katlayan kesim...yani arsa spekülasyonu yapanlar, belediye ve siyasi ayak...yoksa bir kaç büyük firma dışında yap sat işinde de alınan risk karşılığı kazanılan paralar öyle çok fazla değil...para kazandığını sanan önemli bir kısım da ya batacak ya da kazandığını verecek yakında.

beton aşkına, ekonominin beton üzerine inşa edilmesine ben de karşıyım..hatta sinir oluyorum...ama bu gemi batarsa malı götüren kesime bir şey olmaz, yine vatandaş, sen ben zorluk yaşarız...bu nedenle şu an yaşadığımız zamana yayılan şişkinliğin azalması mevzusu en ideal durumdur ülkemiz için.

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    kapalı garajı, kapalı-açık yüzme havuzu olsun...24 saat güvenlik, bahçıvan hizmeti vs olsun...kapıcı hizmeti olsun, çerle çöple ilgim olmasın...vatandaşla muhatap olmayayım, izole bir hayatım olsun...hem de kol gibi aidatı olmasın...bunu diyen adama anan güzel mi derler.

şu an oturduğum sitede 140 tl aidat ödüyorum...24 saat güvenlik, bahçıvan ve kapıcı hizmeti var...bahçe aydınlatmaları vs...dibine kadar helal olsun 140 tl...kuruşuna kadar ödediğim paraya değiyor...ha kapalı havuzum ve kapalı garajım olsun deseydim...o zaman da 300 tl vermem gerekirdi...ne kadar ekmek o kadar köfte..senin çok bir şey ifade etmeyen hizmeti satın almayacaksın...ama şahsen ödediğim 140 tl sonuna kadar helal olsun diyorum.

bugüne kadar komşu vs sorun yaşamadım...site içinde hır gür olmadı...park sorunu vs zaten olmuyor...site içinde yaşamayıp 100 bin tl ucuza ev alacağım ve 150 tl değilde 50 tl aidat vereceğim diye başımın ağırmasını istemem.

komşuyla papaz olduğu için evini satan, arabsına sokakta harita denemesi yapıldı diye taşınmak zorunda kalan çok tandığım var...bu yüzden site ve aidat tu kaka yaklaşımı doğru değil.

bugün aidat mevzusunu vatandaşı yolmak için kullanan bir kesim var...ya da çalma çırpma işleri yapmak için kullanan...ama ödediğiniz para aldığınız hizmete değiyorsa site hayatı gayet güzel ve nmantıklı bana göre...her yönetim para çalıyor diye bir kural yok.
    Bu hizmetleri alıp 140 tl aidat verdiğiniz bir sitede oturuyorsanız kanımca siteniz hem İstanbul dışında bir şehirde hemde çok daireli bir sitedir. Aksi taktirde bu para sadece kapıcısı olan bir apartman aidatı olur. Sitelerde verilen aidatların çokluğu sanıldığı kadar yüzme havuzu falan gibi yerler için değil çalışan insanlara verilen ücretler nedeniyle olur. Örneğin oturduğum 120 dairelik bir site , sitede 2 güvenlik ( 3 vardiya 6 kişi) 3 temizlik görevlisi, 1 teknik eleman, 1 site müdürü, 1 bahçıvan var, yıllık bütçemizin %70 i bu insanlara ödenen paralardan oluşuyor. Yüzme havuzu bahçe bakımı falan diğer %30 luk kısmı oluşturuyor. Ve aidatların en düşüğü sizin ödediğinizden çok ama çok yüksek.

8. Ben Ankara'da Dikmen'de sokak arasinda oturuyorum, kira'm 700 aylik aidat 190 TL.

Sayfa 688/1014 İlkİlk ... 188588638678686687688689690698738788 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •