Sayfa 7/78 İlkİlk ... 567891757 ... SonSon
Arama sonucu : 624 madde; 49 - 56 arası.

Konu: Dolar Sadece Dolar Değildir

ÖTV konusuna cevap vermekten kaçındığın için soruyorum, bilmiyor olabilirsin ? ÖTV ne demek biliyormusun ?
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

Alıntı Originally Posted by discretus Yazıyı Oku
    ÖTV ne demek biliyormusun rumenigge ?
    bana mı soruyon ötv yi

evet, sana soruyorum. daha once yazan yandaşların çoğu hala ailesinin yanında kalan, fatura filan odememiş kişiler.

biz normal halkın karşılaştığı zorlukları bilmiyorlar.
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

4. Döviz neden yükselir?

İç piyasadaki döviz ihtiyacı karşılanamıyorsa bu noktada döviz değer kazanmaya başlar. Peki neden karşılanamıyor? Çok basit, ülkeye giren döviz miktarı ülkeye giren döviz miktarından azdır. Arz talep meselesi yani. İçtiğiniz sigaradan tutun bindiğiniz araba günlük hayatta kullandığımız bir çok şey ithal. En milliyetçisi bile malesef ithal ürünler kullanıyor. Şu an kullandığın cep telefonu, izlediğin televizyon ( arçelik bile olsa parçaların çoğu yurtdışından geliyor) kısacası ne para ediyorsa çoğu ithal. Bu malları nasıl alıyorsun dövizle? Bu ürünleri ithal edenler mecburen iç piyasadan sürekli döviz alıyor. Bu dövizleri alanlar batılı şer odakları değil. Arçelik alıyor, Vestel alıyor, Garanti bankası alıyor, Halkbank alıyor, alıyorlar da alıyorlar. Bankalar sadece topladıkları mevduatlardan kredi vermiyor, yurtdışından da para alıyor. Bu kadar dövize bağımlı kalırsan sonucuna da katlanırsın.

Tüm bunları görmezden gelip, herşeyi batılı düşman devletler yapıyor dersen olmaz bu iş. Bunun adı kendi kendini kandırmaktır.

Elbette iyiliğimizi istemeyen düşman devletler çok, onlar fırsatını bulunca manipülasyon yaparlar. Adı üstünde düşman devlet. Peki bu düşman devletlere karşı ekonomik savunmamız güçlü mü? Merkez bankası net döviz pozisyonuna bakın. Malesef yeterli değil. 30 milyar dolar civarı bir para var net olarak. Savunmamızın bu kadar zayıf olması kimin suçu? Tabi ki kendimizin.

Bir de şu var, Merkez bankası parasal sıkılaştırma uyguladığını söylüyor. Peki sizce uyguluyor mu? Bence uygulamıyor. En üst kademeden verdiği faiz oranı kaç? %12,25 peki enflasyon kaç? Lütfen biraz matematik, sadece çıkarma işlemi yapın. Net kazanç bu kadar düşükken bu ülkeye nasıl daha çok döviz girmesini bekleyebilirsiniz. Biraz iktisat biliminin yanından geçmiş bir kişi buna inanmaz. Rakamlar da bunu doğruluyor. Bu şekilde dövizin ateşini durdurmak çok mümkün görünmüyor.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi olmayıp sadece kendi kişisel görüşümdür.

rumenigge mola verdin sanırım.

bize şu maden suyuna ÖTV konusunu açıkla gelince. harika bir ekonomi olsaydı bu ÖTV ye gerek olurmuydu ?

birde yandaş zihniyetin banka hesaplarında dolar yok mu?

onuda anlat bize.

evet, sana soruyorum. daha once yazan yandaşların çoğu hala ailesinin yanında kalan, fatura filan odememiş kişiler.

biz normal halkın karşılaştığı zorlukları bilmiyorlar.
    rumenigge halkın ta kendisidir

rumenigge mola verdin sanırım.

bize şu maden suyuna ÖTV konusunu açıkla gelince. harika bir ekonomi olsaydı bu ÖTV ye gerek olurmuydu ?

birde yandaş zihniyetin banka hesaplarında dolar yok mu?

onuda anlat bize.
    harika ekonomi dedim mi ben
    dolar kimin cebindeyse onun vicdanını yaksın görüşü ne olursa olsun
    dolar masum bir para birimi değildir hala anlatamadım

rumenigge, nerden tutsan kırılıyor/yıkılıyor savunduğunuz argumanlar.

bunları boşver sen.

bak halk icat edilen yapay vergilerle sürünüyor.

maden suyu diyorum, ÖTV diyorum.

anla, halk olsan çoktan anlardın rumenigge.

Sayfa 7/78 İlkİlk ... 567891757 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •