Sayfa 7013/7020 İlkİlk ... 6013651369136963700370117012701370147015 ... SonSon
Arama sonucu : 56156 madde; 56,097 - 56,104 arası.

Konu: Sanat Mozaik

1. Italyan astronom, fizikci, muhendis, filozof ve matematikci Galileo Galilei, Kopernik'in ' Dunya gunesin etrafinda donuyor ' tezini savundugundan dolayi sapkinlikla suclanarak 12 Nisan 1633'te yargilanmaya baslandi. ( Dava Haziran ayina kadar surdu. )

" Ama dunya yine de donuyor. / And yet it moves. "

2. Italyan ressam Pietro Dandini’nin dogum yildonumu ( 12 Nisan 1646 )

A scene of witchcraft, 17th century

The Drunkenness of Bacchus, 1690 and 1700

3. Italyan ressam Pietro Paolini’nin olum yildonumu ( 12 Nisan 1681 )

Achille tra le figlie di Licomede, 1625 – 1630

Allegoria dei cinque sens, 1630

4. Fransiz vaiz ve yazar Jacques-Bénigne Bossuet’nin olum yildonumu ( 12 Nisan 1704 )

“ Herkesin istedigini yaptigi bir yerde hic kimse istedigini yapamaz. Efendinin olmadigi yerde herkes efendidir, herkesin efendi oldugu yerde herkes koledir. ”

“ Où tout le monde veut faire ce qu'il veut, nul ne fait ce qu'il veut; où il n'y a point de maître, tout le monde est maître; où tout le monde est maître, tout le monde est esclave. ”

5. Italyan ressam Antonio Zanchi’nin olum yildonumu ( 12 Nisan 1722 )

Abraham Teaching Astrology to the Egyptians, c. 1665

The Virgin appears to the plague victims, 1666

6. Italyan sair ve librettist ( Pietro Antonio Domenico Trapassi ) Pietro Metastasio’nun olum yildonumu ( 12 Nisan 1782 )

Ah! animsa tatli Irene ,
    Yemin etmistin bana bagli kalacagina.
    Ah! Geri don askim ,
    Ah! Geri don ilk askina.
    Tanrim , simdi ben neyle avunayim ,
    Umut mu kaldi bende ?
    Kimin icin yasayayim ,
    O kalp benim olmadiktan sonra ?
    Kim bilebilir ki ,
    Bu kalbin gizlerini ;
    Gormedikten sonra ,
    Askimin guzel gozlerini.
    Sen ki ,
    Sana asik oldugum ilk andan beri ,
    Biliyordun kalbimdeki
    Gizli atesi.

Ah! rammenta, o bella Irene,
    Che giurasti a me costanza.
    Ah! ritorna, amato bene,
    Ah! ritorna al primo amor,
    Qual conforto,
    Oh! Dio, m'avanza,
    Chi sarà la mia speranza ?
    Per chi viver più degg'io,
    Se più mio non è quel cor ?
    Chi mai di questo core
    Saprà le vie secrete,
    Se voi non le sapete,
    Begl'occhi del mio ben,
    Voi che dal primo istante,
    Quando divenni amante,
    Il mio nascosto foco
    Mi conosceste in sen.

7. Rus oyun yazari Aleksandr Nikolayevic Ostrovski’nin dogum yildonumu ( 12 Nisan 1823 )

“ …oyle ruyalar gorurdum ki Variacigim, oyle ruyalar! Ya altindan mabetler ya da olaganustu bahceler gorurdum. Gizli sesler sarkilar soyler, etrafa selvi kokusu yayilir, baglar, kirlar, agaclar adeta aliskin oldugumuz gibi degil de resimlerde oldugu gibiydi. Ben durmadan havada ucardim. Artik cok nadir boyle ruyalar goruyorum, evet nadiren ama eskilere benzemiyor. ” Firtina

“ …and what dreams I used to have, dear Varia, whatlovely dreams! Golden temples or gardens of some wonderful sort, and voices of unseen spirits singing, and the sweet scent of cypress andmountains and trees, not such as we always see, but as they are painted inthe holy pictures. And sometimes I seemed to be flying, simply flying inthe air. I dream sometimes now, but not often, and never dreams likethose. ”

8. Fransiz roman yazari Gustave Flaubert, Madame Bovary'i tek cilt halinde 12 Nisan 1857 tarihinde Michel Lévy Frères araciligiyla yayimladi.

“ Hem olmek, hem de Paris'te yasamak istiyordu. / Elle voulait mourir, mais elle voulait aussi vivre à Paris. / Lei voleva morire ma voleva anche vivere a Parigi. ”

“ Ona gore, ask yildirimlarla, simseklerle birdenbire gelirdi; insanin uzerine goklerden bosanan, yasayisini altust eden, butun guclerini elinden birer yaprak gibi yolan, gonlunu oldugu gibi ucurumlara surukleyen bir kasirga. Bilmiyordu ki oluklar tikanmissa evlerin taracasina yagmurdan goller olusur. ”

“ L'amour, croyait-elle, devait arriver tout à coup, avec de grands éclats et des fulgurations, -- ouragan des cieux qui tombe sur la vie, la bouleverse, arrache les volontés comme des feuilles et emporte à l'abîme le coeur entier. Elle ne savait pas que, sur la terrasse des maisons, la pluie fait des lacs quand les gouttières sont bouchées, et elle fût ainsi demeurée en sa sécurité, lorsqu'elle découvrit subitement une lézarde dans le mur. ”

Sayfa 7013/7020 İlkİlk ... 6013651369136963700370117012701370147015 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •