Sayfa 705/999 İlkİlk ... 205605655695703704705706707715755805 ... SonSon
Arama sonucu : 7990 madde; 5,633 - 5,640 arası.

Konu: Viop - XXI

Alıntı Originally Posted by mühendisyatırımcı Yazıyı Oku
    Dovizlerini ne olarak çekecekler bakkala gidip dolar mı verecekler fabrika kurarken dolarla mı kuracaklar yerli bunlar tabi ki TL ile harcama yapacaklar yani harcarken o her bir dolar TL ye dönüşecek dönüşürken de doları aşağı çekmeye çalışacak tam bu noktada merkez bankası yeniden devreye girip doları sabit tutup rezervlerini dolduracak. Yani merkez bankasının rezervlerinin eridiği falan yok sadece yerlinin dolar istegini karşıladi bı cebinden çıkardı diğer cebine koydu. Koyduğu cebinden çıkmaya başlayınca tekrar diğer cebine koyacak.
    https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...4c3490-nd79L0N

Döviz fiyatları üzerinde niye baskı var,çünkü;

-Dış ticaret dengesi geçen yıla göre zıplamış durumda, yılın ilk 6 ayında geçen yıla göre %72.92 artarak 23.842 milyar dolar.

-Turizm geliri de tabana vurduğu için yılın ilk 5 ayında 16.720 milyar dolar cari açık verdik.

-Önümüzdeki 1 yıl içinde 164.5 milyar dolar kısa vadeli dış borç servisimiz var,bankalar ve şirketler yüksek maliyetli olduğu için borcu kısmen çeviriyor,dolaysıyla "net borç ödeyici" olduğumuz için yurt dışına döviz transfer ediyoruz.

-Yabancılar ellerindeki hisse senetleri ve hazine tahvillerini satarak Türkiye'den kaçıyorlar,yılbaşından bu yana 11.5 milyar doları aşkın parayı yurt dışına çıkarmışlar.

Sonuç olarak merkez bankasının yukarıdaki linkinde tabloyu okuduğumuzda gördüğümüz,yılbaşından bu yana yılın ilk 5 ayında dış borç ödemeleri+cari açık+portföy çıkışları için merkez bankası rezervlerinden 22.4 milyar dolar erimiş,bu erimenin özellikle son 3 ayda hız kazandığı görünüyor.Mart ayında 16.589,Nisan ayında 8.605 milyar dolar erimiş.Mayıs ayında 2.7 milyar dolar artı var gibi gözükse de bu yanıltıcı çünkü Katar ile yapılan swap anlaşması ile merkez bankası rezervine biçimsel olarak eklenmiş gözüken 10 milyar dolar bir para .Aslında yine rezervlerden 7.3 milyar dolar harcanmış.Zira bu swap anlaşması dediğimiz Katar merkez bankasında Türkiye adına açılan bir hesap,Türkiye merkez bankasında Katar adına açılan bir hesap,giden gelen ve kullanılan bir para yok.

Yani sistem içinden sistem dışına bir döviz çıkışı var ve bu merkez bankası rezervlerini tüketiyor

İçeride ise;

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...138560-ndsytT6

Linkteki tablolardan görüleceği üzere merkez bankası para basıyor ve büyük bir parasal genişleme yapmış durumda,bütçe açığı rekora gidiyor(yılın ilk 6 ayında 109.5 milyar TL),tüketici kredileri patlamış durumda,bunun sonucu 6-12 ay arası enflasyonun patlamasıdır,bu nedenle de reel faizler de şu anda bile negatif olduğu için ,halk binbir güçlükle elde ettiği birikimlerinin erimemesi için döviz,altın,borsa,gayrımenkul'e yönelmiş durumda.

Sonuç olarak "korunma amaçlı" dövize yönelim nedeniyle ,Mayıs ayı sonu itibariyle ,merkez bankasının dövizin fiyatının yükselmemesi için kamu bankaları üzerinden geçen yıl başından beri yaptığı döviz satışı 88.3 milyar dolara yükseldi(son dönemde buna kamu bankaları da 9.7 milyar açık pozisyon yaratarak döviz satışlarına dahil oldu,toplamı 98 milyar dolar) .Ama para ve maliye politikalarının enflasyon üretecek olması nedeniyle,bunun 49.5 milyar dolarlık kısmının son 4 ay içinde olması rezervlerdeki erimenin son 4 ayda büyük hız kazandığını döviz fiyatının kontroldan çıkarak zıplama riskinin arttığını gösteriyor.

Toparlarsak; hem sistem dışına,yurt dışına ,ciddi tutarda bir döviz çıkışı var,hem de içeride döviz ve altına ciddi bir talep olması döviz fiyatlarının üzerinde çok büyük baskı yaratmış durumda.Ekonomi yönetimi daha ne kadar süre döviz satarak dövizdeki bu büyük baskıya dayanabilir,barajların kapağını ne zaman açmak zorunda kalır,siz karar verin.Ama süre uzadıkça ,basınç arttıkça, hasar daha büyük olacak.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Güney Batı Ege Kıyıları...
    Gönderi
    1,663
    Blog Entries
    6
     Alıntı Originally Posted by Verge Yazıyı Oku
    THY' de bamya sezonu ne yazık ki sona ermiş görünüyor...

Malum yaz aylarındayız, tam da patlıcan sezonu...

PALA' nın THY' de düşüşü patlıcan sezonuna denk getirmesi, tüylerim diken diken...

Şimdi rakamlara gelelim;

Ekstra kötü bir gelişme olmadığı sürece (iyimserlik hak getire) 10.35' lere kadar düşüş bekliyorum...

10.35 rakamı zamansallıkta 20 eylül civarına denk geliyor...

10.35' e öyle bodoslama bir şekilde inmeyecek tabi, 2 aylık bir süreç, tek dalga halinde inmesi zor...

Muhtemelen 11.05' lerden ilk tepki gelecek, sonra inmeye devam...

Dediğim gibi nihai hedefim 10.35, ama bu rakam görüldüğünde endeksin/piyasanın durumuna göre güncelleme yapılabilir...

Gelelim teyit rakamlarına;

11.90 altında kapanışlar bu senaryonun gerçekleşme olasılığını güçlendirir, hatta tasdik eder...

Zamansallıkla değişmekle beraber, 12.10 - 12.25 bandı üzerinde günlük kapanışlar senaryoyu çöpe çevirir...

12.25 üzeri günlük kapanış kesinkes stop noktasıdır...
    Aklın yolu bir ; thy dingilinde short yapmak...
    Canım Kendim...
    twitter : @borsadan_hisse

3.  Alıntı Originally Posted by iki gozum Yazıyı Oku
    Vatandaşlarımızda ve özel şirketlerde 210 milyar dolar mevduat olduğu bilinmekte,3 trilyon cıvarıda tl mevduatı banka hesaplarında görülmekte,aşırı vergi ödense bu paralar tasarruf edilebilirmiydi?
    Allah daha çok versin hane halkının 2 evi,2 arabası var.
    Vergiyi ödeyen kesim çalışan kesim, adaletli vergi sistemi olmadan bunu yazmanız anlaşılır değil, aslında trajik.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Al sat yat uyu bekle tüyo vesaire değildir. Aracı kurumunuza danışınız. Sadece kişisel yorumlarımdır, beni bağlar.

Fabrikanın temelleri atılıyor,Vatana Millete hayırı olsun.

5.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Seni çapkın sende kredi cekip akd3nizde citirlarla kütürdeteeksin mangırları da yolunu ogrenmeye çalışıyorsun
    Allah korusun üstadım. Faizle de karı kızla da inşallah haramla da işim de olmaz gözüm de olmaz. Evim bile yok. Şu şartlarda kredi almayı bile düşünmüyorum.

asgari ücretle çalışan milyonlar, yardım alan on milyonlar var..millet sürünüyor..

ama herkeste iki ev iki araba varmış.. hahaahhaaaa..

akape hakikaten iyi propaganda makinesi yarattı..bol bol yalan.. yıllardır hikaye dinliyoruz..

1984'e rahmet okutur.. ministry of truth
    It is not because things are difficult that we do not dare, it is because we do not dare that they are difficult. (Seneca)

7.  Alıntı Originally Posted by bedo Yazıyı Oku
    genel düşüncelerinize saygım var ama bu konuda size katılmıyorum.... trump 5 milyar dolarlık servetini çalmadan mı yaptı..

siyasetçilerin hepsi aynı ...

cuma günü akbank uygulaması tradeallı aradım .... verilerin geçikmesi yüzünden onlarca yatırımcının zarara uğratıldığını bununda bilinçli olarak yapıldığını düşündüğümü ifade ettim.... düzeltilmediği takdirde spk ve cimer nezdinde girişimde bulunacağımı söyledim... önümüzdeki haftadan sonra veri iletimi sağlayan servis dağıtıcının değişeceğini söylediler... ( ne numara çeviriyorlar dolandırıcılık için ) ak yatırımcı denilen uygulamasıda aynı nane ... bilinçli yapılan işler...

zenginlerin ve yöneticilerin hepsi aynı.... başkasının parasını yerler... iyi olanı viopta para kazanan sayısı kadar varsa var... birisi % de 5 demişti sanırım....

yarın sabancı ailesinden biri cumhurbaşkanı olsa... maaş almasa ve masraflarını kendi ödese ... on numara biri mi olur ?
    Bu bankaların serverleri bu kadar dandik değildir diye düşünüyorum. Ama is bankası da çoğu zaman pert oluyor. Özellikle is cep hatta birisi geçende cimere şikayet edicem diyordu. 2 kerede benim başıma geldi. Öyle ani çıkılacak bişey olsa milletin elinde patlayacak.

Çok enteresan bir ülkede yaşıyoruz.
    Evime temizlik için yardımcı arıyorum,evim çok büyük değil ve 2 kişi yaşıyoruz,pasaklı da değiliz.
    Bazen hatun temizlik yapıyor 1-2 saatte bitiyor.(çamaşır,bulaşık zaten kendimiz yıkıyoruz.)
    Apartman görevlimiz bir hanım tavsiye etti,günlük yevmiye 200 tl +yol+yemek istedi.
    Dedim, tamam sigorta,stopaj dahil kabul ediyorum,hanım efendi sigorta,stopaj hariç dedi.

Sayfa 705/999 İlkİlk ... 205605655695703704705706707715755805 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •