Sayfa 710/2243 İlkİlk ... 21061066070070870971071171272076081012101710 ... SonSon
Arama sonucu : 17942 madde; 5,673 - 5,680 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Elinde yüklü tahvil bulunduranlar için doğru ama diğer taraftan şu anda %1.7 olan yıllık enflasyonun 3 ay sonra %3.5-%4 civarında bir yere geleceğini görüyorsanız ve getirilerin de buna paralel yükseleceğini biliyorsanız,3 ay sonra çok daha yüksek getiri elde edebilecek şekilde 10 yıllık yatırım yapma imkanı varken,şimdi %1.52 civarlarında yıllık getirisi olan bir menkul kıymete yatırım yapmanın mantığı yok.Unutmayalım,bu kağıt kısa vadeli değil 10 yıl vadeli bir kağıt,enflasyon ne kadar yükselirse yükselsin 10 yıl boyunca bu getiriye razı olacaksınız ya da zarar kes yapıp zararla satacaksınız.
    Dolayısıyla ben fon yöneticisi olsam,bir tahvil yatırımı yapmak için 3 ay sonrasını beklerdim,bu getiri oranlarından almazdım,elimde belli bir stok varsa da,3 ay sonra yeniden almak üzere şimdi elimden çıkarırdım.
    Biliyorsunuz geçen hafta 7 yıllık tahvil ihalesine ilgi az olmuştu.
    Bu ise karar vermek icin su soruyu kendimize sormamiz lazim.

Boyle bir kagidi ben alirmiydim.

Asla.

Muhtemelen, su tahvile su kadar talep geldi bilgisi de yalan.

Alıntı Originally Posted by mertus Yazıyı Oku
    Deniz Hocam günaydın,

Bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Yukarıda forumdaşımın söylediği gibi olaylar henüz gerçekleşmeden belirttiğiniz riskler bir bir gerçekleşiyor ve bu anlamda sizi takip edenleri piyasanın bir adım önünde tutuyorsunuz.

Benim şöyle bir düşüncem var; Mesela eksi rezerv meselesini gündeme gelmeden haftalar belki aylar önce burada defalarca dillendirdiniz ve rakamlarla ortaya koydunuz. Bu bilgi ana akım medya ve sosyal medyada halkın çoğuna mal edildikten sonra dolar son bir yükseliş yapıp 7 TL'nin altına kadar (ekonomik gerçeklerle ve teorilerle çok da uyuşmayan bir şekilde) indi.

Şimdi aynı durumun ABD tahvil faizleri konusunda da yaşanabileceğinden şüpheleniyorum. Siz önceden uyardınız. Faizler dediğiniz hızda arttı. Bir anda her yerde bu faizler konuşulup takip edilmeye başlandı. Bu noktadan sonra tıpkı Dolar / TL paritesinde olduğu gibi realiteden uzaklaşıp ABD endekslerinin aniden çok sert yükselişler yapma ihtimaline ne söylersiniz? Teknik olarak Dow Jones incelendiğinde zaten eski tepesinin üzerinde seyrediyor, son 5 günlük hareketi ile indikatörlerdeki uyumsuzlukları da kaldırdı.

Sözün özü tüm ekonomik gerçeklere rağmen son bir dans olabilir mi?
    Çarşamba günü Fed toplantısı var.ABD dışında bütün majör merkez bankaları büyük parasal genişleme yaptı ama ABD ile kıyaslanabilir mali genişleme yapmadılar.Dün geçen 1.9 trilyon dolar ile birlikte ABD'nin toplam mali teşvik paketi 4.5 trilyon dolar oldu,ayrıca Fed'in de 3.5 trilyon dolarlık parasal genişlemesi var.Özellikle mali genişlemenin ekonomi teorisi açısından sonuçları var,Fed üyeleri de bunu tabii ki biliyor.Bir taraftan hem maliyet yönünden fiyatlara baskılar var,bir taraftan da mali genişleme ile talep tarafından fiyatlara baskı oluşacak,diğer taraftan da ABD'de devasa üretim kapasitesinin harekete geçirilmesiyle Haziran ayı itibariyle aşılama bitecek ,hayat normale dönecek.Normal ekonomik çevrime dönüldüğünde hala bu kadar para sistemde tutulacak mı.Yoksa Çarşamba toplantısında Fed,tabii ki hemen faiz yükseltmesi ya da bilançosunu daraltmaya başlaması beklenmiyor ama 1.9 trilyon dolarlık paket yasalaşmışken -en azından- varlık alımlarının durdurulacağının işaretini verecek mi.
    Eğer Çarşamba Fed "politika değişikliğine dair hiç bir işaret vermez ise", o zaman söylediğiniz gibi ABD borsa endekslerinde aşırı balon oluşmasına rağmen, 1 tur daha yükseliş olabilir,ama "buraya kadar"ın işaretini verirse o zaman Çarşamba gününe kadar olan seviyeleri uzunca bir süre tepe seviyesi olarak kalabilir.

3.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Çarşamba günü Fed toplantısı var.ABD dışında bütün majör merkez bankaları büyük parasal genişleme yaptı ama ABD ile kıyaslanabilir mali genişleme yapmadılar.Dün geçen 1.9 trilyon dolar ile birlikte ABD'nin toplam mali teşvik paketi 4.5 trilyon dolar oldu,ayrıca Fed'in de 3.5 trilyon dolarlık parasal genişlemesi var.Özellikle mali genişlemenin ekonomi teorisi açısından sonuçları var,Fed üyeleri de bunu tabii ki biliyor.Bir taraftan hem maliyet yönünden fiyatlara baskılar var,bir taraftan da mali genişleme ile talep tarafından fiyatlara baskı oluşacak,diğer taraftan da ABD'de devasa üretim kapasitesinin harekete geçirilmesiyle Haziran ayı itibariyle aşılama bitecek ,hayat normale dönecek.Normal ekonomik çevrime dönüldüğünde hala bu kadar para sistemde tutulacak mı.Yoksa Çarşamba toplantısında Fed,tabii ki hemen faiz yükseltmesi ya da bilançosunu daraltmaya başlaması beklenmiyor ama 1.9 trilyon dolarlık paket yasalaşmışken -en azından- varlık alımlarının durdurulacağının işaretini verecek mi.
    Eğer Çarşamba Fed "politika değişikliğine dair hiç bir işaret vermez ise", o zaman söylediğiniz gibi ABD borsa endekslerinde aşırı balon oluşmasına rağmen, 1 tur daha yükseliş olabilir,ama "buraya kadar"ın işaretini verirse o zaman Çarşamba gününe kadar olan seviyeleri uzunca bir süre tepe seviyesi olarak kalabilir.
    Ben bu kadar paranin, carpan & hizlandiran etkisi ile cok daha buyuk meblaglara varacagini dusunuyorum.

Faiz artisi belki de cok daha cabuk gelecek diye dusunuyorum.

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    Bu ise karar vermek icin su soruyu kendimize sormamiz lazim.

Boyle bir kagidi ben alirmiydim.

Asla.

Muhtemelen, su tahvile su kadar talep geldi bilgisi de yalan.
    Piyasayı yönetenlerle piyasada işlem yapanlar arasında ne derece şeffaf bir iletişim var bilemediğimiz için yorum yapamıyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

5. Enflasyon bilgisi yalan, tuik verileri yalan, issizlik rakamlari yalan, satilan boktan bir tahvile su kadar talep geldi bilgisi mi dogru olacak ?

6. 2021 sonunda enflasyon % 11 olacakmis.

Ulan A101 ile BIM o kadar zammi haftada koyuyor.

Bu ulkede beyni olan, gozu olan kimse kalmadi mi ?

Ne %11'i.

Alıntı Originally Posted by Tinaz Yazıyı Oku
    2021 sonunda enflasyon % 11 olacakmis.

Ulan A101 ile BIM o kadar zammi haftada koyuyor.

Bu ulkede beyni olan, gozu olan kimse kalmadi mi ?

Ne %11'i.
    At yalanı, ......... inan.anı muhabbeti
    Veriler o kadar doğru ki yabancı banka satmaya doyamadı, hala satıyor.

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8.  Alıntı Originally Posted by JAS Yazıyı Oku
    At yalanı, ......... inan.anı muhabbeti
    Veriler o kadar doğru ki yabancı banka satmaya doyamadı, hala satıyor.

Lenovo P1a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Abi kafamı da o kurcalıyor, hep işte sıcak para girdi şöyle çıkar böyle çıkar konuşuyoruz da, ya döner alırsa? Suud la barıştı dikkat ettin mi? Bidon için bir sürü kelle aldı verdi. Alttan anlaşırsa. Döner alırsa bu endeks çok enteresan yerlere gider.

İki senaryoyu da kafada hazır tutmak lazım, ne olursa ne yaparım ne kadar zarara katlanır nereden dönerim hazır olmak lazım...

Sayfa 710/2243 İlkİlk ... 21061066070070870971071171272076081012101710 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •