Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 718/1002 İlkİlk ... 218618668708716717718719720728768818 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,737 - 5,744 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Sayın @finans_mt o zaman yeni nesil doğuştan şanslı olanlar hariç ebesinin örekesini ne yazık ki tersten görecek.

3 trilyona nasıl ulaşacak altı sifirlari dahil edersek.

Bir de ülkeye giren döviz miktarı sürekli düşer iken yeni iş hayatina atılmış bir gencin bu paralara ulaşması imkansız yıllar içinde.

Yine 300000 lira buyuk şehirler için önemli bir miktar sayılmaz ama 150-200 bin nüfuslu il ve ilçelerde fena sayılmaz.

Çoğu insanımız günde 9-10 saat mesai artı haftada 6 gün çalışarak asgari ücrete ve biraz üstüne talim etmekte.

G008 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

Sayın Tınaz , Sayın Tilki öyle yorumlar okuyorum ki şaşırmamak elde değil . Bu insanların ya gözü yükseklerde ya da baba parasıyla yetişen Etiler , Bebek ya da Tarabya ' da ikamet edip yokluk ve şükür duygusundan uzak yaşayan insanlar ...

Neymiş 300 000 TL ' ye sıfır araba alınamıyormuş , neymiş insan gibi yaşamak için 3 000 000 TL lazımmış .

Tekrar tekrar söylüyorum . Asgari ücretin 2324 TL olduğu bu güzelim ülkede " ALİCE harikalar diyarında " fazla gezmeyin . Uykudan uyanınca kötü oluyor sonra ... Hayalperestlere duyurulur .

Konu saçma bir yere gidiyor.. Çünkü hepimizin gücü farklı.. Tartışma boş bu yüzden.. Ama çevremde çok kalın abiler var ve hepsi aşırı sayılı kiracı sahibi ve birbirleriyle senin kaç kölen var modunda gülüşüyorlar.. Finansal özgürlüğe gelince maaşlı birinin finansal özgürlük hayali 5- 6.000 tl maaşla nekadar gerçekçi bilemem.. Yarın sabah fabrikaya girerken kartın basmazsa neren garanti.

4.  Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku
    Sayın Tınaz , Sayın Tilki öyle yorumlar okuyorum ki şaşırmamak elde değil . Bu insanların ya gözü yükseklerde ya da baba parasıyla yetişen Etiler , Bebek ya da Tarabya ' da ikamet edip yokluk ve şükür duygusundan uzak yaşayan insanlar ...

Neymiş 300 000 TL ' ye sıfır araba alınamıyormuş , neymiş insan gibi yaşamak için 3 000 000 TL lazımmış .

Tekrar tekrar söylüyorum . Asgari ücretin 2324 TL olduğu bu güzelim ülkede " ALİCE harikalar diyarında " fazla gezmeyin . Uykudan uyanınca kötü oluyor sonra ... Hayalperestlere duyurulur .
    Bazı arkadaşlarında aylık 20-30 bin geliri hatta daha fazlası vardır bir şey diyemem ama özellikle dar gelirli fena eziliyor. Çünkü çevremde var.

Ha ben çok mu gelirliyim. Aylık ortalama 6 bin gelirim. 1000 dolar bile etmiyor ama gecekonduda doğmuş büyümüş biri olarak bunada şükür diyorum. Yılların çoğu borç ödeme ile geçti. 3-4 yıldır artıdayim.

Mevcut aylık gelir ile en azından nakit akışını yöneterek kendimin, eşimin ve kızımın insanca yaşaması için elimden geleni yapıyorum.

Yılda bir kez olsun tatile çıkabilmek, çevre il ve ilçelerde tarihi ve doğal güzellikleri görebilmek, saglikli gıdaya ulaşabilmek, kişisel gelişimi için kızımı özel kurslara gönderebilmek mesela jimnastiğe gidiyordu birakmak zorunda kaldı salgından ötürü, sinema, tiyatro,sirk,konser gibi etkinliklere fırsat bulunca gidebilmek vs vs gibi

Bunları yapabiliyor ve kenara birikim koyabiliyor iken kendimi şanslı hissediyorum.

Öte yandan yüzde 15 lere dayanmış genel işsizlik ve yüzde 30-35 lere dayanmış genç işsizlik fena halde canımı sıkıyor gelecek nesiller için.

abdülselam özatak, fethi sekin, ömer halisdemir, turgut aslan, kaşif kozinoğlu...

Alıntı Originally Posted by tilkiii Yazıyı Oku
    Bazı arkadaşlarında aylık 20-30 bin geliri hatta daha fazlası vardır bir şey diyemem ama özellikle dar gelirli fena eziliyor. Çünkü çevremde var.

Ha ben çok mu gelirliyim. Aylık ortalama 6 bin gelirim. 1000 dolar bile etmiyor ama gecekonduda doğmuş büyümüş biri olarak bunada şükür diyorum. Yılların çoğu borç ödeme ile geçti. 3-4 yıldır artıdayim.

Mevcut aylık gelir ile en azından nakit akışını yöneterek kendimin, eşimin ve kızımın insanca yaşaması için elimden geleni yapıyorum.

Yılda bir kez olsun tatile çıkabilmek, çevre il ve ilçelerde tarihi ve doğal güzellikleri görebilmek, saglikli gıdaya ulaşabilmek, kişisel gelişimi için kızımı özel kurslara gönderebilmek mesela jimnastiğe gidiyordu birakmak zorunda kaldı salgından ötürü, sinema, tiyatro,sirk,konser gibi etkinliklere fırsat bulunca gidebilmek vs vs gibi

Bunları yapabiliyor ve kenara birikim koyabiliyor iken kendimi şanslı hissediyorum.

Öte yandan yüzde 15 lere dayanmış genel işsizlik ve yüzde 30-35 lere dayanmış genç işsizlik fena halde canımı sıkıyor gelecek nesiller için.

39 yaşındayım . Hiç bir dönemde toplumun
    bu denli gırtlağına kadar borca girdiği zamana denk gelmedim . Bu kadar ekonomik ve siyasi belirsizliklerin yoğun olduğu bir dönemi de yaşamadım . Finansal okur yazarlık oranının , eğitim seviyesinin düşük olduğu bir ülkede kurunun yanında yaş da yanacak maalesef ! Gelecek 3-5 sene belki de 10 yıl sıkıntılı bir dönem yaşayacağız belki de ... Gidişat onu gösteriyor .

Size özellikle tavsiyem para kazanmaktan çok paranızın değerini korumaya çalışın . Kredi kartı ve kredi çekmekten mümkün olduğunca uzak durun derim . Gösterişten , israftan uzak durun . Sade ve mütevazi yaşamaya çalışın . Sağlıcakla kalınız .

6. iyi de finansal bağımsızlık muhabbettini siz çıkardınız. bu ülkede böyle bir hedefi koyabilecekler zaten asgari ücretli çalışanlar v.s. olamaz. bu terimi kullanan, hisse.net gibi forumlarda takılanlar için kusura bakmayın ama 300bin tl finansal bagımsızlık için ancak başlangıç aşaması olabilir.

bugün istanbulda eli yüzü düzgün bi 3+1 apartman dairesi 700-800binden başlıyor. te hey..

Almanya'da ev sahiplik orani %20 degil, asagi yukari %50'dir.

8. Finansal bağımsızlık demek çalışmaya ihtiyaç duymadan hayatını idame ettirecek seviyeye gelmek demek. Bunun için 300 bin de 3 milyon da yetmez 30 - 40 yaşındaki bir bireye. En küçük kasabada hatta köyde yaşayan bile maaşı olmadiginda paranın 3 5 10 sene sonra bittiğini görecektir mutlaka. Hazira dağ dayanmaz. Maaşın varsa böyle de bir birikim varsa ne mutlu ne güzel artırmaya gayret edersiniz ama bu paraya güvenip de işten çıkan 2 sene sonra aç kalır sokakta kalır çok net.
     Alıntı Originally Posted by abc1980 Yazıyı Oku

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Sayfa 718/1002 İlkİlk ... 218618668708716717718719720728768818 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •