Sayfa 725/2132 İlkİlk ... 22562567571572372472572672773577582512251725 ... SonSon
Arama sonucu : 17056 madde; 5,793 - 5,800 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Tuesday March 16 2021 Actual Previous Consensus
    04:15 PM
    US
    Industrial Production YoY FEB -4.2%
    -1.8%
    US
    Industrial Production MoM FEB -2.2%
    1.1% 0.3%
    US
    Manufacturing Production YoY FEB -4.1%
    -1%
    US
    Manufacturing Production MoM FEB -3.1%
    1.2% -0.1%
    US
    Capacity Utilization FEB 73.8%
    75.5% 75.5%

Ama sanayi üretimi verisi oldukça kötü geldi.
    Reuters bunu sert geçen kış şartlarına ve Texas freeze'e bağlamış. Ancak, satır aralarında tedarik zincirindeki bozulmalara bağlı etkilere de değinmiş..

https://www.reuters.com/article/us-u...KBN2B81WK?il=0

kim korkar "geçici" enflasyondan?
    ytd..

Alıntı Originally Posted by reber Yazıyı Oku
    Hocam, peki bu veri enflasyon projeksiyonunda olumsuz oynama yapabilir mi sizce ?
    Tek veriyle ana çizgi değişmez ama hemen toplantı öncesinde bu verinin gelmesi beklentiyi 1 tık aşağı düşürebilir.Fakat veri niye böyle gelmiş,onun da bir analizinin yapılması gerekiyor.Bu aya ilişkin bir defalık olumsuzluk mu ,yoksa devam edebilecek bir olumsuzluk mu.Henüz vakit ayırıp verinin içeriğine bakamadım ama ilk aklıma gelen küresel ölçekte chip eksikliği nedeniyle birçok ülkede otomobil firmalarının üretimlerini durdurması problemi var,başka nedenler de var mı araştıracağım.

Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    Reuters bunu sert geçen kış şartlarına ve Texas freeze'e bağlamış. Ancak, satır aralarında tedarik zincirindeki bozulmalara bağlı etkilere de değinmiş..

https://www.reuters.com/article/us-u...KBN2B81WK?il=0

kim korkar "geçici" enflasyondan?

Evet düşündüğüm gibi ,geçen ay yarı iletken chip'lerin küresel ölçekte tedarik edilememesi nedeniyle otomobil üretimi %8.3 düşmüş.Ayrıca başta Texas olmak üzere kötü hava koşulları nedeniyle ABD'nin güneyinde elektriksiz ve susuz kalan yerler nedeniyle üretim aksamış,petrol üretimi ve petrokimya tesisleri devre dışı kalmış.Bu nedenle Şubat ayında sanayi üretimindeki düşüşü "geçici" ve özel bir duruma bağlayabiliriz.

4.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Evet düşündüğüm gibi ,geçen ay yarı iletken chip'lerin küresel ölçekte tedarik edilememesi nedeniyle otomobil üretimi %8.3 düşmüş.Ayrıca başta Texas olmak üzere kötü hava koşulları nedeniyle ABD'nin güneyinde elektriksiz ve susuz kalan yerler nedeniyle üretim aksamış,petrol üretimi ve petrokimya tesisleri devre dışı kalmış.Bu nedenle Şubat ayında sanayi üretimindeki düşüşü "geçici" ve özel bir duruma bağlayabiliriz.
    evet sn.hocam, muhtemelen geçici bir duruma işaret ediyor bu ayki veri. yani, ana etken Texas kışı ise pek sıkıntı olmaz, ancak şayet "çip" ise sıkıntı büyük
    ytd..

5. https://m.tr.investing.com/currencies/sdr-try

Bu neden iki katlamış olabilir hocam?

6.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Tek veriyle ana çizgi değişmez ama hemen toplantı öncesinde bu verinin gelmesi beklentiyi 1 tık aşağı düşürebilir.Fakat veri niye böyle gelmiş,onun da bir analizinin yapılması gerekiyor.Bu aya ilişkin bir defalık olumsuzluk mu ,yoksa devam edebilecek bir olumsuzluk mu.Henüz vakit ayırıp verinin içeriğine bakamadım ama ilk aklıma gelen küresel ölçekte chip eksikliği nedeniyle birçok ülkede otomobil firmalarının üretimlerini durdurması problemi var,başka nedenler de var mı araştıracağım.
    Iyi ki varsınız deniz hocam. Çok emeğiniz geçti...

7.  Alıntı Originally Posted by fan Yazıyı Oku
    https://m.tr.investing.com/currencies/sdr-try

Bu neden iki katlamış olabilir hocam?
    diğer veri sağlayıcılarında oran normal.
    saygılar...

Alıntı Originally Posted by Zaf.Dogu Yazıyı Oku
    https://www.investing.com/currencies/eur-sdr
    https://www.investing.com/currencies/sdr-rub

diğer paritelerde bozuk.
    investing müşteri hizmetleri data hatası olduğunu düzelteceklerini/incelediklerini belirttiler..

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    -5.6 trilyon dolarlık mali teşvik ve destek+ 3.5 trilyon dolarlık parasal genişleme=9.1 trilyon dolar ekonomiye ve piyasalara destek;

Sonucunda:

-Borsalardan emlak fiyatlarına tarihte görülen en büyük varlık balonlarından biri

-Daha 1.9 trilyon dolarlık son mali teşvik paketi yürürlüğe girmeden,birinci çeyrekte %10 civarında büyüyen,pandemi döneminden önceki büyüklüğüne ulaşmış ,aşırı ısınmış bir ekonomi.

-Küresel ölçekte;hızla yükselen gıda,sanayi emtiaları,petrol ve navlun fiyatlarıyla maliyet enflasyonu baskısı

-Pandemi döneminde artmış tasarruflar,bastırılmış tüketim talebi ve yürürlüğe giren 1.9 trilyon dolarlık paket ile Mayıs sonunda tamamlanacak aşı sürecinden sonra,hayatın normale dönmesiyle tüketici talebiyle talep enflasyon baskısının gelecek olması.

-Böyle bir durumda hala ekonomi zayıfmış,toparlanması için desteğe ihtiyaç var diye düşünerek,Fed'in aylık 120 milyar dolar varlık alımlarına devam etmesi ve bankaların daha fazla kaldıraç kullanacak şekilde ilave destek vermesine ve risk almasına gerek de yoktur,ihtiyaç da yoktur,sadece enflasyonu daha da yukarı iter.

Çarşamba günü Fed toplantısında nelere bakacağız:

-Fed üyelerinin her 3 ayda bir yaptıkları projeksiyonlarda,bu toplantıda enflasyon,gsyih büyümesi ve işsizlik oranları öngörülerinde ne yönde değişiklik olmuş.

-Fed üyeleri bu toplantıda,önceki toplantıdan farklı olarak ilk faiz arttırımını ne zaman için öngörmüş.

-Fed son dönemdeki benchmark tahvil faizlerindeki hızlı artış için ne düşünüyor,bir getiri eğrisini kontrol niyeti var mı.

-Fed varlık alım programının durdurulması ya da azaltılması ile ilgili bir şey söyleyecek mi.

-Fed'in ilk faiz arttırımının ne zaman olabileceği hakkında bir öngörüsü duyuru metninde olacak mı,ya da bu soruya basın toplantısında mı cevap verilecek.

-Fed'in 1 yıldır bankalara verdiği ve ay sonunda süresi sona erecek ek kaldıraç oranı( Supplementary leverage ratio (SLR)) imkanının süresini uzatacak mı.(Fed duyurusunda bahsedilmemişse bu imkan ay sonunda sona erecek demektir,ama bu durumda mutlaka basın toplantısında bu konuda Fed başkanı Powell'a soru yöneltilecektir)
    Bugün küresel piyasalarda bütün gözler ve kulaklar Fed toplantısında olacak.Fed'in ne söylediği kadar ,ne söylemediği de önemli olacak(Karar metninde getiri eğrisi kontrolu ve ay sonunda süresi sona erecek ek kaldıraç oranı( Supplementary leverage ratio (SLR)) imkanını ile ilgili bir ifade yoksa SLR'yi uzatmayacak,ve -şimdilik- getiri eğrisi kontrolu düşünmüyor manasına gelecek. Fed toplantısı için ne tahmin ediyorum:

-Fed üyelerinin projeksiyonlarında;3 ay önce yapılanlara göre,gsyih büyümesi ve enflasyon tahminlerini yükseltmesini,işsizlik oranı tahminlerini düşürmesini bekliyorum.İlk faiz arttırımı tahminlerini daha erken bir tarihe çekmelerini bekliyorum.(Fed başkanı Powell daha önce "en erken 2023 yılında" demiş,son konuşmasında "şartlar oluşunca" demişti,basın toplantısında yine "şartlar oluşunca" ifadesini kullanmasını bekliyorum.)

-SLR imkanının süresinin uzatılmasına ve getiri eğrisi kontrolu niyetine ilişkin bir ifade olmasını beklemiyorum.

-Hiç kimse gibi ben de Fed'den bir faiz arttırımı ve bilanço daraltması beklemiyorum ama ekonomi aşırı ısınmışken ve 1.9 trilyon dolarlık paket ile daha da ısınacakken ve Haziran ayı itibariyle aşı süreci tamamlanıp hayat normale dönecekken,artık bilanço genişletmesini durdurması gerekirken,bir durdurma kararı almasını beklemiyorum,aylık 120 milyar dolar varlık alımlarını azaltma yönünde bir karar alacaklarını ya da ne zaman azaltmaya başlayacakları yönünde bir tarih vermelerini de beklemiyorum.

Sayfa 725/2132 İlkİlk ... 22562567571572372472572672773577582512251725 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •