Sayfa 727/1000 İlkİlk ... 227627677717725726727728729737777827 ... SonSon
Arama sonucu : 7999 madde; 5,809 - 5,816 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz

Yıl başında 3.80 şimdi 5.91, Dolar düştü işler tıkırında ...

2.  Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Yıl başında 3.80 şimdi 5.91, Dolar düştü işler tıkırında ...
    Ne yılbaşısı umutabi Mart 2018'de 3.79'du. Şu anda 5.87. İnsanlar gerçekten balık hafızalı. Aradaki fark DTH faizi hariç %55!!
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Ne yılbaşısı umutabi Mart 2018'de 3.79'du. Şu anda 5.87. İnsanlar gerçekten balık hafızalı. Aradaki fark DTH faizi hariç %55!!
    Ben yıl başını baz aldıydım ve yuvarladıydım .

4.  Alıntı Originally Posted by earn23 Yazıyı Oku
    alıntı yaptığın resim çok şey anlatıyor, senin yazın ise hakaret dışında bir şey anlatmıyor
    Arkadaş gayet güzel anlatmış. Türk Halkının icinde bulunduğu durum tam da bu.

SM-J730F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. ABD Başkanı Trump, "Brunson'ın salıverilmesi memnuniyet verici, onu bugün günü Oval Ofis'te ağırlayacağım" açıklamasını yaptı. Trump bir gazetecinin Türkiye'deki yaptırımların kaldırılıp kaldırılmayacağına ilişkin sorusuna, Brunson konusunda Türkiye ile bir anlaşma yapılmadığını belirterek dolaylı olarak 'hayır' cevabını verdi.

6.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bence Brunson'un şahsı çok derin bir kişilik değil. Türkiye'deki yüzlerce hatta binlerce misyonerden belki bir gömlek yukarıda. İstihbarat veya ajanlık faaliyetleri içinde de bulunmuş olabilir. Brunson bana göre daha din ağırlıklı bir kişilik. Kendisine sunulan ajanlık veya istihbarat opsiyonları ile dini alandaki hedeflerini daha kolay gerçekleştirebileceğini düşündüğü için böyle bir çarkın içine girmiş olabilir. Yani Brunson'ın şahsında temel hedef din ve misyonerlik.
    Ancak Amerikan politikacısı için bu bu şekilde değil. Bana göre hem Brunson'ı hem de Türkiye'yi kendi politik hedeflerine ulaşmak için kullandılar. Ama sadece iç politika ile ilgili faydalar da sağlamadılar. Türkiye ile gelecekte yapacakları bazı *daha önemli* pazarlıklarda ülkenin zayıf noktalarını test ettiler.
    Türkiye'nin tek stratejik hatası Trump ve şürekasını iyi analiz edememesinden kaynaklandı.

Dikkat edilirse Amerika'ya verilen diplomatik ve politik tepkiler bugüne kadarki politikalar ve diplomasi düzlemindeydi. Ama bu hatalıydı. Çünkü bugüne kadar Amerika Türkiye ile hep pazarlık etmiş ama Türkiye'yi son noktaya kadar zorlamamıştı.

Zira Trump'tan önceki politikacılar sistem teammüllerine göre hareket eden klasik bürokrasiye ve diplomasiye bağlı politikacılardı.

Türkiye aslında tıpkı diğer dünya devletlerinin de Amerika ile yaşadığı şekilde karşılıklı güçlerin sonuna kadar zorlandığı bir müzakere sistemini deneyimlemiş oldu.

Aslında Çin dahil diğer ülkelerde bu farklılığı öngörememişlerdi.

Politikacılar karşılarında bir tüccarın olduğunu önceden fark etmeliydiler.

Peki eski Amerikalı politikacılar aptalmıydılar ki şu anki tüccarların davrandığı gibi davranmadılar.

Aradaki önemli fark şu, bu tür tüccar politikaların ilk adımları eğlenceli ve başarılı geçer, ama aslında tek tek orta ve uzun vadede karşılarına aldıkları güçler birleşmeyi seçebilirler. Unutmayalım ki Rusya'yı Amerika çökertmemiştir. Tüm dünyayı yanına almayı başaran bir Amerika çökertmiştir.

Amerikanın bugünkü gücü Trump'ın düşündüğü gibi Amerika'nın kendi öz gücünden değil geçmişte verdiği tavizlerden ve kaynak aktarımlarından kaynaklanmaktadır. Cari açık vermeyen bir Amerika dövizini dünya'ya rezerv para olarak kabul ettiremez. Dünya bu parayı rezerv olarak kabul ediyorsa karşılığında düşük gümrük tarifeleri ile Amerika'ya mal satabildiği içindir.

Trump kısa vadeli politikaları ile uzun vadede Amerika'ya vereceği zararın farkında olmayabilir. Ama Amerika'da bunun farkında olanlar var. Önümüzdeki dönemde işte bu grup ile Trump'ın savaşına şahit olacağız.

Umarım Trump kazanır.
    Güzel tespitler ama hiçbirisine katılmıyorum 🙂

Sovyetler dağıldıktan sonra ABD tek süper güç haline geldi. Batı bloğu dediğimiz ülkeler zaten ABD ye askeri ve ekonomik açıdan bağımlı ülkeler.. Sovyetler in dağılması sonrası Çin in dünya ekonomisine entegrasyonu da yine ABD nin projesidir.

Trump ile birlikte başlayan yeni süreç yine ABD ve Batı bloğunun çıkarlarına hizmet ediyor edecek.. ve Trump da vazifesini çok iyi yapıyor..

Kısaca , Trump ın bir kenedy ya da nixon olma ihtimali çok düşük..ayrıca Amerika nın imaj yönetimi konusunda da çok iyi olduğunu unutmayın..🙂

7. bugün de iyi çomar yaptı. dansözlükten beli kırıldı adamların.. saldıracak yer arıyorlar.

8. Erdoğan, 'sözünde duramadı' eleştirilerine, "ben orada bu fakir dedim ama şu anda zenginim" diye cevap verdi

https://twitter.com/zatungcom/status...08909546573825

Sayfa 727/1000 İlkİlk ... 227627677717725726727728729737777827 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •