Sayfa 729/1002 İlkİlk ... 229629679719727728729730731739779829 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 5,825 - 5,832 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

1.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine göre, Ocak ayında perakende fiyatlar bir önceki aya göre yüzde 5,94 arttı.
    https://www.bloomberght.com/istanbul...-cikti-2324410

Sebep işte budur: Bugün açıklanan ve aylık %6 (Yazıyla yüzde altı) çıkan enflasyon.
    Aylık %6 nedir yahu.

Herşey fişek gibi yükselirken , şirketlerin değerinin düşmesi ancak spekületif bir durum olur.
    şirketin sattığı mal pahalı olup kendisi değersiz kalabilir mi sorusunu sormak gerek o zaman. malum bist aşırı ucuz muhabbeti döner onyıllardır. misal dolar 2,5 kat gitti o halde şirket değeri de en fazla 2,5 kat gider kardeşim gibi bir durum oluşursa 5000 bistin normali olur, para kazanmak için 4000'den alman gerekir bu durumda. yanlış anlamayın kimseyle zıtlaşayım diye yazmıyorum ama insanlar neden %30 faizi daha cazip buldu asıl soru bu. sizin hesabınıza göre benim anladığım önümüzdeki bir yıllık bazda temiz %100 kazanç potansiyeli var bistte doğrumudur?

fiyatlar konusunda kesinlikle haklı ito. sırf tüik'e muhalefet için uyduruyor demek aptallık olur. zam görmediğimiz gün yok. ekmek ve simit fiyatı sabit bir tek, ona mı bakıyor yatırımcı nedir. ya da en mantıklı cevap seçime kadar biste dolar bazlı bakacaklar, seçimden sonra enflasyona uyanacaklar gibi.
    Son düzenleme : friendly_1980; 01-02-2023 saat: 22:14.

2.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    şirketin sattığı mal pahalı olup kendisi değersiz kalabilir mi sorusunu sormak gerek o zaman. malum bist aşırı ucuz muhabbeti döner onyıllardır. misal dolar 2,5 kat gitti o halde şirket değeri de en fazla 2,5 kat gider kardeşim gibi bir durum oluşursa 5000 bistin normali olur, para kazanmak için 4000'den alman gerekir bu durumda. yanlış anlamayın kimseyle zıtlaşayım diye yazmıyorum ama insanlar neden %30 faizi daha cazip buldu asıl soru bu.
    İnsan psikolojosi garanti getiriyi öne çıkarıyor.
    Aylık %6 enflasyon olan bir ortamda yıllık %30'la para bağlamak ne derece doğru tartışılır.
    Ayrıca %30 faizin sürdürülebilirliğide belli değil.

%30 faizle topladığınız parayı % kaçla kredi olarak verebileceksiniz. Yüksek faiz ekonomiyi kilitler.
    Seçimi kim kazanırsa kazansın 10 ay sonraki seçimi de düşünecek ve böyle bir riske girmeyecek bence.

Ama şuda var ki ben 2022 sonu bist beklentim taş çatlasa 3000'di. 5700 oldu. Arası köpükmüdür bilemem hesap etmek lazım.

Bir diğer durum da şu
    Bistteki bu düşüş devam ederse seçim kaybettirir.

bist gercek değeri 1.5 cent, usd 30 fiyatına gore

4.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    bist gercek değeri 1.5 cent, usd 30 fiyatına gore
    valla hocam 3700 altına gitsin ben bi daha bu işi biliyorum diye yorum yazmam buraya: ) 4000 lerde almayan kendi kaybeder. bu kalıbımı basacağım kısım. tahmin kısmına gelirsek fed gazıyla burdan alan da ciddi risk almış olur. 5000'e yaklaşıp dokunmadan geri aşağı dönüş bekliyorum. öyle bir durum oluştu ki 5200 geçerse alın da diyemiyorsun artık. 4500 üstü risk.

5.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    iki şeye artık inanmıyorum ilki hükümetin borsaya destek attığına, ikincisi rpd, ipb, tcd gibi birkaç fon dışında yatırımcının parasını umursayan bist bazlı fon olduğuna. işine gelmezse alma bize taze keklik çok havasındalar.
    borsanın hükümetle ilgisi var mı bilmiyorum ama hükümetin içindekilerin çoğunun olduğuna kesinlikle eminim, fonlar konusunda kafam karışık, hâlâ kârda olanları satıp zarardaki fon ve hisselere ekleme mi yapayım diyorum, bir yandan da zarardaki hisseleri başkalarıyla değiştireyim mi diyorum. seçimlere kadar 4000-5000 arası gidip gelecek herhalde, sonrası belirsiz.

Bugun de fiyat sacmalayan inveo fon

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=GGK olmus
    noluyo bunlara bole iki gundur....

Bu da gunun sanssizi gibi..
    https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=IZM (ikinci gunu yuzde -25) tefas kapali tek yatirimci
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

7.  Alıntı Originally Posted by ersunan Yazıyı Oku
    borsanın hükümetle ilgisi var mı bilmiyorum ama hükümetin içindekilerin çoğunun olduğuna kesinlikle eminim, fonlar konusunda kafam karışık, hâlâ kârda olanları satıp zarardaki fon ve hisselere ekleme mi yapayım diyorum, bir yandan da zarardaki hisseleri başkalarıyla değiştireyim mi diyorum. seçimlere kadar 4000-5000 arası gidip gelecek herhalde, sonrası belirsiz.
    valla burdan alınırmı bilmem ama satılmaz hisse ve hisse yatırım fonu. yani hisse fonumu satayım mevduat yapayım demek için çok geç. senin 1 yılda alacağını bist 1 ayda alırsa canın yanar. duruma bakıp durmadan değişiklik yapma işlerine de sıcak bakmıyorum. en başta bir strateji kurup belirlediğin tarihe kadar sadık kalacaksın. çok zorunlu durumda belki bir kez.

8.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    valla burdan alınırmı bilmem ama satılmaz hisse ve hisse yatırım fonu. yani hisse fonumu satayım mevduat yapayım demek için çok geç. senin 1 yılda alacağını bist 1 ayda alırsa canın yanar. duruma bakıp durmadan değişiklik yapma işlerine de sıcak bakmıyorum. en başta bir strateji kurup belirlediğin tarihe kadar sadık kalacaksın. çok zorunlu durumda belki bir kez.
    tabi hisseleri satmam zaten zarar %24, fonların da tamamını satmak değil de zararda olmayanlardan birer miktar, tabi zararda olmayan diyorum da aslında zamanında satmayınca enflasyon karşısında onlarda zarar ama ne yapalım,
    hazır endeks yeşilken (gerçi öğleden sonrası belli olmaz) düşüş daha da devam ederse diye böyle düşünüyorum, olur da 4400-4000 arasına gelirse en azından alım için elimdeki nakit miktarını arttırayım diyorum.

Sayfa 729/1002 İlkİlk ... 229629679719727728729730731739779829 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •