Sayfa 732/1078 İlkİlk ... 232632682722730731732733734742782832 ... SonSon
Arama sonucu : 8620 madde; 5,849 - 5,856 arası.

Konu: Sistem Takibi...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,945
     Alıntı Originally Posted by selimtogrul Yazıyı Oku
    ...
    Fransızca "anal" sözcüğünden türemiş bir kelimedir. Dolayısıyla devamında
    herkesin anal dan uydurması anlamını taşır.
    Sevgilerle
    Türkçe hangi dillerden kaç kelime aldı?

Arapça / 6467
    Fransızca / 5253

Türkçe hangi dillere kaç kelime verdi?

Sırpça / 9000
    Ermenice / 4260
    Bulgarca / 3500
    Farsça / 3000
    Rumence / 3000
    Arnavutça / 3000
    Yunanca / 3000
    https://twitter.com/DonKisot_BIST1
    Doğru olsam ok gibi yabana atarlar beni/Eğri olsam yay gibi elde tutarlar beni

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    İstanbul
    Gönderi
    1,945
     Alıntı Originally Posted by T/A Yazıyı Oku
    Siz değil de ben meramımı anlatamıyorum Üstadım...

Ben neden sermaye arttı ise bu fiyatlara bölünme etkisi yapıp geçmiş verileri
    etkilemedi diye soruyorum...

Geçmiş veriler açısından %14 'lük bir düzletme var. Bu hiç de azımsanacak bir şey
    değil. Dediğiniz gibi 1-2 kuruş değil benim derdim...

Umarım bu defa anlatabildim...
    Üstadım etmeyin, eylemeyin. Düşünen kafalara boş fikirler üşüşür,
    büyüklerimiz herşeyi bizden iyi düşünür.

"Şirketin ihtiyacı mı vardı ki sermaye arttırıma gidildi? İkinci arzdan toplanan
    para hangi yatırıma yönlendirildi?" diye sorarım. Siz de "Nereden bileyim,
    ben Yönetim Kurulu Üyesi miyim dersiniz.

Hatta 1 adım daha ileri gideyim. 1. Köprünün maliyeti 1 dolar, 2. Köprünün
    maliyeti 25 dolar, 3. Köprünün maliyeti 125 dolar. Engin teknik analiz bilginizle
    bu durumu yorumlar mısınız?
    https://twitter.com/DonKisot_BIST1
    Doğru olsam ok gibi yabana atarlar beni/Eğri olsam yay gibi elde tutarlar beni

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,990
    Hayırlı Pazarlar...

Otomatik veri çalışmalarını online hâle getirirken yine ortaya 2 hatta 3 farklı durum çıkıyor?

- Malum olduğu üzere daha önce de paylaşmıştım ama cevap alamamıştım. Belki bu defa grafiklerin sıhhatli çalışması açısından istişare edebiliriz...
     Alıntı Originally Posted by Don Kişot Yazıyı Oku
    Aslında sizin gönlünüz 3. Tip Grafikten yana ve bu kararınızı bize onaylatmak
    istiyorsunuz. Yani işleyeceğiniz suça ortak arıyorsunuz.
    Aslında akademik bir tartışma olan bu konuya; 1,01 den alıp 1,10 dan satmayı beceri sayabilen biz cahil cuhela gurubunu da katmayı düşünüyorsanız sevgili üstadım bana kalırsa yanılıyorsunuz.
    Aslen " WM Sistem " in tarama özellikleri ile görsel şöleni izlemek daha heyecanlı bir tutum oluyor başlık takipçisi arkadaşlara.
    Sizin gönlünüzden yatan aslan hangisi ise biz onu kendi kalıplarımıza zaten dönüştürüyoruz. Asıl mesele bizim ne istediğimizden ziyade sizin neye karar verip nasıl yol izleyeceğiniz.
    Siz bize bakmayın hem keliz hemde fodul (kendi adıma dedim. Kafam kel değil ama deyim öyle )
    Sonuçta elimizden gelen bir katkı olsa amenna, şimdi bir talepte bulunmak bile başlı başına bir sorun açacaktır.
    Sizin yol açarken çektiğiniz zorluğun farkında olarak ses çıkartamıyoruz. Değil bir şey talep etmek, şunun şurası demekte bence arsızlık olur.
    Dilerim, ve temennim o ki; en kısa sürede bu meselede karar verirsiniz.
    Acı veriyorsa geçmiş; geçmemiş demektir.
    " Artık üç kişi takılıyoruz. Ben...Keyfim...Ve kahyası...Gerisinin......"

4.  Alıntı Originally Posted by selimtogrul Yazıyı Oku
    Merhaba sevgili kitapçı34 GEDZA dan boşandınız da yeni heyecanlar mı arıyorsunuz
    Size bol şans dilemekten başka bir şey gelmez elimden, unutmayın takas herşeydir. Doğru yerden bakabiliyorsanız eğer.
    Sizce bir tüccar sadece bir yerden alım yapar, yoksa başka başka kapıları mı aralar, umarım bu ipucu size bir veri sağlar. Ancak çok zor bir yerde duruyorsunuz. Bizim orada buna "rüzgara karşı işemek " derler. Sabrınız varsa ki bunu GEDZA da teste tabi tuttunuz, gördüm. Bu ALBRK daha zor, peki anlaşalım daha kolay vedalaşabilirsiniz o kadar sığ değil. Ama değer mi ? Aylık grafikte akşam yıldızı dedikleri şeyi yapıyor sanırım.
    Tabi analiz in karşılığını hemen yapıştırıvereyim.
    Fransızca "anal" sözcüğünden türemiş bir kelimedir. Dolayısıyla devamında herkesin anal dan uydurması anlamını taşır.
    Sevgilerle
    Gedzadan sonra pek hisse hovardası oldum üstad, çok sık hisse değiştiryorum artık. geçtiğim hisselerin bir çoğu takla attı ben eli boş çıktım hepsinden, iki takla atanıda oldu.

saygılar.

Alıntı Originally Posted by Don Kişot Yazıyı Oku
    Üstadım etmeyin, eylemeyin. Düşünen kafalara boş fikirler üşüşür,
    büyüklerimiz herşeyi bizden iyi düşünür.

"Şirketin ihtiyacı mı vardı ki sermaye arttırıma gidildi? İkinci arzdan toplanan
    para hangi yatırıma yönlendirildi?" diye sorarım siz de "Nereden bileyim,
    ben Yönetim Kurulu Üyesi miyim dersiniz.
    Şirketin ihtiyacı yoksa neden;

sermayesinin 1 milyar TL'den 1,14 milyar TL'ye artırılması

şeklinde bir karar alınıyor olabilir...

Sonuçta öyle ya da böyle sermaye artımı olmuş olmuyor mu? Bu resmi kayıtlarda da böyle görünüyor. Şirketin lot sayısı da artıyor.

Eğer sermaye sabit kalıp kendi elindekileri satsaydı bunu belki anlayabilirdim ama sermaye miktarı artınca bunu anlayamıyorum...

O zaman şu olabilir mi?

Bizim sermaye diye bildiğimiz şey, halka açık olan kısmın miktarı mı?

Örneğin, %20 halka açık olan bir şirketin sermayesi 200 milyon olsun. Bu şirketin sadece halka açık olan kısmının sermayesi mi oluyor yoksa halka açık olmayanlarla birlikteki toplamın miktarı mı oluyor.

Eğer sadece halka açık olan kısım ise bu durumda şirketin gerçek sermayesi 1milyar TL mi oluyor?

Kusura bakmayın ama ben mi yanlış biliyorum diye hazır fırsat bulmuşken sorayım...

Ben sermaye deyince şirketin tüm lotlarının (halka açık + halka açık olmayan) miktarını anlıyorum...

Öyle değil ise; o zaman ben yıllardır yanlış biliyormuşum ve o zaman ASELS için de böyle bir durum var demektir...

"Yatırım Tavsiyesi Değildir!"... Eğitim ve Bilgi amaçlı paylaşımlar yapıyorum.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    2,990
    Şirketin ihtiyacı yoksa neden;

sermayesinin 1 milyar TL'den 1,14 milyar TL'ye artırılması

şeklinde bir karar alınıyor olabilir...
    Sevgili üstadım baktığınız yer yanlış. diyeceğim haddim olmayarak. Biz grafikler yardımıyla o seçili dönem içinde yapmış olduğu hareketi gözlemliyoruz.
    Peki ardından gelen diğer soruyu sorayım. Hangi dilim ya da kime ait lotlarla yapılan işlemleri değerlendiriyoruz. Hepimiz biliyoruz ki işlem yapılan o anda tahtada bütün lotlar işlem görmüyor. Yani herkes aynı anda alıp satmıyor.
    Peki o zaman yeni soru.
    O anda tahtada işlem yapılan lotlar kimin ve ne amaçla yapılıyor. Alınan lotların hangileri tekrar satılıyor. Peki alınıp satılmayan lotlar neden depo ediliyor.
    Dolayısıyla varolan lotların fiyatı yükselince neden talep görüyor. İşlem gören lotlar neden kayıp olarak görünüyor.
    Bakınız 846 ve 813 bilmecesinde yatıyor herşey.
    Kayserili uyanığın dediği gibi alırken mi satarken ki fiyatı mı soruyorsunuz.
    Yatırımcılık fikrinizi sorgulamıyorum asla yanlış düşünmeyin. Ama grafik konusundaki bakış açınız hatalı sanırım. Herkesin kullandığı grafikleri kullanarak o anı görebilmek için değerlendirme yapılıyor. Geriye kalan konu fiyat ın bize neyi anlattığı
    Acı veriyorsa geçmiş; geçmemiş demektir.
    " Artık üç kişi takılıyoruz. Ben...Keyfim...Ve kahyası...Gerisinin......"

7. Ben sermaye deyince şirketin tüm lotlarının (halka açık + halka açık olmayan) miktarını anlıyorum...

Bu ne biçim soru allah aşkına????????????????

hayırlı akşamlar.

Alıntı Originally Posted by selimtogrul Yazıyı Oku
    Sevgili üstadım baktığınız yer yanlış. diyeceğim haddim olmayarak. Biz grafikler yardımıyla o seçili dönem içinde yapmış olduğu hareketi gözlemliyoruz.
    Peki ardından gelen diğer soruyu sorayım. Hangi dilim ya da kime ait lotlarla yapılan işlemleri değerlendiriyoruz. Hepimiz biliyoruz ki işlem yapılan o anda tahtada bütün lotlar işlem görmüyor. Yani herkes aynı anda alıp satmıyor.
    Peki o zaman yeni soru.
    O anda tahtada işlem yapılan lotlar kimin ve ne amaçla yapılıyor. Alınan lotların hangileri tekrar satılıyor. Peki alınıp satılmayan lotlar neden depo ediliyor.
    Dolayısıyla varolan lotların fiyatı yükselince neden talep görüyor. İşlem gören lotlar neden kayıp olarak görünüyor.
    Bakınız 846 ve 813 bilmecesinde yatıyor herşey.
    Kayserili uyanığın dediği gibi alırken mi satarken ki fiyatı mı soruyorsunuz.
    Yatırımcılık fikrinizi sorgulamıyorum asla yanlış düşünmeyin. Ama grafik konusundaki bakış açınız hatalı sanırım. Herkesin kullandığı grafikleri kullanarak o anı görebilmek için değerlendirme yapılıyor. Geriye kalan konu fiyat ın bize neyi anlattığı
    Nasrettin hocanın dediği gebi:

- Sen de haklısın ama ben bir şey soruyorum farklı farklı cevaplar alıyorum...

Demek ki ben bir şeyi kaçırıyorum...

Ben şirketin sermayesi arttı mı artmadı mı? diye soruyorum...

Eğer attı ise ki bunu zaten kendileri beyan ediyorlar; neden her normal sermaye arttırımı gibi bunda da bölünme etkisini geçmiş verilerde göremiyoruz...!!!

Normalde ne oluyor:

- %14 sermaye arttığı zaman geçmiş fiyat verilerinde bir düzenleme yapılıyor. Bu bedelli ise başka, bedelsiz ise başka oluyor. Temettü ise başka etkisi oluyor...

Formülünü isteyen olursa paylaşırım.

Ne oluyor:

Sonuç olarak bu hissenin eski verileri bu bölünme tarihinden itibaren düzeltiliyor yani bölünüyor. Her ne hikmetse bu ASELS 'ın bu tarihteki işlemi için geçerli olmamış.

Ben bunu soruyorum ama bana gelen cevapların bununla alâkasını kuramıyorum. Demek ki iyice yaşlanmışım...

"Yatırım Tavsiyesi Değildir!"... Eğitim ve Bilgi amaçlı paylaşımlar yapıyorum.

Sayfa 732/1078 İlkİlk ... 232632682722730731732733734742782832 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •