Sayfa 75/1000 İlkİlk ... 2565737475767785125175575 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 593 - 600 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by shark Yazıyı Oku
    Bizde oğlum için almak istedik fakat Garanti Bankası çocuk için yatırım hesabı açmadı bize.
    Çocuk için eurobond satışımız yok dediler...
    bu genel bir uygulama mı acaba.. diğer bankalara sordunuz mu?

2. 10 yıldan uzun süreli USD yatırımlarında blue chip Amerikan hisse senetleri bence daha iyi seçenek. Ancak bunları parça parça almanin komisyonu çok yüksek(işlem başına 0.25% ve min 25 USD fln), anapara çok fazla degilse piyasaya fiyatlar düşükken bir kerede girmek daha mantıklı olabilir bu anlamda..

Yatırım tavsiyesi değildir sadece dusuncemdir.

Redmi Note 4 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    ---------------
    Paylaştıklarım bildiğimi düşündüklerim ve fikirlerimdir. Hiç bir paylaşımım yatırım tavsiyesi değildir. Saygılarımla

3. Eurobond bende alamadım, kaçtı gözüyle bakmıyorum, faizler çok yükselmişti doğru ama elinde hazırda dolar olan için büyük fırsattı, ben liradan girecektim dolar fiyatı nedeniyle kararsız kalıp vazgeçtim. Şimdi faizler düştü ama dolar da düşüyor ucuzdan dolar toplamaya çalışıyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    teşekkürler arkadaşlar.. peki şöyle bir soru sorsam..

3 yaşında bir oğlumuz var.. doğduğunda gelen altın vs ile onun adına bir ufak bir miktarla dolar hesabı açmıştık eşimle birlikte. bugün aklıma takılan soru şu oldu..

biz bu maymunun geleceği için hesabını 15k dolara tamamlasak. ve bununla %10 kupon getirili x bir eurobond alsak.. vade sonuna kadar beklese.. beyandı vergiydiye tabi olmasa. vade sonunda kupon gelirleriyle birlikte sıfır stopaj sıfır vergi ile çocuğun hesabına geçse.. (bu miktarda dolar 10 tl bile olsa kupon getirisi beyanı gerektirmez diye hesaplıyorum.)

ne dersiniz.. ne kadar mantıklı bir yatırım olur, teknik olarak mümkün mü ebeveyini olarak böyle birşey yapmamız.. hesap/bilgi hatası var mı?

not: eşim ve benim beyan gerektiren bir gelirimiz yok şu anda. maaşlar ve mevduat faiz gelirleri girdimiz. ama atıyorum üç sene sonra olursa.. oğlumuzun getirisini de hesaba katmamız gerekir mi, ya da tersi.. işler karışır mı?
    Bence mantıklı bir yatırım ama artık yüzde on faiz kalmadı, daha düşüğüne razıysanız yapabilirsiniz. O kadar tutar için vergi çıkmaz, beyan sınırının altında kalırsınız. Dolar mevduatıyla kıyaslayın (mevduattaki yüksek stopajı unutmayın) ona göre karar verin, sanırım mevduatta tutuyorsunuzdur şu anda.
    Ben de aynı durumdayım, küçük çocuğum için uzun vadeli yatırım bakıyorum ama henüz altın olarak duruyor.

5.  Alıntı Originally Posted by pilavli Yazıyı Oku
    Bence mantıklı bir yatırım ama artık yüzde on faiz kalmadı, daha düşüğüne razıysanız yapabilirsiniz. O kadar tutar için vergi çıkmaz, beyan sınırının altında kalırsınız. Dolar mevduatıyla kıyaslayın (mevduattaki yüksek stopajı unutmayın) ona göre karar verin, sanırım mevduatta tutuyorsunuzdur şu anda.
    Ben de aynı durumdayım, küçük çocuğum için uzun vadeli yatırım bakıyorum ama henüz altın olarak duruyor.
    sn shark'ın dediği genel için geçerliyse düşündüğüm şekilde mümkün değilmiş zaten. kendi adıma yapsam bu sefer iki gün sonra müdahale ederim diye oğlumun adına olsun istemiştim.

dün oturup bu başlığı baştan sona okudum. çelişen bilgiler olduğunu gördüm, mesela banka eurobondlarının minimum alış miktarı gibi.. netleşememiş okuduğum kadarıyla. daha doğrusu farklı bilgiler paylaşılmış. belki de bankadan bankaya değişiyordur bilmiyorum. çocuk adına eurobond alımını da bir araştırmak lazım gibi geldi bana.

bir başka soru işareti de, vade sonuna kadar beklendiğinde değer farkının beyanı.. google'da okuduğumdan anladığıma göre beyana tabi değilken burada bu da beyan edilir gibi yazılar var. kafam karıştı.

mevduat faizine gelince.. bir hafta kadar önce 7,25 ten bağladım usd yi. neti 5.8 yıllık bileşiği net 5.96 ya geliyor.. tabi aynı oran devam eder, ne kadar devam eder bilinmez.. şu andaki durumda eurobondda 6 ve üzeri bir kupon getirisi mantıklı görünüyor gibi.

tabi.. usd mevduat faizi aşağı düşebilir.. devlet bu.. seneye eurobond gelir beyan miktarını aşağı çeker. vergi vermeyeceğim derken hayvan gibi vergi çıkar (ne kadar mümkün bilmiyorum ama türkiye burası)... bunlar da ayrı kafa karıştırıcı mevzular.

6.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    sn shark'ın dediği genel için geçerliyse düşündüğüm şekilde mümkün değilmiş zaten. kendi adıma yapsam bu sefer iki gün sonra müdahale ederim diye oğlumun adına olsun istemiştim.

dün oturup bu başlığı baştan sona okudum. çelişen bilgiler olduğunu gördüm, mesela banka eurobondlarının minimum alış miktarı gibi.. netleşememiş okuduğum kadarıyla. daha doğrusu farklı bilgiler paylaşılmış. belki de bankadan bankaya değişiyordur bilmiyorum. çocuk adına eurobond alımını da bir araştırmak lazım gibi geldi bana.

bir başka soru işareti de, vade sonuna kadar beklendiğinde değer farkının beyanı.. google'da okuduğumdan anladığıma göre beyana tabi değilken burada bu da beyan edilir gibi yazılar var. kafam karıştı.

mevduat faizine gelince.. bir hafta kadar önce 7,25 ten bağladım usd yi. neti 5.8 yıllık bileşiği net 5.96 ya geliyor.. tabi aynı oran devam eder, ne kadar devam eder bilinmez.. şu andaki durumda eurobondda 6 ve üzeri bir kupon getirisi mantıklı görünüyor gibi.

tabi.. usd mevduat faizi aşağı düşebilir.. devlet bu.. seneye eurobond gelir beyan miktarını aşağı çeker. vergi vermeyeceğim derken hayvan gibi vergi çıkar (ne kadar mümkün bilmiyorum ama türkiye burası)... bunlar da ayrı kafa karıştırıcı mevzular.
    Kafanız karışmasın. Banka eurobondlarında minimum alış tutarı 200.000 usd nominal tutarlı oluyor. Bu arada banka usd mevduat faizlerinde düşüş var. 2 hafta önce %7,5 veren Burganbank bugün maksimum %6,25 verdi. Neti %5’e denk geliyor. Bu durumda 2022 itfalı İşbankası eurobondu halen mevduat faizlerinden daha cazip görünüyor. Tek dezavantaj alım için minimum 166.000 usd’lik bir yatırım yapmanız gerektiği.

7.  Alıntı Originally Posted by shark Yazıyı Oku
    Kafanız karışmasın. Banka eurobondlarında minimum alış tutarı 200.000 usd nominal tutarlı oluyor. Bu arada banka usd mevduat faizlerinde düşüş var. 2 hafta önce %7,5 veren Burganbank bugün maksimum %6,25 verdi. Neti %5’e denk geliyor. Bu durumda 2022 itfalı İşbankası eurobondu halen mevduat faizlerinden daha cazip görünüyor. Tek dezavantaj alım için minimum 166.000 usd’lik bir yatırım yapmanız gerektiği.
    getirisi nedir sn shark.. kodunu gönderir misiniz?

8. bu başlığa katılım neden bu kadar az. bu da ayrı bir soru işareti.

Sayfa 75/1000 İlkİlk ... 2565737475767785125175575 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •