Sayfa 761/853 İlkİlk ... 261661711751759760761762763771811 ... SonSon
Arama sonucu : 6817 madde; 6,081 - 6,088 arası.

Konu: Bana kalırsa.

1. DMO ile şirketin sözleşmesi var. Bu sözleşme ile DMO (bir nevi alım garantisi vererek) toplam 30.000 araç alımı yapacak.

2.  Alıntı Originally Posted by alicemal Yazıyı Oku
    İşimde var ama süper delikanlı fatih altaylı'nın ensesini tokatlamadan edemeyeceğim.

Bu arada haberimin türkü sitesinin okunacak köşe yazarı pek kalmamış. abdurrahman var, altaylı var ki altaylının %30 faydası oluyorsa %70 da zararı oluyor bu ülkeye. Ülkeye yük proje sahiplerini onayladığı için.
    Fatih Altaylı konusunda sana katılıyorum ve bir detay ilave etmek istiyorum , mesela Altaylı seni programa çağırdı senin uzman olduğun konuya biraz çalıştı ve rejiye de konunun uzmanı kendine bi şeyler fisildayacak bir adam koydu ama yetmez asil numarası sen lafı söylerken hemen kendinden emin bir şekilde senin lafını tekrarlamak mesela sen kusadasinda deniz kırmızıdır derken daha seninle ayni fazlı kırmızıdır diyor bu sayede sanki herşeyi bilirmiş gibi görünmeyi beceriyor olmazsa küfür ediyor , bir zaman evvel stadyumda yaparsa locada dayak yiyor ama hic tınmaz sanki o değildir dayak yiyen başkası ,Murat la hemen ayni karakter o yüzden kankalar.
    No animal will sleep in a bed /with a sheet. Duyda sakın inanma .

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by senseni83 Yazıyı Oku
    DMO ile şirketin sözleşmesi var. Bu sözleşme ile DMO (bir nevi alım garantisi vererek) toplam 30.000 araç alımı yapacak.
    Büyük ihtimalle belediyelerde kapışacak. Devletten yani bizim maaşlardan beslenen iş adamlarınada zorla aldırırlar. 1 yıl sürer, bilemedin 2 yıl. Bakalım sonra ne yapacaklar.

İlk 5 yılda satışa çıkarırlar, bir dünya devi alıp kendi arabalarını üretmeye başlar. Satışı parlatırlar, "neleri başardık dünya devi peşimizde" diye. Satanlar bizim vergilerle cepleri dolu ayrılır. TOGG hikaye olur belki dünya devinin bir markası olarak göstermelik bir müddet devam ettirirler. Altay tankı ve Türk telecom da olduğu gibi kaybeden yine çalışanlar olur..
    Yazmamışsam, pozisyonum aynen devam ediyor demektir.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
     Alıntı Originally Posted by Desidero74 Yazıyı Oku
    Fatih Altaylı konusunda sana katılıyorum ve bir detay ilave etmek istiyorum , mesela Altaylı seni programa çağırdı senin uzman olduğun konuya biraz çalıştı ve rejiye de konunun uzmanı kendine bi şeyler fisildayacak bir adam koydu ama yetmez asil numarası sen lafı söylerken hemen kendinden emin bir şekilde senin lafını tekrarlamak mesela sen kusadasinda deniz kırmızıdır derken daha seninle ayni fazlı kırmızıdır diyor bu sayede sanki herşeyi bilirmiş gibi görünmeyi beceriyor olmazsa küfür ediyor , bir zaman evvel stadyumda yaparsa locada dayak yiyor ama hic tınmaz sanki o değildir dayak yiyen başkası ,Murat la hemen ayni karakter o yüzden kankalar.
    Asıl ben sana katılıyorum.

@NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Yukarıda TOGG dan bahsetmiştim. Bu şartlarla yani devlet parası ile üretirler ama hiç bir ekstra özelliği olmayan o arabayı o fiyata piyasada tutturamazlar demiştim.

Peki nasıl tutunur. Bir otomobil fabrikası kurarsanız, piyasada nasıl tutunur satış yaparsınız.?

Bunun için deha olmak gerekmiyor, YOLU BASİT. Geçmişte tutunan marka ların yöntemlerine bakarsanız, hepsi aynı yolu izlemişler.

Üç Ana yöntemi var.(Benim bildiğim)

1. Yol: Mercedes gibi bir markaysanız, yeni bir ürün çıkardığınızda, piyasada tutunması sorun olmaz. Örneğin iş jeti yaptı sattı diyelim. Üzerinde mercedes markası olduğu için müşteriside hazırdır. Sattığı iş jeti değil, mercedesin geçmiş tecrübesi ve bilgi birikimidir, mercedes'e duyulan güven algısıdır. Mercedes, teknolojik ne yapsa satar, piyasada tutunur.
    Birinci yol, piyasada tanınıp güvenilen markanız vardır bunu sunacaksınız. TOGG da yok.

2. Yol: Tesla gibi piyasaya çıkarsınız. Sizde olan özellikler, piyasadaki diğer araçlarda yoktur. O zaman piyasada tutunursunuz. Tesla yeni kurulan otomotiv geçmişi olmayan bir firmaydı. Ama çıkar çıkmaz kısa sürede tutundu ve dünya devi oldu. Neden.? Birincisi arkalarında siyonist medya ve ülke vardı bunu saymayalım diğeri ise uzun menzil ve otonom kullanım sundu. Elektrikli diğer markalar 200-300km arası ortalama menzil sunarken Tesla 400km üzeri menzil sundu. Diğer markalarda tam otonom sürüş yokken Tesla tam otonom sürüş özelliği sundu. Lüks arabalarla aynı fiyata satışa çıktı ve piyasada kaldı.
    İkinci yol diğer markalarda olmayan çok önemli bir veya birden fazla özellik sunacaksınız. TOGG da yok.

3. Yol. Japon Honda'nın, Güney Kore'li Hyundai'nin Çekoslovak Skoda'nın yaptığını yapacaksınız. Diğer arabalardan daha ucuza satacaksınız ama belli kaliteyide tutturacaksınız. Honda Türkiyeye geldiğinde bizim tofaş'ın şahin doğanından farkı yoktu. Tenekeler birleştirilmiş araba diye satılıyordu ama ucuza. Skoda aynıydı, sağ sol tekerlekleri içe dönük çarpıktı, ucuza satılıyordu. Hyundai ilk geldiğinde yine ucuzdu. Hem Türk piyasasında hemde dünya piyasasında tutundular. Aradan 10 yıllar geçti ve kaliteyle beraber fiyatıda artırdılar. Dünyada tutundular.
    Üçüncü yol, rakiplerinden çok daha ucuza satacaksın. TOGG da yok. Lüks araba fiyatına satacaklar.
    Ucuza satabilmeleri için hemen hemen herşeyi içerde üretmeleri lazım. Elektrik motorunu bile ithal edecekler. Türkiye'de Elektrik motorunu dünya kalitesinde üretecek en az 10 şirket ve üniversite vardır. Ama yok gitti İngiliz Bosch dan alıyor. Pil'i yabancı şirketten alıyor. Bu arabada en önemli şey pil dir. Tesla'nın ilk işi kendi pil fabrikalarını kurmak oldu. TOGG un ilk işi hangi yabancı firmadan pil alalım araştırması oldu. Pil'i dışarıdan alıyorsan piyasada şansın yok. Çok çok ekstra ilave özelliğin olursa o zaman belki şansın olur. Arabayı çok ucuza verirsin ki ithalsen yapamazsın veya otonom yazılımın dünyanın en iyisinden 2 kat iyi olur filan. Yok, TOGG da yok. tamamen halkın sırtına yüklenmek amaçlı yola çıkılmış bir proje.

Bu kadar parçayı ithal ederken ucuza devlet desteği olmadan satamazsın. Ucuza çıkarsa bilinki devlet aradaki farkı karşılıyordur yani çalışanın vergileridir.

direksiyon İsveç Autoliv firması.
    Motor İngiliz Bosch
    Mekanik-aktarma organları Alman EDAG
    Şasi İngiliz Myra
    Tasarım İtalyan Pininfarina
    Batarya-pil Çin merkezli abd şirketi farasis.
    Block Chain yazılımı abd Ava Labs Inc. Diğer yazılım içerde deniyorda detay yok.

Piyasada araba satabilmen için izlemen gereken yollardan hiç birini izlemedin. O zaman amacın belli senin kardeşim.

Ben üçüncü yolu izlerdim. Marka yeni o zaman birinci yol geçersiz, pil teknoloji bizde var anca dünyanın önünde değil, otonom yazılımda bizde havacılıkta var ancak seviyesini bilmiyorum. Karaya uyarlamak lazım. İkinci yoluda izleyecek durumun yok, o zaman üçüncü yol.

Bizde arabayı üretecek her şey var. Ucuzada getirirsin. Yazılımları tusaş, aselsan, havelsan, hangisi istekli ise. Üçüde yazılım konusunda dünya deviler. Otonom İHA yazılımları bu firmalarda. Arabaya uyarlayacaklar, kolay değil ama 10binlerce ileri düzey eğitim almış mühendisleri var. Kolayca yaparlar ve dünya standartlarında olur. Diğer her şeyi Türkiyede yaparsın. Yazılımla beraber batarya en önemlisi. İleri teknoloji batarya üreten 2 firmamız var. Dünyanın en önünde değiller geriden geliyorlar ancak bizde pahalı araba satmayacağız. Tesla 600 km diyorsa biz 350 km diyeceğiz. Fiyatımızda ona göre olacak. İYİ kalitede çok uygun fiyatlı bir araba üretip %80 yerli üretimle satarız. Zamanla kaliteyi ve teknolojiyi artırırız. Menzilde Tesla'yı yakalar geçeriz.

Hem fabrikamız kazanır dünya devi olur, hem yüzbinlerce çalışanımız kazanır para yurt içinde kalır, hem parça üreten yan sanayiler kazanır para yurt içinde kalır, hemde sattığımız milyonlarca araba ve yan sanayi kazanç vergilerinden devlet kazanır.

YOLU BUDUR. Denenmiş ve her seferinde başarı sağlamıştır. Son deneyenler Hindistan ve İrandır. İran'ın Türkiyede motorlu araç fabrikası var.

Olmaz bu iş dediğimde siyasetçiler gibi boşa atmıyordum, bilgim dahilinde yazıyordum.

Ha bir de uzun ama en sağlıklı yol var. Otomotiv veya teknoloji sektöründe faaliyet gösteren küçük şirketlere devlet ön ayak olur ve üç beş fabrika birden kurulmasını sağlar. Bu şirketlere teknoloji desteği verir, ortak olarak para desteği verir. HİBE YOK. Şirket başarı sağladıkça şirket sahiplerine devlet payını satar. Devlet yardım ediyorsa her lirasını doğru kullanıyorlarmı diye denetlemek zorunda.

Son not. KKTC de Yakın Doğu Üniversitesinde Günsel isminte otomobil üretiliyor ve BATARYASINI KENDİLERİ ÜRETİYORLAR. KKTC kendi bataryasını üretip 500 km menzil sunuyor. KKTC de yapıyorlar ama Türkiyede yapmıyorsun.

.
    Son düzenleme : alicemal; 28-10-2022 saat: 15:56.
    @NeAcaipDunya

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    Rusya nükleer tehdidi tırmandırarak söylemeye devam ediyor.

Geçmişte batı ve Rus farkını yazmıştım. Batılılar(gerçekte batıyı yöneten ibrani kökenli yahudiler) işlerini yavaş yavaş alt oyarak gizlice yaparlar. Yüzüne gülüp namuslu kibar adaletli görünürken dolaylı yollardan senin altını oyarlar ve belli süre sonra bakmışsınki batmışsın. Nasıl battığını bile anlamazsın. Çok sabırlıdırlar onlarca yıl hatta yüzlerce yıl tırnak tırnak kazar oyarlar altını.
    Ruslar ise yüzüne karşı vuracam der sonrada vurur. Açık yapar. Erkek gibi savaşır.

Şu anda da onu yapıyorlar. "Nükleerle vururum kardeşim" diyorlar.

Bunu daha öncede yazmıştım hatırlatayım dedim. Hatta şunuda yazmıştım. Rusya henüz Ukrayna ya girmemişti ve "girmeye niyetim yok ama nato ya almayın" diyordu. Bende demiştimki Ukraynaya saldıracak bunlar. Ruslar söyledimi yapar gizli iş çevirmez demiştim. Ukrayna ya girdiler. Belkide abd nin hedefi buydu.

Sonra demiştim ki, "Rusya nükleer le vuracaksa Ukrayna yı vurmamalı. Ukraynayı nükleer le vurması Rusya yı bitirir. Vuracaksa abd, ingiltere, israil ve fransa yı aynı anda vurmalıdır. almanya seçimlik." demiştim.

Ukrayna yı nükleerle vurması Rusya ya savaşı kazandırmaz. Ukraynada nükleer yüzünden girilemeyen bölgeler olur. Rusya dünyada nükleer kullanan soykırımcı ulus olarak bilinir. Dünya karşılarına geçer. Batı aynı yerde güçlü durduğundan Rusya nın altını aynı güçle daha fazla bağırarak oymaya devam ederler ve Rusya eni sonu çöker. Rusya nın düşmanı Ukrayna değil Ukrayna yı maşa olarak kullanan batılılar(arkasındaki ibraniler)

abd yide tek başına vuramaz abd füzeleri karşı atağa fransa, ingiltere ve israil den başlar. Hali ile bu ülkeleride abd ile beraber vurmaları gerekir. Rusya batıyı gafil avlayamazsa Rusya füzeleri ateşledikten bir kaç dakika sonra batı füzeleride havalanacağından hem batı ve israil biter hemde Rusya biter. Rusya nın kurtuluşu pek yok. Bir şekilde gafil avlaması gerekir.

Valla şaka maka nükleer savaş yavaş yavaş yaklaşıyor. Şimdilik bizi bağlayan bişey yok. Nükleer savaş biterse afrikalılara veya Çin ayaktaysa Çin e biat etmeye başlarız. Değişen bişey olmaz öptüğümüz ayak değişir. Detaydan bahsetmedim tabiki dünya savaşı dönemlerinde kıtlık korkunç olur, en az 10-20 yıl çok kötü fakirlik ve sürünme olur. Ama batı ve kuzeyde nükleer serpinti olmayan bölgeleri paylaşabiliriz, oradanda bir kazanç olabilir erken kalkarsak.
    @NeAcaipDunya

7. Togg un yukarıda da yazıldığı gibi gerçek olmayan müşterilerle geçecek ilk yılları sonunda durumu göreceğiz , yani emniyet ,milli eğitim falan filan bu aracı envanterine alacak en büyük müşterisi devlet olacak sonra ne ka da r gider yukarıda yazılanlar doğru anlaşılırsa gider ama bu tank isine dönerse ki oradaki hikayeyi okumuştuk tam bir fiyasko olur , herşeyi biliyor görünmekle bilmek ve kontrol edebilmek arasında büyük fark var , thy de sanıyorum Temel Kotil in bir akademisyenligi ve uzmanlığı işi götürdü fakat simdi ki genel mudur artistik hareketler yapıyor diye okumuştum.
    Bu arada sansür yasası bize neyi ne kadar konusabilecegimizi söyler ,okumadim ama merak ediyorum fakat ülkemizde pratik ve teorik de hep farklı olmuştur hemen her konuda .
    No animal will sleep in a bed /with a sheet. Duyda sakın inanma .

Duhul
    Jul 2018
    İkamet
    akdeniz - karadeniz.
    Gönderi
    4,399
    abd nin siyonist kanalı demaks da belgesel izliyordum. Dağda ormanda bayırda uçurumda amatör kişiler kendi evlerini yapıyorlar.

İkinci sezon 6. bölümü internet sitesinden dün seyrettim. 3 Çocuklu aile, dağda kendi arazilerinde 2+1 banyo mutfak veranda filan normal ev yapıyorlar.

Eve solar sistem(Güneş panelleri ile elektrik üreten sistem) kurarak evin tüm elektrik ihtiyacını karşılayacaklar.

Solar sistem kuruldu, sistemi kuranlar "2 yılda kendi parasını çıkarır" dediler. Çüşş dedim. Aslında dememem lazımdı. Bizim 80 yıldır soyulduğumuzu bildiğimden, hatta nasıl soyulduğumuzu bile bildiğimden çüşş dememem lazımdı, boşluğuma geldi. Refleks.

Bugün oturdum hesap yaptım. amerikada 2 yılda kendini amorti eden solar sistem, bizde 30 yılda kendini amorti ediyor. hatta 30 küsür yılda ben kısa kısa hesapladım.

Bu neyi gösteriyor. Aradaki 28 yıllık paranın, haketmeyen birilerinin cebine girdiği. Ülkemizin sisteminin bozuk olduğu.

Tabi 28 yıl tam değildir, az veya çok olabilir. Ülkelerin maliyetleri bazı konularda belli sebeplerle değişiyor. Her ülkede farklılık gösterir. Ülke petrol çıkarıp ihraç ediyordur, o ülkede petrol ucuzdur. Petrol üretmeyende pahalıdır. Ama çüşş dedirtecek kadar değildir. amerikada 2 yılsa bizde üç olur dört olur 1 yıl olur ama 30 küsür yıl olmaz.

Hesabıda koyayım belki hata yapmışımdır uyarırsınız.

Önce amerika. Fiyat için 3600 usd dediler. Evin tüm ihtiyacını karşılayacak dediler. 5 kişilik koca aile.
    Önce abd de solar sistem aylık ne kadar harcamaya denk geliyor onu bulalım. Normal mi anlayalım.
    2 yıl 24 ay eder.
    Evin aylık harcaması 3600usd/24gün=150 dolar. Yani amerikalı aileler ayda 150 dolarlık ortalama elektrik kullanıyorlarmış.

150 doları bizim kurla çarpınca anormal görünüyor. Bunun sebebi bizim kur normal değil bu bir. abd ortalama geliri BİZE GÖRE yüksek bu iki. Son artışla abd de saatlik ASGARİ(en az) ücret 15 dolar oldu. Günde 8 saat çalışılıyor. 8saatx15usd=120usd günde. Ay muhasebede 30 günden hesaplanır. Günlük 120usdx30gün=3.600usd aylık gelir. Tamda solar sistemin fiyatına denk geldi. Bir aylık ASGARİ ÜCRETLE alınabiliyormuş.

Tam zamanlı asgari ücretle çalışan biri ayda 3600usd kazanıyor. Ayda 150 dolar elektrik parası normal. Hesap doğru görünüyor.

Bize gelelim.
    Aylık elektrik harcamamızı hesaplayalım, evin tüm ihtiyacını karşılayan bir solar sistemi alırsak, kaç yılda parasını çıkarıyor bulalım.

Şimdi internetten baktım evin tüm ihtiyacını karşılayacak en düşük sistem 3KW. Bekar olarak düşünmeyin aile olarak düşünün.
    3KW sistem yaklaşık 120binTL.

Ayda kaç TL lik elektrik tüketiyoruz. Türkiye ortalaması 200KW=316 TL. Şirketler farklı olduğundan bölgeye göre üç beş TL oynayabilir.

Aylık kullanım 316TL
    Yıllık: 316x12=3.792TL
    30Yıl:3.792x30=113.760TL. 30 yılda elektriğe verdiğimiz para bu.

Hesap bu.
    Üstelik piller ve solar panellerin ömrü bildiğim kadarı ile 20 yıl civarı. 20 yıl sonra sistemi yenileyeceksin. Normalde sistem yetersiz hale geleceğinden 30 yıldada kurtaramıyorsun.

Sömürge ülkeyiz diyorum inanmıyorsunuz.

Her ay emeğinizin TAHMİNİMCE en az %40'ı çalınıyor.

Bizim ülkenin her konuda sistemi böyle.
    Atatürk öldüğünden beri böyle. Her yıl dozu artıyor.

mesut yılmaz ın yarı fiyatına veren Azerbaycan yerine Rusya dan 2 kat fiyatla bize gaz borusu döşediği yıllarda güneş ve rüzgar enerji sistemleri yeni gelişmeye başlamıştı. Almanya, Çin başta olmak üzere bu teknolojiye hücum etmişlerdi. Bizde aynı yıllarda mesut yılmaz liderliğinde Rus borusuna hücum etmiştik, döşemiş, "nasılda başardık" diye övünmüştük.

Şimdi biz güneş ve rüzgar teknolojilerini ithal ediyoruz. Bizde yapılıyor görünenlerde montaj. Ana teknolojik parçalar ithal.

mesut yılmaz gaz borusunu ülkeye döşedi gitti. Ailesi TR nin en zenginlerinden biri haline geldi. Halk ise 30 küsür yılda ... devamını bağlayamadım ama anladınız siz... mesut yılmaz sadece biri... 1938 den beri böyle. Uğruna kavga ettiğiniz, sevdiklerinizle tartıştığınız mesut yılmaz gibi siyasetçilerle 30 yılda anlatabiliyormuyum.

Her neyse. İşime bakayım.

.
    Son düzenleme : alicemal; 02-11-2022 saat: 13:33.
    @NeAcaipDunya

Sayfa 761/853 İlkİlk ... 261661711751759760761762763771811 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •