Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 766/1002 İlkİlk ... 266666716756764765766767768776816866 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,121 - 6,128 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Alıntı Originally Posted by Realtor Yazıyı Oku
    Konut yatırımı ile ilgili bir çok hususta yazdım bu forumda. Hiç değinmediğim bir konu ile ilgili ilk defa yazmak istiyorum.

Konut yatırımına en büyük çekincelerden birisi şu ; Evin, kiracının derdi ile uğraşmak çok zor.

Arkadaşlar neden bu kadar aşırı memur zihniyetliyiz ? Kolay ne varki. Mesela en en basit yatırım; parayı mevduata koymak. O seçenekte bile banka seçmelisiniz, faiz piyasasını takip etmelisiniz, her ay M.T. ile oran pazarlık etmelisiniz. Kiraya zammı yılda bir yaparsınız, mevduat için yılda 12 kez pazarlık edersiniz. Şubenin faiz oranı makul değil ise, başka şube ile anlaşmalısınız. Bu en basit seçeneğin takip detayları.

Kiracı ile uğraşmak istemiyorsunuz, peki maddi imkanları tatmin edici olan iş sahipleri, iş kuranlar neler neler ile uğraşıyor. Bir sürü personelin bin tane sorunu, finans yönetimi, hukuki sorumluluklar, milyon tane risk. Ama göze alıp uğraşıyor adamlar.

Diyebilirsiniz, sen sorunlu kiracı görmemişsin. Tam aksine birçok profil gördüm. İş hayatında her gün görüyoruz zaten makul olmayan insan modeli. Kiracı dediğimiz kişi, komşunuz, akrabanız, iş arkadaşınız, trafikte muhatap olduğunuz, markette gördüğünüz kişiler. Siz ev sahibi olarak saygılı ve makul olursanız, onlarda oluyor. Karakteri kötüdür, kötü günündedir o zaman ona göre muhatap olursunuz yine dengelersiniz. Maddi sıkıntıya düşer, hoşgörülü olursunuz. Sorun yaşanmaz mı, evet yaşanır. Ama nadirdir.
    Tadilat vs dert olduğunu düşünmüyorum, aksine proje yönetim tecrübesi.

Başka tüm çekinceleri anlıyorum ama ev ile uğraşmak zor konusunu anlamıyorum ve katılmıyorum. Kriter belirleyip bu kriterler uygun hareket etmek çok zor değil. Tek çekinceniz bu olmasın.

Finansal piyasalar bana çok daha zorlu geliyor ama portföy dağılımı adına, diğer piyasalarda da tecrübemi artırmaya çalışıyorum. Emlak işi çok daha tembel işi.
    Mevduatta karşınızda bir insan yok. Bir kurum var. Dolayısıyla istediğiniz kadar acımasız olabilirsiniz. Burada ise bir ailenin hayatını etkiliyorsunuz.
    Açık net kiracı ile uğraşılmaz. Zira insan ile uğraşmak Türkiye’de yapılan en zaman kaybı eylemdir.
    7/24 saat sorun için telefonunuz çalabilir. Banka saat 18:00’dan sonra sizi aramaz.

Kaçak elektrik, ödenmeyen su faturası, kaçan kiracı, boşanan karı koca, kavga eden ticari ortaklar ve son olarak işsizlik gibi kişisel trajedilerden uzak olursunuz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

3. Aynen geçmişte kiracimizla ilgili hikayeyi anlatmıştım gerek yok insan karıştırmaya. Ben de finansal piyasalarda aşırı rahatım karşımda insan olunca acıma üzüntü vb yapamıyorum o nedenle de yapmıyorum ben evsahibi olsam iki ağlayana bedava veririm bizim millet sömürür beni gerek yok.
     Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Mevduatta karşınızda bir insan yok. Bir kurum var. Dolayısıyla istediğiniz kadar acımasız olabilirsiniz. Burada ise bir ailenin hayatını etkiliyorsunuz.
    Açık net kiracı ile uğraşılmaz. Zira insan ile uğraşmak Türkiye’de yapılan en zaman kaybı eylemdir.
    7/24 saat sorun için telefonunuz çalabilir. Banka saat 18:00’dan sonra sizi aramaz.

Kaçak elektrik, ödenmeyen su faturası, kaçan kiracı, boşanan karı koca, kavga eden ticari ortaklar ve son olarak işsizlik gibi kişisel trajedilerden uzak olursunuz.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

4.  Alıntı Originally Posted by cevdetpaşa Yazıyı Oku
    temassız ödeme, nakit paradaki olası virüs korkusu nedeniyledir.

Hoş borçla içseler dahi, keyif için kahve içen insanların borç derdi beni germez doğrusu.
    O ayrı pandemiden öncede insanlar kredi kartıyla alış veriş yapıyordu. Paran yoksa krediyle kahvede içmeyeceksin. Keyif için kahve içeceksen al kahveni evinde iç. Zaten bu kahve zincirlerini zengin yaptık hep beraber eskiden çay bahçeleri vardı şimdi her yerde bu zincirler. 1 tl lik kahveyi içine krema koyup 20 30 tl ye kitliyorlar. İnsanlarda instagramda hava atacaz diye kahveye bir dünya para bayılıyorlar. Sonra zenginler yaşamayı bilmiyor diye ahkam kesiyorlar.Zenginler o yüzden zengin oldular sizde o yüzden fakirsiniz ama gelde anlat : )
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

5. Kahve parası diye geçmiyeceksin Paran yoksa harcamıcaksın. Paranı gelir getirecek yerlere yatıracaksın. En kötü yatırım en iyi harcamadan iyidir. Parayı harcayacaksan pasif yatırımından gelen parayı harcayacaksın. 20 sene önce içtiğin bir kahve parasıyla aselsana yatırım yapsan temettülerle birlikte bir kahve parasına şu an nusrette 5 kişiye zyafet çektirecek duruma getirebilirsin.
    Bunu bir gömleğe yada bir cep telefonuna laptopa uygularsan bir bodrum tatiline bir italya turuna uygularsan kazancın çok daha büyük olacaktır.
    Sonuç olarak bu düşünceyle 18 yaşında hayata başlayan 40 yaşında zengin olur. Ama insanlar bazı şeyleri sonradan öğreniyorlar malesef. Okullarda da sana nasıl para kazanılacağını öğretmedikleri için aklın başına gelene kadar yaş 30 35 oluyor sonra evleniyorsun şansın varsa iyi bir kadına denk gelirsen ki bu olaslık %10 bence köşeyi dönersin diğer durumda %90 çocuk oluyor boşanıyorsun nafakayla kadın seni ömür boyu söğüşlüyor. Hele boşanmış bir kadınla evlenirsen ohoo o zaman %1 ihtimal. İşin özü evlenmeyin evleneceksenizde sizden iyi durumda bir kadınla evlenin : ) Yada dini nikah.
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir!!

6.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Aynen geçmişte kiracimizla ilgili hikayeyi anlatmıştım gerek yok insan karıştırmaya. Ben de finansal piyasalarda aşırı rahatım karşımda insan olunca acıma üzüntü vb yapamıyorum o nedenle de yapmıyorum ben evsahibi olsam iki ağlayana bedava veririm bizim millet sömürür beni gerek yok.

SM-N985F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Kira artış oranım max. Enflasyon kadar oluyor. Bu sene de %10 artış dedik, kiracı kem-küm etti, emekli oldum gelirim düştü vs derken. %5 te anlaştık. Bir kez de hiç artış yapmamıştım.

12 yıldır aynı kiracı oturuyor. Akşama yok, gecikme yok. Mecburen he dedik. Şimdi şu ortamda yeni kiracı riski alınmaz. Ama şu da bir gerçek, 12 senede reel olarak aldığım kira %20 filan azalmıştır. Dolar bazlı kıyaslamaya hiç girmiyorum.

Geçen oturdum, üşenmedim hesapladım. Aldığım kiraları, evin şu anki değerini dolar bazlı hesapladım. Vergi vs masrafları düştüm. Dolar bazlı 2007 de verdiğim paranın %20 üstündeyim. Aynı doları mevduat yapsam, 13 senede %50 ye yakın artmış olacaktı.

Özetle, hemen hiç sıkıntı yaşamamış olsam da, kira için ev sahipliği enayilik gibi geliyor. Tasarruf etme, tasarruflarını karlı yatırıma dönüştürme sıkıntısı olmayan, ayrıca insanlarla uğraşmak istemeyen senin benim gibi beyaz yaka adamlara göre değil kiara geliri.

Not:Bu evi memlekette şehir merkezinde bir evim olsun diye almıştım, belki dönüş yaparım diye. Yoksa bu kadar sene kira için ev sahibi olmak aklımın ucundan geçmemişti.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

kiracım karı koca öğretmendi biri devlette biri özelde temmuzda zam zamanı idi abi bu sene maaşlarımızı kesintili veriyorlar ne zam yapayım dedi
    2 senedir oturuyor ve hiçaksatmadı bu covid zamanı nereden kiracı bulacam. dedim bu sene zam yapma seneye ikisini birlikte yaparsın. bakalım seneye ne diyecek
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

8.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    kiracım karı koca öğretmendi biri devlette biri özelde temmuzda zam zamanı idi abi bu sene maaşlarımızı kesintili veriyorlar ne zam yapayım dedi
    2 senedir oturuyor ve hiçaksatmadı bu covid zamanı nereden kiracı bulacam. dedim bu sene zam yapma seneye ikisini birlikte yaparsın. bakalım seneye ne diyecek
    Biz böyle alttan alınca, ev sahibi olmak enayilik olarak algılanıyor. Biz alırken belki öyle değildi, ama şu ortamda ev alıp kiraya vermek gerçekten enayilik bence. Hiç tavsiye etmem.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 766/1002 İlkİlk ... 266666716756764765766767768776816866 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •