Onemli Gunler Banner
Sayfa 78/137 İlkİlk ... 2868767778798088128 ... SonSon
Arama sonucu : 1093 madde; 617 - 624 arası.

Konu: GMSTRF QNB Finans Portföy Gümüş Borsa Yatırım Fonu

Bugünkü haber paylaşımı.Fiziki gümüş dediğine göre talebe göre fiziki gümüş alıp fonun hacmini/büyüklüğünü dengeliyor gördüğüm kadarı ile.

Gümüş Borsa Yatırım Fonu, 1 katılım payı; 6,5 gr 0,999 ayar fiziki gümüş ve Fon'un operasyonel işlemleri için çok düşük miktarlı tutulan nakit bileşenden oluşur.

Veri sağlayıcılarda, Fonun piyasada gerçekleşen işlem fiyatı yanında, gösterge niteliğindeki fiyatta yayınlanır. Gösterge Niteliğindeki Net Aktif Değer, borsa yatırım fonlarının anlık net aktif değerini yani açıklandığı andaki piyasa koşullarına göre yaklaşık olarak fonun değerini gösterir.

Borsa yatırım fonları piyasa yapıcılı işlem gören enstrümanlardır. Piyasa yapıcı gerek fiyat anomalilerini dengelemek gerekse alım taleplerini karşılamak için 0,999 ayar fiziki gümüş alarak GMSTR paylarını Takasbank sisteminde oluşturmaktadır. Ülkemizin de içinde bulunduğu olağanüstü COVİD koşulları sebebiyle gümüş üretimi yapan rafineriler üretim konusunda sıkıntı yaşayabilmektedir . Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası'nda işlem yapan piyasa yapıcı kurumlar da yaşanan sıkıntılardan ötürü fiziki gümüş talebini karşılamakta zorlanabilmektedir. Bu sebeplerden ötürü fon paylarının oluşturulması için gerekli olan saflıkta fiziki gümüş temini yoğun talep karşısında yetersiz kalabilmektedir.

Bu sebeplerden ötürü zaman zaman gösterge niteliğindeki net aktif değerin üzerinde fiyat anomalileri oluşabilmektedir.

Fon payı oluşturmak için gümüş temin edildiğinde ve yeni fon payı oluşturulduğunda Fon'un www.gumustr.com sayfasında, toplam fon büyüklüğü güncellenmektedir.

"Veri sağlayıcılarda, Fonun piyasada gerçekleşen işlem fiyatı yanında, gösterge niteliğindeki fiyatta yayınlanır. Gösterge Niteliğindeki Net Aktif Değer, borsa yatırım fonlarının anlık net aktif değerini yani açıklandığı andaki piyasa koşullarına göre yaklaşık olarak fonun değerini gösterir . Duyuru anı itibariyle pay başına net aktif değer 39,37TL olarak hesaplanmıştır."

GMSTRF

GMSTI

2. İlgisini çeken bu linklerden ekstra bilgi alabilir.

https://www.investmentguide.co.uk/investing-in-silver/
    https://en.wikipedia.org/wiki/Silver_as_an_investment

Kabaca olay şu benim anladığım kadarıyla;

Gümüşün 48% talebi endüstrideki üretimden.

Mevcut kazılardan çıkan Gümüş yatırım amaçlı gümüş olmasa bu talebe yetiyor.

Ancak Gümüş'ün yatırım aracı olarak değerlendirilmesi arttıkça bu üretim talebi karşılayamıyor. Bu yüzden son yıllarda üretim endüstriyel talep ve yatırım taleplerinin toplamını karşılayamıyor.

Bu bizim GMSTRF gibi dünya da da fonlar ya da banka hesapları ya da fiziki olarak Gümüş talebi artar ise dengesizlik devam edecektir.

O kadar çok karşılıksız para basılıyor ki, mantıken fiziki Altın ve Gümüş gibi elle tutulur yatırım araçları aslında daha ön plana çıkacak diye bekliyorum ama sistem öyle bir çöp olmuş ki Elon Musk twitter'dan ne yazıyorda 50% yükseliyor. Bitcoin , Dodgecoin vs gibi karşılığı aslında ne olduğu belli olmayan yatırım araçarı yürüyüp gidiyor.

26 desteği çalıştı bugün. Bakalım nasıl devam edecek.

26 destek falan değil,saçmalık,asıl fiyatı apmex e girin bakın.

4. piyasadan fiziki olarak alinan gumus comex piyasa fiyatindan hep yuksek satilirdi zaten. bu yeni bir durum deil. bencede ii olacak gumus. yalniz sorun su herkes iyi olacak diyor.

Alıntı Originally Posted by trade500 Yazıyı Oku
    piyasadan fiziki olarak alinan gumus comex piyasa fiyatindan hep yuksek satilirdi zaten. bu yeni bir durum deil. bencede ii olacak gumus. yalniz sorun su herkes iyi olacak diyor.
    Olur mu sn trade olması gereken fark 3 dolar şu anda olan fark 10 ila 14 dolar arasında,bu fark çok anormal.

Açın bakın gümüşün 3 tane büyük hareketi olmuş,üçüncünün içindeyiz.1970 lerdeki harekette şu anki fiyatın çok üstünü gören gümüş 40 yıl sonra o rakama gitmekte zorlanıyor,olacak iş mi.Gümüşün ucuz olduğu yıllardır söylenir,ama ilk defa sahne ışıkları gümüşün üstüne tutuldu.

7. Aradaki fark yaklasik olarak 6$ felan
    peki size su soruyu sorayim ornek 1 yil once apmex e girip spot ve fiziki fiyatini kiyasladinizmi ?
    Apmex de 1 yil once de spot ile arasindaki fark ayni sekilde %25-30 ise bunda bir anormallik varmi ? ?
    sadece enflasyon hesabi yapsakl gumusun olmasi gereken fiyatta olmadigini goruruz burda bir cok kisi gumus e yeni yeni giriyor
    Ama 12 16$ arasinda gumuse giren cok insan oldu nasil Biste bilmem kac yuzbin yeni yatirimci geldi ise bu seviyelerden gumuse de geldi

Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Olur mu sn trade olması gereken fark 3 dolar şu anda olan fark 10 ila 14 dolar arasında,bu fark çok anormal.
    ....

Sn culpable ben burda yazdıklarımı kendi fikirlerim bilgilerim olarak yazmıyorum,daha yeni bir video seyrettim oradaki gümüş eksperinin lafını yazdım.Yazdıklarımın çoğu da alıntıdır.Adam bu anomali olmaz dedi ,sürdürülemez dedi.

Sayfa 78/137 İlkİlk ... 2868767778798088128 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •