Sayfa 786/841 İlkİlk ... 286686736776784785786787788796836 ... SonSon
Arama sonucu : 6721 madde; 6,281 - 6,288 arası.

Konu: GESAN - Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş.

1. PDF acamayanlar icin: MARBAS Yasin Ozdemir Gesan Ziyaret Notlari.

GESAN Röportajı 28 Ağustos 2023
    GESAN-EUROPOWER ŞİRKET ZİYARET RAPORU

S1-) Sosyal Medyada Gesan ve Europower faaliyet alanı hakkında birçok tartışma var. Gesan ve
    Europower bir enerji şirketi mi? Faaliyet alanınız hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
    C1-) Gesan ve Europower her ikisi de enerji şirketidir. Europower hem enerji hem de sanayi şirketidir.
    Şimdi şu ayrımı yapmak gerekiyor. Enerji kelimesini kullandığımızda enerjinin içine birçok faaliyet
    alanı giriyor ve yatırımcının da kafası karışıyor. Biz elektrik üretip satan bir şirket değiliz. Europower,
    elektrik ve enerji ekipmanları üreten bir sanayi şirketidir. Transformatör, alçak ve orta gerilim şalt
    ürünleri, mobil trafo merkezleri, yüksek gerilim ayırıcı ve kesiciye ilaveten yine iştirakimiz olan Peak
    PV Solar firmamızda güneş paneli ve taşıyıcı konstrüksiyon elemanları da dahil olmak üzere enerji
    projelerinde kullanılan malzemelerin ana üreticisi konumundadır. Gesan ise ağırlıklı olarak
    Türkiye’de ve dünyada enerji konusunda faaliyet gösteren bir EPC (Mühendislik ve Taahhüt)
    firmasıdır. Gesan’ın en büyük artısı arkasında Europower gibi bir sanayi şirketinin olması ve ağırlıklı
    olarak onun ürettiği ürünlerle iş yapmasıdır. Bu durum Gesan’a büyük bir rekabet avantajı
    sağlamaktadır.
    S2-) 13 milyon Lot hisse satışı ile ilgili birçok yatırımcının kafasında soru işareti oluştu. 13 milyon Lot
    hisse satışını neden yaptınız? Bu karar KAP ’ta yayınlanmadan önce GESAN tavan bozdu. Bu bilgi
    önceden öğrenildi mi?
    C2-) Bu haberin yayınlanması bizim elimizde ve kontrolümüzde olan bir durum değildir. Bu KAP
    haberini MKK yayınladı. Bu bildirimin yapılacağı saati ve günü belirlemek tamamen MKK’nın kendi
    iç bünyesinde vermiş olduğu bir karardır. Bizimle beraber o gün birçok şirketin paya
    dönüştürülebilir hisse satışı haberi de yayınlanmıştır.
    PEKİ, NEDEN 13 MİLYON HİSSEYİ SATILABİLİR DURUMA GETİRDİNİZ BURADA Kİ AMACINIZ TAM
    OLARAK NEDİR?
    Bu şirketin %28’i halka açık ise %72’si bana (Ali Gökhan Öztürk) ve diğer şahıs ortaklara aittir. Bu
    şirketin geleceği ile ilgili veya mevcut şartlarıyla ilgili olumsuz bir durum olması en çok bizi etkiler
    çünkü payların çoğunluğu bize aittir. Yatırımcılardan bu hisse satışından elde edilen geliri şirkete
    borç mu vereceksiniz diye birçok soru da aldık. Biz şirket ortakları daha önce belli bir hissemizi satıp
    şirketimize faizsiz borç verdik. O işlemi yaptığımız koşullar içinde bazı yatırımlarımızın hızlanması
    adına böyle bir adım atmıştık. Bugünü konuşacak olursak şirketlerimizin bilançosundan da
    görüleceği üzere nakde ulaşım konusunda ya da nakitle ilgili bir ihtiyaç söz konusu değildir. Hatta
    tam tersi Europower halka arzından elde ettiğimiz gelirin şu an büyük bir kısmı nakit olarak duruyor
    ve planladığımız yatırımları sırasıyla realize ediyoruz. Önümüzde ki dönemde eğer şirketlerimizin
    nakde ihtiyacı söz konusu olursa, geçmişte nasıl gereğini yaptıysak yine şirketimizin arkasında
    durup gereğini yaparız.
    Yerli/Yabancı yatırımcılardan ve fonlardan şirketin borsadaki likiditesini artırmamız yönünde ciddi
    talepler oluşmuştu.
    Özet olarak bu hisse satışının sebepleri kişisel tasarruf ve yerli/yabancı yatırımcıların ve fonların
    likiditeyi artırmamız yönündeki isteklerinden kaynaklanmıştır.

S3-) Yüksek gerilim güç transformatörü yatırımı ve 20.000 adet dağıtım transformatörü yatırımı ne
    zaman biter?
    C3-) Mevcut dağıtım transformatörü üretim kapasitesinin 20 bin adete artırılmasına yönelik yatırımı
    ile ilgili makine siparişleri verilmiştir. 16.06.2023 tarihinde alınan ve şu an boş olan fabrikada ağırlıklı
    olarak dağıtım transformatörlerinde kullanılan kazan imalatı yapılacaktır. Bu kazanları şu an farklı
    firmalardan tedarik ediyoruz ama ileride bunu kendi bünyemize alarak belli bir kısmını üretiyor
    olacağız. Bu üretim ile hem tedarik zincirinde bir aksaklık yaşanmamasını sağlayacak, hem de
    kazanların kalite kontrolü ile ilgili prosesi imalatından başlayarak iç bünyemize taşımış olacağız.
    Güç transformatörü imalatı ile ilgili de fabrikanın temel atma törenini geçtiğimiz genel kurul
    esnasında yatırımcılarımızla beraber yaptık. 2025 yılı ilk yarısında bu farikayı devreye almayı
    planlıyoruz.
    S4-) Şarj üniteleri imalatınız var mı? Bu alanda sektör ile rekabet edebilecek misiniz?
    C3-) Şarj üniteleri üretimi ile ilgili bir AR-GE çalışmamız var ancak şu an yatırım yapılabilir düzeyde
    görmüyoruz. Enerji depolama sistemleri ile ilgili bir çalışmamız var bunun fizibilitelerini bitirdik.
    Önümüzdeki dönemlerde bunları ürün yelpazemize eklemeyi hedefliyoruz.
    S5-) Finansmana erişimde zorluk yaşıyor musunuz?
    C5-) Her şirket ne kadar yaşıyorsa biz de şu an o kadar yaşıyoruz. Ancak şu an şirketlerimiz açısından
    sıkıntılı bir durum söz konusu değildir. Finansmana erişim zorluğu şu an yaptığımız yatırımlarımızda
    ve gelecek vizyonumuzda herhangi bir gecikmeye neden olmayacaktır. İşletme sermayemizi banka
    kredileriyle döndüren bir firma değiliz. Son bilançomuz da açık ve net bu durumu görebilirsiniz.
    Sektörel bazda değerlendirme yapacak olursak bankaların yenilenebilir enerji sektöründeki
    şirketlere kredi vermekte öncelik tanıdığını unutmamamız gerekir.
    S6-) Sun Junior yatırımınızla ilgili bilgi verir misiniz?
    C6-) Bu konuyla ilgili dün (24.08.2023 tarihinde) KAP ‘ta Arçelik ile bir sözleşme imzaladığımızı
    bildirdik. Türkiye ve K.K.T.C.’deki satışlarda Arçelik tek yetkili şirkettir. Ancak en az Türkiye ve K.K.T.C
    pazarında yapılacak ciro kadar önümüzdeki dönemlerde Avrupa pazarından da ciro beklentimiz
    mevcuttur. Çünkü Avrupa pazarının bir farkı var; Mahsuplaşma ve enerji dağıtım şirketinin tüketim
    fazlası elektriği satın alma konusu Avrupa da söz konusu değil. Avrupa’daki düzenlemeler mesken
    tüketicileri için ürettiğini tüket ancak fazlasını şebekeye verirsen herhangi bir ödeme
    yapılmayacağını belirtiyor. Sun Junior’ın özellikle depolamalı yani bataryalı olan tipleri Avrupa pazarı
    için büyük önem taşıyor. Sun Junior için Avrupa’yı büyük bir pazar olarak görüyoruz.

S7-) GESAN ilk 8 ayda 8,2 milyar TL iş anlaşması yaptı. Bunların ciroya etkilerini ne zaman görürüz,
    hangi iş kolları ciroya daha çabuk etki yapıyor?
    C7-) Her işin ve projenin bitmesi farklı zaman dilimlerinde oluyor. GES projeleri farklı, trafo
    merkezleri farklı ya da ürün tedariğine yönelik yaptığımız işler farklıdır. İlk çeyrek aldığımız GES
    projelerinin etkilerini yılsonu bilançosunda büyük ölçüde görürüz. Trafo merkezi taahhüt işleri
    ortalama 1-1,5 sene tam olarak bilançoya yansımaktadır. Trafo Merkezi Projelerinde ödemeler aylık
    hak edişlerle yapıldığı için her ne kadar proje süresi 1-1,5 yıl olsa da bilançoya yansıması işin fiili
    başlangıcı ile kademeli olarak gerçekleşmektedir. GES işlerinin de tamamlanması projenin
    büyüklüğüne göre 3 aydan 8 aya kadar çıkabilmektedir. Ayrıca 8.2 milyar TL iş anlaşması bugüne
    kadar olan anlaşmaların toplamı olup ve önümüzde yılın bitmesine daha 4 ay zaman vardır. Bu 4
    aylık süreçte şirketlerimiz yeni iş ilişkilerine girecek ve yatırımcılarımızla paylaşmaya devam
    edecektir.
    KAP’ta belli bir miktarın üzerindeki iş anlaşmalarını yayınlıyoruz. Atılan kap bildirimleri dışında
    yayınlamadığımız birçok iş var ve bu işlerin toplamı da ciddi bir tutara denk gelmektedir.
    S8-) Gesan ve Europower borsada Yüksek FK ile fiyatlanıyor. Bu yatırımcılar için risk oluşturur mu?
    C8-) Enerji sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin FK oranı yüksek. O yüzden bu konuya sektörel
    olarak bakmak daha sağlıklı olur. Bu sektörün FK ortalamasına baktığımız zaman hem Gesan hem
    Europower ortalamaların altında FK değerlerine sahiptir. Son açıkladığımız bilançolara baktığımızda
    en iyi FK gelişimi olan şirketlerin içerisinde yer almaktayız. Bu enerji şirketlerinden ciddi beklentiler
    var. Hem Gesan hem Europower da bu beklentilerin içinde olan şirketler. Örnek verecek olursak
    Gesan halka arz olurken verdiği projeksiyon ve hedeflerini yatırımcılar lütfen incelesin. Gesan 2025’
    de hedeflediği ciroyu 2022’de fazlasıyla gerçekleştirmiştir.
    S9-) Şirketinizin piyasa değerini ucuz buluyor musunuz?
    C9-) Müsaadenizle SPK Mevzuatı gereği bu soruya cevap vermemem daha doğru olacaktır. Şirketin
    piyasa değer takdirini yatırımcılarımıza bırakıyoruz.

2. Benim icin olumlu noktalar,

- Kurumsal yatirimci ve yatirim fonlarinin hisse alim talebi ,
    - Kap atilmayan kucuk olcekli toplam islerin ciddi meblag oldugunun bildirilmesi
    - Sun junior icin Avrupa'da yuksek talep beklentisi
    - Halka arz sonrasi elde edilen kaynagin henuz tamamen kullanilmadigi parca parca yatirim icin kullanildigi
    - Transformator yatirimlarinin 2025 gibi tamamlanmasi
    -Gesan konusunda daha once de soylendigi gibi en büyük artısı arkasında Europower gibi bir sanayi şirketinin olması ve ağırlıklı
    olarak onun ürettiği ürünlerle iş yapmasıdır. Bu durum Gesan'a büyük bir rekabet avantajı
    sağlamaktadır. Bu da buyume surecinin beklenen uzun surecegini gosteriyor.

Yukarida yazilanlar yatirim tavsiyesi degildir.

-

3.  Alıntı Originally Posted by cumbaba Yazıyı Oku
    Yerli/Yabancı yatırımcılardan ve fonlardan şirketin borsadaki likiditesini artırmamız yönünde ciddi.
    yalancı açgözlü adamlar,
    Ytd dyt tyd

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Moscow, Istanbul, Bogota, Amsterdam
    Gönderi
    1,950
     Alıntı Originally Posted by cumbaba Yazıyı Oku
    Benim icin olumlu noktalar,

- Kurumsal yatirimci ve yatirim fonlarinin hisse alim talebi ,
    - Kap atilmayan kucuk olcekli toplam islerin ciddi meblag oldugunun bildirilmesi
    - Sun junior icin Avrupa'da yuksek talep beklentisi
    - Halka arz sonrasi elde edilen kaynagin henuz tamamen kullanilmadigi parca parca yatirim icin kullanildigi
    - Transformator yatirimlarinin 2025 gibi tamamlanmasi
    -Gesan konusunda daha once de soylendigi gibi en büyük artısı arkasında Europower gibi bir sanayi şirketinin olması ve ağırlıklı
    olarak onun ürettiği ürünlerle iş yapmasıdır. Bu durum Gesan'a büyük bir rekabet avantajı
    sağlamaktadır. Bu da buyume surecinin beklenen uzun surecegini gosteriyor.

Yukarida yazilanlar yatirim tavsiyesi degildir.

-
    peki dostum elinde GEsan olan biri Europower da almali mi ?
    ben kararsiz kaldim, elimde 4 bin GEsan var ama Europower sanki cok paralel hareket etmiyor gibiler
    Saving-Accumulation-Investment
    In God We Trust

5.  Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    peki dostum elinde GEsan olan biri Europower da almali mi ?
    ben kararsiz kaldim, elimde 4 bin GEsan var ama Europower sanki cok paralel hareket etmiyor gibiler
    Sayin richardbozkurt, bu noktadan sonrasi yatirim tavsiyesine girer. Su an itibariyle elimde Europower yok, gecmiste bir kez giris yapip ciktim. Iki firmada yonetim acisindan olumlu. Ancak sonucta patronaj ayni vede kucuk yatirimci dostu olmadigini dusundurecek hareketler yapti. Bu da borsa da yatirim yapan bizler icin celik gibi sinirlere sahip olmayi gerektiriyor.

Kucuk yatirimci da bu sirkette yapistikca. Bu tavir devam eder. Kisa/orta vadeli trendi zaten bozdular.

"X" sitesindeki yorumlara ve bu forumdaki genel duygu durumuna bakinca, genel bir kotumserlik var, ben yil sonu olarak 300-350 milyon dolar satis geliri bekliyorum. Bilancoyu gorunce hanyayi konyayi gorecegim. 2022 Haziran'dan Eylul'e kadar ortalama yaparak portfoyume ekledim, o acidan maliyet konusunda daha rahatim.

Yuksekten alan dostlarimiza cok fazla soylebilecegim bir tavsiyem yok.

Ancak bu sirketten cikarsam, tek nedeni yonetimin kucuk yatirimci dostu olmayan tavri olur.

Yukrida yazilanlar yatirim tavsiyesi degildir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    1,950
    Sayin richardbozkurt, bu noktadan sonrasi yatirim tavsiyesine girer. Su an itibariyle elimde Europower yok, gecmiste bir kez giris yapip ciktim. Iki firmada yonetim acisindan olumlu. Ancak sonucta patronaj ayni vede kucuk yatirimci dostu olmadigini dusundurecek hareketler yapti. Bu da borsa da yatirim yapan bizler icin celik gibi sinirlere sahip olmayi gerektiriyor.

Kucuk yatirimci da bu sirkette yapistikca. Bu tavir devam eder. Kisa/orta vadeli trendi zaten bozdular.

"X" sitesindeki yorumlara ve bu forumdaki genel duygu durumuna bakinca, genel bir kotumserlik var, ben yil sonu olarak 300-350 milyon dolar satis geliri bekliyorum. Bilancoyu gorunce hanyayi konyayi gorecegim. 2022 Haziran'dan Eylul'e kadar ortalama yaparak portfoyume ekledim, o acidan maliyet konusunda daha rahatim.

Yuksekten alan dostlarimiza cok fazla soylebilecegim bir tavsiyem yok.

Ancak bu sirketten cikarsam, tek nedeni yonetimin kucuk yatirimci dostu olmayan tavri olur.

Yukrida yazilanlar yatirim tavsiyesi degildir.
    eywallah dostum,

bende biri bisey sorunca cok ta cevap vermeyen biriyim, cunku bakiyorsun, adam hic bilgili deigl, arastirmiyor , direk tepeden inme ,"alayim mi ? karlimi ? ne dersin" seklinde sorulara bende cevap vermem . ama ben o profilde bir yatirimci degilim

misal asagida ki kap Europower dan geldi , normalde , Gesana gelmis gibi , cok paralel olmalari lazim, ama net kestiremiyorum
    o sebeple, aceba portfoye Europwer eklesem mi , yoksa kalsin mi diye akrarsinizm

bu arada GESANDA %100 kardayim, tabi doviz cikardiginda %60-70 gelir o kar

bende gecmiste Europower aldim ama sonrasinda zaten GEsan var , satayim dedim ama power sasirtti, ve hizlica yukseldi

28/07/2023 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapmış olduğumuz bildirimde şirketimizin, SAKARYA ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. tarafından 28/07/2023 tarihinde gerçekleştirilen ‘'SEDAŞ-DAM-103-23-442 İKN 4.GRUP BETON KÖŞK VE HÜCRE ALIMI'' konulu ihaleye katıldığı ve en avantajlı fiyatı vererek ihalede 1. olduğu bildirilmişti.

SAKARYA ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. tarafından şirketimize işin uhdemizde kaldığına dair komisyon karar yazısı ve 01/09/2023 tarihinde imzalanmak üzere sözleşme daveti iletilmiştir.

Sözleşme bedeli KDV hariç 1.339.000, -USD'dir. (Birmilyonüçyüzotuzdokuzbin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru sözleşme toplam bedeli KDV hariç 35.644.180, -TL'dir.)

Kamuoyu ve yatırımcılarımızın bilgilerine sunarız.
    In God We Trust

7.  Alıntı Originally Posted by richardbozkurt Yazıyı Oku
    eywallah dostum,

bende biri bisey sorunca cok ta cevap vermeyen biriyim, cunku bakiyorsun, adam hic bilgili deigl, arastirmiyor , direk tepeden inme ,"alayim mi ? karlimi ? ne dersin" seklinde sorulara bende cevap vermem . ama ben o profilde bir yatirimci degilim

misal asagida ki kap Europower dan geldi , normalde , Gesana gelmis gibi , cok paralel olmalari lazim, ama net kestiremiyorum
    o sebeple, aceba portfoye Europwer eklesem mi , yoksa kalsin mi diye akrarsinizm

bu arada GESANDA %100 kardayim, tabi doviz cikardiginda %60-70 gelir o kar

bende gecmiste Europower aldim ama sonrasinda zaten GEsan var , satayim dedim ama power sasirtti, ve hizlica yukseldi

28/07/2023 tarihinde Kamu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapmış olduğumuz bildirimde şirketimizin, SAKARYA ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. tarafından 28/07/2023 tarihinde gerçekleştirilen â€ËÅ“'SEDAŞ-DAM-103-23-442 İKN 4.GRUP BETON KÖŞK VE HÜCRE ALIMI'' konulu ihaleye katıldığı ve en avantajlı fiyatı vererek ihalede 1. olduğu bildirilmişti.

SAKARYA ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. tarafından şirketimize işin uhdemizde kaldığına dair komisyon karar yazısı ve 01/09/2023 tarihinde imzalanmak üzere sözleşme daveti iletilmiştir.

Sözleşme bedeli KDV hariç 1.339.000, -USD'dir. (Birmilyonüçyüzotuzdokuzbin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru sözleşme toplam bedeli KDV hariç 35.644.180, -TL'dir.)

Kamuoyu ve yatırımcılarımızın bilgilerine sunarız.
    Niyetim kesinlikle yanit vermekten kacmak degil. Matematigi seven biri olarak GESAN Europower'in %55.68 ine sahip. 220 milyon Europower lotunun 122.5 milyonu bizim. Bunu 460 milyon GESAN lotuna bolersen, her 1 gesan lotuna 0.266 lot Europower dusuyor. Senin 4000 lot GESAN'in varsa 1064 lot Europower'in zaten var.

Yukaridaki matematik hesabi piyasa isine geldiginde benim gibi matematik gerceklik uzerinden yorumlar isine geldiginde de gormezden gelir. Europower'a agirlik verir. O yuzden hangi yorum one cikar bilmem mumkun degil.

Dun roportajdan gelen patron yorumunu okuyunca, GESAN Europower'la sinerji icinde calistigi icin cok rekabetci bir firma demesi benim icin onemli.

Burada GESAN bir Tekfen, Enka Insaat gibi salt yuklenici degil, isin uretim tarafinda olan Europower gibi bir firmanin cogunluk hissesinide kontrol eden bir yapi gosteriryor. Uzerine, Peak Pv 'nin devreye girmesi ve oradan gelecek %33 civari ortaklikta onemli.

Peak PV full kapasite uretime gecince Alfas'in 1.3 GW kapasitesinin bir bucuk kati olan 2 GW kapasitesinde olacak. Bu da GESAN icin buyuk arti olur.

Diger kapasite artirimlari ve yenilebilir enerjinin ardindan esen ruzgar bu buyume hizinin kesilmeden 3-5 yildan asagi surmeyecegi izlenimi veriyor.

Bunun yaninda muhtemel Almanya yatirimlari, enerji uretim lisanslari basvurusu icin kurulan istirakler ve yurt disina acilim firtsatlari bana buradan kipirdama diyor.

Sonucta her koyun kendi bacagindan asilir, yanlis hesap yapmista olabilirim, o yuzden yatirim kararlarinizi kendi analizleriniz isiginda gerceklestirmeniz en dogrusu.

Selamlar

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gönderi
    1,950
    Niyetim kesinlikle yanit vermekten kacmak degil. Matematigi seven biri olarak GESAN Europower'in %55.68 ine sahip. 220 milyon Europower lotunun 122.5 milyonu bizim. Bunu 460 milyon GESAN lotuna bolersen, her 1 gesan lotuna 0.266 lot Europower dusuyor. Senin 4000 lot GESAN'in varsa 1064 lot Europower'in zaten var.

Yukaridaki matematik hesabi piyasa isine geldiginde benim gibi matematik gerceklik uzerinden yorumlar isine geldiginde de gormezden gelir. Europower'a agirlik verir. O yuzden hangi yorum one cikar bilmem mumkun degil.

Dun roportajdan gelen patron yorumunu okuyunca, GESAN Europower'la sinerji icinde calistigi icin cok rekabetci bir firma demesi benim icin onemli.

Burada GESAN bir Tekfen, Enka Insaat gibi salt yuklenici degil, isin uretim tarafinda olan Europower gibi bir firmanin cogunluk hissesinide kontrol eden bir yapi gosteriryor. Uzerine, Peak Pv 'nin devreye girmesi ve oradan gelecek %33 civari ortaklikta onemli.

Peak PV full kapasite uretime gecince Alfas'in 1.3 GW kapasitesinin bir bucuk kati olan 2 GW kapasitesinde olacak. Bu da GESAN icin buyuk arti olur.

Diger kapasite artirimlari ve yenilebilir enerjinin ardindan esen ruzgar bu buyume hizinin kesilmeden 3-5 yildan asagi surmeyecegi izlenimi veriyor.

Bunun yaninda muhtemel Almanya yatirimlari, enerji uretim lisanslari basvurusu icin kurulan istirakler ve yurt disina acilim firtsatlari bana buradan kipirdama diyor.

Sonucta her koyun kendi bacagindan asilir, yanlis hesap yapmista olabilirim, o yuzden yatirim kararlarinizi kendi analizleriniz isiginda gerceklestirmeniz en dogrusu.

Selamlar
    patron gene hisse mi satiyor , neden bir anda %4 dusuyoruz ???
    In God We Trust

Sayfa 786/841 İlkİlk ... 286686736776784785786787788796836 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •