Onemli Gunler Banner
Sayfa 801/881 İlkİlk ... 301701751791799800801802803811851 ... SonSon
Arama sonucu : 7046 madde; 6,401 - 6,408 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

Alıntı Originally Posted by doxa Yazıyı Oku
    Siz parite konusunda endişeli degildiniz ama olay ciddilesmeye baslayinca sizi de endişelendirdi galiba.

Bana göre benim bir önceki paylaşımındaki bilgileri dogru carsayarsak tüm bu maliyet artışları ve parite konusu vesbe nın konusu olmasa gerek. Pazara muhatap olan vestel ticaret a.ş olduğu için onun problemi. Eğer kar paylaşım yöntemi uygulanmiyorsa böyledir. Gecmis marjlara bakinca maliyet + kar yontemi uygulandigini dusunuyorum. Bana gore Vesbe yi etkileyecek konu satış âdetleridir, dolayısıyla avrupa pazarının durumudur.
    Parite konusu iki yönlü. İki mesajda iki farklı konuya değinmişim;

- Rakiplerde de aynı sorun var. Bu nedenle rekabet konusunda endişeli değilim. Zam konusunda sıkıntı yaşamayacak kadar piyasaya hakimlerdir inşallah diyorum.

- Paritenin düşmesi avrupalının alım gücünü düşürüyor. Maliyeti dolar olan her şeye zam geliyor sonuçta. Endişe duyduğum kısım bu.

2.  Alıntı Originally Posted by KaaN- Yazıyı Oku
    Parite konusu iki yönlü. İki mesajda iki farklı konuya değinmişim;

- Rakiplerde de aynı sorun var. Bu nedenle rekabet konusunda endişeli değilim. Zam konusunda sıkıntı yaşamayacak kadar piyasaya hakimlerdir inşallah diyorum.

- Paritenin düşmesi avrupalının alım gücünü düşürüyor. Maliyeti dolar olan her şeye zam geliyor sonuçta. Endişe duyduğum kısım bu.
    Doğru haklisiniz, avrupa alim gücü açısından önemli.

Bu ceyrek ve bir sonraki ceyrek sonucları önemli olacak.

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Alıntı Originally Posted by doxa Yazıyı Oku
    Siz parite konusunda endişeli degildiniz ama olay ciddilesmeye baslayinca sizi de endişelendirdi galiba.

Bana göre benim bir önceki paylaşımındaki bilgileri dogru carsayarsak tüm bu maliyet artışları ve parite konusu vesbe nın konusu olmasa gerek. Pazara muhatap olan vestel ticaret a.ş olduğu için onun problemi. Eğer kar paylaşım yöntemi uygulanmiyorsa böyledir. Gecmis marjlara bakinca maliyet + kar yontemi uygulandigini dusunuyorum. Bana gore Vesbe yi etkileyecek konu satış âdetleridir, dolayısıyla avrupa pazarının durumudur.

Anlaşıldı Vestel neden ayrıştığı Vesbe den

4.  Alıntı Originally Posted by Cok Yazıyı Oku
    Anlaşıldı Vestel neden ayrıştığı Vesbe den
    Vestelin de satış ve maliyet durumu vesbeden biraz farkli. Vestrl tum sirketlere sahip oldugundan konsolide edip grup ici elimine oldugundan grubun net resmini sunuyor. Maliyet degisimlerinden grup olarak mali tablo etkilenir. Diğer taraftan Vestelin esas farkı elde ettiği nakdi temettü olarak dağıtmayıp gruba kredi niteliğinde borç olarak vermesi.

Son düzenleme : doxa; 28-04-2022 saat: 01:03.

5. bayramınız mübarek olsun, güzel günlerimiz olsun inşallah

6. Bilanco geldi

SM-N960F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7. KAP: VESBE [ ] VESTEL BEYAZ EŞYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. Kar veya Zarar ve Diğer Kapsamlı Gelir Tablosu

Orjinal Link:

https://www.kap.org.tr/Bildirim/1026226
    Dosyalar:

https://www.kap.org.tr/ek-indir/4028...8076e23a830498

https://www.kap.org.tr/ek-indir/4028...8076e23a9b0499
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

8.  Alıntı Originally Posted by doxa Yazıyı Oku

şirket 2021 de 238 milyon euro favök üretti.
    2022 ilk çeyrekte 238/4=60 milyon euro favök üretirse ortalama kur 15,65 oldu. TL olarak 931 milyon TL favök yapar
    bu tutarın altındaki performans kötü, üstündeki performans iyi algılanır diye düşünüyorum.
    Arçelik usd bazında %11 büyümüş, vesbe de aynı oranda büyütebilmiş ise 66 milyon euro favök yapar, TL olarak 1.033 e gelir.
    yıllık 4 milyar favök, FD/favök 5,5 alındığında hisse fiyatı 15 TL yapar, aracı kurumlar da bu yaklaşık bu hedef fiyatı veriyor zaten

faaliyet raporuna göre satışlarda %2 lik büyüme sağlanabilimiş

931 milyon favök altı olumsuz olarak algılanır demiştik. 857 favök getirdi. fena sonuç değil
    ayrıntılara bakınca şirkette önemli değişiklikler olmuş, daha önce sadece vestel ticaret a.ş. üzerinden satarken şimdi coğrafi bölgelelere göre farklı şirketler devreye girmiş. bu uygulamayla pazarlama gideri yaklaşık 200 fazla çıkınca 1.131 çıkabilecek favök 931 de kalmış.

şirketteki değişimi dipnotta bu şekilde açıklamışlar

DİPNOT 6 – İLİŞKİLİ TARAF AÇIKLAMALARI (Devamı)
    g) İlişkili taraflarla yapılan işlemler(Devamı)
    Şirket’in pazarlama ve satış faaliyetlerini yürüten Vestel Ticaret A.Ş. ile 1 Ocak 2022 tarihinden geçerli olmak
    üzere aracılı ihracat modeline geçilmiş olup; Vestel Ticaret A.Ş. yurtdışı satış işlemlerinde vekil konumuna
    gelmiştir. Buna bağlı olarak Şirket’in yurtdışı satışlarından doğan hasılatın kaydedilmesine ilişkin
    değerlendirmeler TFRS 15 çerçevesinde yeniden düzenlenmiştir. Daha önce yurtdışı hasılat, ürünler Vestel
    Ticaret A.Ş.’ye teslim edildiğinde muhasebeleştirilirken yeni modelde nihai müşteriye teslimat
    gerçekleştirildiğinde muhasebeleştirilmektedir. Söz konusu model değişikliği neden iyle, 735.345 bin TL
    tutarındaki hasılat nihai müşterilere teslim şartları 31 Mart 2022 tarihi itibariyle henüz
    oluşmadığından Şirket’in 1 Ocak – 31 Mart 2022 ara hesap dönemine ait finansal tablolarında
    muhasebeleştirilmemiştir. Bununla birlikte ihracat, komisyon ve nakliye gibi söz konusu satış
    işlemlerine ilişkin giderler Vestel Ticaret A.Ş. tarafından Şirket’e yansıtılmaya başlanmış olup
    Şirket’in fiyatlama ve kur riski yönetimi amaçlı türev işlemlerinde de düzenlemeler
    gerçekleştirilmiştir

bunun ne götürüp ne getireceğini analiz etmek gerekecek

diğer taraftan şirket döviz cinsii borçlanıp vestel elektroniğe ilave borç vermiş

türev işlemlerde ise rakamlar küçülünce gelir tablosuna etkisi sınırlı olmuş

euro dolar paritesinden etkilenmesini yabancı para pozisyon tablosu (sayfa 60) dibindeki ithalat ihracat dengesinden görüyoruz. bir önceki yıl 100/50 olan ihracat dengesi ilk çeyrekte 100/90 olmuş. kısmen stoğa mal çekilmesinin de etkisi olmuştur.

ne olup bittiğini anlamak için ayrıntılı incelemek gerekiyor

Sayfa 801/881 İlkİlk ... 301701751791799800801802803811851 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •