Sayfa 805/882 İlkİlk ... 305705755795803804805806807815855 ... SonSon
Arama sonucu : 7050 madde; 6,433 - 6,440 arası.

Konu: VESBE - Vestel Beyaz Eşya

Alıntı Originally Posted by Zdx&Lunar Soul Yazıyı Oku
    Bunun sahibi Vestel hocam Vesbe değil . Lantatek Savunma

2. Bu aracılı ihracat modeli pek hoş karşılanmamış olabilir. Herşeyden önce 750 milyon satış hasılata alinmadi ertelenmiş gelire yazıldı, favok ve kar 150 milyon eksik oluştu. Ayrıca iki donem basit karsilastirmayi zorlastirdi. Bir şekilde belirsizlik oluşturdu. Sirketin lehine mi aleyhine mi olacak göreceğiz. Ben olumsuz bakıyorum. Kurumlar vergisi kanunu transfer fiyatlama mevzuatını delmek için bir mekanizma olarak görüyorum. Sonuçta halka kapalı vestel ticaret a.ş nın karlılığını dusurup halka acik vesbenin karlılığını artirmaya yonelik bir operasyon oldugunu dusunmuyorum. Umarım yanılırım. Şimdilik favok marjı değişmedi ama sonraki çeyrekte nasil gidecek göreceğiz.

Vesteldeki gibi özel emirle hisse senedi satisi sozkonusu olursa olumsuz bakarım.

Çarşamba genel kurul var. Temettü bir ihtimal artırılıp onaylanabilir mi. Sesli düşünüyorum sadece. Beklentim yok.

Gelen bilançolara bakıyorum, iyi olanlar var, döviz bazında üstüne çıkanlar ve hatta katlayanlar oldu, vesbe golgede kalabilir mi. Yine sesli düşünüyorum

SM-J710FQ cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Kap gelmiş bu konu ile alakalı

4. Sermaye Piyasası Kurulu'nun 3 Ocak 2014 tarih ve 28871 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren II-17.1 sayılı "Kurumsal Yönetim Tebliği"nin "Yaygın ve Süreklilik Arz Eden İşlemler" başlıklı 10. maddesi gereğince, Şirketimizin 2022 yılı finansal planlaması kapsamında;

Vestel Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret AŞ'nin ("Şirket") 2022 yılında Vestel Ticaret AŞ'ye yapacağı mamul satışlarının toplam tutarının Şirketin kamuya açıklanan son yıllık finansal tablolarında yer alan hasılat tutarına olan oranının %10'u aşacağı öngörülmüş olup, satış işlemlerinin kapsam ve şartlarının önceki yıllarla uyumlu ve piyasa koşulları ile karşılaştırıldığında makul olduğu değerlendirilmiştir.

İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.
    Borsada alıcılar da kazanır satıcılar da, açgözlüler kaybeder.

5. Iç piyasaya vestel ticaret a.s üzerinden mal satmaya devam ediyor, açıklamaya da bu kapsamda bakmak gerekiyor.

Yeni modelde ihracatı vesbe kendi yapacak vestel tic.a.s danışmanlık verecek. Belirsizlik kısmı ihracat tarafında. Var bir dertleri ki böyle yapıyorlar. Bir ihtimal mb ye döviz satisi zorunluluğu sonrası bir çözüm olabilir, karlılıkla ilgili değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by doxa Yazıyı Oku
    Iç piyasaya vestel ticaret a.s üzerinden mal satmaya devam ediyor, açıklamaya da bu kapsamda bakmak gerekiyor.

Yeni modelde ihracatı vesbe kendi yapacak vestel tic.a.s danışmanlık verecek. Belirsizlik kısmı ihracat tarafında. Var bir dertleri ki böyle yapıyorlar. Bir ihtimal mb ye döviz satisi zorunluluğu sonrası bir çözüm olabilir, karlılıkla ilgili değildir.

Benzer durum tüm dağıtım kanalı büyük firmalarda vardır. Anadolu Efes de Efes Pazarlama üzerinden iç piyasaya satar, Cocacola da benzer şekilde. Ana firma yerine neden ayrı bir firma kurulup da o firma üzerinden satış yapma gayreti var sorusunun cevabı da bizim vergi mevzuatımızda bulunabilir. Bu tarz firmalar maalesef mevzuattaki durumları kendi lehlerine (vergisel manada) kullanıyorlar. Ayrıca bir de hepsinin mutlaka Hollanda menşeili bir şirketi de vardır. Neden acaba ? Ana firma yurt dışından mal alıp satamaz mı ki ? Neden hollanda da şirket kurmaya gerek var ? Hepsi vergisel nedenlerden dolayı. Türkiye vergi mevzuatı bu şekilde yapılanmalara izin verip karın yurt dışına transferinin önünü ihracat bahanesiyle ardına kadar açıyor. Bunlar da parayı yurt dışına götürüyor legal olarak.

Hisse satışı mevzu ise maalesef devam edecek. Her satış piyasa fiyatından iskontolu olacak. Haberleri iyi takip edin, bazılarında bir sonraki satışa kadar süre (6 ay) koyuyorlar, bazılarında koymuyorlar. Süre koyarsa 6 ay satış yapamaz, bu durum da sanırım satılan miktar ve iskontoya göre değişiyor. Kriterleri bilmiyorum, mevzuata bakmak lazım. Bu durum fiyatı baskılıyor. Alanlar da yerli yabancı fonlar, bana da verseler %10 iskontolu, alır hemen satarım. Onlar da öyle yapıyor zaten. Bu fonlar ellerinde bu hisseleri hep bir miktar tutarlar. Anlaşma olacağına yakın da piyasada bir kısmını satarlar, anlaşma akabinde de diğer kısmını. Ama ellerinde hep kalır bir miktar. Evet halka açıklık artıyor bu şekilde, yaptığı legal mi, evet legal. Ama ufak yatırımcı bu detayları bilmediği için beklemekle ömür geçiriyor. Şirket şeffaf olsa idi, halka açıklığı arttırmak istiyorsa ikincil halka arz yapar tüm paydaşlara satın alma hakkı tanırdı. Ama bunu yapmıyorlar, olan ufak yatırımcıya oluyor. Bu hisse satışında izledikleri yol çok yanlış, kimin için piyasadan alan için. Kesinlikle adil bir yöntem de değil.

Türkiye piyasası ucuz diyoruz (bana göre de ucuz evet), pek çok firma ucuz malımı piyasadan alayım diyor, ama Zorlu grubu demek ki böyle düşünmüyor ki sürekli satıyor.

Daha önce Vestel başlığında borçluluk durumunu yazınca arkadaşlar bana kızmıştı. Ben gerçekleri yazdım o zaman da, yazıyorum bu zaman da. Ben hepinizin kazanmasını isterim, Vesbe de beğendiğim ve ucuz bulduğum bir şirket. Ancak saydığım sebeplerden dolayı yatırım yapmıyorum.

Aynı şekilde ne anadolu efese ne cocacolaya ne de bu mevcuatı kullanan diğer şirketlere yatırım yapmıyorum. Gün sonunda şeffaf olmayan, karını istediği gibi oynatma kabiliyeti bulunan, bana göre yurt dışına kar transferi yapıp yatırımcısını kanunlar izin verdiği için yanıltan şirketlerden uzak dururum.

İnşallah fiyat uçar gider de yatırımcı mağdur olmaz. Gönlüm kazanmanızdan yana.

Not: Lütfen abuk sabuk "malın yok, niye yazıyorsun böyle negatif, ocu şucu bucu diye" saçma sapan cevaplar vermeyin. Bu yazdıklarım sizin menfaatinizedir. O saçma cevapları veren asıl ocu şucu bucu olabilir, veya bilgisi kısıtlıdır. Cevap vermeden önce araştırın lütfen. Yanıldığımı düşündüğünüz noktalar varsa medeni insanlar gibi tartışabiliriz. Saygıda kusur olacaksa orada ben yokum.

Kalın sağlıcakla, bol kazançlar.

7. Sayın Müzikal, paylaşım için teşekkürler

vesbede son satış 5 milyon lot ile eylül ayında olmuştı, öncesinde 2 parçada 9 milyon daha satıp halka açıklığı artırmıştı. sermaye dipnotuna göre halka açıklığı %31 e kadar çıkartacak dolaşıma konu pay var. eğer vesteldeki gibi vesbe de de ilave bir satış olursa yatırma son veririm. bana göre bu hisseyi vestelden ayıran en önemli konu düşük halka açıklık ve buna paralel düzenli kar dağıtımı.

yeni ihracat modelinin ne getirip götüreceğini sonuçları alınca göreceğiz, marjlar korunursa düzen devam ediyor demektir. amaç yurt dışına kar transferi olsaydı bunu model değiştirmeden de yapabilirlerdi, vestel ticaret de yurt dışında başka şirkete satar ve karı yurt dışında bırakabilirlerdi, ve belki de bunu yapıyorlardı zaten, nihai tüketiciye kim satıyor bilemiyoruz.

8. Rica ederim sayın Doxa. Marjlar çok dar alanda gidip geliyor sektörde, şu anda yüksek kurdan fayda görüyor olduğu için bu sıkışıklık pek belli olmuyor. Normalleşmeden sonra çıkar ortaya.

Yeni ihracat modelini incelemedim, bilgim yok. Ben yıllardır süren durum ile ilgili tespit yapmıştım. İnşallah pozitif katkısı olur.

Sevgiler, saygılar.

Sayfa 805/882 İlkİlk ... 305705755795803804805806807815855 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •