Sayfa 812/1003 İlkİlk ... 312712762802810811812813814822862912 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 6,489 - 6,496 arası.

Konu: HALK Cafe - II

1. Perjury nedir? Jüriyi ve/veya davanın hakimin bilinçli ve kasıtlı olarak yanıltmaktır, yalan söylemektir ve bu suçun cezası büyük. Mesleki açıdan böyle bir suçtan hüküm giymek ayni zamanda hem ilgili avukatın hem de bağlı olunan avukatlık şirketinin prestijini mahvedebiliyor. İşte bu neden yüzünden Hruska davadan çekilmek zorunda kaldı.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2. Gelelim Halkbankasına. Bu bankanın KOBİ envanteri pek çok banka ve finansal kurumun iştahını kabartıyor. Sırf bu envanter yüzünden Akbank ile Garanti Halkbankasını ilk halka arzdan önce satın alma girişiminde bulunmuşlardı ama hükümet kabul etmemişti.
    Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım (43 TL) sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

3.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Evet, zaman kötü ve bankalar bu kötü zamandan fazlasıyla etkileniyor. Öte tandan; 500 milyar tl ye yakın konsolide aktifleri olan, Dolar-Euro bazında hiç de ciddi bir borcu (eurotahvili) olmayan, yıllık potansiyel net kârı 7-8 milyar tl civarında (aktiflerin %1.5'i) olan Halkbank gibi bir kurumun piyasa değeri 6 milyar tl olabilir mi? Böyle bir banka sadece 9 aylık potansiyel net kârına eşdeğer bir piyasa değerine nasıl sahip olabilir?

İşte hocam yıllardır bankanın değerinin düşük tutulma nedeni bu olsa gerek. Ne zaman ceza verileceğini TC. bilemediği için her ihtimale karşı her yıl düşük tutuyor. Şu anki değeri 6 milyar 663 milyon. Eğer bu kesinse yani ofac bankanın değerine orantılı bir ceza bekleniyorsa TC nin taktiği doğru o zaman. Niye 30 milyarda tutsun bankanın değerini /25 ceza gelse 7,5 milyar öder... 6 milyar da kalsa /25 ceza gelse 1,5 milyar öder. ABD Yasalarını bilmiyorum ama sanki bana amborgo delmede dönen paranın orantısına göre bir ceza verirler diyorum. İnşlh. Sen haklısındır çünkü banka bunun altından kalkar ama benim düşündüğüm olursa.. TC bankayı kapatır böyle yüksek bir cezada. Saygılar, selamlar sunarım. Uzun zamandır da iletişim kuramamıştık.

4. Ben geçenlerde Halkbankasının kamuya ait %51 hissesinin blok halinde satılabileceğinden bahsetmiştim. Bunu derken, şu anki ölü fiyatlardan yapılacak bir satışı tabii ki kastetmiyorum. Bu bankanın %51'lik hissesi eğer olur da blok halinde satışa sunulursa; defter değerinin altından asla satılmaz hatta defter değerine göre primli satılır. Mesela en son Kuwait'e satışı yapılan Denizbank defter değerinin 1.2 katından satıldı.

5. Hazirandaki duruşmaya kadar HALKB'den bir cacık olmaz diye düşünüyorum. Yargılamanın hızlı yargılama türünden olacağı açıklandı, bu iyi bir haber. Demek ki hızla sonuca gidecekler.

6. Bu yargı muhabbeti yakında sonlanacak. Akabinde OFAC mevzusu da sonuçlanır. İşte ondan sonra hisseden gitmesi gereken yere doğru hareketlenmesi ve momentum kazanması beklenebilir.

7. Defter değerimiz an itibariyle hisse başına 26.5 tl dir yani 3.9 dolar. Demek ki %51 e tekabül eden 639 milyon hissenin defter değeri olarak karşılığı yuvarlak 2.5 milyar dolar ediyor. İşte olası bir blok hisse satışında %51'lik hisse için hükümetin talep edeceği asgari meblağ budur yani 2.5 milyar dolar. Bunun altı olmaz ama üstü olur.

8.  Alıntı Originally Posted by browjn Yazıyı Oku
    İşte hocam yıllardır bankanın değerinin düşük tutulma nedeni bu olsa gerek. Ne zaman ceza verileceğini TC. bilemediği için her ihtimale karşı her yıl düşük tutuyor. Şu anki değeri 6 milyar 663 milyon. Eğer bu kesinse yani ofac bankanın değerine orantılı bir ceza bekleniyorsa TC nin taktiği doğru o zaman. Niye 30 milyarda tutsun bankanın değerini /25 ceza gelse 7,5 milyar öder... 6 milyar da kalsa /25 ceza gelse 1,5 milyar öder. ABD Yasalarını bilmiyorum ama sanki bana amborgo delmede dönen paranın orantısına göre bir ceza verirler diyorum. İnşlh. Sen haklısındır çünkü banka bunun altından kalkar ama benim düşündüğüm olursa.. TC bankayı kapatır böyle yüksek bir cezada. Saygılar, selamlar sunarım. Uzun zamandır da iletişim kuramamıştık.
    Aynen öyle Komutan. Saygı benden.

Ben de artık bu hissenin bilinçli şekilde bu seviyelerde tutulduğuna inanmaya başladım. Dediğin gibi PD'nin düşük olması olası bir mali ceza durumunda çok işe yarayacak çünkü onu kıstas alacak oradaki makamlar.

Sayfa 812/1003 İlkİlk ... 312712762802810811812813814822862912 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •