Sayfa 847/1019 İlkİlk ... 347747797837845846847848849857897947 ... SonSon
Arama sonucu : 8150 madde; 6,769 - 6,776 arası.

Konu: PRTAS - ÇBS Printaş

1. Yargı Kararlarında Anonim Şirketin Haklı Nedenle Feshi Davaları
    Türk Ticaret Kanunu’nun 531. Maddesinin yürürlüğe girmesinin ardından ülkemizde çok fazla sayıda anonim şirketin haklı nedenle feshi talepli dava açılmıştır. Müessesenin yeni olması sebebi ile bu hususla ilgili bir içtihat olmadığından Mahkemeler ve temyiz mercii olan Yargıtay, Federal Mahkeme kararları ve doktrinde bu konu ile ilgili araştırmalardan hareketle önlerine gelen uyuşmazlıkları incelemişler ve alanda mahkeme kararları ile de bir içtihat oluşmaya başlamıştır. Yargıtay’ın emsal kararları doğrultusunda;

Azınlık pay sahiplerinin yapmış oldukları usule uygun olarak yapmış oldukları bildirim ve ihtarlara rağmen kendilerine şirketin finansal durumu ile ilgili bilgi verilmemesi, azınlık pay sahiplerinin şirketin finansal tablolarını ve bilançolarını incelemesine izin verilmemesi, şirketin karı, zararı, malvarlıklarının durumu, işletmesel faaliyetler ve yapılan yatırımlar hakkında azınlık pay sahiplerinin bilgilendirilmemesi, pay sahiplerinin inceleme ve bilgi edinme haklarının sürekli olarak kısıtlanması,[6]
    Olağan genel kurul toplantılarının yapılmaması, genel kurul toplantısı yapılsa dahi kanunda öngörülen çağrı usullerine aykırı işlemler gerçekleştirilmesi yoluyla pay sahiplerinin toplantılara katılımının engellenmesi, genel kurul toplantısına katılmayan pay sahiplerinin imzaları taklit edilerek bu yolla imzaların tamamlanması, Türk Ticaret Kanunu’nun 376/1. ve 2. Hükümlerinin çoğunluk yönetimi ve yönetim kurulu tarafından ısrarla olağanüstü genel kurul toplantısının yapılmaması,[7]
    Anonim şirketin haklı sebeple feshine gerekçe gösterilebilecek olaylardan bazılarıdır.

2. TTK’nın 411 ve 412 inci maddeleri uyarınca, halka açık şirketlerde sermayenin yirmide birini oluşturan pay sahipleri, yönetim kurulundan genel kurulu toplantıya çağırmasını isteyebilmekte olup, yönetim kurulu çağrıyı kabul etmediği takdirde aynı pay sahiplerinin başvurusu üzerine genel kurulun toplantıya çağrılmasına şirket merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesi karar verebilmektedir

3. TTK’nın 410/2 nci maddesi uyarınca da yönetim kurulunun devamlı olarak toplanamaması veya mevcut olmaması durumunda mahkemenin izniyle tek bir pay sahibi dahi genel kurulu toplantıya çağırabilir.

4. D) Çağrı
    I - Yetki
    1. Yetkili ve görevli organlar
    MADDE 410- (1) Genel kurul, süresi dolmuş olsa bile, yönetim kurulu tarafından
    toplantıya çağrılabilir. Tasfiye memurları da, görevleri ile ilgili konular için, genel kurulu
    toplantıya çağırabilirler.
    (2) Yönetim kurulunun, devamlı olarak toplanamaması, toplantı nisabının oluşmasına
    imkân bulunmaması veya mevcut olmaması durumlarında, mahkemenin izniyle, tek bir pay
    sahibi genel kurulu toplantıya çağırabilir. Mahkemenin kararı kesindir.

5. TTK’nın 530 uncu maddesinin ilk fıkrasında, “Uzun süreden beri şirketin kanunen gerekli olan organlarından biri mevcut değilse veya genel kurul toplanamıyorsa, pay sahipleri, şirket alacaklıları veya Gümrük ve Ticaret Bakanlığının istemi üzerine, şirket merkezinin bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesi, yönetim kurulunu da dinleyerek şirketin durumunu kanuna uygun hâle getirmesi için bir süre belirler. Bu süre içinde durum düzeltilmezse, mahkeme şirketin feshine karar verir.â€

6. Patron sabır çekmekten tesbihte taş bırakmamıştır masaya 376 yı koydular 397 ye bağladılar bu bağlama büyüsü bi çözülse topraktan çıksak çiçekler açacak gönlümüzde kat kat katmer cinsinden

7.  Alıntı Originally Posted by 2onur2= Yazıyı Oku
    Patron sabır çekmekten tesbihte taş bırakmamıştır masaya 376 yı koydular 397 ye bağladılar bu bağlama büyüsü bi çözülse topraktan çıksak çiçekler açacak gönlümüzde kat kat katmer cinsinden
    yatırım yapıp hisse alanlar bir çoğu rahmetli oldu .kalanlarında sabırla beklemekten ağzında diş kalmadı.bir an önce açılsada, dişleri yaptırsak. yoksa afrikadan 2 el takma diş almak zorunda kalıcaz...

8.  Alıntı Originally Posted by akant2017 Yazıyı Oku
    yatırım yapıp hisse alanlar bir çoğu rahmetli oldu .kalanlarında sabırla beklemekten ağzında diş kalmadı.bir an önce açılsada, dişleri yaptırsak. yoksa afrikadan 2 el takma diş almak zorunda kalıcaz...
    Afrika'dan ikinci el diş güzel bi fikir yanlız huyumuz değişmez umarım belgrat ormanlarında ceylan avına çıkmışlardır diye dedikodumuzu yapabilirler diş önemli hayatın anlamı bi de araba alabilsek hava gazınla çalışan dört teker iki koltuk üstü naylondan panjurlu suya dayanıklı değmeyin keyfimize printaşın açılacak hayali geri tepti
    Patron Ankaralarda geziyormuş dedikodusu var hayırdır inşallah mazbatayı almayamı gitti yoksa nasihatmı istinafta top çeviriyormuş saha büyük kendi kalemize gol yemekten bıktık artık skor lazım yenildikmi yeniyormuyuz hakem taraftarların maça girmesini yasakladı oyuncuların ne yaptığını göremiyoruz

Sayfa 847/1019 İlkİlk ... 347747797837845846847848849857897947 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •