Onemli Gunler Banner
Sayfa 858/965 İlkİlk ... 358758808848856857858859860868908958 ... SonSon
Arama sonucu : 7715 madde; 6,857 - 6,864 arası.

Konu: PNSUT - Pınar Süt

1. KAP: PNSUT [ ] PINAR SÜT MAMULLERİ SANAYİİ A.Ş. İlişkili Taraf İşlemleri

Orjinal Link:

https://www.kap.org.tr/Bildirim/957178
    Dosyalar:

İlişkili Taraf İşlemleri 2021-08-11
    Dil Seçimi
    Dil seçimi
    Türkçe
    İngilizce
    Yapılan Açıklama Güncelleme mi? Hayır (No)
    Yapılan Açıklama Düzeltme mi? Hayır (No)
    Konuya İlişkin Daha Önce Yapılan Açıklamanın Tarihi -
    Yapılan Açıklama Ertelenmiş Bir Açıklama mı? Hayır (No)
    Bildirim İçeriği
    Açıklamalar
    Açıklama Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-17.1 sayılı Tebliğ'inin
    (Tebliğ) 10. maddesi kapsamında; Şirketimizin ilişkili tarafları ile 2021 yılı
    hesap döneminde de devam etmesi ve Tebliğ'de belirlenen %10 oranından fazlasına
    ulaşması öngörülen yaygın ve süreklilik arz eden işlemler için, işlemlerin
    şartlarına ve piyasa koşulları ile karşılaştırılmasına ilişkin olarak
    hazırlanan raporun sonuç kısmı aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

"Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-17.1 sayılı Tebliği'nin
    10. Maddesine istinaden Şirketimizin ilişkili taraflarından Yaşar Birleşik
    Pazarlama ve Yaşar Dış Ticaret şirketi ile yaygın ve süreklilik arz eden
    işlemlerinin 2021 hesap döneminde de Tebliğ'de belirlenen %10 oranından
    fazlasına ulaşması öngörüldüğünden işbu raporda; Yaşar Birleşik Pazarlama
    Dağıtım Turizm ve Ticaret A.Ş.'ye yapılan ürün satışı ve Yaşar Dış Ticaret A.Ş.
    kanalıyla gerçekleştirilen yurt dışı ürün satışları işlemlerinin koşulları,
    fiyat belirleme yöntemi ve bu yöntemin seçilmesindeki gerekçeler açıklanarak
    söz konusu işlemlerin piyasa koşullarına ve emsallerine uygun olduğu sonucuna
    ulaşılmıştır."

Bilgilerinize arz ederiz.

Saygılarımızla,

PINAR SÜT MAMULLERİ SANAYİİ A.Ş.

2. Hocam bunun birden çok sebebi var. Bunu anlamak için ilk çeyrek ve ikinci çeyrek gelir tablolarını karşılaştırmak yeterli.

Belli başlı sebeplerini sayayım.

1- 2. çeyrek brüt kar marjı ilk çeyreğe göre düşük geldi. ilk çeyrek 550 milyon liralık satış yapıp 84 milyon brüt kar elde etmişken , ikince çeyrek 650 milyonluk mal satmasına karşın 76 milyon brüt kar elde etmiş. Yani ilk çeyreğe göre 8 milyon daha düşük. Satış 100 milyon daha fazla olmasına rağmen brüt kar 8 milyon daha düşük. Sanırım ikinci çeyrek çiğ süt fiyatları arttı ama bunu satış fiyatına yansıtamadılar. Dolayısıyla ilk çeyreğe göre 30 milyon daha düşük gelen net karın 8 milyonu brüt kar düşüklüğünden geliyor.

2- Genel yönetim ve pazarlama gideri ilk çeyreğe göre 2 milyon artmış. Net karın bu kadar düşmesinde bunun da etkisi var.

3- En büyük neden ise ilk çeyrek 20 milyon gelen esas faaliyetlerden diğer gelirler giderler farkı ikinci çeyrek 5 milyona düşmesi. Dolayısıyla 15 milyon da buradan gol yemiş.

4- Bir diğer büyük kayıp yatırım faaliyetlerinden gelirin 2. çeyrek çok düşmesi. İlk çeyrek bu kalemden 10 milyon katkı gelmiş ama 2. çeyrek 1,5 milyon. Dolayısıyla 8,5 milyon da buradan fark var.

Tüm bunları toplarsak , 8 +2 + 15 + 8,5 = 33,5 milyon lira ilk çeyreğe göre daha az gelir elde etmiş. Bunun dışında 1-2 küçük kalemde de pozitif katkı gelmiş 2. çeyrekte 1. çeyreğe göre. Bunu da artı olarak eklemek lazım ama bunun tutarı 3-4 milyon lira civarı. Yani negatiflerden çok daha az. Bu tutarı da 33,5 liradan düşersek , 2. çeyrek neden ilk çeyreğe göre 30 milyon daha az net kar açıkladığı ortaya çıkıyor.

3. çeyrekte de sanırım çiğ süt fiyatları arttı. Bunu satış fiyatlarına yansıtamazsa yine kar marjı düşebilir.

Bir de bu net kar düşüklüğü ilk kez olmuyor sütte. Geçen sene de benzeri oldu. İlk çeyrekler güzel net kar açıklıyor ikinci çeyrekler çok kötü. Geçen sene de ilk çeyrek 27 milyon net kar açıklamış ikinci çeyrek 4 milyon. Bu seneki fark biraz daha fazla tek fark o. Yoksa trend geçen sene de benzermiş.

Sayın emirhan06 , petun sayfasında , bizleri hayal kırıklığına uğratan 2021/ 6 aylık bilançoyu çok güzel yorumlamış,Emeğine teşekkürler.

Demek ki hala toplayamadıkları mal var piyasada.Bilançoyu dahi bu şekilde ayarlayabiliyorlar.Ben her zaman burada yazıyorum; kesinlikle herşey patronla bağlantılı. Bu saatten sonra bizden mal yerine , ancak üçün birini alırlar.Bilakis daha çok kaptırırlar.......

3. Sayın şevketli, sayın emirhan06 !!! Burada çok değerli yorum ve bilgiler paylaşıyorsunuz.Emeğinize sağlık.Ben başka tarafa dikkat çekmek istiyorum; aynı grubun amiral gemisi pınarsüt kadar sermayeyle borsada işlem gören Pınarsu ve viking kağıt hisselerine bakalım derim.Pınarsu özsermayesi daha yeni artıya geçti.Viking kağıt 42 milyon sermayeye karşılık, Özsermaye: -59 milyon,2021/6 aylık : -35 milyon,PD/DD. -5.87 , DD: -1.45 değerlerinde işlem görüyor. Nasıl oluyor peki? Ben cevap vereyim; Bütün işlemler çoğunlukla patronla ilşkili olduğunu söyleyebilirim. 2021/6 aylık bilançoda olumsuz yönde kalem oynattılar.İstedikleri zaman bilançoyuda,borsa işlem fiyatını da olmadık şekilde güzelleştirdiklerini de zamanı geldiğinde göreceğiz.

Muhtemelen alamadıkları büyük parça mal var.Onun için uğraşıyorlar.İşlemleri izleyen arkadaşlar görüyordur; Hiç aceleleri yok,yapı kredi ve Bofa robotuna hisseyi bağlamışlar,nefes aldırmıyorlar.büyük ihtimalle içeriden bilanço bilgilerini de biliyorlar.Ancak hesaplayamdıkları,başka bir grupta onlar fiyatı şaşkın şaşkın aşağı düşürdükçe mal kapıyor.

Bu kadar baskının sonunda şahsi düşüncem ve geçmiş tecrübelerime dayanarak,bomba bir haberle hakettiğimiz yerlere gideceğiz gibi geliyor........

4. Arkadaşlar! Pınarsüt tahtasında iki gündür gözle görülür bir işlem hacmi artışı var.Alış kademelerine 5000 lot alışlar giriyor,korkmadan . Aylardır kaçak çalışıyordu,alış kademeleri çok zayıftı.Hayır olur inşallah.......

5. Bir kere daha öngörüm teyid edildi; arkadaşlar, Pınarsüt'te neredeyse hiç küçük yatırımcı kalmamış.Yukarıda ki paylaşımı 7 gün önce yapmıştım.Anlaşıldı,hareket yakın olabilir diyorum.Aksi olsa burada onlarca kişi yazılar yazardı.İnanmayan diğer hisselerin sayfalarına baksın.Kaç üye ,kaç ziyaretçi var!!!!!

6.  Alıntı Originally Posted by KOMODOR 2019 Yazıyı Oku
    Bir kere daha öngörüm teyid edildi; arkadaşlar, Pınarsüt'te neredeyse hiç küçük yatırımcı kalmamış.Yukarıda ki paylaşımı 7 gün önce yapmıştım.Anlaşıldı,hareket yakın olabilir diyorum.Aksi olsa burada onlarca kişi yazılar yazardı.İnanmayan diğer hisselerin sayfalarına baksın.Kaç üye ,kaç ziyaretçi var!!!!!
    Nereden anladın Ky kalmadığını?

-Hiçbir şey bilmiyorum yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by Nazar Yazıyı Oku
    Nereden anladın Ky kalmadığını?

-Hiçbir şey bilmiyorum yatırım tavsiyesi değildir.

Gömlekçimisin? Neden bu şekilde sorma gereği duyuyorsun? Yukarıda gördüğüm kadarıyla sebebini yazmışım.

8. Arkadaşlar! Daha iki ay önce halka arz olan,gıda sektöründe ki Kütahya Şeker 46 milyon semaye ve 558 milyon özsermayeli ,defter değeri 12,54'e karşılık, PD/DD 4,52 katında 55 TL fiyatta işlem görüyor.

Yılların gıda şirketi Pınar süt 8 sene evvel ki değerlemelerle, Özsermaye 1.038 milyon da DD :23.10 karşılık PD/DD 0,73 de ( katında yazmıyorum ,zira 8 sene evvel ki değerinin altında işlem gördürülüyor.) 17.20 TL fiyatta işlem görüyor.

Üstelik biri sadece şeker üretiyor.Pınarsüt yüzlerce kalem ürünle iç piyasada pazar lideri.

Tahtayla oynayan o..spu çocukları ! Yatacak yeriniz yok.Umarım cehennemde ateşiniz bol olur..........
    Son düzenleme : KOMODOR 2019; 25-08-2021 saat: 10:44.

Sayfa 858/965 İlkİlk ... 358758808848856857858859860868908958 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •