Sayfa 864/1002 İlkİlk ... 364764814854862863864865866874914964 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 6,905 - 6,912 arası.

Konu: Yatırım Fonları X

Bende halka arz lar var yuzde 79+ kar var dostuma

Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    aynı durumdayım , 10 adet farklı hisse ortalama zararı %30 civarı , hisse ısı değişik bir psikoloji , alım ve kar alma zamanını takip etmek gerekiyor
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

iki tane de ben ilave edeyim

RTH 2,063180
    YUB 1,937897

Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Evet kolonlar karışmış kusura bakmayın
    Eşşeği kaybedip sonra bulmak gibi oldu

tefas mkk getiri
    GZN 12,8741 13,13995 2,06%
    IRF 1,780544 1,688823 -5,15%
    OJK 3,161127 3,168484 0,23%
    RPD 3,556915 3,571197 0,40%
    RIK 1,387406 1,39273 0,38%
    YKT 0,216908 0,217176 0,12%
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Bende halka arz lar var yuzde 79+ kar var dostuma
    Sattinizmi bunları

Merhabalar, öncelikle herkesin geçmiş bayramını tebrik ederim.
    Portföyümde önemli bir değişiklik/revizyon yapmayı düşünüyorum, burada da varlık bazında değerlendirmelerimi paylaşarak sizlerin de fikirlerinizi sunmanızı rica edeceğim.

45 yaşındayım ve 10 yıl sonra emekli olmayı düşünüyorum, mevcut yatırım portföyümü (halihazırda portföyümde hisse senedi, yerli hisse fonu, yabancı hisse fonu, değerli metal borsa yatırım fonları, döviz borsa yatırım fonu, kkm ve fiziki altın var.) 10 yıllık aşağıdaki gibi yeni bir portföye dönüştürmeyi tasarlıyorum:

-% 45 yerli hisse senedi fonu (Halihazırda elimde hem hisse senetleri hem de hisse senedi fonları var. Uzun vadeli yatırım yapmama rağmen hisse fonlarının beni geçtiğine kesin olarak ikna oldum, bu nedenle hisse yatırımlarını elimdeki hisseleri fona dönüştürerek ve bundan sonra sadece hisse senedi fonu alarak yapacağım.)

-% 15 Ppf (Portföyün bu kadarlık kısmının nakit/likit olarak elde tutulmasının makul olduğunu düşünüyorum.)

-% 30 Eurobond (Daha önce doğrudan hiç eurobond almadım, bir ara fonlarını almıştım, fakat dolarla anlamlı bir getiri farkı olmayınca satmıştım. Bu kez döviz bazında reel getiri elde etmek ve kupon gelirleri dolayısıyla nakit akışı sağlamak için vade sonuna kadar tutmak kaydıyla 10 yıllık eurobond almayı düşünüyorum.)

-% 5 yabancı hisse senedi fonu (Elimde uzun süredir iki tane yabancı hisse fonu (İpj, gbg) var, portföyün döviz tarafını çeşitlendirmek amacıyla miktarlarını düzenleyerek bu fonlarla devam edeceğim.)

-% 5 fiziki altın vs

Nihai amacım, emekli oluncaya kadar 10 yıl boyunca (aslında 50 yaşında emekli olmayı düşünüyordum, fakat çocukların daha kaliteli eğitim alması için 5 yerine 10 yıl daha çalışmaya karar verdim.) yıllık % 15 ila 20 arasında reel getiri elde etmek. Bunu gerçekleştirebilirsem, mevcut portföyüm 10 yıl sonunda reel olarak yaklaşık 5 kat büyümüş olacak, ayrıca bu süre boyunca çok yüksek miktarlarda olmasa da bir miktar daha birikim (10 yıllık bireysel emeklilik, geri ödemeli hayat sigortası vs.) yapmaya devam edeceğim.

Yukarıdaki değerlendirmeler doğrultusunda, belirttiğim vadede ve portföy yapısıyla hedeflediğim reel getiriye ulaşıp ulaşamayacağım yönündeki görüşlerinizi; portföy içeriği ve yüzdelerine yönelik önerilerinizi ve genel olarak bu konudaki fikirlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

"Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."

5. Naçizane fikrim. 45 yaş ileri bir yaş ama çokda geç kalınmış bir yaş değil. Portföyünüz sepet olduğu için bence güzel. Giderlerinizden sonra ne kadar bir birikimi yatırıma yönlendireceksiniz bilmiyorum ama her ay hatırı sayılır bir miktarı kenara atabilirseniz hedefinize daha çabuk ulaşacağınızı düşünüyorum. Başarılar. Saygılar

Alıntı Originally Posted by zeytinci Yazıyı Oku
    Naçizane fikrim. 45 yaş ileri bir yaş ama çokda geç kalınmış bir yaş değil. Portföyünüz sepet olduğu için bence güzel. Giderlerinizden sonra ne kadar bir birikimi yatırıma yönlendireceksiniz bilmiyorum ama her ay hatırı sayılır bir miktarı kenara atabilirseniz hedefinize daha çabuk ulaşacağınızı düşünüyorum. Başarılar. Saygılar
    Yorumunuz için teşekkür ederim, yatırıma yeni başlıyor değilim, beş yıldır oluşturduğum bir birikimim var, üzerine de düzenli olarak ekleme yapacağım. Mevcudu bu şekilde revize etmem makul olur mu diye sormak istemiştim.

7.  Alıntı Originally Posted by mask543 Yazıyı Oku
    Yorumunuz için teşekkür ederim, yatırıma yeni başlıyor değilim, beş yıldır oluşturduğum bir birikimim var, üzerine de düzenli olarak ekleme yapacağım. Mevcudu bu şekilde revize etmem makul olur mu diye sormak istemiştim.

ABD borsasının düzeltmesini bekle.ABD hissesine yatıran fon al

Hkm iyi gelmiş ,

Sayfa 864/1002 İlkİlk ... 364764814854862863864865866874914964 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •