Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 869/1014 İlkİlk ... 369769819859867868869870871879919969 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 6,945 - 6,952 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by brsci Yazıyı Oku
    Türkiye genelinde satılan konut sayısı 2017'de 2016'ya göre yüzde 5,1 arttı ve 1 milyon 409 bin 314'e ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

Karar

Konutta satışlar tüm zamanların rekorunu kırıyor forum ahalisi de yaprak kıpırdamıyor diyor..

SM-N920C cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Darbe vs nedeniyle baz etkisi kaynaklı bir artış var...son iki ayda önceki yıla göre, sırasıyla %7 ve %5 düşüşler oldu...Yani trend dönmüş gibi gözüküyor.

5-6 ay önce yazmıştım...temmuz-ağustos-eylül baz etkisi nedeniyle fazla ölçü olmaz...esas trend son üç ayda netleşecek demiştim...yılın ilk üç ayı ölü sezon sayılır...2018 trendi de yılın ikinci çeyreğinde belli olur....Şahsi beklentim 2018 de yıllık artış olmayacak, az da olsa 2017 altında kalacak satışlar.

Bu kadar fazla arz varken, nüfusu artan bir ülke olarak satışların aynı bile kalması ciddi durgunluk demektir.

2. Haber yanlış olabilir ama ben yazanı doğru anladım.Tüm zamanların rekoru..
    Önceki zamanlardaki satışların içinde ikinci el konutlar evini satıp tekrar ev alanlar yok mu yani?

Evet son aylarda özellikle Aralıkta artan kredi faizleri nedeniyle satışlar azalmış ama buna rağmen rekor gelmiş..2017 de tüm zamanların rekoru kırılmış.Yani bu forumda öldük bittik nidalarının atıldığı bir ortamda.Ilginç.Zaten durumun böyle olmadığını söylemiştik burada..

Burada yazılanlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalı.Yazılarım kişisel görüşlerimden ibaret olup size uygun olmayabilir.

3. Borsada böyle adam kağıdı en tepeden alıyor..Sonra düzeltme olunca borsa beni batırdı diyor..Hisse alırken alacağın kağıdı seçmeyi bilmen gerektiği gibi ev alırken de konumu ve fiyatı bileceksin..
    Şimdi geçen sene aldığım eve bakıyorum yüzde 20 primli gözüküyor sahibinden.com emlak endeksinde çevredeki fiyatlar da bunu doğruluyor..Adam İstanbul'un filan semtinden aşırı primlenmiş evi deprem riskine bakmadan almış ondan sonra fiyat düzeltmeye girince sanıyor ki bütün ülke böyle..Yahu ben ev almadan önce çevresinde 30 tur attım.Her türlü riski hesap ettim.Kolay mı para yatırıyorsun..

Burada yazılanlar hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi olarak algılanmamalı.Yazılarım kişisel görüşlerimden ibaret olup size uygun olmayabilir.

Alıntı Originally Posted by brsci Yazıyı Oku
    Borsada böyle adam kağıdı en tepeden alıyor..Sonra düzeltme olunca borsa beni batırdı diyor..Hisse alırken alacağın kağıdı seçmeyi bilmen gerektiği gibi ev alırken de konumu ve fiyatı bileceksin..
    Şimdi geçen sene aldığım eve bakıyorum yüzde 20 primli gözüküyor sahibinden.com emlak endeksinde çevredeki fiyatlar da bunu doğruluyor..Adam İstanbul'un filan semtinden aşırı primlenmiş evi deprem riskine bakmadan almış ondan sonra fiyat düzeltmeye girince sanıyor ki bütün ülke böyle..Yahu ben ev almadan önce çevresinde 30 tur attım.Her türlü riski hesap ettim.Kolay mı para yatırıyorsun..

Sayın brsci dolarda o kadar arttı zaten.Faizler yüzde 14 gelecek yıl sizin ev yüzde 14 artar mı.Ha kirası var diyeceksiniz onu da hesaba ekleyin ne dersiniz gelecek yıl bu trendle karda mı olursunuz zararda mı.Bir de yatırım için istanbulda ev alırmısınız.

Faiz için bankanın etrafında 30 tur atmaya da gerek yok gir içeri paranı yatır 1 yıl sonra yüzde 14 ila yüzde 17 arası bir faiz bankada kesin .

Ya isteniyor ki hala bütün para inşaaata aksın ekonomi canlansın.Bankalar gavurdan para borç alsın, dövizle bizim halk o parayı borçlansın, sonra yıllarca o parayı ödesin,bu arada ekonomi canlansın, bu da akıl diye bize dayatılıyor.Yeter artık bu iş olmaz, inşaat ile ekonomiyi canlandırma işi eroin gibi ,hep daha fazlası lazım.

Ne olacak yani ,ev satışlarında tüm zamanların rekoru kırılınca ne oluyor.Bu neyimize ilaç olur.Hey allahım ne diyeyim.Ev mi ihraç edeceğiz gavura.Elin parasını borçlanıp inşaata gömüyoruz.Zamanında ispanyanın yaptığının aynısını yapıyoruz sonumuz da onlar gibi olacak.Çöküş gelecek sonunda.

Algıya bak ,ev satışlarında tüm zamanların rekoru, peh peh peh.Mesela buzdolabı satışlarında tüm zamanların rekoru kırıldı,veya mercedes satışlarında tüm zamanların rekoru,bunlarla bizim genel ekonomik durumumuz hakkında birebir korelasyon varmıdır.Okuyanlar arasında ekonomist varmıdır.Bizi aydınlatsa da anlasak.

Sayfa 869/1014 İlkİlk ... 369769819859867868869870871879919969 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •