Sayfa 875/1000 İlkİlk ... 375775825865873874875876877885925975 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 6,993 - 7,000 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Burada bir konu daha var, Kupon ödemesi diyelim ki 23 aralık. Ama hesaba 2-3 gün sonra geçiyor bazı bankalarda. Hesaba geçtiği günün kuruna göre mi hesaplama yapılacak?
    Bu soru biraz yorum gerektiriyor ama benim düşüncem fiili olarak hesaba yattığı günü baz almak.
    Böylelikle de fiili olarak hesaba yattığı günden bir önceki iş gününe ait gösterge kuru baz almak gerekiyor.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Sunu tam anlayamadim..

Eurobondun aldığınız zamanla itfadaki kur farkı gelir sayılmaz.

95usd dan aldik kur 15,
    itfa da 100usd oldu kur 25,

biz 5 x 25 = 125tl yi beyanda gosterecegiz diye anladim...

5 x (25-15)= 50tl degil kur farki gelir sayilmiyor ama tum kazanci son tl kur ile carpip beyan etmek daha buyuk deger oluyor......

Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    daha önceki bir yazışmayla cevap vermiş olayım...
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

3. https://www.mevzuat.gov.tr/mevzuatmetin/1.4.193.pdf

https://pintidegiltutumluyum.com/201...alara-yatirim/

Yabancı parası ile ödenen faiz ve temettüler:
    Madde 79 – Menkul sermaye iratları, yabancı parası ile tahsil edildiği veya yabancı parası olarak kayıtlara intikal ettirildiği veya bu iratlara yabancı parası olarak tasarruf edildiği takdirde, mezkür iratlar, tahsil edildikleri veya kayıtlara intikal ettirildikleri veya tasarruf olundukları günün borsa rayici üzerinden, borsada rayici yoksa, Maliye Bakanlığınca tayin olunacak kur üzerinden Türk Parasına

Kur farkından doğan kazançların hesabında, menkul kıymet veya iştirak hisselerinin iktisabına tahsis edilen yabancı sermayenin bu kıymet veya hisselerin iktisap tarihindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuruna göre hesaplanan Türk Lirası karşılığı ile bu kıymet veya hisselerin elden çıkarılması tarihindeki aynı miktar yabancı sermayenin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuruna göre hesaplanan Türk Lirası karşılığı arasındaki fark esas alınır.

İki linkten çıkan bilgi bu gibi ama sizlerde bir değerlendirin.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Benim bir arkadas ta sattigi ev icin gelir vergisi istedi vergi dairesi, satis niye yansimiyor o da enteresan, sonra bilgileri verdi kurtardi eleman...
     Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Bizimkiler yıllarca beyan verdiler. Hatta damga vergisinin gelirin üstünde olduğu dönem oldu. Geçen sene beyan sınırının altında kalınca beyan vermedik. Bu sene vergi denetimi için vergi dairesinde buluşmak için randevu verdiler.

Eurobond larin piyasaya cikis tarihlerini de bir kac kaynaktan capraz teyit et dostum...

Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Eurobond vergi beyannamesi hazirlarken merkez bankasi dolar alıs kuru'nu hangi kaynaktan aliyorsunuz.
    Internete yazinca " gösterge niteligindeki döviz alis satis kurlari" diye bir sey cikiyor ama o rakamlar kullanilmiyoruş. Konvertibil döviz kur'u kullanıliyormuş.
    Bilgisi olan var mı...

Delirmeden 31 Mart akşamını bulabilecek miyiz bakalım !!!!!

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

2021 gecti 2022 de buna gore yapariz artik...
    ctesi pazar gelen kupon lar icin de cuma yi alir geceriz.....
    hem hayirli gun ..... ayrica pazartesi de cuma oldu iyi....

Alıntı Originally Posted by WYATT EARP Yazıyı Oku
    Kendi yarattığım sorunu çözdüm

Merkez bankasinin gösterge niteliğinde ilan ettiği fiyatlari, banka bir gün sonraki listesine koyuyormus.
    Ben bond faizini aldigim günün merkez bankasi kurunu kullaniyordum. Bir gün öncesinin kurunu kullanmak lazımmış demekki.
    Yani 23 aralik gunu kupon faizi aldiysak 22 aralik günü mb döviz aliş kurunu baz alacagiz.

Bilgi için tesekkür ederim Sn. rxpu

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

7.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Sunu tam anlayamadim..

Eurobondun aldığınız zamanla itfadaki kur farkı gelir sayılmaz.

95usd dan aldik kur 15,
    itfa da 100usd oldu kur 25,

biz 5 x 25 = 125tl yi beyanda gosterecegiz diye anladim...

5 x (25-15)= 50tl degil kur farki gelir sayilmiyor ama tum kazanci son tl kur ile carpip beyan etmek daha buyuk deger oluyor......
    itfada kur farkı da gelir sayılsaydı.. (100x25) - (95x15) = 1075 tl nin vergisini verecekken

sayılmadığından (100-95)x25 = 125 tl nin vergisini veriyorsunuz.

8.  Alıntı Originally Posted by shorts Yazıyı Oku
    itfada kur farkı da gelir sayılsaydı.. (100x25) - (95x15) = 1075 tl nin vergisini verecekken

sayılmadığından (100-95)x25 = 125 tl nin vergisini veriyorsunuz.

Çok teorik olarak şöyle bir ihtimal de var.

Özellikle alım satım arasında ÜFE yüksek ise (son 2 yıl olduğu gibi önümüzdeki 10 yıl da devam ederse)

O zaman 1075TL'den üfe düzeltmesi düşüldüğünde ne kadar kar çıkıyor ona da bakmak gerekebilir.

Örneğin alım satım arasında ÜFE o kadar yüksektir ki kıymeti itfadan 1 gün önce satmak çok daha az vergi ödenmesine neden olabilir.

O nedenle eurobond ile ilgili vergilendirmeyi değişken dinamik bir süreç olarak hesaplamak gerekli.

Tıpkı bir temel analiz yapar gibi vergi,fiyat vade ve efektif faiz getirisinin bileşkesini nihai bir anlık veri ile eşleştirmek en doğrusu.

Bu bağlamda başlıkta sorulan çoğu sorunun tek ve kesin bir cevabı yok. Cevabı bulmak için tüm denklemden geçirmek gerekli.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

Sayfa 875/1000 İlkİlk ... 375775825865873874875876877885925975 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •