Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 877/1002 İlkİlk ... 377777827867875876877878879887927977 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,009 - 7,016 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Sizin tektonik, jeolojik bilimlerde bir uzmanlığınız var mı yoksa kaba etten sallıyor musunuz tam anlamadım?

Bi önceki üyenin söylediği gibi, şubat ne alaka?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Uzmanlığım yok yani benim jeoloji mühendisliği profesörü değilim onu soruyorsanız .

sadece bir yıl profesörden ders almak uzman yapmaz sonuçta öyle Benim ki de ilgi alanı işte 99 depremi yaşayınca

iPhone cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by Pscyokinesis Yazıyı Oku
    Uzmanlığım yok yani benim jeoloji mühendisliği profesörü değilim onu soruyorsanız .

sadece bir yıl profesörden ders almak uzman yapmaz sonuçta öyle Benim ki de ilgi alanı işte 99 depremi yaşayınca

Daha tarihli tahmin yapabilen jeoloji profesörü bulunmadı. Adamlarım görevi
    olasılıkları söylemek. Sizinki ilginç ama başarılı bir tahmin olmuş.

İzmir için konuşmak gerekirse bu fayın başka fayları etkileme ihtimali var süre 1 gün, 1 yıl belkide bizim ömrümüzden sonra ama var. O nedenle tetikte olmak gerekiyor.

O egeli ben değilim

3. şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Daha tarihli tahmin yapabilen jeoloji profesörü bulunmadı. Adamlarım görevi
    olasılıkları söylemek. Sizinki ilginç ama başarılı bir tahmin olmuş.

İzmir için konuşmak gerekirse bu fayın başka fayları etkileme ihtimali var süre 1 gün, 1 yıl belkide bizim ömrümüzden sonra ama var. O nedenle tetikte olmak gerekiyor.

Darktaki adamın tahmine göre en büyük yıkımlı Earthquake 2 yıl içinde olacak ülke nüfüsunun dörtte biri etkileneceği de yazıyor büyük ihtimal bolis oda sanırım uzmanlardan Ahmet Ercan 1.5-2 yıl dedi olma olasılığı diye o kadar ileriki zaman için faylarda gerilim olmaz zaten şu anda

Kanal İstanbul bedava olacakta yazıyordu yanlış hatırlamıyorsam

4. Sayın Pscyokinesis, daha önce yaşanan deprem ve benzeri dutumlarda dask ödeme yapmış mı yoksa yan mı çizmiş bir araştırın bence.

"Yapı kayıt belgesi hikaye" dedikten sonra bir de "dask mask hikaye" diye söze başlarsam olmaz şimdi.

5.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Sayın Pscyokinesis, daha önce yaşanan deprem ve benzeri dutumlarda dask ödeme yapmış mı yoksa yan mı çizmiş bir araştırın bence.

"Yapı kayıt belgesi hikaye" dedikten sonra bir de "dask mask hikaye" diye söze başlarsam olmaz şimdi.
    Dask, bina yikilirsa sadece insaat bedelini ödemiyor muydu?

6.  Alıntı Originally Posted by apocalyptica Yazıyı Oku
    Dask, bina yikilirsa sadece insaat bedelini ödemiyor muydu?
    Yıkılmasına gerek yok..Oturulmaz raporu verilirse (hasar tespiti için geziyorlar), dask ödemesi yapılır...Ama dediğiniz gibi, ödenen sadece inşaat maliyeti. Yani evin 700-800 bin, çok merkezi yerde vs..ama ödeme m2 üzerinden standart bir tarifeye göre yapılıyor...o da 200 bin civarı, yani 700 binlik evim var diyorsun, 200 bin alıyorsun.

Hayatı boyunca dask ödememiş, sisteme inanmamış bir kitle var...kasko ödemeyen de bir kitle var...mesela ne gerek var diyor..zaruri trafik sigortası yeter diyor..sonra başlıyor anlatmaya, dikkali sürerim, kaza yapmam, ya da sanayide tanıdğım var, ben uyguna yaptırıyorum vsvs.

Yani, kişiler kendi tercihlerini haklı çıkarmak, ya da kendini rahatlatmak için seçimlerini savunmaya çalışıyor, hatta abartıp, ölümüne savunuyor seçimini...bunun gibi daskı da yerin dibine sokuyor bir kesim.

Özetle, eksiği gediği olsa da dask yapıyorum ben..ist deki evim için yapıyorum, deprem riski olmayan memleketteki evim için de yapmıyorum..yani, risk getiri mevsusu konu.

Ha, büyük bir depremde 100 binlerce ev yıkılırsa ist de..dask bunların hepsinin hasar tespitini nasıl yapacak, ödemeleri ne zaman bitirebilecek vsvs...hatta ev hasarlı, senin içine sinmiyor oturmak, ama oturan insanlar var binada..o durumda zaten bir şey alamazsın.

Bir de şu var..öyle bir afette, Allah göstermesin, evim az hasarlı, dask tan para alamayacağım diyeceğimi sanmıyorum..hayatta kaldığıma şükrederim herhalde.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Yıkılmasına gerek yok..Oturulmaz raporu verilirse (hasar tespiti için geziyorlar), dask ödemesi yapılır...Ama dediğiniz gibi, ödenen sadece inşaat maliyeti. Yani evin 700-800 bin, çok merkezi yerde vs..ama ödeme m2 üzerinden standart bir tarifeye göre yapılıyor...o da 200 bin civarı, yani 700 binlik evim var diyorsun, 200 bin alıyorsun.

Hayatı boyunca dask ödememiş, sisteme inanmamış bir kitle var...kasko ödemeyen de bir kitle var...mesela ne gerek var diyor..zaruri trafik sigortası yeter diyor..sonra başlıyor anlatmaya, dikkali sürerim, kaza yapmam, ya da sanayide tanıdğım var, ben uyguna yaptırıyorum vsvs.

Yani, kişiler kendi tercihlerini haklı çıkarmak, ya da kendini rahatlatmak için seçimlerini savunmaya çalışıyor, hatta abartıp, ölümüne savunuyor seçimini...bunun gibi daskı da yerin dibine sokuyor bir kesim.

Özetle, eksiği gediği olsa da dask yapıyorum ben..ist deki evim için yapıyorum, deprem riski olmayan memleketteki evim için de yapmıyorum..yani, risk getiri mevsusu konu.

Ha, büyük bir depremde 100 binlerce ev yıkılırsa ist de..dask bunların hepsinin hasar tespitini nasıl yapacak, ödemeleri ne zaman bitirebilecek vsvs...hatta ev hasarlı, senin içine sinmiyor oturmak, ama oturan insanlar var binada..o durumda zaten bir şey alamazsın.

Bir de şu var..öyle bir afette, Allah göstermesin, evim az hasarlı, dask tan para alamayacağım diyeceğimi sanmıyorum..hayatta kaldığıma şükrederim herhalde.
    Kasko yaptırıyorum. En büyük motivasyonum kaza değil hırsızlık. Ancak trafikte ne kadar çok teminat o kadar iyi diyorum. Talihsiz bir kaza sonrasında ciddi tazminat ödeyen tanıdıklarım oldu.
    Ama daskı boşa düşüren şu oluyor. Bir apartmanda 12 daire 4 dükkan var. Siz bu kişilerin hepsine ulaşmadan, ortak karar almandan bir şey yapamıyorsunuz. Miras mal var, yurtdışı sahiplik var varda var.
    Bu durumda sorunu dask değil devletin çözmesi resen karar alması gerekiyor.

O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Kasko yaptırıyorum. En büyük motivasyonum kaza değil hırsızlık. Ancak trafikte ne kadar çok teminat o kadar iyi diyorum. Talihsiz bir kaza sonrasında ciddi tazminat ödeyen tanıdıklarım oldu.
    Ama daskı boşa düşüren şu oluyor. Bir apartmanda 12 daire 4 dükkan var. Siz bu kişilerin hepsine ulaşmadan, ortak karar almandan bir şey yapamıyorsunuz. Miras mal var, yurtdışı sahiplik var varda var.
    Bu durumda sorunu dask değil devletin çözmesi resen karar alması gerekiyor.

Bende bunu diyorum...Herkesin durumu, şartları farklı. Baştan, kasko yapılmaz vsvsv..Ya da dask yapılmaz, vsvs...Ya da tam tersi, dask illa ki yapılmalı..Baştan ezbere toptancı yaklaşımlar yanlış.

Bir örnek vereyim...araç vergileri, trafik cezaları vsvs...ya da, emlak vergileri, kira geliri vergisi...kamuyla alakalı tüm ödemelerimi zamanında, hatta zamanından önce peşin peşin ödedim..biri de çıkıyor, illa ki af çıkıyor, sallayabildiğin kadar salla diyor...bu durumda ben de haklıyım, sallayan da haklı.

İlk kez, bir arsamın vergisini ödemedim..3 yıldır da ödemiyorum..bak haciz gelir yazılarından sonra, bu yıl arabana haciz koyduk mesajı geldi...aradım, ulen dedim, arsaya haciz yok, arabama niye haciz koyuyorsun...belediyede aç kalmış tabi, memur ilçede 80 bin mükellef vergisini ödemedi, biz napalım..demek benim gibi dürüst vatandaşlıktan sıkılanlar da ödememiş, belki de ödememe oranı %50 nin üstüne çıkmış.

Şimdi kar mı ettim...af filan çıkıyor..faiz farkı alınmayacak vs...görünüşte kar ettim...ama gelen sms vs taciz mesajları canımı sıktı...adamın hayatı sorunlarla boğuşmakla geçmiş...ben ise başım ağrımasın yeter ki demişim..300-500 ün hesabını yapmamışım...muhtemelen o borcu da kaparım..değmez can sıkmaya.

neyse..demem o ki, kanun nizam devleti olmadığımız için...her bir şey de aksilik olur, sıkıntı çıkar diye düşünüyoruz...kurum ve düzenlemelere güvenmiyoruz..bu nedenle, ben her yaklaşıma saydılıyım...herkes kendi hesabını kitabını yapar, kendisi için en doğru kararı verir diye düşünüyorum..kimseyi ikna etmeye çalışmıyorum artık.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 877/1002 İlkİlk ... 377777827867875876877878879887927977 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •