Sayfa 889/1000 İlkİlk ... 389789839879887888889890891899939989 ... SonSon
Arama sonucu : 7994 madde; 7,105 - 7,112 arası.

Konu: EuroBOND mevzusu hakkinda sohbet..

1.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Bu 70bin tl bistteki vergisiz temettü kotasından da yiyor. Dengeyi iyi ayarlamak lazım.

Normalde bist'ten 140bin tl temettü geliri elde edip vergi vermeden yırtacak birisi eğer 30bin tl eurobond geliri varsa bistteki temettü kotası 80bin tl brüte iniyor. (80/2 + 30 = 70) O zaman toplam vergisiz geliri maks 110bin tl'ye iniyor. Benim de 26bin nominal var daha eklemem.

ytd
    Bende de 27bin nominal var daha eklemeyi düşünüyordum ama şu vergi işine kafam takıldı. Hocam burayı tam anlayamadım. Eurobond karı ile temettü karını vergi dilimine sokmadan nasıl ayarlayabiliriz. Bende borsa+eurobond vergiye girmeden yatırım yapma planım var. Şuan eurobonddan yıllık 1900dolar civarı kupon gelirim var. Maksimum ne kadar vergiye takılmadan temettü alabiirim?. Yarısı vergiye girmiyor onu biliyorum ama tam hesaplamayı yapamıyorum. Tşkler.

2.  Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Bende de 27bin nominal var daha eklemeyi düşünüyordum ama şu vergi işine kafam takıldı. Hocam burayı tam anlayamadım. Eurobond karı ile temettü karını vergi dilimine sokmadan nasıl ayarlayabiliriz. Bende borsa+eurobond vergiye girmeden yatırım yapma planım var. Şuan eurobonddan yıllık 1900dolar civarı kupon gelirim var. Maksimum ne kadar vergiye takılmadan temettü alabiirim?. Yarısı vergiye girmiyor onu biliyorum ama tam hesaplamayı yapamıyorum. Tşkler.
    Anlattığım şekilde işte.
    Toplam pasif gelir 2022 için maksimum 70 bin tl olmalı vergi çıkmaması için.

Bist gelirleri anlattığım gibi yarısı beyan ediliyor o yüzden sadece bist'ten geliri olan birisi için bu miktar 140bin tl'ye çıkıyor. (yarısını beyan ediyoruz 70bin)

Bu 70bin içine kira gelirleri de dahil.

Benim de aşağı yukarı o kadar getiriyor eurobondlarım. Yukarıda yaptığım hesap size de uyuyor aynı şekilde. Eurobond eklemeyi bırakıp temettüleri arttırırsanız teorik olarak 70bin tl olan beyan sınırınızı 110bin tl civarına çıkarabilirsiniz. 100% bist kalsaydınız bu miktar 140bin tl olurdu.

3. Eurobond daha garantili getiri tabi nereden baktığınıza göre de değişir. ytd

Dostum kira gelirin de varsa onu da hesaplamalisin.......
    Ayrica maasli gelir disi gelir durumlari da beyan ediliyor. Bergen filmin deki Farah Zeynep 40milyon tl aldi ise onun beyanini verir mi sizce seneye

Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Bu 70bin tl bistteki vergisiz temettü kotasından da yiyor. Dengeyi iyi ayarlamak lazım.

Normalde bist'ten 140bin tl temettü geliri elde edip vergi vermeden yırtacak birisi eğer 30bin tl eurobond geliri varsa bistteki temettü kotası 80bin tl brüte iniyor. (80/2 + 30 = 70) O zaman toplam vergisiz geliri maks 110bin tl'ye iniyor. Benim de 26bin nominal var daha eklemem.

ytd
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

5.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Anlattığım şekilde işte.
    Toplam pasif gelir 2022 için maksimum 70 bin tl olmalı vergi çıkmaması için.

Bist gelirleri anlattığım gibi yarısı beyan ediliyor o yüzden sadece bist'ten geliri olan birisi için bu miktar 140bin tl'ye çıkıyor. (yarısını beyan ediyoruz 70bin)

Bu 70bin içine kira gelirleri de dahil.

Benim de aşağı yukarı o kadar getiriyor eurobondlarım. Yukarıda yaptığım hesap size de uyuyor aynı şekilde. Eurobond eklemeyi bırakıp temettüleri arttırırsanız teorik olarak 70bin tl olan beyan sınırınızı 110bin tl civarına çıkarabilirsiniz. 100% bist kalsaydınız bu miktar 140bin tl olurdu.
    Benim eurobond kupon gelirime yıllık 2000 dolar desek 30.000tl ediyor 2022yılı için. Diyelim ereğli hissemde var. Yaklaşık %10 temettü veriyor. Yani 400.000 tl eregli hissem olsa %10 temettü alsam 40.000tl temettü gelirim olur. Bu durumda 70.000tl beyan sınırını aşmış oluyorum. Bu durumda %15-40 arası vergi çıkıyor. Elimde eurobond olmasa onun yerine 800.000tl lik ereğli olsa 80.000tl temettü oluyor ancak yarısı vergiye dahil olduğu için beyana gerek kalmıyor. Hatta 1.600.000tl lik eregli olsa 160.000tl temettü alıyorum. Yarısı vergiye dahil oluyor beyan yapıyorum ancak ödediğim stopajı düşeceğim için çok az vergi ödemiş olacağım. Daha doğrusu temettü vergisine kısaca %10 diyebiliriz. Oysa işin içine eurobond girdimi vergi bir anda %15-40 bandına çıkıyor. Şuan hisse yatırımım ufak ama ilerde hedefim yüksek. Bu durumda eurobonda fazla takılmamak daha mı mantıklı olur? Kusura bakmayın yeni öğrenme aşamasındayım uzun vade eurobond+hisse karması yapmayı planlıyordum ama bu vergiler yüzünden eurobonddan çıksam daha mantıklı olur sanki. Eurobond kupon+temettü gelirinin vergi durumunu tam oturtamadım kafamda sanırım.

Nominal degerinden daha buyuk olacak sekilde yeni yatirim yapilabilir
    yani 100 ve uzerinde temiz fiyatli eurobond alimi gibi. Kupon lari da degeri ufak olanlardan secip yillik beyan limitini gecmemeye calisabilirsiniz. Yani yuzde 6 kupon odemesi olan eurobond yerine yuzde 2-3 gibi kupon odemesi yapan eurobond beyan sinirinda kalmaniz icin iki kat daha avantaj elde edersiniz.
    Diyelim ki 50tane yuzde 6 odemeli yerine 100 tane yuzde 3 kupon odemeli alirsaniz ayni kupon geliriniz olur...
    Burada hesaplar hep itfa zamanina kadar beklediginizi goz onune aliyoruz..

Saygilarimla...

EK NOT: Eurobond dan cikayim demissiniz, bunu yaptiginiz anda direk beyan siniri olmadan elde ettiginiz MB alis kuruna gore kazanci da beyan etmeniz zorunlu olur, unutmayin bunu...........

Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Bu durumda eurobonda fazla takılmamak daha mı mantıklı olur? Kusura bakmayın yeni öğrenme aşamasındayım uzun vade eurobond+hisse karması yapmayı planlıyordum ama bu vergiler yüzünden eurobonddan çıksam daha mantıklı olur sanki. Eurobond kupon+temettü gelirinin vergi durumunu tam oturtamadım kafamda sanırım.

7.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Nominal degerinden daha buyuk olacak sekilde yeni yatirim yapilabilir
    yani 100 ve uzerinde temiz fiyatli eurobond alimi gibi. Kupon lari da degeri ufak olanlardan secip yillik beyan limitini gecmemeye calisabilirsiniz. Yani yuzde 6 kupon odemesi olan eurobond yerine yuzde 2-3 gibi kupon odemesi yapan eurobond beyan sinirinda kalmaniz icin iki kat daha avantaj elde edersiniz.
    Diyelim ki 50tane yuzde 6 odemeli yerine 100 tane yuzde 3 kupon odemeli alirsaniz ayni kupon geliriniz olur...
    Burada hesaplar hep itfa zamanina kadar beklediginizi goz onune aliyoruz..

Saygilarimla...

EK NOT: Eurobond dan cikayim demissiniz, bunu yaptiginiz anda direk beyan siniri olmadan elde ettiginiz MB alis kuruna gore kazanci da beyan etmeniz zorunlu olur, unutmayin bunu...........
    Evet doğru orayı biliyorum çıkayım derken daha fazla eurobond almamayı kastettettim. İlk hedefim 80-90bin dolar eurobond almaktı sonra 50bin doları hedef yaptım şimdi ise 27binde kalsam yeterli olur sanırım. Yoksa temettüyle beraber kuponlar bana ilerde sorun çıkartacak gibi. Kupon oranı düşük kirli fiyat 100 üzeri bondlar daha mantıklı gibi haklısınız. Ama primli bondlarında kuponları yüksek oluyor genelde sanki. Yada bi kontrol edeyim. Teşekkürler

Satim alim yaptiginizde kirli ve temiz fiyatlari tespit edip, once elinizdeki bond un temiz fiyatinin nominal deger altinda mi yoksa uzerindemi oldugunu tespit edin cunku itfa da buna gore bir gelir vergisi daha olup olmama durumu var..

Alıntı Originally Posted by mavi1610mavi Yazıyı Oku
    Evet doğru orayı biliyorum çıkayım derken daha fazla eurobond almamayı kastettettim. İlk hedefim 80-90bin dolar eurobond almaktı sonra 50bin doları hedef yaptım şimdi ise 27binde kalsam yeterli olur sanırım. Yoksa temettüyle beraber kuponlar bana ilerde sorun çıkartacak gibi. Kupon oranı düşük kirli fiyat 100 üzeri bondlar daha mantıklı gibi haklısınız. Ama primli bondlarında kuponları yüksek oluyor genelde sanki. Yada bi kontrol edeyim. Teşekkürler

Sayfa 889/1000 İlkİlk ... 389789839879887888889890891899939989 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •