Onemli Gunler Banner
Sayfa 892/1003 İlkİlk ... 392792842882890891892893894902942992 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 7,129 - 7,136 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1.  Alıntı Originally Posted by melihsah Yazıyı Oku
    Şu an da satışta yeni pay yokmuş elinde bulunanlar satarsa ancak alınabiliyor.
    Peki alınabilir durumda olup olmadığını anında öğrenebiliyor muyuz talimat verdiğinde? yoksa 14.30'dan sonra iptal mesajı gelip 1 gün kayıp mı yaşıyoruz?

2. GZH fonuyla ilgili bankadaki sorumlu kişi ile görüştüm. dolardaki düşüş ve temiz enerjiye yatırım yapan yabancı şirketlerdeki değer kaybının etkili olduğunu söyledi. fonun herhangi bir koruma yapmadığını, geleceğini temiz enerjiye bağladığını, temiz enerji konusu değer yapmazsa fonun bu şekilde kalacağını söyledi. herhangi bir koruması yok yani fonun... bu arada doların da yatay ya da eksi gideceğini göz özüne alarak 1 ay önce girdiğim fondan bugün itibarıyla yüzde 13 zararla çıkmak zorunda kaldım... IPJ için ise bir süre daha bekleyeceğim... o da böyle devam ederse onunla da vedalaşacağım...

Duhul
    Mar 2017
    İkamet
    istanbul
    Gönderi
    6,947
     Alıntı Originally Posted by istanbullu1963 Yazıyı Oku
    GZH fonuyla ilgili bankadaki sorumlu kişi ile görüştüm. dolardaki düşüş ve temiz enerjiye yatırım yapan yabancı şirketlerdeki değer kaybının etkili olduğunu söyledi. fonun herhangi bir koruma yapmadığını, geleceğini temiz enerjiye bağladığını, temiz enerji konusu değer yapmazsa fonun bu şekilde kalacağını söyledi. herhangi bir koruması yok yani fonun... bu arada doların da yatay ya da eksi gideceğini göz özüne alarak 1 ay önce girdiğim fondan bugün itibarıyla yüzde 13 zararla çıkmak zorunda kaldım... IPJ için ise bir süre daha bekleyeceğim... o da böyle devam ederse onunla da vedalaşacağım...
    Fonun dağılımında %8,77 türev araçları diyor, ben bunu bir çeşit koruma/hedge olarak düşünmüştüm ama ne acaba?

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=GZH
    Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by turali Yazıyı Oku
    Fonun dağılımında %8,77 türev araçları diyor, ben bunu bir çeşit koruma/hedge olarak düşünmüştüm ama ne acaba?

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=GZH
    fonun yöneticisi ile konuştum... dediğim gibi türevden, korumadan falan hiç bahsetmedi... hatta "korumasız yani öyle mi?" diye sorduğumda, evet ama bu fonun geleceği "temiz enerjiye umut bağlayan yatırımcılarda" dedi... şöyle koruması var böyle türevi var falan demedi... 2 bacaktan bahsetti... biri döviz kuru, ikincisi temiz enerji şirketlerinin değeri... yani bunlar olmazsa fecaat devam edecek gibi görünüyor... o yüzden daha fazla sinirlenmeden kaçtım zararına da olsa...

5.  Alıntı Originally Posted by istanbullu1963 Yazıyı Oku
    fonun yöneticisi ile konuştum... dediğim gibi türevden, korumadan falan hiç bahsetmedi... hatta "korumasız yani öyle mi?" diye sorduğumda, evet ama bu fonun geleceği "temiz enerjiye umut bağlayan yatırımcılarda" dedi... şöyle koruması var böyle türevi var falan demedi... 2 bacaktan bahsetti... biri döviz kuru, ikincisi temiz enerji şirketlerinin değeri... yani bunlar olmazsa fecaat devam edecek gibi görünüyor... o yüzden daha fazla sinirlenmeden kaçtım zararına da olsa...
    Kırmızılı banka ve yoncalının yapması gereken koruma değil aslında. Çünkü hedge demek bu sefer getirileri törpülemek demek. Ama bir zahmet arada sırada portföye ucuz kalmış etfler sokup, çok şişmişleri çıkarmak gibi işler yapması gerekiyor. Benchmarkı geçmek bu şekilde olur. Tüm dünyada böyle.
    Ama onlar portföy yönetimini; temiz enerji fonuyuz, 10 tane temiz enerji işi yapan hisseyi eşit ağırlıklı alalım, en yüksek portföy yönetim ücretini belirleyelim, bir daha da dokunup kendimizi yormayalım şeklinde yürütüyor. Kırmızılı banka da aynı. Onun teknoloji fonları da aynı. 1 yılda portföylerinin değişim oranı %1 leri bulmuyor bu ikisinin.
    Daha önce hep söylediğim aktif yönetimi asla yapmıyorlar.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

6.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Kırmızılı banka ve yoncalının yapması gereken koruma değil aslında. Çünkü hedge demek bu sefer getirileri törpülemek demek. Ama bir zahmet arada sırada portföye ucuz kalmış etfler sokup, çok şişmişleri çıkarmak gibi işler yapsa. Ama onlar portföy yönetimini temiz enerji fonuyuz, 10 tane temiz enerji işi yapan hisseyi eşit ağırlıklı alalım, en yüksek portföy yönetim ücretini belirleyelim şeklinde yürütüyor. Kırmızılı banka da aynı. 1 yılda portföylerinin değişim oranı %1 leri bulmuyor bu ikisinin.
    Daha önce hep söylediğim aktif yönetimi asla yapmıyorlar.
    evet aynen öyle Hellistheothers... yani bunlarınkini ben şöyle anladım... örneğin bist'teki 10 tane enerji şirketlerine (enerjisa, aksen vs vs) bütün parayı bağlayıp, enerji sektörü iyiye giderse kazanmak, kötüye giderse 1 ayda yüzde 14 zarar yazabilmek... böyle bir fon yönetimi olamaz bence... o yüzden ayrıldım ama kimseyi yanlış yönlendirmek istemem... bu sadece benim kararım... selamlar...

7. Alternatif enerji, yenilenebilir enerji vs. hikaye oldu galiba petrol ve türevlerinin fiyatları artıyor
    Aslında çok güzel dersler veriyor piyasa.
    Giden treni yakalamaya çalışma.
    Kazanmaktan önce korumayı öğrenmek lazım.
    Saygılar.

8. ama kabahat bende de oldu esasen... TCD, GMA gibi rüştünü ispatlamış değişken fonlar varken, temiz enerji vs vs gibi maceralara girmek kendi açımdan hataydı... neyse zararın neresinden dönersem kardır...

Sayfa 892/1003 İlkİlk ... 392792842882890891892893894902942992 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •