Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 893/1002 İlkİlk ... 393793843883891892893894895903943993 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,137 - 7,144 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Siz konutunuzun değerlemesini dolar bazında yapmış olmak ile, konutunuzu dolar bazında satmaya çalışmış oluyorsunuz halihazırda.

1 = 1 gibi bir matematiksel denklemi konuşuyoruz.

Konutunuzun değerlemesini dolar bazında yapmıyor iseniz, zaten sözüm size değil.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Tersten sorayım
    5 yıl önce 200 bine ev aldınız karda olmanız için kaçtan satmanız gerekiyor.
    Karlı olmanız için fiyatı neye göre belirleyeceksiniz. Soru bu kadar basit.

O egeli ben değilim

2.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Bu durumda patatesi sogani depolara kaldirip , piyasada mal yok diyerek stok yapmak da yasal olmasi lazim.
    Sen evini istedigin fiyata piyasaya sureceksin , ben parasini verip depoma koydugum soğan icin mahkemelerle bogusacagim.

Hani adalet.
    Neyse, herkes istedigi fiyati yazsin, satabilen satsin.

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Kimse evleri depolara kaldırmadı. Piyasada mal çok. Hem de her bütçeye göre.

18 milyona gümüşsuyunda deniz manzaralı

https://www.hurriyetemlak.com/istanb...aire/72229-413

1 milyon 100 bine gayrettepede

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...33215676/detay

530 bine benim semtimde otoparklı yeni binada

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...75343433/detay

230 bine hadımköyde sitede, otoparklı

https://www.sahibinden.com/ilan/emla...78772349/detay

Daha ucuza ev isterseniz anadoluya göç edin. Yapacak bir şey yok.
    (istanbulda olduğunuzu varsaydım)
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3. Ev almak isteyen kişiye her 2-3 yılda bir ciddi fırsatlar çıkıyor. Kişi tercihini ya daha düşük fiyatlı bir ev bulmak için yada kirada oturmak için kullanıyor. Herkesin kendine göre haklı sebepleri var.
    Bana göre imkanı olupda kirada oturmak, boşa giden para demek.
    50 sene öncede konut fiyatlarından herkes şikayetçiydi, 10 sene öncede öyleydi, muhtemelen 10 sene sonrada öyle olacak.

4.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Ekim ayında 119bin ev satılmış. 25bini ipotekli.
    Tüm burdaki ince hesaplara rağmen halkın konuta olan ihtiyacı/talebi devam ediyor.
    Olur mu canım öyle şey?

Buradaki arkadaşlara göre herkes yüksek fiyat çekip bekliyor, kimse satamıyor.

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Ev almak isteyen kişiye her 2-3 yılda bir ciddi fırsatlar çıkıyor. Kişi tercihini ya daha düşük fiyatlı bir ev bulmak için yada kirada oturmak için kullanıyor. Herkesin kendine göre haklı sebepleri var.
    Bana göre imkanı olupda kirada oturmak, boşa giden para demek.
    50 sene öncede konut fiyatlarından herkes şikayetçiydi, 10 sene öncede öyleydi, muhtemelen 10 sene sonrada öyle olacak.
    Kesinlikle.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

5.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Tersten sorayım
    5 yıl önce 200 bine ev aldınız karda olmanız için kaçtan satmanız gerekiyor.
    Karlı olmanız için fiyatı neye göre belirleyeceksiniz. Soru bu kadar basit.

Piyasalar sizin x fiyata aldığınız bir maldan 5 sene sonra karla çıkmanızı garanti etmiyor ne yazık ki.

Soruya detayıyla girelim:

- 5 yıl önce YATIRIM amacıyla ev aldınız. ( Şu an kar ile satacaksınız ya, yatırım amaçlı demek ki)
    - 5 sene sonra minimum kar ile satmak için (YATIRIM kar amacı ile yapılır ya), doları alıyor iseniz 5 yıllık dolar enflasyonunu da ekleyerek şu an ki dolar kuru üzerinde bir fiyata SATABİLİYOR olmanız gerekir.
    - Relatif getiri olarak Euro mu aldık: en azından euro enflasyonu üzerine güncel euro kurundan fazla SATABİLİYOR olmanız gerekir.

Tüm bu hesaplar sadece sizin konutunuz altın euro ya da dolara karşı likit ise geçerli.

E konutunuz dümdüz konut (Kütahya Falancasoy sitesi) ise (akmerkez zorlu falan filanda değil yani) :

- E konuta alıcı tarafından biçilebilecek fiyat, ülke riskine + TL enflasyonuna - (EKSi / bu topicte bir türlü ısrala kabul edemediğimiz maaşlı çalışanın gelirindeki reel erimeye dayalı ise)

Sizin bu konutu dolar bazında kar ederek satmanız için farz edelim X dolara satmanız lazım.

Bu konutu X dolara SATABİLİYOR iseniz, defalarca dediğim gibi ne ala. Tebrikler.

X dolara satamıyor iseniz topic başlığına geri dönüyoruz;

Ev almak mantıklı mı?

6.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    İsterseniz 100 daireli emlak zengini olun, isterseniz fukara bir kiracı olun, fark etmez.

Satıcı malına sizin uygun gördüğünüz fiyatı biçmediği için satıcıya küfür ediyorsunuz, olayın özeti bu.
    Şimdi İzmir’de deprem oldu ayakta kalan dairelere zam geldi kiralar arttı bunu yapan adam ne kadar şeref yoksunuysa kredi düşünce zam yapan adam da öyledir bana göre fikir benim fikrim katıl istersen katılma

Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    Piyasalar sizin x fiyata aldığınız bir maldan 5 sene sonra karla çıkmanızı garanti etmiyor ne yazık ki.

Soruya detayıyla girelim:

- 5 yıl önce YATIRIM amacıyla ev aldınız. ( Şu an kar ile satacaksınız ya, yatırım amaçlı demek ki)
    - 5 sene sonra minimum kar ile satmak için (YATIRIM kar amacı ile yapılır ya), doları alıyor iseniz 5 yıllık dolar enflasyonunu da ekleyerek şu an ki dolar kuru üzerinde bir fiyata SATABİLİYOR olmanız gerekir.
    - Relatif getiri olarak Euro mu aldık: en azından euro enflasyonu üzerine güncel euro kurundan fazla SATABİLİYOR olmanız gerekir.

Tüm bu hesaplar sadece sizin konutunuz altın euro ya da dolara karşı likit ise geçerli.

E konutunuz dümdüz konut (Kütahya Falancasoy sitesi) ise (akmerkez zorlu falan filanda değil yani) :

- E konuta alıcı tarafından biçilebilecek fiyat, ülke riskine + TL enflasyonuna - (EKSi / bu topicte bir türlü ısrala kabul edemediğimiz maaşlı çalışanın gelirindeki reel erimeye dayalı ise)

Sizin bu konutu dolar bazında kar ederek satmanız için farz edelim X dolara satmanız lazım.

Bu konutu X dolara SATABİLİYOR iseniz, defalarca dediğim gibi ne ala. Tebrikler.

X dolara satamıyor iseniz topic başlığına geri dönüyoruz;

Ev almak mantıklı mı?

Tamam ulaştığımız nokta bu zaten. Doları bir değer aracı olarak kullanabiliyoruz.

Hesabı yaptınız işte dolar fiyatı hem enflasyonu, hem ülke riskini içeriyor bu nedenle kar zarar hesabında dolar kullanmak daha rasyonel.

Ben mutlu olacağınız bir eve sahip olmaktan yanayım. Bu görüşüm hiç değişmedi. Mahallede benim daha mutlu olacağım bir ev varsa (ekstra otopark gibi özelliği varsa) emsallerinden daha fazlada öderim.

Ancak yatırım amaçlı önermem. Çok sıcak paranız vardır. Soğutmak isterseniz daha az salınım yapan gayrimenkul işine girebilirsiniz. Yoksa kira getiriniz avukat masrafına yetmiyorsa zaten hiç bulaşmayın. Kira gelirinden bir kısmını amortismana ayırmayı unutmayın derim. Ev tadilatı pahalı, ev yaşlandıkça kiracı profili değişiyor.

O egeli ben değilim

8.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Tamam ulaştığımız nokta bu zaten. Doları bir değer aracı olarak kullanabiliyoruz.

Hesabı yaptınız işte dolar fiyatı hem enflasyonu, hem ülke riskini içeriyor bu nedenle kar zarar hesabında dolar kullanmak daha rasyonel.

Ben mutlu olacağınız bir eve sahip olmaktan yanayım. Bu görüşüm hiç değişmedi. Mahallede benim daha mutlu olacağım bir ev varsa (ekstra otopark gibi özelliği varsa) emsallerinden daha fazlada öderim.

Ancak yatırım amaçlı önermem. Çok sıcak paranız vardır. Soğutmak isterseniz daha az salınım yapan gayrimenkul işine girebilirsiniz. Yoksa kira getiriniz avukat masrafına yetmiyorsa zaten hiç bulaşmayın. Kira gelirinden bir kısmını amortismana ayırmayı unutmayın derim. Ev tadilatı pahalı, ev yaşlandıkça kiracı profili değişiyor.

Hocam elbette, oturacağımız mutlu olacağımız evi alalım.

Anlatmaya çalıştığım şey ise evi 2009da x dolara aldım, 2020de x + y dolara satarımın yanlışlığı..

Anlatmaya çalıştığım şey şu;

Bir kişinin 2009 da tl bazında aldığı evi dolara çıpalayarak şimdi dolar bazında kar ile satmaya çalışmasının absürtlüğü.

Bu saçmalığı anlatmak için farklı bir örnek kullanayım. Evi aldığım fiyatı bir şeye çıpalayacaksak dolara değil bitcoine çıpalayalım.

2009’da örnek veriyorum 100,000 bitcoin edere aldığım evi şimdi satabiliyor muyum 100,000 bitcoine?

Kağıt üzerinde ona buna çıpalayarak konut fiyatı hesaplamanın sonu yok, satarım diyen dolara endeksleyip satmaya kalksın şu an. Ki akıllı yatırım yapmış deyip alkışlayalım.

Benim diyeceklerim bu kadar.

Sayfa 893/1002 İlkİlk ... 393793843883891892893894895903943993 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •