Sayfa 898/1024 İlkİlk ... 398798848888896897898899900908948998 ... SonSon
Arama sonucu : 8185 madde; 7,177 - 7,184 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri (ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları)

1. Sn jondowes,

Detaylı bilgiler için teşekkürler,

ZK'lar için %50 likit olarak değerlendirilen varlıkların %100 olarak sayılması efektif olarak ZK oranını düşürmez mi?

Cevap evet ise, düşük ZK daha verimli bir para aktarım hızı ve daha yüksek bir para çarpanı yaratır mı?. Bu durumda da paranın çevrim verimi yükseldiği için bankalar KGF dışında da olsa daha fazla kredi verme potansiyeline sahip olmazlar mı?
    Bu denklem (kredilerin artmasıyla) geniş para arzını arttırabilir mi?
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

2. Cevap hayır. Katsayı değişti diye tutulması gereken ZK değişmiyor (yarıya inmiyor yani). ZK tutarı bir kısıt, likidite hesaplaması başka perspektif, bambaşka kısıt.
    Forum kuralları 'nı okudunuz mu?

1. Siyaset, din ve futbol konularında fanatizm,
    2. İdeolojik tartışma ve kavgalar,
    3. Sonuna YTD yapıştırıp fiyat tahmini veya hedefi göstermek,
    4. Hisse başlıklarında hisse harici konular yazmak
    5. Silinecek bu tarz yazıları alıntılamak / cevaplamak...

Kurallara AYKIRIDIR.

3.  Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Cevap hayır. Tutulması gereken ZK değişmiyor. ZK tutarı bir kısıt, likidite hesaplaması başka perspektif, bambaşka kısıt.
    Anlayamadığım nokta buydu, şimdi tam olarak anladım. Çok teşekkürler.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

4. BDDK`dan mevduat faizlerini rahatlatacak düzenleme - http://bndl.tw/DdkgTbEe

%15uzeri veren var diyor yazıda.hangi bankaymiski?ben duymadı m.

6.  Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    %15uzeri veren var diyor yazıda.hangi bankaymiski?ben duymadı m.
    birde sanki alınan oranlar net oranlarmış gibi bir algı oluşturuluyor !!sanki mudi yüzde 15 oranı ( ki bu oranı alabilen bir elin parmaklarını geçmez) kemiksiz alıyor !! Stopajdan hiç bahsedilmiyor !! yüksek reel faiz varmış havası yaratılıyor ! Mudilerin yüzde 90 ı brüt 12- 14 bandında oran alıyor buda enflasyonla kıyaslandığında 0 reel faiz +1 reel faiz aralığına tekabül ediyor

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Sn jondowes,

Detaylı bilgiler için teşekkürler,

ZK'lar için %50 likit olarak değerlendirilen varlıkların %100 olarak sayılması efektif olarak ZK oranını düşürmez mi?

Cevap evet ise, düşük ZK daha verimli bir para aktarım hızı ve daha yüksek bir para çarpanı yaratır mı?. Bu durumda da paranın çevrim verimi yükseldiği için bankalar KGF dışında da olsa daha fazla kredi verme potansiyeline sahip olmazlar mı?
    Bu denklem (kredilerin artmasıyla) geniş para arzını arttırabilir mi?
     Alıntı Originally Posted by JonDowes Yazıyı Oku
    Cevap hayır. Katsayı değişti diye tutulması gereken ZK değişmiyor (yarıya inmiyor yani). ZK tutarı bir kısıt, likidite hesaplaması başka perspektif, bambaşka kısıt.
     Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Anlayamadığım nokta buydu, şimdi tam olarak anladım. Çok teşekkürler.
    Sayın JonDowes,

Yapılmak istenilen değişiklik öncesi %50 ve %100 likit kabul edilen varlıklara örnekler verebilir misiniz.

Önceden %50 likit olarak değerlendirilen varlıkların yeni uygulamada %100 likit kabul edilmesi sayesinde özellikle varlıkları %50 likit değerlendirilmiş olan bankaların mevcut zorunlu karşılıklarının hesaben aniden yüksek görüneceği açık.

Ayrıca, bundan böyle önceki uygulamada yarısı likit kabul edilen varlıkların bu defa tamamının likit kabul edilmesi, öncesinde yarı likit sayılan varlıkların zorunlu karşılık olarak kabul edilmesi, sayesinde bankaların topladıkları mevduatlardan kredi olarak verebilecekleri paylar artacaktır.

Bu değişikliğin bankalara daha fazla kredi portföyü oluşturabilmeleri için sağlanan bir kolaylık olduğunu düşünüyorum.

8. hic rabobank a&t mellat habibbank gibi bankalara oran sorun oldumu dun tesadufen bitanesinin onunden gectim sorim dedim baktım saat 6 olmus ...

Sayfa 898/1024 İlkİlk ... 398798848888896897898899900908948998 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •