Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 899/1002 İlkİlk ... 399799849889897898899900901909949999 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,185 - 7,192 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1. Oturduğunuz evi satış çıkarıp kirada oturur musunuz?
    2. Veya 3. Evler tamamiyle tercih meselesi.
    Ama kişinin bir ömür kira parası vermesini ben çok mantıklı bulmuyorum
     Alıntı Originally Posted by boschyatirim Yazıyı Oku
    Sn.hkm sizi canı gönülden tebrik ediyorum.
    Gerçekler bunlar ışte anlayabilene.
    Elimde 4 daire (oturduğum hariç) 1 dukkan var, hepsini satılığa cikardim.

Kiraciyla uğraşmak kira bedelleri bu kararı almama sebep oldu.
    + emlak vergisi
    + kira gelir vegisi
    + tamir tadilat masraflari vs.

Oturdugumuz evden hariç emlak sahibi olmak hataymis.
    Geleceği olan arsa tarla gibi yatirimlara karsi degilim.
    Ancak ondada şöyle bir sorun var.
    Bir sabah uyandiginizda 18 uygulamasiyla arsanizin yada tarlanizin (tarlada bu risk daha yuksek) %50 si buharlasmis.

2.  Alıntı Originally Posted by boschyatirim Yazıyı Oku
    Sn.hkm sizi canı gönülden tebrik ediyorum.
    Gerçekler bunlar ışte anlayabilene.
    Elimde 4 daire (oturduğum hariç) 1 dukkan var, hepsini satılığa cikardim.

Kiraciyla uğraşmak kira bedelleri bu kararı almama sebep oldu.
    + emlak vergisi
    + kira gelir vegisi
    + tamir tadilat masraflari vs.

Oturdugumuz evden hariç emlak sahibi olmak hataymis.
    Geleceği olan arsa tarla gibi yatirimlara karsi degilim.
    Ancak ondada şöyle bir sorun var.
    Bir sabah uyandiginizda 18 uygulamasiyla arsanizin yada tarlanizin (tarlada bu risk daha yuksek) %50 si buharlasmis.
    üstat yatırım fonu, hisse varken eve ne gerek var
    arsa ve tarla yatırımı bence de mantıklı.

Bir de şunu belirtmek isterim:
    Kişi başı yıllık milli gelirin yaklaşık 60 bin TL olduğu ülkede ev fiyatları genel anlamda bence pahalı.
    Özellikle lüks segment denilen konutlar genelde doluluk oranları az, anca kredi faizleri ile satışları artabiliyor.
    İlk el satışların da hali belli, daha çok 2. el gidiyor.
    Ha, her keseye kazanca göre ev bulunabilir belki ancak yazdığım gelirle yemeden içmeden kredi kullanmadan ev almak imkansız.
    Krediyle ev alacaksam da neden kendimi zora sokayım 5-10 yılımı ipotek edeyim?
    Çalışma garantim, maaş garantim bu 10 sene içinde olacak mı?
    Babamın toplamda 8 adet evi var.
    Haziranda bu faiz oranları hazır düşmüşken sat evleri kiracıysıyla vergisiyle vs uğraşma dedim.
    Ancak dinlemedi tabi, eski toprak olduğu için.
    Buraya o zamanlar da yazmıştım faizlerin düştüğü aylar alım fırsatı değil satım fırsatı diye.
    Kendimin de 1 evi var 1 ev de kooperatifte 3 sene sonra tamamlanır.
    Tamamlanınca erken emekli olup ona yerleşmeyi ve şuan oturduğumu satmayı planlıyorum.
    Daha likit araçlar çok daha mantıklı bana göre.
    Onun için tek ev yeter, bazısına göre ona bile gerek yok, her ev onların

3.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Sn Epicuris uzun vadeli grafikleri lineer değil logaritmik skalada incelemek gerekir. Bu grafikteki iki değeri de logaritmik karşılaştırırsanız geçmiş ile "şu an" arasında yüzdesel olarak şekilde görüldüğü kadar yüksek fark olmadığını görebilirsiniz.

Lineer grafiklerde "yakın zaman" bölgesi çok ayrışmış gibi görünür. Bu tamamen göz yanılmasına yol açar. Çok uzun vadeli grafiklerde logaritmik(yüzdesel) baktığınızda aslında geçmişten pek farkın olmadığı anlaşılabilir.

Sonuç olarak lineer grafikte uzaksama sandığımız şeyler aslında benzer oranda olduğunu ancak logaritmik grafikte görebiliriz.

Selamlar...
    Selamlar. Karşılaştırma değerini dolar olarak alsam haklısınız. Ben başlangıç değerleri 100 olacak şekilde eşitledim. Dolayısı ile çizgiler başlangıca göre görece değişimi gösterir. İki çizgi arasındaki fark da iki değerin oranı arasındaki değişimi gösterir.
    Saygılar.

4. Biz eski nesil sayılırız. Eskiden gayrimenkul kira çarpanının bu denli yüksek olmamasının en büyük nedeni gençlerin kredi denen sanal tuzağa bu denli düşmüş olmamasıydı. Eskiden insanlar genelde emekli olana kadar ev sahibi olamaz, ancak emekli olunca eline ikramiye vb birikmiş geçince ev alabilirdi. Tabii ki istisnalar da olabilir ama genellikle bu şekildeydi. Kredi furyası bu denli yüksek değildi hatta yoktu bile.. 2000 öncesi hane halkı borçluluk oranına bakarsanız bunu daha iyi görebilirsiniz.
    Emlak piyasasını balon hale getiren şey kredi piyasasıdır.

Ben özellikle gençlerin bu kredi tuzağına kesinlikle düşmemesi gerektiğini savunuyorum. Gerekiyorsa kirada kalın ama elinize geçen parayı har vurup harman savurmayın, konut dışı yatırıma yönlendirin diyorum. Kredi batağına bir düşerseniz kendinizi sürekli beyaz yakalı çalışan olarak yaşamak zorunda hisseder ve özgürlüğünüze asla kavuşamazsınız.

Eğer kredi tuzağına düşseydim ve kirada oturmayıp kendi evimde olsaydım şu an hala beyaz yakalı olarak bir patronun emrini yerine getiriyor olurdum. Ve bu denli özgüven ile yatırım yapamazdım.

Genç arkadaşlar siz siz olun kredi tuzağına düşmeyin emlakçıların gazına gelmeyin. Bu hayat sizin doğru yatırımlar yapın ve doyasıya hayatın tadını çıkarın
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

5.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Biz eski nesil sayılırız. Eskiden gayrimenkul kira çarpanının bu denli yüksek olmamasının en büyük nedeni gençlerin kredi denen sanal tuzağa bu denli düşmüş olmamasıydı. Eskiden insanlar genelde emekli olana kadar ev sahibi olamaz, ancak emekli olunca eline ikramiye vb birikmiş geçince ev alabilirdi. Tabii ki istisnalar da olabilir ama genellikle bu şekildeydi. Kredi furyası bu denli yüksek değildi hatta yoktu bile.. 2000 öncesi hane halkı borçluluk oranına bakarsanız bunu daha iyi görebilirsiniz.
    Emlak piyasasını balon hale getiren şey kredi piyasasıdır.

Ben özellikle gençlerin bu kredi tuzağına kesinlikle düşmemesi gerektiğini savunuyorum. Gerekiyorsa kirada kalın ama elinize geçen parayı har vurup harman savurmayın, konut dışı yatırıma yönlendirin diyorum. Kredi batağına bir düşerseniz kendinizi sürekli beyaz yakalı çalışan olarak yaşamak zorunda hisseder ve özgürlüğünüze asla kavuşamazsınız.

Eğer kredi tuzağına düşseydim ve kirada oturmayıp kendi evimde olsaydım şu an hala beyaz yakalı olarak bir patronun emrini yerine getiriyor olurdum. Ve bu denli özgüven ile yatırım yapamazdım.

Genç arkadaşlar siz siz olun kredi tuzağına düşmeyin emlakçıların gazına gelmeyin. Bu hayat sizin doğru yatırımlar yapın ve doyasıya hayatın tadını çıkarın
    Bu yaziya ne cevap verilecek cok merak ediyorum.
    Bana göre harika görüşler.
    İş yerinde bir arkadasim var. 30 yasinda bekar.Ailesiyle kaliyor.istanbulda.
    Peşinatini babasinin verdigi bir ev icin 5 yil kredi cekti aldi gecen yil. Tüm maaşi ve evin kirasi krediye gidiyor.

Hayatinin en güzel 5 yilini bağladi. Cok soyledim yapma etme diye, en azindan zamani artir da yaşayacak paran kalsin dedim, dinletemedim.
    Simdi ev_ iş ....
    Bir kiz arkadas buldu , nasil evlenecegim diye dusunuyor. ( Kizin düzenli işi yok)...
    Sokakta gezip simit yiyolar...

Haa birde evleri var, icinde başkasinin kaldigi...

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by bzaferb Yazıyı Oku
    Bu yaziya ne cevap verilecek cok merak ediyorum.
    Bana göre harika görüşler.
    İş yerinde bir arkadasim var. 30 yasinda bekar.Ailesiyle kaliyor.istanbulda.
    Peşinatini babasinin verdigi bir ev icin 5 yil kredi cekti aldi gecen yil. Tüm maaşi ve evin kirasi krediye gidiyor.

Hayatinin en güzel 5 yilini bağladi. Cok soyledim yapma etme diye, en azindan zamani artir da yaşayacak paran kalsin dedim, dinletemedim.
    Simdi ev_ iş ....
    Bir kiz arkadas buldu , nasil evlenecegim diye dusunuyor. ( Kizin düzenli işi yok)...
    Sokakta gezip simit yiyolar...

Haa birde evleri var, icinde başkasinin kaldigi...

5 yıl sonra o Arkadaşa bir akşam çayına gidin.
    Kendi evinde sizi ağırlasın, kendi gözünüzle gözlemleyin rahatlık ve mutluluklarını

7. Tüm sahip oldukların sonunda gelir sana sahip olur =>

https://www.youtube.com/watch?v=awoLHEVVDdc
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

8.  Alıntı Originally Posted by evo34 Yazıyı Oku
    5 yıl sonra o Arkadaşa bir akşam çayına gidin.
    Kendi evinde sizi ağırlasın, kendi gözünüzle gözlemleyin rahatlık ve mutluluklarını
    ))
    Sizin,benim anlatmak istedigimi anlamniza imkan yok, muhtemeln ömrünüz taksit odeyerek, keseyi sıkarak gecmiş.
    Taksitlerin bittigi bir kac günluk rahatlama, yasadiginiz en buyuk mutluluk olmuş.
    Mal sahipligi size huzur vermiş.
    5 yılın sadece 1 rakam oldugunu saniyosunuz, bense 1 ömur olarak gorüyorum..

Sayfa 899/1002 İlkİlk ... 399799849889897898899900901909949999 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •