Sayfa 9/930 İlkİlk ... 78910111959109509 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 65 - 72 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

son bir ayda alanlar

satanlar

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
    selamlar değerli üyeler,

işyat bir süredir gözlemlediğim bir kağıt, menkul değerler portföy yönetimi yapıyor, bir iş bankası birimi, güvenilir.
    portföyünde tahvil bono hisse repo döviz vob mevcut.

bakıyorum iyi karlar açıklayabiliyor ve kasada ne varsa ortaklara dağıtıyor,hisse fiyatına göre temettü verimi faiz karşısında inanılmaz yüksek getirili ,temettü verimi inanılmaz rekor seviyede.

fakat fiyatı hep buralarda ? neden ? böylesine flaş bir temettü makinesi neden bu tahta fiyatlarında kalıyor ? bu kadar iskontonun sebebi hangi risk ?

bir tasfiye durumundaki pay değeri şu anda 1.48 tl ile tahta fiyatının daha üzerindeyken tahta fiyatı neden bu rakamda ?

bu kağıtla ilgilenen bilgi sahibi olan üyelerden bilgi alabilirmiyiz ? evet temettü verimi getirisi harikulade ama yatırımın sermaye değeri hep yerinde sayıyor ? aslında sermaye değeri bazında düşünüldüğünde bize ödedikleri temettüyü önce bizden alıyorlar sanki
    yani temettü ödüyor ama ödediği temettüyü toplam sermaye değerimizden almış gibi oluyor sanki ? bu yüzden mi tahta hacmi düşük ve iskontolu fiyatlanıyor bu kağıt ?

bu hisseyi uzun vadede emeklilik için biriktirmek konusundaki görüşleriniz benim için çok önemli, katılımlarınızı bekliyorum

saygılarımla

aşağıda 10 yıllık temettü performansı var

ISYAT 24.03.2017 net temettü % 12.50 net kar 19.192.930 temettü verimi % 12.4 temettü dağıtma oranı % 104,6
    ISYAT 24.03.2016 % 12,50 5.911.873 % 12,8 % 339,6
    ISYAT 24.03.2015 % 18,70 28.994.124 %16,4 % 103,6
    ISYAT 28.03.2014 %18,70 4.376.908 %17,5 % 686,1
    ISYAT 29.03.2013 %20,00 47.526.852 %15,9 % 67,6
    ISYAT 03.04.2012 %16,00 -6.162.847 %13,4 % -349,6
    ISYAT 31.03.2011 %16,00 31.707.491 %10,5 % 68,0
    ISYAT 31.03.2010 %16,00 58.767.438 %9,9 % 36,7
    ISYAT 31.03.2008 %40,00 36.822.429 %14,3 % 42,8
    ISYAT 28.05.2007 %5,00 11.548.173 %1,6 % 16,2
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

5.  Alıntı Originally Posted by ctugrul Yazıyı Oku
    Sayın Deti,
    Bedelli için zaten düşüncelerimiz aynı. Ama bedelsizde farklılıklarımız var. Ben bedelli KY için kazanç yaratır diyorum sizde. Ben bedelsiz KY için anlamsızdır diyorum siz anlamlı buluyorsunuz. Ben argümanımı açıklamaya çalışayım.

Bir şirketin; iç kaynaklarını (emisyon primi, yeniden değerleme değer artışı, yedekler, iştirak ve duran varlık satış karları, temettü) kullanarak yaptığı sermaye artırımı karşılığı çıkardığı hisse senetlerini, herhangi bir bedel almaksızın ortaklarına dağıtarak gerçekleştirdiği sermaye artırımına “bedelsiz sermaye artırımı” ya da “hisse bölünmesi” denir. Hissedarların bedelsiz hisse senedi alma haklarının herhangi bir süre sınırlaması yoktur.

Peki bedelsiz sermaye artırımı avantajlı mı?

Bedelsiz sermaye artırımıyla;

- Şirket herhangi bir ek finansman elde etmez.
    - Şirketin toplam piyasa değeri etkilenmez.
    - Şirketin dağıttığı toplam nakit temettü miktarı etkilenmez
    - Şirket enflasyon karşısında erimiş olan sermayesini güncelleyebilir.
    -Şirket; emisyon primi ile iştirak ve duran varlık satış karı kalemlerinden yapılan sermaye artırımıyla vergi avantajı elde edebilir

Gördüğünüz gibi şirket için bazı avantsjları var ama KY için yok.

Peki Vergi avantajı dışında çok önemli bir avantajı yoksa, bedelsiz sermaye artırımı (hisse bölünmesi) neden yapılır?

Şirketin bedelsiz sermaye artırımı yapmasının başlıca nedenleri arasında;

- Piyasada işlem gören şirket hisse senetlerinin likiditesini yani dolaşımını artırmak

- Çeşitli kalemlerde biriken sermayeyi kullanarak vergi avantajı elde etmek

Peki bedelsiz sermaye artırımı neden şirketin piyasa değerini etkilemez?

Çünkü; teknik açıdan bakılırsa, şirket bedelsiz sermaye artırımında bilançosundaki çeşitli kalemlerden kullandığı iç kaynakları alıyor, bilançodaki sermaye kaleminin içine koyuyor. Bu kaynaklar daha önce bilançoya girdiği için, yer değiştirmesi şirkete yeni bir nakit akışı sağlamıyor. Dolayısıyla şirketin değerini artırmıyor.

Buradaki tek elle tutulur şey ise, Elindeki hisse senedi sayısını artırmak isteyen küçük yatırımcıların o şirketin hisse senetlerinde alıma geçmesiyle, teknik açıdan olmasa da şirketin piyasa değerinde belli bir psikolojik artış yaratması olasılığı. Bakın olasılık diyorum çünkü geçmiş örneklere bakarsak bu bazen olmuş bazen olmamış. Yani buda daldaki kuş.

Bedellide ise eldeki kuş.

Sent from my SM-G920F using hisse.net mobile app
    Aslında fikir olarak benzeşiyoruz sayın ctugrul. Ancak ben de geniş geniş yazmak isterim.

Ben sadece Matematik öğretmeniyim, ayrıca iyi bir gözlemci olduğumu düşünüyorum. İktisat, işletme konularında bilgi ve tecrübem yok. Ancak 22 yıllık borsa tecrübem var. Konumuz gereği sermaye artırımları konusunda ki gözlemlerimi aktarmak isterim.

Bedelli sermaye artırımı: Artırım günü hissenin fiyatı nominal değerinden ( çoğunlukla 1 TL ) ne kadar yüksek ise kar o kadar yüksek olur diye kabul edilir. Örneğin TUPRS %100 bedelli bölünse ( bugünlerde fiyatı 89 TL civarı) 1 TL vererek fiyatı 45 TL den işlem görecek hisseye sahip olunur. 44 kat kar, müthiş değil mi?

Bedelsiz sermaye artırımı: Ortaklarından para istemeden yapılan sermaye artırımı. Aynı örnek TUPRS %100 bedelsiz sermaye artırsa, hiç para ödemeden her hissenize bir adet daha hisse eklenir. Fiyatın 89 TL olduğunu düşünürsek, artırım sonrası hisse 44.5 TL den işlem görecektir. 0 TL para verdiniz, 44.5 TL lik hisseye kavuştunuz.

Hangisi karlı? Bence bedelsiz daha karlı.

Bir şirket neden bedelli sermaye artırımı yapar?

1. Finansman ihtiyacı vardır. İhtiyacı olan parayı ticari kredilerle sağlamak istemiyordur. Neden?Ya faizler yüksektir, ya da yeterince borcu vardır ve ödeme zorluğuna düşmek istemiyordur.

2. 2002 den önceki yıllarda faizler oldukça yüksekti. Şirketler ellerindeki nakti faizde de değerlendiriyorlardı. Öyle ki; bazı şirketlerin esas faaliyet karı, faaliyet dışı karlarından daha düşük çıkıyordu. Yani şirketler paradan para kazanıyorlar ve yatırım yapmak gibi pahalı risklerle uğraşmıyorlardı. Herhalde anlaşılmıştır. Şirketin bedelli yaparak, hissedarlardan topladığı para ile ne yapacağını iyi bilmek gerekir.

Yani Şirket nakit sıkıntısı yaşıyor demektir. Şirket topladığı parayı iyi kullanamazsa en çok iki bilanço döneminden sonra foyası ortaya çıkar ve hızla değer kaybeder.

Diyelim ki bir mağazanın kuruluşunda ortak oldunuz. 1 yıl sonra ortağı olduğunuz bu mağaza yönetimi size dedi ki:

1. Bir miktar daha paraya ihtiyaç var, sermayeyi artırmak zorundayız. Ne dersiniz? "Biz para kazanacağız diye mağaza açtık, ne demeye para istiyorsun?" demez misiniz?

2. Ortaklardan para istemiyorum, ama para da vermeyeceğim. Enflasyon nedeniyle sermayemizi güçlendirmeliyiz. Elde ettiğimiz karı sermayeye ekleyeceğiz. Ne dersiniz? " Biz para kazanmak için mağaza açtık, ne yapalım, hayallerimiz seneye kaldı." demez misiniz.

3. Bu yıl elde ettiğimiz karın bir kısmını ortaklara dağıtacağız. Kalan kısmını sermaye artırımı, yedek akçe olarak tutacağız. Şirket her yıl en az enflasyon kadar büyümeli. Herhangi bir kriz için de yedek akçe bulundurulması uygun olur. Ne dersiniz? Herhalde bravo dersiniz. En doğru olan yol bu olmalı dersiniz.

Arkadaşlar, sermaye artırımı zorunludur. Örneğin TOASO nun kuruluş sermayesi 100 Milyon (Bugünün parası ile 100 TL). Sermaye artırımı yapmazsa idi şu an koskoca TOFAŞ Otomobil Fabrikasının 100 TL ile döndüğünü düşünmek mümkün mü?

İyi yönetilen şirketler ek katkıya gerek duymazlar, bedelsiz yaparlar. Bedelli yaparlarsa (Hemen suçlamıyorum ama) işletmede bir sorun yaşıyorlar demektir.

Saygılar...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    camekanın dışında
    Gönderi
    1,797
    sn.üyeler, yeni bir üyeyim ama borsada 2001 krizinden beri varım ,eskiyim

iş yatırımın bedelli sermaye artırımına gitmesi tasfiyesi anlamına gelir.

işyat bacası tüten bir fabrika değil, yatırım enstrümanları portföyü. yatırım enstrümanlarına doğru stratejilerle yatırım yapamıyorsa başarısız demektir ve tasfiyesi gerekir.bu çok açık.

işyat işkulelerde 100 metre kare bir dairede ekran karşısında değerleme yapar.demirbaşları etejerlerden ve bilgisayarlardan oluşur.

özsermaye kalemlerinde biriken meblağı sermayesine eklemek isteyebilir buda doğaldır. bedelsiz artırım yapması normal bir durumdur. spekülatif olarak tahta hareketleri etkilenir mi ? evet etkilenir,yatırımcı bedelsiz sermaye artırımına daima pozitif reaksiyon verir tahta yapıcılar da bu spekülasyon fırsatını kaçırmazlar.

saygılarımla
    “Kalbimizde Tanrı'nın ışığı vardır, onun adı da vicdandır." Lev Nikolayeviç Tolstoy

7.  Alıntı Originally Posted by deti Yazıyı Oku
    Aslında fikir olarak benzeşiyoruz sayın ctugrul. Ancak ben de geniş geniş yazmak isterim.
    Merhaba sayın Deti,
    Benzer noktalar olsana bazı noktalarda ben farklı düşünüyorum. Yorumlarımı koyu fontlarla sizin yazınızın üzerinde veriyorum aşağıda

Ben sadece Matematik öğretmeniyim, ayrıca iyi bir gözlemci olduğumu düşünüyorum. İktisat, işletme konularında bilgi ve tecrübem yok. Ancak 22 yıllık borsa tecrübem var. Konumuz gereği sermaye artırımları konusunda ki gözlemlerimi aktarmak isterim.

Bedelli sermaye artırımı: Artırım günü hissenin fiyatı nominal değerinden ( çoğunlukla 1 TL ) ne kadar yüksek ise kar o kadar yüksek olur diye kabul edilir. Örneğin TUPRS %100 bedelli bölünse ( bugünlerde fiyatı 89 TL civarı) 1 TL vererek fiyatı 45 TL den işlem görecek hisseye sahip olunur. 44 kat kar, müthiş değil mi?

Evet katılıyorum. Bende KY açısından bunu vurgulamaya çalışıyordum.

Bedelsiz sermaye artırımı: Ortaklarından para istemeden yapılan sermaye artırımı. Aynı örnek TUPRS %100 bedelsiz sermaye artırsa, hiç para ödemeden her hissenize bir adet daha hisse eklenir. Fiyatın 89 TL olduğunu düşünürsek, artırım sonrası hisse 44.5 TL den işlem görecektir. 0 TL para verdiniz, 44.5 TL lik hisseye kavuştunuz.

Bu konuda farklı düşünüyorum. 0 TL verdiniz 44,5 TL'lik hisseye kavuştunuz ama o sıfır TL'ye kavuştuğunuz miktar varya işte o miktar kadar önceden elinizde bulunan bölünme öncesi 89TL olan hissenizde 44,5 TL'ye düştü. Yani elde bir şey yok aslında.

Hangisi karlı? Bence bedelsiz daha karlı.
    Yok hayır bedelli karlı
    Bir şirket neden bedelli sermaye artırımı yapar?

1. Finansman ihtiyacı vardır. İhtiyacı olan parayı ticari kredilerle sağlamak istemiyordur. Neden?Ya faizler yüksektir, ya da yeterince borcu vardır ve ödeme zorluğuna düşmek istemiyordur.

2. 2002 den önceki yıllarda faizler oldukça yüksekti. Şirketler ellerindeki nakti faizde de değerlendiriyorlardı. Öyle ki; bazı şirketlerin esas faaliyet karı, faaliyet dışı karlarından daha düşük çıkıyordu. Yani şirketler paradan para kazanıyorlar ve yatırım yapmak gibi pahalı risklerle uğraşmıyorlardı. Herhalde anlaşılmıştır. Şirketin bedelli yaparak, hissedarlardan topladığı para ile ne yapacağını iyi bilmek gerekir.
    Doğrudur hem bedelli hemde bedelsiz niye dağıtılıyor ikisininde sebeplerini bilmek gerekir. Ama bu başka bir tartışma konusu Bizim konumuzun bedellimi karlı bedelsiz mi olduğunu düşünerek fikir belirttim ve belirtiyorum.

Yani Şirket nakit sıkıntısı yaşıyor demektir. Şirket topladığı parayı iyi kullanamazsa en çok iki bilanço döneminden sonra foyası ortaya çıkar ve hızla değer kaybeder.

Her bedelli dağıtan nakit sıkıntısı yaşıyor genellemesine katılmam mümkün değil. İkinci cümleniz bedelsiz içinde geçerli şirketin dağıtmayıpta kağıt olarak KY'nin eline tutuşturduğu karı nasıl kullandığıda gözlemlenmeli. Aynı foya 2 değil ilk bilanço döneminde bedelsiz içinde ortaya çıkar. Ve hisse yine hızla değer kaybedebilir.

Diyelim ki bir mağazanın kuruluşunda ortak oldunuz. 1 yıl sonra ortağı olduğunuz bu mağaza yönetimi size dedi ki:

1. Bir miktar daha paraya ihtiyaç var, sermayeyi artırmak zorundayız. Ne dersiniz? "Biz para kazanacağız diye mağaza açtık, ne demeye para istiyorsun?" demez misiniz?

Bu benzetme bedelli hisse arttırımı prensibine uygun bir benzetme değil. Örneği şöyle düzenleyelim prensibine uygun olsun cevabınıda ona göre verelim.
    Mağaza açtık 100.000 TL ile bizim payımız %10. Yani 10.000TL koyduk. Mağazanın %50sini 25.000 adet hisse ile borsaya açtık. Diğer bir deyişle piyasada 25.000 kurucu ortaklarda 25000 hisse var. Yani bırsaya adedi 2 TL den açıldık. Bu arada hani biz ilk başta %10 ortak olmuştuk ya, borsaya açılınca bizim payımız %5'e düştü ama borsaya açılırken 5000TL mizi geri aldık. Elimizde ise her biri 2TL olan 2500 hissemiz var.
    Borsa burası spekülatif bir sürü hareket olur. Gel zaman git zaman hisse fiyatı diyelim 4 TL oldu. Şirket birde o sene 50.000 TL kar etti. O arada yönetim kurulu olarak karar aldık 100.000TL yatırım yapacağız.

Şimdi bu senaryo üzerinde sorularınıza cevap verelim.

1- Şirket bana diyorki gel bedelli sermaye arttırımıma katıl piyasadaki değeri 4TL olan hisseleri sana 1 TL'den vereceğim. Hesap yapıyorsun 4-1=3TL Karla 3X2500=7500 TL kazanabilirsin.
    Bu arada şirket piyasadaki toplam 50.000 hissesinden her biri 1TL olmak üzere 50.000TL topluyor. O sene ettiği 50.000 TL kara ekliyor ve hedeflediği 100.000TL yatırımıda yapıyor.

2. Ortaklardan para istemiyorum, ama para da vermeyeceğim. Enflasyon nedeniyle sermayemizi güçlendirmeliyiz. Elde ettiğimiz karı sermayeye ekleyeceğiz. Ne dersiniz? " Biz para kazanmak için mağaza açtık, ne yapalım, hayallerimiz seneye kaldı." demez misiniz.

İşte bu bedelsiz dağıtıma örnek. Aynen dediğinizi der üstüne bir bardak soğuk su içerim. Çünkü elimde hiç bir şey yok. Pardon aslında var. Elimde hani herbirinin fiyatı 4 TL olan 2500 hissem vardı ya, şirket bana onun yarısı kadar hisse yani 1250 daha verdi. Ama o ne bir baktınız 4TL olan fiyat borsada 2,67ye düşmüş. 10.000TL'niz yerinde saymış. Ama şirket 50.000TL'yi hooop diye kasaya aktarmış.

3. Bu yıl elde ettiğimiz karın bir kısmını ortaklara dağıtacağız. Kalan kısmını sermaye artırımı, yedek akçe olarak tutacağız. Şirket her yıl en az enflasyon kadar büyümeli. Herhangi bir kriz için de yedek akçe bulundurulması uygun olur. Ne dersiniz? Herhalde bravo dersiniz. En doğru olan yol bu olmalı dersiniz.

3- Aslında şirketinde sağlıklı büyümesi için olması gereken bu.
    Ama bizim tartışma konumuzun bir parçası değil bu opsiyon. Biz bedellimi yoksa bedelsizmi KY için daha mantıklı, karlıyı tartışıyoruz.

Yani sadece ilk iki şıkkı tartışıyoruz. Bu iki şık arasında hangisinin KY için daha iyi olduğu ise aşikar. Kesinlikle bedelli.

Arkadaşlar, sermaye artırımı zorunludur. Örneğin TOASO nun kuruluş sermayesi 100 Milyon (Bugünün parası ile 100 TL). Sermaye artırımı yapmazsa idi şu an koskoca TOFAŞ Otomobil Fabrikasının 100 TL ile döndüğünü düşünmek mümkün mü?

İyi yönetilen şirketler ek katkıya gerek duymazlar, bedelsiz yaparlar. Bedelli yaparlarsa (Hemen suçlamıyorum ama) işletmede bir sorun yaşıyorlar demektir.

Bu genellemeye katılmadığımı yukardada belirtmiştim. Siz şirketi iyi yönetirsiniz kar edersiniz ama öyle bir yatırım fırsatı çıkar ki karınız ve özkaynaklarınız o fırsatı yakalamanıza izin vermez. Bilirsinizki o yatırım şirkete daha çok karlı alanlar açacak. Kredi kullanacağınıza hem KY için hemde sizin için daha karlı olan bedelli sermaye arttırımına yöneltebilirsiniz. Buna yönelmeniz veya ek katkıya ihtiyaç duymanız iyi yönetmediğiniz anlamına gelmez.

Saygılar...
    Çok teşekkür ederim.

8. Yazmayacaktım ama, yazmaya kendimi mecbur hissettim....
    Ne bedelsizi?.... ne bedellisi?...
    İŞYATIRIM net kar dağıtıyor arkadaş...
    Hem de net, kemiksiz... %12.5

İşte bu kadar...
    Hem anlamadığınızı belirtiyorsunuz hem de fikir beyan ediyorsunuz...

1 TL lık hisseye net 12,5 krş nakit kar payı alıyorsunuz... hemde en geç bu ayın 27 sinde...
    28 martta hisse 1 TL dan değil, 12,5 krş eksiyle, yani 87,5 krş tan işlem görecek bu kadar basit...

Sayfa 9/930 İlkİlk ... 78910111959109509 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •