Sayfa 907/1230 İlkİlk ... 4078078578979059069079089099179571007 ... SonSon
Arama sonucu : 9840 madde; 7,249 - 7,256 arası.

Konu: ...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

1. Varlık vergisi, vergi koyarken benim seçmenim başkasının seçmeni hesabı yapılan ülkede ancak servet aktarım mekanizması olur.

Dünya eski dünya değil, varlık vergisi çıkartılsa bile para yurtdışı, fiziki değerli metaller, kripto ve sanat eseri gibi tespiti çok zor olan yatırımlara kayar, para kayıt dışına çıktıkça fonlama azalır, ekonomi yavaşlar ve vergi gelirleri azalır, daha yüksek oranda servet vergisine ihtiyaç olur.

Vergi konusunda samimi olanın ilk yapması gereken "nereden buldun?" yasasını çıkartmaktır.
    Saygılar.

2.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Ben temelden karşıyım.
    Kamuda tasarrufa gitmeden, konut üzerinden reel değerinden alım satım vergisi almadan, servet vergisi koymayı doğru bulmuyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Genelde belirli bir büyüklükte servete sahip olanlar makul servet vergisine destek verirler. Büyük zenginlere bakın, hemen hepsi destekler bunu. Adam zaten aklımızın alamayacağı bir servete sahip, Vakıf kuruyor, bağış yapıyor, bir şekilde biriktirdiklerini zaten dağıtıyor.

Ha vakıf, ha bağış, ha servet vergisi ne farkı var. Burada önemli olan, servet vergisinin de servet sahipleri arasında adil bir şekilde uygulanması ve elde edilen gelirin doğrudan ihtiyaç sahiplerine aktarılması...yani benden servet vergisi alıp, yandaşına aktaracaksa, ya da kendine lüks uçak alacaksa olmaz.

Mesela bir örnek. Evine tek asgari ücret giren çocuklu bir ailenin (eş çalışmıyor), doğalgaz-su-elektrik gibi temel ihtiyaç faturalarının yarısını ödeyecek bir fona...her ay 100 TL bağış yaparım..mesela dudu abim 500 TL yapar...herkes Serveti ve gönül zenginliği ölçüsünde bu bağısı yapabilir.

Hani, bir ara bir kitap önerisi yapmıştım. Nudge(dürtme), Nobel ödüllü thaler in kitabı..kişiler nereye gittiğini bilmediği parayı vermek istemez. Ama, bir seçim şansı sunarsan, ben istedim, ben verdim diye düşünür.

Bir servet vergisi fonu kurardım. Serveti 1 milyon üzeri olanlara %1 bağış şartı getirirdim...öğrenci bursu, dar gelirli aile fatura destek, kırsal kesim geliştirme fonu, ibadethane( cami, cemevi, klise vs) bağışı gibi opsiyonlar sunardım. Her biri için max %20 pay olabilir derdim. Ama bu fonları sadece kamu değil, Merkezi hükümet, belediyeler ve yerel gönüllüler aracılığıyla yönetilmesini sağlardım. Su istimale kapalı ve anonim bir bağış modeli.. yani faturaya destek olacaksın, ama kime olduğunu bilmeyeceksin.

Kıt kanaat geçinen dürüst vatandaş, bu ay ki faturasını önünden geçen son model jeep in ödediğini düşünecek. Servet dusmanligi azalacak, hayat bayram olacak��
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

3. Ha diyeceksiniz ki bu modeli uygulasa uygulasa Finlandiya, İsveç, Norveç uygular. Onların da böyle bir modele ihtiyacı yok. Benimkisi de tatlı bir hayal olarak kalsın.

Ama böyle bir şansım olsaydı, ilk bu modeli hayata geçirmeye çalışırdım. Belki 20 sene sonra bu bilinç düzeyine ulaşmış olur toplum.
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

...::: Beyaz Yaka İçin Tasarruf ve Yatırım Koçluğu-2 :::...

Alıntı Originally Posted by Cautionary Yazıyı Oku
    Genelde belirli bir büyüklükte servete sahip olanlar makul servet vergisine destek verirler. Büyük zenginlere bakın, hemen hepsi destekler bunu. Adam zaten aklımızın alamayacağı bir servete sahip, Vakıf kuruyor, bağış yapıyor, bir şekilde biriktirdiklerini zaten dağıtıyor.

Ha vakıf, ha bağış, ha servet vergisi ne farkı var. Burada önemli olan, servet vergisinin de servet sahipleri arasında adil bir şekilde uygulanması ve elde edilen gelirin doğrudan ihtiyaç sahiplerine aktarılması...yani benden servet vergisi alıp, yandaşına aktaracaksa, ya da kendine lüks uçak alacaksa olmaz.

Mesela bir örnek. Evine tek asgari ücret giren çocuklu bir ailenin (eş çalışmıyor), doğalgaz-su-elektrik gibi temel ihtiyaç faturalarının yarısını ödeyecek bir fona...her ay 100 TL bağış yaparım..mesela dudu abim 500 TL yapar...herkes Serveti ve gönül zenginliği ölçüsünde bu bağısı yapabilir.

Hani, bir ara bir kitap önerisi yapmıştım. Nudge(dürtme), Nobel ödüllü thaler in kitabı..kişiler nereye gittiğini bilmediği parayı vermek istemez. Ama, bir seçim şansı sunarsan, ben istedim, ben verdim diye düşünür.

Bir servet vergisi fonu kurardım. Serveti 1 milyon üzeri olanlara %1 bağış şartı getirirdim...öğrenci bursu, dar gelirli aile fatura destek, kırsal kesim geliştirme fonu, ibadethane( cami, cemevi, klise vs) bağışı gibi opsiyonlar sunardım. Her biri için max %20 pay olabilir derdim. Ama bu fonları sadece kamu değil, Merkezi hükümet, belediyeler ve yerel gönüllüler aracılığıyla yönetilmesini sağlardım. Su istimale kapalı ve anonim bir bağış modeli.. yani faturaya destek olacaksın, ama kime olduğunu bilmeyeceksin.

Kıt kanaat geçinen dürüst vatandaş, bu ay ki faturasını önünden geçen son model jeep in ödediğini düşünecek. Servet dusmanligi azalacak, hayat bayram olacak��
    Siz servet değil vicdan vergisi önermişsiniz. Bu forumdaki bir çok forumdaş kendi içinde bu dayanışmayı zaten yapıyordur diye düşünüyorum.

Ancak vergi adaleti sağlanmadan yeni konulacak her vergiye karşıyım. Önce tüm sistem kayıt altına alınacak, buna uygun şekilde vergi oranı düşecek. Kayıt dışı çalışan milyonlarca mülteciye çözüm bulunacak ardından bu tür vergileri konuşmaya başlayacağız.

O egeli ben değilim

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    35,510
     Alıntı Originally Posted by Epicurist Yazıyı Oku
    Varlık vergisi, vergi koyarken benim seçmenim başkasının seçmeni hesabı yapılan ülkede ancak servet aktarım mekanizması olur.

Dünya eski dünya değil, varlık vergisi çıkartılsa bile para yurtdışı, fiziki değerli metaller, kripto ve sanat eseri gibi tespiti çok zor olan yatırımlara kayar, para kayıt dışına çıktıkça fonlama azalır, ekonomi yavaşlar ve vergi gelirleri azalır, daha yüksek oranda servet vergisine ihtiyaç olur.

Vergi konusunda samimi olanın ilk yapması gereken "nereden buldun?" yasasını çıkartmaktır.
    O yasayi cikarmak demek her seyi kurcalamak demektir..
    Siyasetin finansmani dahil buna..
    O nedenle oyle bir sey cikaramazlar..
    Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul/Montreal
    Gönderi
    35,510
    Kimse kaygilanmasin, kayit disi yuksek olan ekonomiler batmazlar, batamazlar...

Bizde bireyler zengin, dovlet fakirdir.

Herkesin gozu dovletle is yapmakta, dovleti becermektedir...

Sikistilar mi salarlar cesit cesit vergiyi, kacabilen, kacinabilen, sistemin acigini arayan bulan, kacar, kacamayan oder, bu kervan da aksak topal da olsa yola devam eder...

Syg,
    Sabir ve zaman: iste benim bahadir askerlerim.. TOLSTOY

amanın , forumun niyeti bozuk. vatandaş razıysa yapıverirler. az bir dolarım var, onları çekeyim de , bankadaki kasama koyayım.

Alıntı Originally Posted by şef Yazıyı Oku
    amanın , forumun niyeti bozuk. vatandaş razıysa yapıverirler. az bir dolarım var, onları çekeyim de , bankadaki kasama koyayım.
    Borsada kasa üreticisi firma var mı yoksa direk ereğli mi alalım

O egeli ben değilim

Sayfa 907/1230 İlkİlk ... 4078078578979059069079089099179571007 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •