Sayfa 91/1003 İlkİlk ... 41818990919293101141191591 ... SonSon
Arama sonucu : 8020 madde; 721 - 728 arası.

Konu: Yatırım fonları vııı

1. Orayı kırar , burası destek tarafını bilmiyorum açıkçası ama , usdtry her sene enflasyon kadar artar. Eksik artarsa sonraki sene toparlar. Sahadaki enflasyonun 35-40'larda olduğu biliniyor. Artık kur'un hareketi daim olacaktır. Belki 2-3 sene önce gerçekten 12-13'lerdeydi enflasyon. Ancak artık iş komplo teorisini aştı. Piyasa enflasyonunu hangi alternatif kurum hesaplasa, 35-40 buluyor. Bu yüzden dolar da enflasyon kadar artacak kaçarı yok. Gerçek enflasyon gerilemedikçe, dolar artık böyle olacak. Aylık 20-25 kuruş sırf enflasyon farkı var.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

2.  Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    aktif rasyo uygulaması yıl sonu itibarıyla kaldırılmış.
    Aktif rasyonun kaldırılması ne demek bunun olumlu veya olumsuz yanı de .borsaya veya dolara etkisi ne olur yorumlarmısınız üstat benim gibi cahile

3.  Alıntı Originally Posted by aliserpil2005 Yazıyı Oku
    Aktif rasyonun kaldırılması ne demek bunun olumlu veya olumsuz yanı de .borsaya veya dolara etkisi ne olur yorumlarmısınız üstat benim gibi cahile
    Topladıkları mevduatın ne kadarını kredi kullandırmak zorunda oldukları ile ilgili bir oran. Teoride bankaları piyasayı canlı tutmak için riskli krediler vermeye zorluyordu. Bu rasyo kalktıktan sonra kredi kullandırımında daha seçici olabilecekler. Çok kaba ve özetle bu.
    Bu arada estagrfurullah hocam.
    Son düzenleme : hellistheothers; 24-11-2020 saat: 14:39.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    Topladıkları mevduatın ne kadarını kredi kullandırmak zorunda oldukları ile ilgili bir oran. Teoride bankaları piyasayı canlı tutmak için riskli krediler vermeye zorluyordu. Bu rasyo kalktıktan sonra kredi kullandırımında daha seçici olabilecekler. Çok kaba ve özetle bu.
    Saçma sapan bir uygulamaydı. Piyasayı paraya boğarak tüketimi canlı tutmaya çalıştılar bir süre. Kamu maliyesinden başlayarak topyekun tasarruf kültürünü oluşturmamız lazım.
    Kurun dediğin gibi enflasyon kadar artması şart, üstü veya altı her zaman spekülasyon demektir. Yıllarca neden kurun düşük tutulmaya çalışıldığını da bi türlü anlayamıyorum. Enflasyonun %35-40 altı olmadığını çevresine bakabilen ve hafızası olan herkes görebilir.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

5. Bugün oph'ı portföye ekleyip mac, nnf ve tkf alımı yaptım. Yalnız şu dbh ve afs girişini bir türlü yapamıyorum. USD bu kadar volatil olmamalı, USA-TR cari açık - enflasyon farkıyla hesaplandığında denge noktası 8 TL gibi gözüküyor. Ama orada kalması lazım her gün 10 kuruş aşağı yukarı normal değil, TL oyuncak oldu bildiğin trade ediyorlar para birimimizi.

Alıntı Originally Posted by alpermete Yazıyı Oku
    Bugün oph'ı portföye ekleyip mac, nnf ve tkf alımı yaptım. Yalnız şu dbh ve afs girişini bir türlü yapamıyorum. USD bu kadar volatil olmamalı, USA-TR cari açık - enflasyon farkıyla hesaplandığında denge noktası 8 TL gibi gözüküyor. Ama orada kalması lazım her gün 10 kuruş aşağı yukarı normal değil, TL oyuncak oldu bildiğin trade ediyorlar para birimimizi.
    işte o çarçur edilen milyarlarca dolarlık rezerv olsaydı böyle spekülatif ataklara da izin vermezlerdi.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi degildir..Sadece kendi kişisel görüşlerimdir...

Anlık CDS 388.45
    USD kritik seviye 7.96 ,üzerinde kapanış işleri zora sokar...

8. zaman zaman kendimi eleştirir, tesbit ettiğim hatalarıma çözüm ararım. bunlardan bir çoğuna en doğrusunu bulamasam da çözüm ürettim. zaman zaman bahsettiğim ama bir türlü çözüm bulamadığım sorunum şu: fonlarda uzun vadeli sıtratejiler belirliyoruz, aldığımız fonların performanslarını da uzun vadeci de olsak günlük takip ediyoruz ki olası düşüşlerde müdahale edebilelim. buraya kadar sorun yok. asıl sorun bundan sonra başlıyor benim açımdan. fonlarda alış satış saati en son 13.30. hal böyle olmasına rağmen sanki hisse senedi taşıyormuş gibi sabahtan akşama kadar endeksleri takip ediyoruz. hadi öğleye kadar bakılıp ufak tefek değişiklikler yapılabilir. öğleden sonra ortalık yıkılsa da hiç bir işlem yapamayız. buna rağmen neden sürekli bu kadar yoğun takip yapıyoruz? kendi açımdan söylüyorum, bu bir hastalık gibi bir şey. mesela neden akşamları ve ertesi gün sabah açılışta ve bir de öğle üzerine doğru arada duruma bakmak yerine her an işlem yapacakmış gibi işimizin gücümüzün arasında göz ucuyla da olsa sürekli seğans izleriz? ara ara bu alışkanlığımdan kurtulmaya çalıştım, hatta forma da fazla girmedim falan. ama sigarayı bırakıp ta bir vesileyle tekrar başlayan hasta gibi duyduğum bir haber falan üzerine aynı alışkanlığıma tekrar döndüm. bazan boşuna zaman öldürdüğümü ve kitap vb. farklı etkinliklerle geçireceğim zamanımı ikide bir endekslere bakarak mahfettiğimi düşünüyorum. şu da var ki yılbaşından bu yana olan onca çalkantı ve hengameye rağmen amiral fonlarımızın yılbaşından bu yana getirileri yüzde 70 üzeri olmuş. hal böyle olduğu halde neden aşırı piyasa takip edip zaman zaman piskolojimizin dahi bozulmasına göz yumuyoruz? daha düşer mi? toparlar mı? vah bu gün fena düştü gibi, neden uzun vadeciyiz dediğimiz halde bunlara takılırız? yılbaşından bu yana sağlam fonlardaki yüzde 70 üzeri getiri az mı? üstelik stopajsız. geçen yıl bu xzamanlarda baktığımda da malûm fonlarımızın o an itibarıyla yıllık getirileri güzeldi. şu halde sürekli piyasa izlemek neden diyorum kendime ve bu alışkanlıktan nasıl kurtulabilirim?

Sayfa 91/1003 İlkİlk ... 41818990919293101141191591 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •