Onemli Gunler Banner

Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Oylayan
344. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon 1 yıl içinde patlayacaktır, nakitte fırsat beklenmelidir

102 29.65%
  • dolar bu fiyatlarda iken, yatırım yapmak mantıklı

23 6.69%
  • faizler insin, şimdi almak mantıklı değil

21 6.10%
  • ömür boyu alacak param olmayacak

16 4.65%
  • Kira çarpanlarının uçtuğu ortamlarda ev almak doğru değildir, beklenmelidir.

130 37.79%
  • İstanbul gibi metropollerde gayrimenkül yatırımı her zaman karlı bir iş olacaktır.

52 15.12%
Sayfa 91/1014 İlkİlk ... 41818990919293101141191591 ... SonSon
Arama sonucu : 8108 madde; 721 - 728 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Aklıma imar bankası reklamları geliyor. Dövize yüksek faiz diye diye bağıra bağıra gitti adamlar, her dakika reklamları vardı. Çaresizce oynanan son hamleler olarak değerlendiriyorum. Reklâmlar bitip herkesin sesi soluğu kesilince güzel bir ev almayı planlıyorum.
    Daha eskisi var ben hatırlatayım, BANKER KASTELLİ ,BANKER KASTELLİ , BEŞER ŞAŞAR ŞAŞMAZ BEŞİR... Neymiş adamın işleri iyi olmasa nasıl bu kadar reklam verebilirmiş miş miş miş miş ....

2. Sağlıklı bir yorum!

Satürasyon evresi bitiyor gerileme evresi başlıyor diyor uzmanlar gayrimenkul sektöründe

Alıntı Originally Posted by ikare Yazıyı Oku

Resim çok amatör oldu kusura bakmayın. Şimdi x ekseni konut TL fiyatları y ekseni zaman dersek bence biz işaretlediğim bölgenin sonuna yaklaştık.

İkinci olarak sizin dediğiniz gibi "sermaye yok" yani değirmen taşıma suyla dönüyor tabiri caizse. Değirmenin durmaması için de bazen %300 bazen %3 kâr ile satış yapmak zorunda. Reklamların artma sebebi bu bence.
    İyi geceler.

SM-A710F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    dövizin artacağını biliyorsanız, yapmanız gereken çok basit- dolar alırsınız (şu an 3.644), kredi/kaldıraç kullanır karınızı katlarsınız.. nasıl olsa biliyorsunuz

dövizin artacak olduğunu bildirdiğiniz için forum olarak teşekkür ederiz..
    pardon da yapmadığımı kim söyledi size?

bildiğim bir kaç şey daha var.
    makyajlı enflasyon
    makyajlı büyüme

bakalım bunlara cevap verirken uslubunuz düzelecek mi?
    100 Kelime 1,5TL Özgün Makale Hizmeti verilir. Seo makale, Özgün makale var.

Alıntı Originally Posted by Ahmetg Yazıyı Oku
    http://www.tebernuskirecci.com.tr/em...layacak/154611

Özellikle son yıllarda İstanbul?da her yer inşaat alanına dönmüş durumda. Gerek kentsel dönüşüm ile yenilenen binalar gerekse fabrika binalarının yerine yapılan yeni konut, ofis yatırımları başı çekmekte. Türkiye ekonomisinin önemli bir kısmı inşaat sektöründen besleniyor, hal böyle olunca da bu alanda büyüme hızını artırmak için devlet teşvikleri, vergi indirimleri, düşük kredi faizleri, uzun vade seçenekleri sunuluyor. İstanbul?da öyle bir hızla konut imal ediliyor ki belli bölgelerde arz talebi aşmış durumda. Buna rağmen İstanbul?da 1200-1700 arası kiralar bile çok olağan karşılanmakta. Bu noktada sanırım ?her arz kendi talebini yaratır? ifadesini kullansak yanılmış olmayız. İstanbul?da ki arazi fiyatlarındaki fahiş rakamlar ve lüks konutlardaki yüksek kar marjları sebebiyle bir çok inşaat firması da lüks konut üretmekte. Hatta bu durum öyle bir noktaya ulaştı ki, firmaların çok büyük bir kısmı A ve A+ kesim için konut üretiyor ancak bu kadar lüks konutu alacak insan var mı İstanbul?da? Maalesef yok. İşte tam da bu noktada arzı karşılamak için talep yaratmak gerekiyor. Yani yabancı yatırımcıya sunulan imtiyazlar. İstanbul?da konut barınma ihtiyacından çok yatırım amacı ile satılmaya başlandı. Bu da emlak balonu diye tabir edilen olması gerekenden çok daha yukarıda olan fiyatların sebebini açıklıyor. İnşaat sektöründe yüksek kar fırsatı gören yeni nesil birçok firma türedi ve bir süre sonra köklü firmalar dahil iflas etmeye başladı, bunun sonucunda da insanlar mağdur oldu. Birçok marka peş peşe mağazalarını kapattılar, talep edilen yüksek kira sebebiyle yenilerini açamadılar. Nitekim bazı alışveriş merkezleri ya battılar ya da farklı konseptler, farklı stratejiler belirleyerek piyasada varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar. Evet belki bütünsel bir çöküşten söz edemeyiz ancak zaman zaman çatlakların meydana geldiği de bir gerçek. www.emlakkulisi.com?da yer alan haber de belirtildiği gibi ?Y kuşağının hayali ev almak!? Hal böyle olunca peş peşe birçok konut projesi yapılmakta. Evet, Türkiye?de hatırı sayılır bir genç nüfus var ancak konut fiyatları öyle bir noktaya geldi ki genç nüfusa hitap etmiyor. Yani aslında hedef kitlesi genç nüfus olan konut firmaları özellikle İstanbul?da ki arazi fiyatları sebebiyle bu kesimin alım gücünün üzerinde bir satış fiyatı ile piyasaya çıkıyor. Sizin de defalarca ifade ettiğiniz gibi konut yatırımında genel geçer bir kural vardır; kira çarpanı. Gayrimenkulün değerini, aylık kira getirisine böldüğümüzde ortaya çıkan sonuç kira çarpanını verir. Bulunduğumuz dönem için Türkiye genelinde yatırım noktasında konutta 200 ve altı kira çarpanı yakalandığında mantıklı bir yatırım olduğu anlaşılsa da İstanbul için bu değer 250ve altı olarak hesaplanmış ancak gelin görün ki özellikle sosyal donatılı, otoparklı, sıfır binalarda bu değeri yakalamak neredeyse imkansız. İstanbul?da sosyal donatılara sahip, güvenlikli, otoparklı yeni binalarda veya bina yaşı çok eski de olsa yaşam kalitesinin yüksek olduğu belli başlı lokasyonlarda (Ataköy, Caddebostan, Bebek gibi) gayrimenkulün satış fiyatı ile kira getirisini kıyasladığımızda, kira çarpanı 300 ve üzerinde oluyor. Ekonomi açısından konuyu ele aldığımızda ise; piyasada balon var mı yok mu anlamanın yolu fiyat artış hızını ölçmekten geçiyor. Kişi başına milli gelir artışı yıllık %10 civarında. Talebin piyasayı döndürecek şekilde var olması için konut fiyatları max %15 artmalı. Daha fazla arttığı taktirde vatandaş konuta erişmekte güçlük yaşıyor ve piyasada fiyatlar kendiliğinden düşmesi gerekiyor. MB Konut Fiyat Endeksi?ne göre de İstanbul?da konut fiyatlarının Ocak 2011?den Nisan 2015?e kadar hızla arttığı ve sonrasında ciddi bir yavaşlama olduğu belirtilmekte. Bugün İstanbul?da özellikle sıfır binalarda konut fiyatları çok yüksek. Bunu neye göre mi söylüyorum? Kira çarpanına göre. Gelir düzeyi önümüzdeki yıllarda bu bedeli ödeyecek kadar artmaz ise fiyatlarda bir düzeltme olacaktır, nitekim belli bölgelerde oldu da. Bu da aslında emlak balonunun var olduğunu ancak geçen zaman zarfında talebin azalması sonucunda fiyatlara düzeltme geldiğinin bir kanıtıdır. Ancak şöyle bir durum var o da şudur ki, fiyatlardaki düzeltme genellikle 2. el eski binalara geliyor. Maketten alınan evlerde satış aşamasında fiyatlar ya artıyor ya da sabit seyrediyor. Bu tip konutlara şimdiye kadar bir düzeltme olmadı. Emlak balonu ne zaman patlar? Bana göre; 2. el yeni binalarda satış fiyatları, vatandaşın ilk aldığı fiyatın altında olursa bu balon patlamış demektir. Konut fiyatları enflasyonun çok üzerinde bir artış göstermeye devam ederse bir gün bu şişirilmiş fiyatların düzeltmesi gelecektir ve yatırımcının çok canının yanacağı da yadsınmaz bir gerçektir.

Tebernus un cevabi

Cevap: Tebernüş Kireçci

Öncelikle yaptığınız değerlendirme için teşekkür ederim. Ana hatlarıyla çok önemli detaylara değinmişsiniz. Ama bir kaç noktayı da ben ilave edersem onu daha iyi anlaşılır. Öncelikle şunu bilin: Türkiye'de siyasal istikrar devam ettiği sürece emlak fiyatları kolay kolay gerilemez. Balon konusu bu platformun kurulduğu 2008 yılıdan bu yana tartışılır. Buraya tıklayınız adresinde tüm soruları ve yanıtlarını bulabilirsiniz.

1) İstanbul'da kira ve satılık fiyatları hep kişi başına düşen gelire oranla daha fazla artmış. Bu artış eğilimi normal koşullarda devam eder. neden? İstanbul arsa ve arazinin az olduğu değerli bir kent. Temel neden bu.

2) Emlakta balon tartışmaları 10 yıldır konuşuluyor. Ama sonuç ortada. Kimse gayrimenkulünü satmak istemiyor. Neden? Bir daha yenisini alamayacağını düşünüyor. Canını dişine takıyor. Siyasal istikrar devam ettiği sürece -sıkıştığı için ucuza satmak zorunda kalanları saymazsak- genel düşüş olmaz.

3) İstanbul'da arz fazlası var. Bu arz fazlası gelecek yıllarda da devam edecek. Ama arz fazlası olmasa kira çarpanları ve kiralar çok daha yüksek olurdu. Özellikle orta ve alt gelir grubu için bu arz fazlası iyi bir durum.

4) 15 yıldır bu sektörü en yakından takip edeb kişi olarak iflas eden çok az şirket oldu. O da çok büyük hata yapmalarından kaynaklandı. İnşaat sektöründeki şirketler yapısı gereği zor iflas eder. 1999-2002 yılları arasında İstanbul'daki büyük gayrimenkullerin önemli bir kısmının icradan satış haberini yapmış gazeteci olarak bunu söylüyorum.

5) Başta Bağdat caddesi ve istiklal Caddesi olmak üzere büyük caddelerde kapanan dükkanları fazla büyütmeyin. Astronomik kiralar matematiği zorluyordu. Düzeltmesi geldi Bunu anlayışla karşılamak gerekir Matematiğe aykırı her fiyat mutlaka düzeltmeyi yaşar.

6) Perakende ve AVM'lerde sorun başka. Orada küresel kökenli danışmanlık ve kirala şirketleri tam bir sömürü düzeni kurmuşlar. Hem AVM yatırımcılarının hem perkendecilerin hem de kiracıların kanını emiyor. Milyonlarca metrekare AVM ölü yatırıma dönüşüyor. Eskiden yeni AVM'ler yüzde 100 dolulukla açılırdı. Şimdilerde ise yeni AVM'ler yüzde 50 doluluğu bile yakalayamıyor Dönüp bunların fizibilite raporlarına bakın. Pazardaki fırsatların ballandıra ballandıra anlatıldığını görürsünüz. Buna rağmen AVM yatırımcıları aynı şirketlerden danışmanlık almaya devam ediyor. Dolayısıyla onlara müstehak.

7) Yabancı talebi ağır ve az da olsa devam ediyor. Bu talep hızlanırsa İstanbul'daki arz fazlası kısa sürede erir. 8) Y kuşağı adına her şeyi babaları ve özellikle anneleri düşünüyor) Gençlere düşünecek, gayret edecek bir şey bırakmıyor) Bu açıdan Y kuşağının ev edinme endişesi pek yok) Siz de bu noktayı dert etmeyin 9) Yukarıda da belirttiğim gibi arz fazlası uzun vadeli düşünenler için fırsat.
    Tebernüş... isminin anlamı da bir garip kendi bi başka garip adam.
    Web sitesi betondan reklam alıp şişiyor onun da geliri artıyor.
    Tabiki beton alın alın der ya ne desin?

Keşke önümüzde 1 yılda(iyimserim emlak fiyatları yüzde 25 artacak diyebilsem (benimde betona gömülü yeşillerim var.)

Alıntı Originally Posted by umutabi Yazıyı Oku
    Daha eskisi var ben hatırlatayım, BANKER KASTELLİ ,BANKER KASTELLİ , BEŞER ŞAŞAR ŞAŞMAZ BEŞİR... Neymiş adamın işleri iyi olmasa nasıl bu kadar reklam verebilirmiş miş miş miş miş ....
    işte buna +1,

6. Arkadaşlar sizden fikirlerinizi almak istiyorum. Son 1 aydır piyasaya KGF aracılığıyla inanılmaz şekilde kredi dağıtılıyor. Bu kosgeb desteği falan değil. Resmen KGF kefaletiyel 12 milyon tl. sınırına kadar 60 ay vadeli kredi veriliyor reel sektöre. Bu kredileri ihtiyacı olan olmayan herkes alıyor. Çünkü herkes döviz yükselir nasıl olsa döviz alır atarım oradan kazanırım diyor. ya da faize yatırırım faizler artacak nasıl olsa ordan kazanırım diyor.
    Şimdi sizce bu paralarla zaten maliyet enflasyonu artacak olan ülkemizde talep enflasyonu da artmaz mı ? Yani enflasyon patlamaz mı? Enflasyon patlarsa konut fiyatları da burada kalır mı?Ayrıca bu kadar parayı neden piyasaya veriyorlar? Merkez bankası faizleri arttırarak dövizi kontrol altından tutmaya çalışırken para arzı bu kadar neden arttırılıyor? Fikri olan var mı?
    Y.T.D.

7.  Alıntı Originally Posted by KaraKemal Yazıyı Oku
    imar bankası 8 milyar mevduat toplamış ama merkez'e ve bddk'ya bendeki mevduat 1,5 milyar diye rapor veriyor hergün- o zamanki kontrol mekanizmaları buna müsade ediyordu.. ama mevduat sahibi- bu banka batacak hissine kapılıp, mevduatını başka bankaya transfer etmeye başlarsa şapka düşecek ve kel görünecekti.. muazzam reklam kampanyasıyla bunu kamufle etti, millet mevduatı çekmedi.. sonra da kendini- ben iktidar partisine muhalefet ettim de beni o yüzden siyaseten batırdılar diye lanse etmeyi başardı.. bugün bile hala uzan'ın dolandırıcılıktan dolayı değil de, siyaseten batırıldığına inanan pek çok ahmak var..

bunu emlak piyasasına simüle edersek, müteahhitlerin evleri satmış olmaları ve millet bu evleri iade edecek korkusuyla reklam yaparak kendini güçlü göstermek derdinde olmaları gerekirdi (ki, böyle bir mekanizma yok, sen parayı ödeyip tapuyu aldıysan iade etme hakkın olmaz)

böyle durumlar için imar bankası örneğine gerek yok, olmayacak rüyalara ilişkin pek çok reklam kampanyaları yaşanıyor- bal reklamları, saç çıkarma şampunaları vs.. bunlar ancak takke düşene kadar gidebiliyor, ama müteahhitin malı meydanda- inistanbul diye bi projem var diyor, 1+1 daireyi 400 bine satıyorum diyor, ödeme koşulları bu diyor.. mal orada duruyor, gidip görebiliyorsun, bu 1+1 için bu para verilir mi diye muhakeme yapabiliyorsun.. ne imar bankasıyla, ne saç çıkarma şampuanlarıyla mukayese edilemez..
    Güzel bir bakış açısı, ben yine de bu kadar ısrarlı konut reklamına karşı temkinliyim. Ayrıca siz istanbul gözlüğü ile bakıyorsunuz ben ankara gözlüğü ile. Bizim burada zaten uygun fiyatlar denk geliyor, gidip de dağın başında 59 katlı binada 40 fk ile mal kucaklayan batsın, o da genelde haydan gelen para oluyor zaten. 2. El oturmuş piyasada çarpanlar belli fiyatlar belli anormallik yok, düşerse anormallik olur AMA düşebilir çünkü ciddi arz fazlası var. Kuyumcu, gıda toptancısı, ostim esnafı ciddi ciddi deli gibi inşaat yapıyor. Sinpaş, yda gibi büyük firmalar bir seferde binlerce arz yapıyorlar. Altında destekleyecek nüfus artışı olmazsa, hele hele suriyeliler giderse, sakarya nehrine kamyon kamyon soğan döken çiftçi gibi olur küçük müteahhitlerin halleri demek istediğim bu aslında.

Yani pahalı değil, ama ucuzlayabilir diyorum.

8. Kgf kredileri gelecek yil ekonomi için bir risk olusturuyor.Toplamda 200milyar tl kredinin %10u geri donmese 20milyar tl yapar.Bu kredi muslugunu acan irade 20 milyar tl kaybı normal kabul ediyor ve kgf'nin can suyu oldugunu carpan etkisinin 20milyarlik batik krediyi telafi edecegini düsünuyor olmali.Ama ilk kez bu hukumetin bu denli buyuk bir ekonomik populizm yaptigini goruyoruz ve global ekonomideki beklenen sarsinti işleri degiştirebilir.Ben 2018 yazindan itibaren riskin çok artacagini düsünüyorum.Hele bir de secim yılı olan 2019da kgf'li kredilerde dönüş iyice azalirsa ülke ekonomisi icin hiç de iyi olmaz.Butun bunlardan sonra mubarek 3 aylarin hurmetine Allah'tan ulkemizi korumasini ve büyütmesini niyaz ediyorum

Sayfa 91/1014 İlkİlk ... 41818990919293101141191591 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •