Sayfa 917/1000 İlkİlk ... 417817867907915916917918919927967 ... SonSon
Arama sonucu : 8000 madde; 7,329 - 7,336 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz - I

1. ekonominin temel unsuru güvendir. insanlar verilere ve ekonomiye güvenirse tekrar TL alırlar.

yüksek TL faizi vemek dolarizasyonu engelledi mi? hayır!

daha da yüksek TL faizi versen de dolarizasyon bu kafayla artarak devam eder. istediğin kadar yüksek TL faizi ver farketmez.

önce güven, şeffaflık ve doğru verilerle analiz.

Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    İnsan zihni hep geçmiş tecrübelerine göre düşünüyor.

Örneğin 2001 deki süreç gibi olur zannediyor.

Bence olmaz.

Zira 2001 krizinde kriz anında para arzındaki dolarizasyon %58-60'lara çıkıp çok yüksek faiz teklif edildiği için 2-3 senede %40'lara düşmüştü.

Ya şimdi.

Para arzındaki dolarizasyon zaten halihazırda %55 üzeri, Bir deval anında bu kur 7.5-8TL arasına çıkarsa %75-80'e vuracak.

Soru: %80'lik bir dolarizasyonu geri çevirebilmek için ne kadar fazi teklif edilecek?

Deval sonrası yüksek faiz verilecekse o zaman neden deval yapıyoruz?

Deval sonrası yüksek faiz verilmeyecekse dolarizasyonun Arjantindeki gibi %90'lara çıkmasını nasıl engelleyeceğiz?

Bu sefer kesinlikle 2001 ile aynı şey olmaz.

2.  Alıntı Originally Posted by rxpu Yazıyı Oku
    Bu da var. Ama Eylül-Aralık 2018 döneminde TL vergisel olarak teşvik edilmişti, faiz de daha yüksekti, Dolarizasyon oranı en az %5 daha düşüktü diye hatırlıyorum.
    Bu sürdürülseydi daha da düşecekti.

Eğer amaç gerçekten faizi indirmekse 6-9 ay daha sabredilmeli.

Ama amaç dövizdeki kur artışından kazanç elde etmek ise erken bir faiz indirimi ciddi anlamda kazanç sağlayabilir.

Para arzındaki %55 dolarizasyon sanıldığından daha büyük bir bela forumdaşlar.

Tcmb'nin para politikası yapabilmesini ciddi anlamda sınırlıyor.

rxpu slm, dolarizasyonu ilk aşamada çözecek faiz oranı yüzde 30 lar civarında olacaktır..böyle bir faizi de şu aşamada kimse vermez. çünkü mb zaten yeterince tl fonluyor piyasayı..

dolayısıyla bu seviyelerden itibaren dolarizayonun daha da artmasını bekleyebiliriz..

usdtry de 7 ve üzeri seviyelerde bir miktar ters dolarizasyon görebiliriz diye düşünüyorum..

tabii yine de akbabaların pozisyon derinliği ve akıllarındaki seviyeleri her zaman olduğu gibi belirleyici olacaktır...
    ytd..

3.  Alıntı Originally Posted by Purplee Yazıyı Oku
    Yapılması gereken son bir devalüasyon.
    Keza incelemişsinizdir. 7.20-6.80 arasında döviz mevduatlarında ciddi azalma gerçekleşti.
    Devalüasyon sonrası da insanların kurun sabit kalacağı uzun bir süre artmayacağı konusunda ikna olması gerekir.
    Bu da ekonomide güven tahsis etme ile olacak bir şey. Gerekli adımlar atılmalı.
    Rasyonel bir birey aldığı doları TL faizini de hesaba katarak zarar yazıyorsa bu ortamda bozmaz.
    kontrollü bir deval tercihinde, mb nin mevcut rezervleriyle işin kontrolden çıkması da çok olası..yani son deval gerçekten tc parasal tarihinin son devali olabilir bu kez
    ytd..

4.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    ekonominin temel unsuru güvendir. insanlar verilere ve ekonomiye güvenirse tekrar TL alırlar.

daha da yüksek TL faizi versen de dolarizasyon bu kafayla artarak devam eder. istediğin kadar yüksek TL faizi ver farketmez.

Bu yönetime güven kalmadı...SIFIR...

Belki başka kişilere ve kadrolara güvenilir...

5. Yeter bu kadar düzeltme .. Kafayı kaldırma çalışmaları Loading..

6. Az önce PPF lerin hepsini bozdum. Dampingli fiyatlardan dolarize oldum küçük yatırımcı olarak. Fazla alamadım. Gerisi madenlerde zaten. Sadece 100k$ aldım. :-)

Bence seçim öncesi bu fiyatlar dampingli.

Faizi %30 mu yapacaklar bu işsizlik ortamında. Buyursunlar yapsınlar.

6 aydır ekonomi resesyonda. Emlak sektörü bitik. İşsizlik %20 lere ulaştı. TÜİK ve SGK verileri bile yayınlamıyor son 3 aydır.

Tek çare TL faizleri düşürmek. Döviz nereye gidecekse oraya gider. Yüksek hacimli döviz alım satımını sadece ihracatçıya serbest yaparsın olur biter.

Yüksek Faiz, Düşük Kur modeli Türkiye ye giydirilmiş bir deli gömleğidir! Prof Dr OSMAN ALTUĞ...

Türkiye’nin en iyi ekonomistidir kendisi...

Alıntı Originally Posted by effendy75 Yazıyı Oku
    rxpu slm, dolarizasyonu ilk aşamada çözecek faiz oranı yüzde 30 lar civarında olacaktır..böyle bir faizi de şu aşamada kimse vermez. çünkü mb zaten yeterince tl fonluyor piyasayı..

dolayısıyla bu seviyelerden itibaren dolarizayonun daha da artmasını bekleyebiliriz..

usdtry de 7 ve üzeri seviyelerde bir miktar ters dolarizasyon görebiliriz diye düşünüyorum..

tabii yine de akbabaların pozisyon derinliği ve akıllarındaki seviyeleri her zaman olduğu gibi belirleyici olacaktır...

7.  Alıntı Originally Posted by sadecegrafik Yazıyı Oku
    ekonominin temel unsuru güvendir. insanlar verilere ve ekonomiye güvenirse tekrar TL alırlar.

Ben de zaten güven ortamı varsa (ve tabii bunun teyidi olarak dolarizasyon düşmüş ise) faiz indirilsin diyorum.

Yani güven ortamı yok iken faiz indirmekte acele etmeyelim diyorum.

Benim söylediğim güven yokken ne yapılacağı.

Güven oluşturulamıyorsa en azından bu yünde bir adım olduğunu göstermek için TL cazip kılınmalıdır diyorum.

NOT: Eylül-Aralık döneminde TL teşvik edildi.Stopaj indirimi sağlandı. Yüksek faiz illaki nominal oran ile yapılmak zorunda değil stopaj indirimi de kredi faizini yükseltmeden efektif faizi yükseltilebilir.

O dönem dolarizasyon %5 kadar düştü. %50'nin altındaydı diye biliyorum. Şimdi %55.
    En güçlü veya en zeki olan değil, DEĞİŞİME en açık olan türler hayatta kalır...Charles Darwin
    https://twitter.com/r_x_p_u

8. 12 gün sonra Haziran sonunda bitecek olan ÖTV indirimleri ne olacak ?

Sayfa 917/1000 İlkİlk ... 417817867907915916917918919927967 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •