Sayfa 92/293 İlkİlk ... 42829091929394102142192 ... SonSon
Arama sonucu : 2341 madde; 729 - 736 arası.

Konu: Dev'ayna Masalları

1.  Alıntı Originally Posted by environment60 Yazıyı Oku
    kartn ne olacak hocam durumu? bir grev gidiyor, tahtasına giren herkesi dert sahibi ediyor. rasyon olarak çok güzel değerlere sahip, ayrıca sektör olarak da güzel işler yapıyor.
    Kartonsan'daki grev olayı oldukça can sıkıcı.. 22 Aralık'tan beri yaklaşık 4 haftadır imalata ara verilmesi, eğer yeterli stok sözkonusu değilse, satışlara da negatif etki yapacaktır. Bist'teki genel çakılmanın öncesindeki geri çekilmesinde bu durumun büyük etkisi var. Tahtası da zaten sığ olduğu için manipülatif etkilere de oldukça açık. Sektörde önceliğim gerek kâr marjları, gerekse büyüme rakamları açısından KONKA, sonra da ALKA.. Ancak ALKA'nın fiyatlaması hem KONKA hem KARTN'a göre pahalı an itibariyle. O sebeple bende liste dışı kalıyor. MONDI'de hem birleşme öncesi son 2 bilanço çok hoşuma gitmedi, hem de birleşme sonrası bir süre izlemenin daha iyi olacağını düşünüyorum . Bu durumda benim adıma KONKA'dan sonra ikinci tercih olarak KARTN geliyor. Hem şirket profili de hoşuma gidiyor, bir de çıkacağı zaman sert çıkan hisselerden. Sektörde riskleri bölmek adına KONKA-KARTN dengeli sepet tutayım diyorum ancak bu grev olayı düşündürüyor ve elimi geri çekiyorum kaç defadır. Şimdilik kağıtta KONKA ile devam ederim muhtemelen bir süreliğine. Sonrasında çeşitleme yapmayı planlıyorum. Size de sabırlar diliyorum.
    "İyi bir planın en büyük düşmanı, mükemmel bir planın hayalini kurmaktır."
    Clausewitz

2.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Sn. Deva-i Dert, sizinle yollarımız ereğli de kesişecek gibi bilmiyorum henüz o tarafta alım yaptınız mı?

Ancak size Ostim hissesinin 04.01.2023 trh.li kapında belirtilen gayrimenkullerine yaptıkları 31.12.2022 trh.li değerleme durumunu soracaktım.
    Bu (https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1093328) bildirime göre şirketin değerleme öncesi 176,59 milyon TL olan yatırım amaçlı g.menkulleri 616,40 milyon TL ye yükseliyor. Halihazırda şirketin piyasa değerinin 533,64 milyon TL olduğunu düşünürsek bu rakam12 aylık bilançoda 439,81 milyon TL daha artmış olacak. (973,45 milyon TL) Bu da fiyatın %82 lik bir artış potansiyeline sahip olduğunu gösterebilir. Sizce bu durumun olabilirliği var mı? Yani henüz satın alınmamış bir haber diyebilir miyiz? yada zaten bu durum fiyatların içinde midir? Hiçbirşey olmasa bile defter değeri önemli ölçüde yükselecek.
    Haber sonrası fiyat hareketlerine baktığımda 05.01.2023 borsanın çöküşüne denk geldiği için hisse 3,68 e kadar çıkıp sonrasında aşağıya dönmüş 3,05 e kadar düşüp 3,39 kapamış.
    Hocam OSTIM'i biraz inceledim. Hangi kategoride değerleme yapmam gerektiğine çok net karar veremedim. Kısmen GYO özellikleri de taşısa, başka yatırımlar da sözkonusu. Biraz holding, biraz girişim sermayesi, biraz GYO, biraz sınai hisse gibi ortaya karışım olmuş. O sebeple hangi değerleme rasyoları ile bakmanın daha sağlıklı olacağına dair net bir fikir edinmesem de F/K ve FD/ FAVÖK rasyoları yerine PD/DD ve PD/A rasyolarının dikkate alınması ve bunların Özsermaye Kârlılığı ve Aktif Kârlılık ile korele bir şekilde değerlemesinin yapılması bence daha net bir fikir sunacaktır. Bu durumda da

(PD/DD) / Özsermaye Karlılığı) = 8,94
    (PD/A) / Aktif Kârlılık = 8,55

Mevcut verilerle pahalı değil, ancak yukarı potansiyeli olsa da çok fazla marjin de yok. Ama bu mevcut değerlerle.

Yeniden değerleme sonrası ise durum farklı olacak.
    Mevcut Özsermayesi 326M civarı, buna yeniden değerleme farkını (440M) eklersek 766M yapar. Buna ilaveten yeniden değerleme farkı harici son çeyrek kadar net kar (21M) gelse 787M civarı bir Özsermaye oluşur takribi olarak.

Mevcut Piyasa Değeri an itibariyle 536M civarı. Bu durumda 4Ç için prospektif PD/DD değeri 536/787= 0,68 civarı bir değer olur ki bu değer mevcut PD/DD değerine göre 0,68/1,96=0,41 yani mevcut değere göre 1-0,41=0,59 yani % 59 daha iskontolu hale gelmiş olur. Net kar ve Özsermaye karlılığından bağımsız sadece buraya bakarak dahi ciddi bir ucuzlama potansiyeli içeriyor.

Ancak piyasa benim baktığım gibi sadece bu rasyodaki değişime mi bakar, yoksa "bu sadece yeniden değerleme kaynaklı ve bir sonraki seneye sürdürülebilir bir şey değil" deyip bunu kısmen mi dikkate alır, orası ayrı bir konu. Ben yine de, piyasa nasıl düşünürse düşünsün, bu tip firmalarda son raddede varlıklar kazançlardan daha önemli diye yorum yapıp, yukarı yönlü iyi bir potansiyelinin olduğunu düşünüyorum. Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte portföylerde yer açılabilir bir şirket gibi duruyor. Ama benzer durumda olup da yeniden değerleme sonucu varlıklarına göre piyasa değeri oldukça ucuz kalacak GYO'lar, ya da ADESE, GIMAT gibi şirketler arasından ne kadar dikkat çekebileceği de ayrı bir konu elbette. Her şirketin bir alıcısı var. Tahta sahipli mi değil mi kısmını tam bilmiyorum. Ama gelecek potansiyelli olduğu aşikar. Alana satana kazandırır inşallah. Ben alır mıyım çok emin değilim, kendimi ikna edebilirsem portföyde bir yer açarım. Zaten daha önceki filtrelemelerimde de sürekli karşıma çıkanlardan. Bazı alacak davaları da pozitif sonuçlanırsa, onun da pozitif bir ivme oluşturma ihtimali mevcut. Esas faaliyet kârlarının da nasıl seyrettiğini takipte de fayda var elbette.
    Son düzenleme : deva-i dert; 17-01-2023 saat: 17:52.
    Clausewitz

3. Portföy güncellemesi babında, elimde 2 adet tekstil şirketi bulunduğu için birisini elimine edip yerine başka bir hisse koyma kararı verdim. Bu bağlamda rasyoları diğerine görece pahalı olsa da işleri, satışları, kârlılığı ve büyümesi daha iyi giden YUNSA'yı tutup, rasyoları itibariyle oldukça ucuz olsa da KRTEK'i portföyden çıkardım. Onun yerine eski populer hisselerimden ORGE'yi koydum.
    Portföydeki hisse senedi sayısını artırmak istesem de şimdilik 10'da sabit tutuyorum. Sektörel çeşitliliği artırmak adına gözüme çimentolardan GOLTS'ı kestirmiştim, ancak forumundaki bazı yazılar beni işkillendirdiği için şimdilik erteledim bu alımı.

ALKIM, ARDYZ, BAGFS, BNTAS, KONKA, NTGAZ, ORGE, OZKGY, TUKAS ve YUNSA ile şimdilik devam. Hayırlısı bakalım.
    Clausewitz

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,718
     Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Hocam OSTIM'i biraz inceledim. Hangi kategoride değerleme yapmam gerektiğine çok net karar veremedim. Kısmen GYO özellikleri de taşısa, başka yatırımlar da sözkonusu. Biraz holding, biraz girişim sermayesi, biraz GYO, biraz sınai hisse gibi ortaya karışım olmuş. O sebeple hangi değerleme rasyoları ile bakmanın daha sağlıklı olacağına dair net bir fikir edinmesem de F/K ve FD/ FAVÖK rasyoları yerine PD/DD ve PD/A rasyolarının dikkate alınması ve bunların Özsermaye Kârlılığı ve Aktif Kârlılık ile korele bir şekilde değerlemesinin yapılması bence daha net bir fikir sunacaktır. Bu durumda da

(PD/DD) / Özsermaye Karlılığı) = 8,94
    (PD/A) / Aktif Kârlılık = 8,55

Mevcut verilerle pahalı değil, ancak yukarı potansiyeli olsa da çok fazla marjin de yok. Ama bu mevcut değerlerle.

Yeniden değerleme sonrası ise durum farklı olacak.
    Mevcut Özsermayesi 326M civarı, buna yeniden değerleme farkını (440M) eklersek 766M yapar. Buna ilaveten yeniden değerleme farkı harici son çeyrek kadar net kar (21M) gelse 787M civarı bir Özsermaye oluşur takribi olarak.

Mevcut Piyasa Değeri an itibariyle 536M civarı. Bu durumda 4Ç için prospektif PD/DD değeri 536/787= 0,68 civarı bir değer olur ki bu değer mevcut PD/DD değerine göre 0,68/1,96=0,41 yani mevcut değere göre 1-0,41=0,59 yani % 59 daha iskontolu hale gelmiş olur. Net kar ve Özsermaye karlılığından bağımsız sadece buraya bakarak dahi ciddi bir ucuzlama potansiyeli içeriyor.

Ancak piyasa benim baktığım gibi sadece bu rasyodaki değişime mi bakar, yoksa "bu sadece yeniden değerleme kaynaklı ve bir sonraki seneye sürdürülebilir bir şey değil" deyip bunu kısmen mi dikkate alır, orası ayrı bir konu. Ben yine de, piyasa nasıl düşünürse düşünsün, bu tip firmalarda son raddede varlıklar kazançlardan daha önemli diye yorum yapıp, yukarı yönlü iyi bir potansiyelinin olduğunu düşünüyorum. Yatırım tavsiyesi olmamakla birlikte portföylerde yer açılabilir bir şirket gibi duruyor. Ama benzer durumda olup da yeniden değerleme sonucu varlıklarına göre piyasa değeri oldukça ucuz kalacak GYO'lar, ya da ADESE, GIMAT gibi şirketler arasından ne kadar dikkat çekebileceği de ayrı bir konu elbette. Her şirketin bir alıcısı var. Tahta sahipli mi değil mi kısmını tam bilmiyorum. Ama gelecek potansiyelli olduğu aşikar. Alana satana kazandırır inşallah. Ben alır mıyım çok emin değilim, kendimi ikna edebilirsem portföyde bir yer açarım. Zaten daha önceki filtrelemelerimde de sürekli karşıma çıkanlardan. Bazı alacak davaları da pozitif sonuçlanırsa, onun da pozitif bir ivme oluşturma ihtimali mevcut. Esas faaliyet kârlarının da nasıl seyrettiğini takipte de fayda var elbette.
    Değerlendirme için teşekkürler. Büyük ölçüde görüşlerinizle mutabıkım. Bu şirketi bir ölçüde farklı alanlarda yatırım yapan ama ucuz kalmış girişim sermayesi şirketine benzetiyorum. Takibe devam edeceğim..

5. Düzeltme:

Tüm forum okuyanlarından özür dilerim. BNTAS için yeniden değerlemeler için toplama yaparken, muhtemelen, mükerrer toplamalar yapmışım. Bu toplamalar doğrultusunda da yapmış olduğum Özkaynak Hesaplaması işlemi yanlış olmuştur. Doğal olarak bu durumda oluşacak defter değeri de yanlış hesaplanmıştır. Bir önceki yazımı dikkate almamanızı rica ederim. Hesaplamaları tekrar yaptıktan sonra oluşabilecek muhtemel Özkaynaklar değerini ve hisse başı değerini tekrar burada tespit etmeye çalışırız.
    Clausewitz

6.  Alıntı Originally Posted by deva-i dert Yazıyı Oku
    Portföy güncellemesi babında, elimde 2 adet tekstil şirketi bulunduğu için birisini elimine edip yerine başka bir hisse koyma kararı verdim. Bu bağlamda rasyoları diğerine görece pahalı olsa da işleri, satışları, kârlılığı ve büyümesi daha iyi giden YUNSA'yı tutup, rasyoları itibariyle oldukça ucuz olsa da KRTEK'i portföyden çıkardım. Onun yerine eski populer hisselerimden ORGE'yi koydum.
    Portföydeki hisse senedi sayısını artırmak istesem de şimdilik 10'da sabit tutuyorum. Sektörel çeşitliliği artırmak adına gözüme çimentolardan GOLTS'ı kestirmiştim, ancak forumundaki bazı yazılar beni işkillendirdiği için şimdilik erteledim bu alımı.

ALKIM, ARDYZ, BAGFS, BNTAS, KONKA, NTGAZ, ORGE, OZKGY, TUKAS ve YUNSA ile şimdilik devam. Hayırlısı bakalım.
    Hocam araya tastoprak ve seker sıkıştır. Nacizane ..
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

7.  Alıntı Originally Posted by işçi74 Yazıyı Oku
    Hocam araya tastoprak ve seker sıkıştır. Nacizane ..
    Seramikçiler hala durgunluk modundan çıkmadıklarını ima eden açıklamalar yapıyorlar. Bu sebeple seramik tarafından çok emin olamıyorum, taş toprak babından bir çimento ekleme yapacağım. Kafamdaki de aslında GOLTS idi, ama kıllandıran bazı yazılar okudum, kafam karıştı. Henüz net karar verebilmiş değilim. AKCNS, CIMSA, GOLTS arası bir seçim yapacağım. KTSKR'e gelince elim tuşa bir gidiyor bir çekiyorum.
    Clausewitz

8. Seramik candır c***** bulmak zordur hocam..
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

Sayfa 92/293 İlkİlk ... 42829091929394102142192 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •