Sayfa 93/124 İlkİlk ... 43839192939495103 ... SonSon
Arama sonucu : 988 madde; 737 - 744 arası.

Konu: ARZUM - Arzum Elektrikli Ev Aletleri San. Tic. A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by sawkolik Yazıyı Oku
    Arzum halka arz süreci ve 31.12.2020 günü olanlara dair;

Öncelikle yapılan halka arz, ortak satışı olarak yapıldığı için şirkete katkısı olmayan bir işlemdi.

Şirketin yabancı ortağı, perakende fiyatına toptan satış imkânı sunan ve son dönemde muazzam bir rüzgâr yakalanmış olan halka arz yöntemini kullanarak, tatminkâr bir fiyattan (17 TL) hisselerini satarak şirketten ayrıldı.

Halka arz süreci, rekor bir taleple başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra, bireysel yatırımcılar için %1,8 gibi düşük bir talep karşılama oranı oluştu ve bu sonuçla hisse fiyatı 5 gün tavan yaptıktan sonra 31.12.2020 gününe de tavan fiyattan (30.06 TL) başladı.

Ancak, tavandan gelen satışlarla çözülen tahtada işlemler yoğunlaşarak muazzam bir hacme ulaştı ve gün sonunda fiyat tabana (24.62 TL) kadar gerileyerek kapanışı bu seviyeden yaptı.

31.12.2020 günü 09.16’da yapılan KAP bildiriminin tam olarak anlaşılamaması ve aynı gün tahtada oluşan muazzam hacim nedeniyle, halka arz izahnamesine aykırı olarak ortaklar tarafından satış yapılmış olabileceği karmaşası oluştu.

Buna karşın aynı gün 22.47’de ŞİRKET tarafından KAP’ta yapılan bildirimle, halka arz izahnamesinde belirtildiği üzere ortaklar tarafından 180 günden önce satış yapılamayacağı hatırlatılarak, böyle bir durumun olmadığı açıklandı.

Şimdi gelelim 09.16’da yapılan KAP bildirimine;

Bu bildirimin özet bilgi kısmında, “Özel Durumlar Tebliği'nin 12-(4). maddesi gereğince yapılan açıklama” ibaresi bulunmaktadır.

Özel Durumlar Tebliğinin anılan maddesinde ise ”Bir gerçek veya tüzel kişinin doğrudan, payları borsada işlem gören bir ihraççının sermayesindeki, payının %5, %10, %15, %20, %25, %33, %50, %67 veya %95’ine ulaşması veya söz konusu oranların altına düşmesi halinde bu kişiler tarafından yapılması gereken açıklama MKK tarafından yapılır.” hükmü yer alıyor.

Bu hükümden anlaşılacağı üzere yapılan açıklama Merkezi Kayıt Kuruluşu tarafından resen yapılan bir açıklamadır ve Arzumla birlikte dört şirketi daha ilgilendirmektedir.

Açıklamanın Arzumu ilgilendiren kısmında ise şirket ortaklarına ait hisselerin, halka arz işlemi sonrasında Merkezi Kayıt Kuruluşu nezdinde kayda alındığı belirtilmektedir.

Açıklamanın tablo halinde yapılması ve tablonun yanlış okunması nedeniyle de bildirim yanlış anlaşılmış ve ortakların ellerindeki hisselerin tamamını sattığı algısı oluşmuştur.

Hâlbuki tablonun T-1 kısmında şirket ortaklarının sahip oldukları pay miktarının sıfır olarak görünmesinin nedeni, ilgili payların halka arzdan sonra MKK kayıtlarına ilk kez giriyor olmasıdır.

Sonuç olarak, bu bildirimin içeriğinde ARZUM için herhangi bir alış/satış işlemi bulunmamaktadır.

Peki, 31.12.2020 günü nasıl oldu da hissenin dolaşımda bulanan hisse adedinin yaklaşık 3 katı adette bir işlem hacmi gerçekleşti sorusu akıllara gelebilir.

Bunun cevabı, aynı hissenin bir gün içerisinde birkaç kez el değiştiriyor olabilmesinde ve aynı kişinin ARZUM hissesini bir gün içinde birkaç kez alıp satabilmesinde yatmaktadır.

Tavanın bozulmasıyla birlikte tekrar tavan olur düşüncesindeki birçok oyuncu (özellikle yatırımcı demiyorum) alım yaptıktan sonra, fiyatın tavan olmaması üzerine zararına satmış olabilir.

Bu silsile, taban fiyata kadar sınırsız oyuncu tarafından yine sınırsız kez tekrarlanınca da dolaşımdaki hisse adedinden çok daha fazla bir işlem hacminin oluşması şaşırtıcı değildir.

Ayrıca hareketli bir gün geçiren tahtaya, küçük marjlarla al sat yapan oyuncuların da dâhil olması hacmin yükselmesine katkı yapmıştır.

Uzun olsa da, okunan ve okunduğunda anlaşılabilen bir paylaşım olması umuduyla;

Tüm yatırımcı ve oyunculara bol kazançlı bir yıl diliyorum.
    Bir an şieket açıklama sandım. Çok başarılı bir açıklama. Emeğinize sağlık

Ama önemli olan bundan sonrası
    Yukarıda yer alan bilgiler tavsiye niteliği taşımayıp yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırımcı profilinize uymamaktadır

2. Daha kap ı nasıl okuyacağını bilmeyen tipler türemiş bide kesin yargıya varmışlar. Finansal okuryazarlık sıfır sıfır sıfır.
    T-1 ve T nedir bilmeyenler milleti yönlendiriyor akılları sıra. Bence spk manipulatör arıyorsa bu tiplere cezayı kesmeli.

Özet geçiyorum, ortaklar hisselerini mkk ya kaydetmişler. Hepsi bu. Bu kaptan bir anlam çıkarmak saçmalık. Bide altta diğer hisselerin bilgilerini arzuma özel zannetmek felan... gerçekten inanılmaz.

3. https://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/...tildi-25152753

yukardaki linki açıp okuyun 2008 yılında bir fon şirketine satılıyor sonra 19 / aralık 2013 da şimdiki fon şirketine satılıyor bu fon şirketleri hisse karşılığı kredi veriyorlar hisseler ipotekli rehin olarak duruyor senelik faizini alıyor zamanı gelince parasını alıyor işte zaman o zaman olmuş oluyor satılan hisseler fonun hisseleri . halka arzda sözde kurumsal yatırımcıya , büyük yatırımcıya fonlara hisseyi taksim ettiler yatırımcılarada cüzi hisse verdiler şirkete 17 00 fiyat az geldi ki fiyat 30 00 ye kadar yükselttiler şahsım olarak aracı kurumlarada güvenmiyorum aracı kurumlar kendi karını düşünüyor yatırımcıyı hiç düşünmüyorlar bir hisseyi ucuzken önermiyorlar fiyatlar yukarıya gidince öneriler başlıyor bilanço okumasını her yatırımcı öğrenmesi lazım ayrıntılı bilançoyu 50 / 60 sayfa okuması faaliyet raporunu okuması lazım kapta veya goole de şirket denetim raporunu açarak okurlarsa bilgi sahibi olurlar borsada şirket hakkında bilgisi olmayanın kazanması çok zor olur şansına kalmış olur işte o zaman hisseler hakkında çok seçici olursun .

hisse alırken aynı iş kolunda olan şirketlerle karşılaştırın arçelik vestel gibi gerçi bunların fabrikalerı var duran varlıkarı çok değerli . defter değeri fiyat kazanç oranı sermayeye göre hasılat oranı kaç kat olduğuna bakın arçelik sermayesinin 53,90 katı
    ciro yapıyor fiyat 30 40 dünyada ve türkiyede fabrikaları var arzum çin ve uzak doğudan alıp satıyor son çeyrek de karı biraz şişirmişler geçen sene 15 milyon bu sene 9 ayda 44 milyon kar açıklamış bilanço incelenince anlaşılıyor arzumun duran varlığı fazla bir şey olmadığı için defter değeri 4 35 tl
    yatırım tavsiyesi değildir

4.  Alıntı Originally Posted by sawkolik Yazıyı Oku
    Arzum halka arz süreci ve 31.12.2020 günü olanlara dair;

Tüm yatırımcı ve oyunculara bol kazançlı bir yıl diliyorum.
    teşekkürler

Alıntı Originally Posted by cenkc Yazıyı Oku
    Daha kap ı nasıl okuyacağını bilmeyen tipler türemiş bide kesin yargıya varmışlar. Finansal okuryazarlık sıfır sıfır sıfır.
    T-1 ve T nedir bilmeyenler milleti yönlendiriyor akılları sıra. Bence spk manipulatör arıyorsa bu tiplere cezayı kesmeli.

Özet geçiyorum, ortaklar hisselerini mkk ya kaydetmişler. Hepsi bu. Bu kaptan bir anlam çıkarmak saçmalık. Bide altta diğer hisselerin bilgilerini arzuma özel zannetmek felan... gerçekten inanılmaz.
    Ukalalık yapmaya ne gerek var biliyorsan anlat, bir sayfaya ne var ne yok yapıştırmışlar. Birden bakınca sermaye yapısını o şekilde anladım.

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by kiraz Yazıyı Oku
    Yeterli alıcı toplandığında malı kilitlerler...

Bu 3. tavan da olabilir, 10. tavanda...

Malı kilitlerinde yazdım/yazacaktım...

"şükürler olsun, bu çakallara rızkımı devretmedim 32 yıldır"

Umarım az bir kayıpla ders alır, bu tahtalarda dolaşanlar...

NOT= BİST'de en az 100 şirket var, bu çakalların mal devretmeye uğraştığı...
    Tetikte bekliyormuşunuz sizde maşallah. Verdikleri 3-5 lot tekrar arz fiyatına gelse ne olur, gelmezde.

SM-C5000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. arkadaşlar gerçektende Arzum hissesi büyük bir manipilasyona maruz kaldı kim neden yaptı sanırım spk inceleyecek ve gereken cezayı kesecektir. bencede pazartesi kaldığı yerden devam edecektir zira bugün alanların maliyetleri artık 25-30 tl arası oluştu ve neredeyse 46 milyon lotluk işlem gerçekleşti. borsada trent yukarı giderken hiç kimse maldan zararına çıkmaz. ALLAHA şükür panik yapmadım ve sakince izledim fakat çok kişi panikle tabandan malını kaptırdı bu çakallara.

ortak satışı oldu dediler ve ortalığı alt üst ettiler tabana götürdüler bakalım pazartesi ne olacak

Bu yazıya aynen katılıyorum

İlginç olan ihlas la kıyaslanması ihlas holding borsa ya 50 tl den girdi inşaat işi ile uğraştığı için ihlas holding zarara girdi ve borsada değer olarak aşağıya indi bu kıyaslama doğru değil Arzum inşaat işi ile uğraşmıyor

İnşaat sektöründe işini en iyi halleden ENKA inşaat var o yüzden İhlas o sektörde zarara uğradı ve bu zararını diğer şirketlerini de aktardı

Düşerse alım için salı gününü beklerim alırım o gün çıkarsa izlemeye devam ederim hisseyi

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir
    Son düzenleme : meteak; 01-01-2021 saat: 17:46.

Sayfa 93/124 İlkİlk ... 43839192939495103 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •