Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 948/1002 İlkİlk ... 448848898938946947948949950958998 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,577 - 7,584 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Olaya hiç şu açıdan baktınız mı, ya ucuz olan gümüş değil de, pahalı olan altınsa?

Mesela kira çarpanlarında da aynısı geçerli.
    Burada birçok kişi "çarpanlar çok yüksek, demek ki fiyatlar balon, fiyatlar düşmeli" diyor.
    Bir kişinin de "çarpanlar çok yüksek, o zaman kiralar ucuz demektir, kiralar yükselmeli" dediğini duymadık.

İnsanoğlu genelde kendi pozisyonunun lehine düşünmeye meyillidir.
    Hepimiz bu yanılgıya zaman zaman düşüyoruz. Aman dikkat.
    Olay arz talepte biter.Çok satılık ev varsa ,çok kiralık ev de olacak demektir.Kira da alım gücüne bağlı milletin alım gücü düştükçe kiralarda reel enflasyona uyumlu artışlar mümkün değil.Pozisyonuna göre düşünme elbet doğru da zaten böyle düşündüğüm için bu pozisyondayım başka türlü düşünsem o zaman pozisyonumu değiştirirdim.Bu eleştiriniz bence anlamsız oldu.Herkes nasıl düşünürse öyle yatırım yapar onu savunur,bundan doğal ne olabilir ki.Altın gümüş hakkında sayfalarca yazabilirim de şimdi bu topikte manasız olur,bence ikisi de bu ara bedava,gümüş daha bir bedava.

Zaten yeterince emlağım da var ve bu ara değer artışlarıından da kiralarından da hiç memnun değilim.Kiralar çakma enflasyona göre artırılıyor,bu yüzden aslında reel getirim düşüyor,kiradaki dükkanlar da 9 aydır kiraları ya ödemiyorlar ya da al şu üç beşi , salgından sonra bakarız modundalar.Alın işte yazayım kiralar düşük artması lazım,habire zarar ediyorum)))))))

3. Kiralar artmali mi ))))

*** Pozisyonuna göre konuşmak**

Bundan daha iyi anlatilamaz di

Tebrikler..

SM-N770F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Valla dükkan kiracılarımı aramıyorum bile ,bu salgın zamanında boş konuşmalar oluyor,saldık gitti,tahliye ettirsem yerine yenisi zor bulunur,bunlar hiç değilse borcum borç ilerde öderim diyorlar,dur bakali ne olcak modundayız artık ))))))))

5. Farklı bakış açısı. Dediğiniz gibi nereden baktığınızda bağlı.30 yıl öncesi düşük kira çarpanlarından bahsediliyor.
    Burayı okuyan biri demekki o yıllarda ev sahipliği oranı %90 sanır.
    Öyle ya 120 ayda ev alabiliyorsun.
    Anlaşılamayan konu, vatandaş o zamanda zorlanarak ev alıyordu.
    Büyüklerimiz emekli ikramiyesi ile acaba nasıl ev alırım onun planlarını yapardı. Kirayı ödemeyemeyen yada zorlanan çok kişi vardı.
    Bu kadar düşük kira çarpanında demekki onların aklı ermiyormuş şu durumda.

100 kira çarpanına düşse ne farkeder. Sen yine onu 200 asgari ücretle aldıktan sonra değişen bir şey yok. Dersen ki bu 100 asgari ücrete düşecek, talebin nasıl patlayacağını tahmin etmek zor değil.

NOT : o yıllarda konut alım gicü, aylık gelire göre yine düşüktü. Faiz oranları da şuanın 3-5 misliyldi. Google den küçük bir araştırma ile isteyen görebilir

Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Olaya hiç şu açıdan baktınız mı, ya ucuz olan gümüş değil de, pahalı olan altınsa?

Mesela kira çarpanlarında da aynısı geçerli.
    Burada birçok kişi "çarpanlar çok yüksek, demek ki fiyatlar balon, fiyatlar düşmeli" diyor.
    Bir kişinin de "çarpanlar çok yüksek, o zaman kiralar ucuz demektir, kiralar yükselmeli" dediğini duymadık.

İnsanoğlu genelde kendi pozisyonunun lehine düşünmeye meyillidir.
    Hepimiz bu yanılgıya zaman zaman düşüyoruz. Aman dikkat.

Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Farklı bakış açısı. Dediğiniz gibi nereden baktığınızda bağlı.30 yıl öncesi düşük kira çarpanlarından bahsediliyor.
    Burayı okuyan biri demekki o yıllarda ev sahipliği oranı %90 sanır.
    Öyle ya 120 ayda ev alabiliyorsun.
    Anlaşılamayan konu, vatandaş o zamanda zorlanarak ev alıyordu.
    Büyüklerimiz emekli ikramiyesi ile acaba nasıl ev alırım onun planlarını yapardı. Kirayı ödemeyemeyen yada zorlanan çok kişi vardı.
    Bu kadar düşük kira çarpanında demekki onların aklı ermiyormuş şu durumda.

100 kira çarpanına düşse ne farkeder. Sen yine onu 200 asgari ücretle aldıktan sonra değişen bir şey yok. Dersen ki bu 100 asgari ücrete düşecek, talebin nasıl patlayacağını tahmin etmek zor değil.

NOT : o yıllarda konut alım gicü, aylık gelire göre yine düşüktü. Faiz oranları da şuanın 3-5 misliyldi. Google den küçük bir araştırma ile isteyen görebilir
    Hayda google dan araştırma yapmıyorum ,zaten o zamanları bilen biriyim.Benim babam astsubaydı emekli ikramiyesi ile küçükesatda aynı binada bir ev bir dükkan almıştı.Yıl 1980 .O zamanlar ev almak daha kolaydı.Google a ne gerek var bu topikte yaşı yeten bir sürü arkadaş var sorun söylesinler.Eminim beni doğrulayan arkadaşlar olacaktır.Ben 1994 de ilk evimi aldığımda çarpanlar 120 aydı.Bu realite nesine itiraz ediyorsunuz anlamadım.Geleceğe projeksiyon bambaşka bir şey belki 90 lı yıllara döner belki bambaşka bir şey olur,onu göreceğiz.

Emekli ikramiyesinin çokluğunu açıklamak için büyük para için emekli ikramiyesi gibi para diye deyim bile vardı.Onu da kuşa çevirdiler.

8. İnşallah dediğiniz gibi 140aya düşer.
    Herkesin söylediklerini zaman doğrulayacak.
    Allah ömür verirse bekleyip göreceğiz
     Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Hayda google dan araştırma yapmıyorum ,zaten o zamanları bilen biriyim.Benim babam astsubaydı emekli ikramiyesi ile küçükesatda aynı binada bir ev bir dükkan almıştı.Yıl 1980 .O zamanlar ev almak daha kolaydı.Google a ne gerek var bu topikte yaşı yeten bir sürü arkadaş var sorun söylesinler.Eminim beni doğrulayan arkadaşlar olacaktır.Ben 1994 de ilk evimi aldığımda çarpanlar 120 aydı.Bu realite nesine itiraz ediyorsunuz anlamadım.Geleceğe projeksiyon bambaşka bir şey belki 90 lı yıllara döner belki bambaşka bir şey olur,onu göreceğiz.

Sayfa 948/1002 İlkİlk ... 448848898938946947948949950958998 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •