Sayfa 95/124 ÝlkÝlk ... 45859394959697105 ... SonSon
Arama sonucu : 988 madde; 753 - 760 arasý.

Konu: ARZUM - Arzum Elektrikli Ev Aletleri San. Tic. A.Þ.

Alýntý Originally Posted by ft-2 Yazýyý Oku
    son olarak þunu da ekleyeyim...þirketin internet sitesinde yatýrýmcý iliþkilerine girebilmek için ÜYE olma þartý getirmiþler...

ne alaka???...SPK uyarmadan düzeltseler iyi olur....
    Emin misiniz? Ben de istemiyor.

2. Gübre fabrikalarýnýn bilançosunu incelememiþsiniz herhalde burada algý oluþturuyorlar gibi

Gübre fabrikalarýnýn bilançosunda öz sermaye artýþý yok ama kar 100 kat artmýþ nasýl oldu acaba sermayesi 350 milyon karý 150 milyon hissenin fiyatý 86 tl baþka da bir þey söylemenin anlamý yok bazý hisseler o kadar artmýþ ki fiyatý borsada neredeyse 100 kat pirimli iþlem görüyorlar

3 senedir de temettü vermiyor bu Gübre fabrikalarý

Normal þartlar altýnda Gübre fabrikalarý borsada ederi 8 tl ama fiyatý 86 tl

--STOK rakamlarý ile oynayarak, þirketin karlýlýðý anormal artýrýlýp azaltýlabiliyor...2020 de karlýlýðýn büyük sebebinin stok artýþý olmasý yüksek ihtimal...

--ÝZAHNAME de maalesef stok rakamlarýnýn ayrýntýlý tablosu verilmemiþ...

--önceki döneme göre, kar atýþýný baþka þekilde açýklamak zor...karlýlýðýn sürekli olma ihtimali???...12 aylýk bilanço açýklanýnca stok rakamlarýnýn ayrýntýsý açýklanacak...makyaj varsa dökülecek ya da göreceðiz...--

--2020 hariç net karý 14-15-15 milyon (2007 den itibaren sýrasý ile)...2020( 9 aylýk 44 milyon)...

--bundan sonra, en iyi ihtimalle ortalama 30 milyon getireceðine düþünürsek... f/k=12x30=360 milyon

--piyasa deðerinin 360 milyonu nun altýna düþmeden almak,, aklýmýn ucundan geçmez... ben almam, çok daha iyi beklentisi olanlar, bu karlýlýðýn sürekli olacaðýna inanan varsa çok daha yüksek fiyatlarý hak ettiðini düþünebilirler ve alýyorlar da..

kendime yazýlar olup, tavsiye içermez...
    https://www.arzum.com.tr/yatirimci-iliskileri

buraya 2020 nin bilançosunu koymak lazým....konulmamýþ..

karþýlaþtýrma için: yeni halka arz edilen

https://www.kervangida.com/finansal-...-ve-dipnotlar/
    2019’u 450 milyon TL ciroyla kapatmayý hedefleyen Arzum, büyümesini ihracatla sürdürüyor. Þirket, ihracatýn ciro içindeki payýný yüzde 10’dan yüzde 15’e çýkarmayý planlýyor.
    https://www.ekonomist.com.tr/soylesi...anliyoruz.html

buldum... yüzde 10 muþ... iç pazarda büyümek zor...

satýþlarý mutfak aletlerinde artmýþ....korona nedeniyle kiþilerin evde yemek yapma ihtiyacýnýn artmasý nedeniyle geçici bir artma olma ihtimali yüksek.... yani sürekliliði olmayabilir....

--biraz daha araþtýrýnca ayrýntýlý bilançolarýn yatýrýmcý iliþkileri---halka arz -- baðýmsýz denetim raporunun içeriðinde olduðunu gördüm...

--bu nedenlerle yazdýklarýmý revize edip düzeltiyorum

karlýlýk artýþýnýn STOK ARTIÞI ile ilgisi yokmuþ...bu arada ARZUM un üretim yapmadýðýný (yani mal üretmediðini, fabrikasý olmadýðýný) yeni öðrendim..tüm üretimleri fason olarak yaptýrýyormuþ...

niteliklerine göre giderler ve satýþ kalemlerindeki artýþý birlikte deðerlendirdiðimde:

KORONA-COVÝD döneminde eve kapanan ailelerin evde daha fazla yemek yapmalarý-gün geçirmeleri nedeniyle artan mutfak aleti ihtiyacý ve pazarlama daðýtým giderlerinin internet satýþý nedeniyle azalmasýna baðlý olduðunu düþündürmektedir (bana göre)...bu nedenle bu durum uzun süreli olmayacaktýr..ve ayni talebin devam etmeyeceðini düþünüyorum.. bir kaç dönem sonraki bilançolarda bunu göreceðiz-teyit edeceðiz... özellikle 3 aylýk bilançoda 2020 nin ilk 3 ayýný da göreceðiz...ilk üç ayda kýsýtlama yoktu...

Alýntý Originally Posted by WinGman Yazýyý Oku
    Emin misiniz? Ben de istemiyor.
    ben de istedi ve üye oldum

Ödenen temettüler (3.816.690)= 2019 karýndan ödenen temettü..

38.483-27.978+3.816......

bu durumda; 3. çeyrekteki 44.5 milyonluk karýn yaklaþýk 25-30 milyonu son çeyrekten gelmiþ gibi görünüyor. bu da makyaj ihtimalini güçlendiriyor...ve önümüzdeki dönemlerin bilançolarý çok önemli hale geliyor...
    Son düzenleme : ft-2; 01-01-2021 saat: 23:54.

7. Arzum ödenmiþ sermaye 32 beklenen yýl sonu karý 57 bu da 2 kat kar demek haliyle ister makyajlý olsun ister makyajsýz olsun Rujlu veya rujsuz olsun fark etmez hissenin deðerini 4 e katlar yani olmasý gereken fiyatý baya yukarlara çeker dolaþýmda ki lot sayýsý ayný kaldýðý sürece hisse deðerlenir bence fiyat yazmýyorum çünkü Yatýrým tavsiyesi vermiyoruz Kendi görüþümdür

yýl sonu 57 deðil de bazýlarýnýn dediði gibi 20 25 arasý çýkarsa da olmasý gereken deðerinin en fazla 2 katýna çýkabilir yani her türlü yükselebilir yine de düþebilir de bunlarý bilmek imkansýz

Yatýrým tavsiyesi vermiyoruz Kendi görüþümdür

8.  Alýntý Originally Posted by ft-2 Yazýyý Oku
    Ödenen temettüler (3.816.690)= 2019 karýndan ödenen temettü..

38.483-27.978+3.816......

bu durumda; 3. çeyrekteki 44.5 milyonluk karýn yaklaþýk 25-30 milyonu son çeyrekten gelmiþ gibi görünüyor. bu da makyaj ihtimalini güçlendiriyor...ve önümüzdeki dönemlerin bilançolarý çok önemli hale geliyor...
    Yaw hocam yazmayým diyorum ama siz yazdýðýnýz her hissede olumsuzluk pompalýyorsunuz. 3. Çeyrekte hiç elektronik eþya satýþlarýný incelediniz mi? Hiç tahmin yürütemiyordanýz babalarýn(Arçelik-Vestel) onlarýn ciro trendine bakýn, bunlarla tabi ki ayný segment deðil bunu ima etmiyorum ama elektronik eþya sektörü haklýnda genel bilgi verir. Yada gidin kartlý ödemelerin geçen yýla göre en fazla arttýðý sektörün ne olduðuna bakýn(tabi ki nakit te var ama fikir verir). Batacak denen Teknosa bile yýllar sonra kar yazdý bu çeyrekte.

Yani bu ekstra bilançonun geçici olabileceðini, dönemsel etki olmasý muhtemel yazmanýz baþka makyaj yazmanýz çok baþka, olumsuz algý pompalamaktan baþka birþey deðil bu. Gözünüzü seveyim ya ilk olumsuz durumda çalý arkasýnda bekleyip kafasýna sýkmayýn. Kimse f/k piyasa deðeri vs tartýþmasý da yapmasýn, onlar gitsin Halkbank, Ekgyo alsýn..
    Malýn ilk arzý 17’den olsa da gerçek arzý da ortalama 27 TL’den yapýldý. Þimdiki fiyat kimseye yaramaz, aþaðýsýna veren artýk zararýna veriyordur. Seve seve sürecekler yýldýrsalar da.. hisse bu fiyatý etmese pahalý da olsa yasa ucuz da olsa maliyetler ortada aslolan budur nazarýmda.

Tabi ki þahsi tespitlerim olup yatýrým tavsiyesi içermez, benim aklým bana yetmez.
    Son düzenleme : jebaha; 02-01-2021 saat: 01:32. Sebep: Yumuþatma

Sayfa 95/124 ÝlkÝlk ... 45859394959697105 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •