Sayfa 954/1312 İlkİlk ... 45485490494495295395495595696410041054 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 7,625 - 7,632 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Sonunda Çevre ve Şehircilik bakanlığından bilgi edinme yasası gereği istediğim rapor geldi.
    An itibariyle şehir efsanelerine değil dataya göre analiz yapmak gerekiyor.
    Zaten İzmir ve Van depremlerinde de benzer oranlardaydı.

Deprem bölgesinde Tamamen Yıkılan Bina sayısı: 28.600
    Yıkılan binalardan 1999 öncesi inşa edilen bina sayısı: 27,653
    Yıkılan binalardan 1999 yılı sonrası inşa edilen bina sayısı: 947

Bu sonuca göre Deprem bölgesinde yıkılan binaların %97 si 1999 yılı öncesi inşa edilen yapılardır.

(Not:Ağır hasarlılar bu tabloda yer almamıştır, sadece tamamen yıkılmış olan bina sayılarıdır
    Ağır hasarlılar baz alındığında ise 1999 yılı öncesi oran %98 e çıkıyor)

Şöyle diyenler olabilir ama deprem bölgesinde yeni bina stoğu daha az ise bu söylenilen oran önemini yitiriyor diyenler olabilir. Deprem öncesi 2000 yılı sonrası ve öncesi yapı stoğu bölgede yarı yarıya oranlardaydı. Yani Sonuç olarak 1999 öncesi inşa edilen her bina olası her büyük depremde ölümcül risk barındırmaktadır.

Bu rapor da burada kayıtlı not olarak kalsın. Çünkü sürekli şehir efsaneleri dinlemekten, cımbızlanan haber linklerini görmekten gına geldi. Bilimden ve matematikten ve risk yönetiminden uzaklaştıkça cahilleşiyoruz.

Depremden sonra foruma pek takılmıyorum ama bugün biraz bakayım dedim bu yazıyı gördüm elinize sağlık.

Alıntı yapalım öne alınsın.

Şunu da ekleyeyim, çok şükür ne konut yatırımcısıyız ne de konut ihtiyacımız var.

Yalnız 1 dairemiz eski ve kirada, üşenmedim, aradım şurayı yıkalım müteahhite verelim diye uğraştım yöneticiye ısrar ettim. Depremde çok üzüldük ne gelse elimizden yardıma gayret ettik, tekrarı olmasın diye de uğraşalım istedim.

Anladım ki insanlar gerçekten kafayı yemiş. Ben iyi niyetle 4+1 daire 2+1 e bile düşse yapalım derken ben para vermem diyenler mi ararsınız kat isteyenler mi otopark isteyenler mi para isteyenler mi. Hepsinin hali vakti yerinde. Evin yeri güzel yenilense para yapar. Verecekleri para ya sıfır ya çok cüzi ama ona bile kesinlikle razı gelmiyorlar rant elde edemeyince bu işlere girmiyorlar insan hayatı daha değersiz geliyor. Yazıklar olsun. Satsan bir türlü. Bizim dandik apartman böyleyse 20 milyonluk İstanbul nasıl olacak? Allah yardımcımız olsun...

2.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku
    Depremden sonra foruma pek takılmıyorum ama bugün biraz bakayım dedim bu yazıyı gördüm elinize sağlık.

Şunu da ekleyeyim, çok şükür ne konut yatırımcısıyız ne de konut ihtiyacımız var.

Yalnız 1 dairemiz eski ve kirada, üşenmedim, aradım şurayı yıkalım müteahhite verelim diye uğraştım yöneticiye ısrar ettim. Depremde çok üzüldük ne gelse elimizden yardıma gayret ettik, tekrarı olmasın diye de uğraşalım istedim.

Anladım ki insanlar gerçekten kafayı yemiş. Ben iyi niyetle 4+1 daire 2+1 e bile düşse yapalım derken ben para vermem diyenler mi ararsınız kat isteyenler mi otopark isteyenler mi para isteyenler mi. Hepsinin hali vakti yerinde. Evin yeri güzel yenilense para yapar. Verecekleri para ya sıfır ya çok cüzi ama ona bile kesinlikle razı gelmiyorlar rant elde edemeyince bu işlere girmiyorlar insan hayatı daha değersiz geliyor. Yazıklar olsun. Satsan bir türlü. Bizim dandik apartman böyleyse 20 milyonluk İstanbul nasıl olacak? Allah yardımcımız olsun...
    hocam bu konuda gerçekten öyle fantastik örnekler var ki insanın ağzı açık kalıyor.

ki bahsettiğiniz örnekler öyle hülo çomar tayfadan falan da değil, oralar tam leş.

çok yakın bir arkadaşım taşınma kararı aldığını açıkladı, çocukları olduğu için kayınpederin apartmanına taşınmıştı adam test vs yaptırmıyormuş kendinin ve kızının yaşadığı binaya.

bahsettiğimiz kişi amerika da okumuş ve ülkenin top şirketlerinde finans direktörlüğü yapmış biri

3.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku

Deprem bölgesinden uzak batıda bir büyük şehirde 30-40 yıllık 8-10 katlı eski toplu konutlar var.
    Duvarları yer yer çatlak, Allaha emanet ayakta duruyorlar.
    Depremden sonra gazeteci gitmiş röportaja "korkmuyormusunuz diyor?".
    "Korkuyoruz ama oturuyoruz ne yapalım, kaçan kaçtı biz emekliyiz diyor"

Hiçbiri cebinden kuruş çıksın istemiyor, evleri bedavaya yenilensin diye bekliyorlar ama olmuyor tabiki.
    Ölmeyi göze alıyorlar, m2 küçülmesini veya para vermeyi göze almıyorlar. Çoğununda imkanı var.
    Bir kısmı da istiyor ama çoğunluk kentsel dönüşümü kilitlediği için elinden birşey gelmiyor.

Devlet bu işe demir yumruk vurmadıkça bu durum düzelmez.
    Ülkede deprem bilinci bir türlü oluşmuyor, zorunlu kentsel dönüşüm gelmek zorunda.
    Ve bunun bedeli ne olursa olsun ülkece ödemek zorundayız.
    Eğer bu bedeli kabul etmezsek olası bir depremde çok daha ağır bir bedel ödeyeceğiz (Allah korusun).

4. Dövlet bize bokmiir nörde benim bahçeli villam yanına da ferrari mi isterem

5.  Alıntı Originally Posted by nosfecagri Yazıyı Oku

Minimalizmi öğrenmezsek doğa bize acımasızca minimalizmi öğretecektir. Deprem aslında felaket falan değildir. Deprem olmasa ne yeraltı kaynak suları ne tarım arazileri ne de akarsular olmazdı. Doğaya karşı gelmemeli doğayla uyum içinde olmalı.

Japonya'da yüzbinlerce insan tek odalı evlerde yaşıyor hatta tek bir salonda onlarca küçük uyku alanların olduğu tüp hosteller gördüm. Ama bizde 3+1 den 2+1 e evini dönüştürelim desen aman Allahım sanki canını istiyorsun. Gerçi artık bu maliyetlere isteseler de dönüştürecek müteahhit bulamaz kimse. O tren çoktan kalktı...

Ben hala Kayınvalidemi ikna edemedim Ona sorsan yeni evin garantisi mi varmış... En son kızdım evet yeni evin garantisi yok ama bu köhne evde deprem olursa ölmen garanti diye kızdım konuşmuyorum.. Kadının gözüne raporu soktum ama anlamak istemeyene hiçbir şey anlatamazsınız.

Zaman makinesi olsaydı ve zamanı geriye sarsaydık ve depremden önce deprem bölgesindeki ev sahiplerine deseniz ki eviniz 3+1 den 2+1 e dönüştürüp yenileyeceğiz deseydik inanın çoğu karşı çıkardı...
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

6. Japonlar o şekil yaşıyorlar ama öyle aman aman mutlu bir millet de değiller. Tam aksine her türlü sapıklık kol geziyor. Medeniler mi medeniler ama mutlu olduklarını sanmıyorum.

Arkadaşlar Muhalefet seçimi kazanırsa yabancıya konut satışını durduracaklar , ayrıca kaçak yaşayanları sınır dışı edecekler. buda gösteriyor ki konut fiyatlarında gevşeme olabilir.

8.  Alıntı Originally Posted by yoktur Yazıyı Oku
    Arkadaşlar Muhalefet seçimi kazanırsa yabancıya konut satışını durduracaklar , ayrıca kaçak yaşayanları sınır dışı edecekler. buda gösteriyor ki konut fiyatlarında gevşeme olabilir.
    Muhalefet ortak politika metnini imzaladı. Orada yabancıya konutu satışını yasaklamayacağını bildirdiler. Sadece konut satışı karşılığında vatandaşlık verilmeyeceğini imzaladılar. Bu da o kadar etkili olmaz, çok butik alanda ufak projeleri etkiler Türkiye genelinde konut fiyatlarında etkisi olmaz

Ayrıca konut fiyatlarını yabancılar yükseltiyorsa araba piyasasını da mı yabancılar yükseltiyor? Yemeyin bu Zafer partisi propagandalarını...
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

Sayfa 954/1312 İlkİlk ... 45485490494495295395495595696410041054 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •