Sayfa 97/930 İlkİlk ... 47879596979899107147197597 ... SonSon
Arama sonucu : 7440 madde; 769 - 776 arası.

Konu: ISYAT İş Yatırım Ortaklığı

1.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Bu hisseyi hic tanimayanlar tanidim.

Konunun basinda hemen, iyi de, enflasyon ne olacak diyor.

Ben bu sene %21 yapiyormuyum ?

Yapiyorum.

Enflasyon kac ?

%12

Ben % 9 reel kazanc elde etmiyormuyum.

Evet ediyorum.

Peki dunyada enflasyondan arinmis net %9 getirisi olan bir yatirim enstrumani var mi ?

Yok !

Gelecek yil yine ayni sekilde 15 kurus verdigini dusunelim.

Benim kazancim bu defa %26 olacak.

Enflasyon kac olacak, de ki yine % 12.

Peki benim net reel kazancim %14 olmuyormu ?

Sonraki sene bundan daha fazla olmayacak mi ?

Tartismayi bastan 6 sene surekli %12 enflasyon koyarsaniz, millet tabi ki, once enflasyonu konu eder.

Yaniliyormuyum ?
     Alıntı Originally Posted by boschyatirim Yazıyı Oku
    Evet çok haklısınız uzun vadeli temettu yatirimciliginda sermaye maalesef enflasyon karşısında eriyor.

HTC Desire 816 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Onceki sayfada yazdik.

Nasil eriyor ?

Bir aciklamak lazim.

2. Eger dusunuldugu gibi enflasyon karsisinda eriyor olsa, IsBank yonetimi sormazmi, fonu yonetenlere.

Millet 500.000 - 700.000 lotlardan bahsediyor, kazanclar enflasyonun altinda kalirsa, bu fonu kim alir ?

Gecmis 10 senenin getirilerine bakarsaniz, enflasyonun % 6 -% 7 oldugu yillarda, 3 kez 20 kurus bir kez 40 kurus vermis.

Adamlarda her sey acik, seffaf ve durust.

Kimi altin alir kasaya koyar, kimi ISYAT alir yillik kazancina bakar, kimi ASELS alir, bekler de bekler.

Kimsenin isine karismak gibi bir dusuncemiz yok.

Ancak, bu isin icinde olan yatirimcilarin deneyimlerine ve gerceklere bakmak, gormek lazim.

3. 8-10 yıllık rakamlara bakınca fark korkunç şekilde açılıyor ama 3 sene önce bugüne bakalım.

Yatırımcıların dürüst, güvenilir falan filan diye genelde tercih ettiği hisselerin düzeltilmiş rakamları (temettü ve varsa bedelli/bedelsiz düşülmüş rakamları) ile özellikle bugünkü keskin düşüşe rağmen cari fiyatlarla kıyaslaması.

İşyat'ı da özellikle temettü öncesi sanki 1,10 olmuş gibi fiyatladım.

3 yılda en bilinen, en tanıdık hisseler arasında en az kazanç getirenlerden biri.

Ben şahsen portföyümğn büyüklüğüne bakıyorum. 100 bin liramın 3 yılda 700 bin lira olarak sıfır temettü almayı, 200 bin lira portföy değeri+ 100 bin lira temettü almaya kesinlikle tercih ederim.

* İşyat'ı da şu andaki cari fiyat olan 89 kuruştan hesaplarsak %34 getiri yapmış oluyor.

4.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku

8-10 yıllık rakamlara bakınca fark korkunç şekilde açılıyor ama 3 sene önce bugüne bakalım.

Yatırımcıların dürüst, güvenilir falan filan diye genelde tercih ettiği hisselerin düzeltilmiş rakamları (temettü ve varsa bedelli/bedelsiz düşülmüş rakamları) ile özellikle bugünkü keskin düşüşe rağmen cari fiyatlarla kıyaslaması.

İşyat'ı da özellikle temettü öncesi sanki 1,10 olmuş gibi fiyatladım.

3 yılda en bilinen, en tanıdık hisseler arasında en az kazanç getirenlerden biri.

Ben şahsen portföyümğn büyüklüğüne bakıyorum. 100 bin liramın 3 yılda 700 bin lira olarak sıfır temettü almayı, 200 bin lira portföy değeri+ 100 bin lira temettü almaya kesinlikle tercih ederim.

* İşyat'ı da şu andaki cari fiyat olan 89 kuruştan hesaplarsak %34 getiri yapmış oluyor.
    Bu hisse 1.40 lari da gordu.

Hesabi yaparken, her yil azalan maaliyetleri dikkate almak lazim.

Bu hisseyi iki sene tutanin, su an maaliyeti 0.72 TL.

0.15 verdiginde, kazanc %21 olmuyor mu ?

Oluyor.

Parani her yil Mart'in son haftasinda aliyormusun ?

Aliyorsun.

Ya digerleri ne yapiyor ?

O ustte olan sirketlerin GECMIS YIL KARLARI kalemlerine bir bak istersen ?

Bu ulke Norvec degil, kanun yok hukuk yok.

Yarin adam, Varlik Fonu'na aldim diye bir KHK cikarsa, mahkemeye mi gidecekler ?

Haddi diyelim gittiler, hangi hakim, hangi cesaretle bu ky hakli diyecek.

Biz bir gecede milletin dovizinin TL.ye cevrildigi gunleri de gorduk.

ISYAT'i begenmemizin sebebi durust yonetilmesi, defansif olmasi ve asla yasanmis riskler turunden risk tasimamasi.

Kimi cok kazanca gider, kimi saglama.

5. Ben hayatimda ne mahkeme gordum ne de adliye.

Bu Isyat'i savunacagim diye avukat olduk bilader.

Yazmayim artik, ne dersiniz.?

Affiniza siginiyorum.

6. Hocam işin sırrı 2 sene tutmakta saklı. 5 sene önce 1,40 idi artık 82 kuruş ve yıllardır bu civarda. Daha önce tabloyu koydum. 7-8 yıl önce 480 mn lira olan elindeki portföy ine ine 230 milyona inmiş. 7-8 yıl önce 16-20 krş temettü veriyormuş şimdi 12-15 kuruş. Yazdım bunu, aynı oranda devam edebilmesi için enflasyonu koyarsak bu sene 28-30 kuruş vermesi lazım.

Aynı öantıkla gidersek 2 sene tutanın maliyeti 72 kuruş, 3 sene tutanın 60 kuruş, 4 sene tutanın 50 kuruş. 15 krş temettü verirse bu sefer %21 değil %30 kazanırsın, bu cepte, anladık.

Ama adı geçen diğer hisseleri de 2-3 yıl tutarsan maliyetin çoook daha aşağılara iniyor. Her türlü İşyat'ı geçiyorlar.

2 sene önce Tüpraş alanın maliyeti 50 lira,
    2 sene önce Otkar alanın maliyeti 70 lira,
    2 sene önce Hektaş alanın maliyeti 2,5 lira gibi gibi.

2-3 bekleyerek olaya bakarsak yine İşyat zararlı çıkar diğerlerinin karşısında.

Ayrıca Khk ile el koyma İşyata da olabilir, elindeki 238 mn a 1 gecede el koyabilirler, diğerlerine el koyuyorlar da İşyat babalarının oğlu mu? Hatta İş bankası iştiraki olduğu için bence ilk önce ona koyarlar öyle birşey olursa.

7.  Alıntı Originally Posted by boschyatirim Yazıyı Oku
    Evet çok haklısınız uzun vadeli temettu yatirimciliginda sermaye maalesef enflasyon karşısında eriyor.

HTC Desire 816 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Aslında erimiyor. Ben tam aksini anlatmaya çalışmıştım.
    Enflasyonun üzerinde kazanç söz konusu.

Genelleme yaparsak, zaten enflasyon karşısında Türkiye'de erimeyen bir şey yok. Önemli olan enflasyon rakamının üzerinde size getiri sağlayıp sağlamadığı bir yatırım enstrümanının. İşyat'da enflasyon üzerinde getiri sağlıyor.

8.  Alıntı Originally Posted by HISIM Yazıyı Oku
    Ben hayatimda ne mahkeme gordum ne de adliye.

Bu Isyat'i savunacagim diye avukat olduk bilader.

Yazmayim artik, ne dersiniz.?

Affiniza siginiyorum.
    Yaz abi yaz,

Sana kimse haksızsın demiyor ki. 2 yıl beklersen %21 net temettü alırsın, daha ne istiyorsunuz, ne enflasyon karşısında ezilmesi falan diye hafiften fırçalıyosun bazılarımızı, :D

Örneğin ben de diyorum ki senin baktığın gibi olaya bakarsak İşyat'tan çok daha fazla kazandıracak hisseler var, hem de geçmiş yıllarda defalarca ispat etmişler kendilerini.

Sayfa 97/930 İlkİlk ... 47879596979899107147197597 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •