Anket Sonuçlarını Gör: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım mı.?

Oylayan
145. Bu anket için oy kullanamazsınız
  • Balon patladı, nakitte fırsat beklenmelidir

85 58.62%
  • dolar/euro bozdurup, yatırım yapmak mantıklı

18 12.41%
  • Faizler inerse, şimdi almak mantıklı değil

12 8.28%
  • Faizler inişe geçince alacağım, şimdi kiracılık daha karlı

20 13.79%
  • ev alacak, para da yok, kredi çekip ödeyecek iş'de yok

18 12.41%
  • Dünya malı dünyada kalsın, ben ahirete yatırım yapıyorum kardeşim, ne evi.

4 2.76%
Multiple Choice Poll.
Sayfa 973/1002 İlkİlk ... 473873923963971972973974975983 ... SonSon
Arama sonucu : 8012 madde; 7,777 - 7,784 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım

1.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    "Güvenlik , bina içi ve dışı temizlik , teknik servis , peyzaj vs"
    istanbulda bu hizmetleri sunan site için 182tl aidat zaten çok uygun ve hatta alt gelir grubuna göre diyebiliriz.

bir asgari ücretli personelin yemek + sigorta +kıdem tazminatı v.s. ekleyine maliyeti 5bin tlden fazlaya geliyor.
    güvenliği dış hizmet olarak alıyorsanız hem komisyon hem de + %18 kdv ödüyorsunuz.

ortalama bir semtte bu hizmetleri adam akıllı alırsanız 3+1 daire için 300-400tlden aşağı aidat çıkaramazsınız.
    nispeten büyük sitelerde oturmak bu konuda avantaj sağlıyor.

örneğin sitenin büyüklüğü ne olursa olsun minimum 3x2 6 güvenlik lazım kaba hesapla aylık 30k eder.

bu 150 daire olsa da böyle 1500 daire olsa da, o yüzden kırsal taraflara yapılan (kayaşehir ,hadımköy, tuzla vb..) siteler büyük oluyor ve aidatlar nispeten daha makul.

Alıntı Originally Posted by thron Yazıyı Oku

örneğin sitenin büyüklüğü ne olursa olsun minimum 3x2 6 güvenlik lazım kaba hesapla aylık 30k eder.

bu 150 daire olsa da böyle 1500 daire olsa da, o yüzden kırsal taraflara yapılan (kayaşehir ,hadımköy, tuzla vb..) siteler büyük oluyor ve aidatlar nispeten daha makul.
    Güvenliğe neden ihtiyaç var sorusu ana soru bence.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

3.  Alıntı Originally Posted by Egeli Yazıyı Oku
    Güvenliğe neden ihtiyaç var sorusu ana soru bence.

soru belli cevap belli ama cevabın fiiliyata dökülme ihtimali sıfıra yakın.

gelir dağılımı bozukluğu artı adalete olmayan güven ve bunların ana kaynağı olan fakir ,cahil, yüksek nüfus.

soru belli cevap belli ama cevabın fiiliyata dökülme ihtimali sıfıra yakın.

gelir dağılımı bozukluğu artı adalete olmayan güven ve bunların ana kaynağı olan fakir ,cahil, yüksek nüfus.
    Ben çocuklu aileler için siteyi gayet mantıklı buluyorum. Ama bordrolu çalışanın gelirlerin bu kadar düştüğü ülkede adam çalıştırmak lükstür.

O egeli ben değilim

5. Gelirine göre yerde oturacaksın. yani ayağını yorganına göre uzat. Bizde özenti genlerimize işlemiş. Kendine güven, çalışarak başarma vb. yerine nasıl yaparım da felanca rezidansta otururumun hesabı yapılıyor. İzmir de Karşıyaka da 450 daireli körfezköy sitesinde sıfır daire alarak oturmaya başladığımda , hepsi memur veya sabit gelirli insanlardı. 2 tane büyük yüzme havuzu 9 kapıcı, 2 teknik personel işe başlatıldı. Aidatlar o zaman ( 2007 ) 90 tl. yapıldı. Sonra yakınındaki gecekondu mahallesindeki durumu iyi olanlar ( eğitimi yok ama parası çok olanlar ) özenti ile daire fiyatlarını hoplattılar. Ben 1 yıl oturunca aldığım fiyatın tam iki katına sattım ve Seferihisar dan müstakil ev ( 400 m2 bahçeli dubleks ) aldım. Müstakil evi aldıktan sonra birde sıfır araba parası kaldı bana.

4 yıl aradan sonra bu siteye yolum düştü. Oturan profili değişince 3 giriş kapısına 24 saat esaslı ( 3x 3) 9 kişiyi işe almışlar. Aidatlar ikiye katlanmış. Çevresine de onlarca havuzlu yeni siteler yapılınca fiyatlar düşmüş.

6. Yani işin özü ; kalabalık sitelerde bana uymayan ama değiştiremeyeceğim düzenle boğuşacağıma baştan almam. Sonradan bozulursa da satar çeker giderim. Misal ; Çankaya da bir arkadaş 6 katlı 24 daireli bir apartmanda oturuyor. Çoğu birbirini iyi tanıyor. Ailelerini de sıkı sıkı uyararak dış kapıya şifreli kilitli sistem koymuşlar. Görüntülü diafonla kimin geldiğini görerek, isterse kapıyı açıyorlar. Bina köşeleri ile her kata Kamera kurmuşlar. Kaç yıldır en küçük olay yok diyorlar. Kapıcıları da yok. Temizlik işi için Bir şirketle anlaşmışlar , daire başına 75 tl. aidat veriyorlar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Istanbul
    Gönderi
    3,052

"İstanbul ümraniye de havuzlu bir sitede aidatlar 480 tl oldu yeni asgari ücret zammıyla" dedi yakın arkadaşım.
    Bursa'da ise ortalama eski sistem merkezi ısıtmalı, kapıcılı apartmanlar yıllık aylık aidatları 550 tl . Şu an kaldığım için biliyorum.

Bana yüksek geliyor bu fiyatlar açıkçası. Asgari ücretler yükseldikçe aidatlarda paralel gidecektir.
    Kısaca demek istediğim çoklu yaşam ortamı denilen siteler ve apartmanlar Türkiye'de yıllardır sistemli yönetilemiyor.
    --
    Almanya'da veya Avrupa'nın başka şehirlerinde yaşayan vardır. Bu tarz giderler orada ne kadar? gelire göre makul derecede mi?
    Syg.
    “Sermaye piyasası, sabırsız kişiden sabırlı kişiye para aktaran bir araçtır". Warren Buffett
    "Don't be dazzled by the stock market.. It's a giant distraction" John Bogle

Sayfa 973/1002 İlkİlk ... 473873923963971972973974975983 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •