Sayfa 99/369 ÝlkÝlk ... 4989979899100101109149199 ... SonSon
Arama sonucu : 2952 madde; 785 - 792 arasý.

Konu: KOZAL - Koza Altýn

1.  Alýntý Originally Posted by mornek Yazýyý Oku
    4 Eylül 2020 tarihinde devlet hakký artýrýldý.
    Resmi Gazete’de yayýmlandý: Altýn ve gümüþteki devlet hakký yüzde 25 artacak
    Yeni düzenmeyle 3213 sayýlý Maden Kanunu'ndaki en düþük orandaki devlet hakký, yüzde 1,25’e, en yükseði ise yüzde 18,75’e çýkýyor.
    Bu sebepten dolayý bu 150 m TL artýþ bundan kaynaklanýyor olabilir.

SM-N9000Q cihazýmdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.
    Detaylý açýklama için teþekkürler. O zaman sebep tam olarak budur. Paylaþtýðýnýz bilgi de bunu doðruluyor zaten.

Genel olarak konuþuyorum.. Þirketin bu giderlerle baþa çýkabilmesi için birkaç aþamayý atlatmasý gerekiyor anlaþýlan. Birincisi, artýk davasý 1 yýl içinde sonuçlanmalý. Sonrasýnda þirket satýlmalý. Yurt içinde yeni madenler yoksa ve þirket devamlýlýðýný istiyorsa yurtdýþýna yönelmeli. Gerekirse farklý ülkelerde aramalar yapmalý. Eðer istediði kadar ons üretimi gerçekleþtiremiyorsa, varlýðýný devam ettirmek için sadece altýn iþi deðil farklý alanlara da yönelmeli. Mesela sattýðý altýnlardan gelen parayý asla temettü olarak daðýtmamalý. Bunlarla varlýk alýmý yapmalý, mesela farklý ülkelerdeki hisse senetleri, gelir getiren tahviller, fonlar ve çeþitli yatýrým araçlarý gibi. Bu þekilde gelir çeþitliliði yaratýr ve yýllar içinde birkaç milyar dolarlýk varlýk sahibi olabilir. Bunlardan gelenleri de temettü olarak daðýtabilir. Ama en azýndan, yýllar geçtikçe tükenen altýn madenlerinin ve üretimdeki düþüþün eksikliðini (geçen yýl 300 bin onslardan bu yýl 200 bin onslara düþtü, %40 civarý bir azalma söz konusu üretimde, neyse ki dolar ve altýn artýyorda tl bazlý olarak ciro ve karlýlýk ayný oranda düþmedi) bu þekilde telafi edebilir. Yani yavaþ yavaþ altýn üretiminden yatýrýma kayabilir.

Devamlýlýk ve eldekileri koruma stratejisi baðlamýnda birileri bilgilendirmeli bunlarý. Ýþimiz altýn, altýn yok, üretim %40 düþecek, olduðu kadar.. Böyle bir mantýk olmaz, yanlýþ. Þu an için kasada biriken 6 milyarlýk kaynaðý ve en azýndan birkaç yýl daha hem eldeki madenlerden, hem de bu paranýn faizinden gelecek yýllýk ortalama 1,5-2 milyar tlyi bu þekilde deðerlendirmeliler diye düþünüyorum. 3-4 yýl içinde bir þekilde elde kalan madenleri de zorlasalar, dolar ve altýnýn artýþýyla birlikte kasada 15 milyar tlye yakýn bir nakit yaratabilirler. Bununla da yatýrým yapsýnlar. Nereden baksan 2 milyar dolara yakýn fon demek. Orta halli bir þirket olur kendi alanýnda.
    ...

2. Hocam þirketin baþýna sizin geçmeniz lazým

Alýntý Originally Posted by JoNaThAn Yazýyý Oku
    Bu açýklamaya göre beklentilerden çok daha farklý (180 derece tersi) bir düþünceye girmek gerekir o zaman? Yani þirketin büyümesi deðil, giderek küçülmesi.

Eðer Türkiye'de altýn madeni yoksa ve eldekiler de sadece eskiden bulunmuþ olanlarsa, þu an olduðu gibi tükenmekte olan madenlerden sonra verimli bir madencilikten, kar getiren bir madencilikten bahsedemeyeceðiz?

Kozal'ýn bu durumda yýllýk 15 ton altýn çýkarmasý veya ülke genelinde yýlda 100 ton altýn çýkarýlmasý, ülkedeki toplam rezervlerin 9 bin ton olduðunun falan düþünülmesi doðru deðil; bu sonuçlara varabilir miyiz? Yani mevcut açýklamalarýn hiçbiri doðru deðil mi beklentilere dair? Altýn yok ve eldekiler de bitiyor mu yani?
    --gidiþiat öyle gözüküyor...

mollakara himmetdeden önce vardý....ama hala orada somut bir adým atýlamadý...maden derinlerde mi seyrek syrek mi?...çýkarýlmasý zor mu?...

--himmetdede hariç hemem hemen tüm madenler 2005--2008 yýllarý arasýnda satýn alýnanlar...

Alýntý Originally Posted by different Yazýyý Oku
    eðer durum buysa bunu da bildirmeleri gerekmez miydi,aradan 5 yýl geçmiþ konuya iliþkin hiç bir bildirim olmamýþ
    zaten onlarýn altýn ile ilgili bir iddialarý yok...tenörünü bile yazmamýþlar...

15 ton altýn tonu kim ne zaman söylemiþ...rezerv belli, tesislerin kapasitesi belli, eldeki tenör belli.. 15 ton altýn nasýl olacak?

6.  Alýntý Originally Posted by ft-2 Yazýyý Oku
    15 bin altýn tonu kim ne zaman söylemiþ...rezerv belli, tesislerin kapasitesi belli, eldeki tenör belli.. 15 bin ton altýn nasýl olacak?
    15 bin ton deðil, 15 ton yýllýk üretim olarak hedeflediklerini açýklamýþlardý.
    ...

7.  Alýntý Originally Posted by knockermaster Yazýyý Oku
    Hocam þirketin baþýna sizin geçmeniz lazým
    Ben baþýna geçsem, þirket maden iþinde kapasitesini yükseltsin veya yükseltmesin, eldeki gelirlerle onu ihya ederdim. Berkshire Hathaway'in minyonuna çevirirdim 10 yýl içinde
    ...

8.  Alýntý Originally Posted by JoNaThAn Yazýyý Oku
    Detaylý açýklama için teþekkürler. O zaman sebep tam olarak budur. Paylaþtýðýnýz bilgi de bunu doðruluyor zaten.

Genel olarak konuþuyorum.. Þirketin bu giderlerle baþa çýkabilmesi için birkaç aþamayý atlatmasý gerekiyor anlaþýlan. Birincisi, artýk davasý 1 yýl içinde sonuçlanmalý. Sonrasýnda þirket satýlmalý. Yurt içinde yeni madenler yoksa ve þirket devamlýlýðýný istiyorsa yurtdýþýna yönelmeli. Gerekirse farklý ülkelerde aramalar yapmalý. Eðer istediði kadar ons üretimi gerçekleþtiremiyorsa, varlýðýný devam ettirmek için sadece altýn iþi deðil farklý alanlara da yönelmeli. Mesela sattýðý altýnlardan gelen parayý asla temettü olarak daðýtmamalý. Bunlarla varlýk alýmý yapmalý, mesela farklý ülkelerdeki hisse senetleri, gelir getiren tahviller, fonlar ve çeþitli yatýrým araçlarý gibi. Bu þekilde gelir çeþitliliði yaratýr ve yýllar içinde birkaç milyar dolarlýk varlýk sahibi olabilir. Bunlardan gelenleri de temettü olarak daðýtabilir. Ama en azýndan, yýllar geçtikçe tükenen altýn madenlerinin ve üretimdeki düþüþün eksikliðini (geçen yýl 300 bin onslardan bu yýl 200 bin onslara düþtü, %40 civarý bir azalma söz konusu üretimde, neyse ki dolar ve altýn artýyorda tl bazlý olarak ciro ve karlýlýk ayný oranda düþmedi) bu þekilde telafi edebilir. Yani yavaþ yavaþ altýn üretiminden yatýrýma kayabilir.

Devamlýlýk ve eldekileri koruma stratejisi baðlamýnda birileri bilgilendirmeli bunlarý. Ýþimiz altýn, altýn yok, üretim %40 düþecek, olduðu kadar.. Böyle bir mantýk olmaz, yanlýþ. Þu an için kasada biriken 6 milyarlýk kaynaðý ve en azýndan birkaç yýl daha hem eldeki madenlerden, hem de bu paranýn faizinden gelecek yýllýk ortalama 1,5-2 milyar tlyi bu þekilde deðerlendirmeliler diye düþünüyorum. 3-4 yýl içinde bir þekilde elde kalan madenleri de zorlasalar, dolar ve altýnýn artýþýyla birlikte kasada 15 milyar tlye yakýn bir nakit yaratabilirler. Bununla da yatýrým yapsýnlar. Nereden baksan 2 milyar dolara yakýn fon demek. Orta halli bir þirket olur kendi alanýnda.
    Bana da sebep bu gibi geldi. verginin satýþlarýn maliyeti içinde gösterilmesi ne kadar doðru emin deðilim. Bir de eylül de artýrým olmuþ bunu sene sonuna kadar beklettiler mi üçüncü çeyrekte görülmesi gerekirdi.

Sayfa 99/369 ÝlkÝlk ... 4989979899100101109149199 ... SonSon

Yer Ýmleri

Yer Ýmleri

Gönderi Kurallarý

• Yeni konu açamazsýnýz
  • Konulara cevap yazamazsýnýz
  • Yazýlara ek gönderemezsiniz
  • Yazýlarýnýzý deðiþtiremezsiniz
  •