Sayfa 632/2105 İlkİlk ... 13253258262263063163263363464268273211321632 ... SonSon
Arama sonucu : 16837 madde; 5,049 - 5,056 arası.

Konu: ...:::vobelıt:::...

1. Nasrettin hocanin hanimini..
    kamu borçlarina bulduğu olaganustu çözūm nedeni ile
    Nobel ekonomi ödūlūne aday gösteriyoruz.

Alacakli dūşūnsūn..dūşūnūyor da..
    1876 da duyun-u umumi ile yapti tahsilat..gerekirse..yine yapar.
    sorun..sizin kavrayiş ve analiz yönteminizde..yada kafanizda..

SM-G950F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Şant Manukyan
    @SantManukyan
    Baltic Dry'da çok bir hareket yok ama Shanghai Shipping veya havayolu kargo endekslerinde durum felaket. Gıda dahil pek çok fiyatlamayı etkiler noktada.

Covidin tedarik zincirlerini kısaltacağına dair bir söylem vardı. Uzakdoğuda nakliye ücretlerinin fezaya çıktığına dair haberler var. Bu bizim için fırsat mıdır ?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    O egeli ben değilim

Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Temel analiz açısından ,euro'nın dolara karşı bu düzeyde bir değer kazanması için sebep yok.Hem merkez bankalarının parasal genişlemelerinin/gsyih'ya oran olarak Euro Bölgesi çok daha fazla parasal genişleme yapmış,Euro bölgesinde enflasyon ve faizler eksi iken ABD de her ikisi de pozitif ve ABD Hazine tahvilleri çok daha iyi faiz veriyor,hem de ekonomilerin dipten toparlama açısından ABD ekonomisi Euro bölgesi ekonomisine göre daha iyi.

Beklentim Şubat ayı başından itibaren dünya borsalarında düzeltme ve dolar endeksinin yukarı yönlü hareket etmeye başlaması,euro'ya karşı da değer kazanmaya başlaması.Trump'ın aksine Biden döneminde ABD yönetiminin politikası,demokrat yönetimlerin genel yönetimi çerçevesinde, muhtemelen doları kuvvetli tutmak olacak.

https://tradingeconomics.com/euro-area/currency

Yukarıdaki grafikte 1992-2000 Clinton ve 2008-2016 Obama döneminde(Burada seçim kazanılan yıl Kasım ayı ,göreve başlama ve devretme 1 sonraki yılın Ocak ayı oluyor) euro/usd paritesinin değişimini görüyoruz.

https://www.bloomberght.com/yellen-d...ayacak-2272725

ABD'de yeni dönem Hazine Bakanlığı için belirlenen eski Fed Başkanı Janet Yellen, doların değerini piyasanın belirleyeceği vurgulamaya hazırlanıyor. Yellen'ın sunum yapacağı bakanlık onayına ilişkin oturum Salı günü gerçekleştirilecek

Janet Yellen, Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, doların değerinin piyasalarca belirleneceğini ve ABD'nin rekabet avantajı için doları zayıflatmayacağını söyleyecek

YORUM:Biden seçimi kazandığı zaman yazdığım gibi ,Trump'ın aksine Biden döneminde "kuvvetli dolar" tercih edilecek.Bana göre bunun temel sebebi ekonomik gerekçelerden önce politik hedefler içermesi.Demokrat iktidarlar ABD'nin küresel liderliğine,dünya politikalarına yön vermeyi öncelikli hedef olarak görüyorlar,"kuvvetli dolar" ile ABD daha çok dış ticaret açığı veriyor ama başta vietnam,endenozya,taiwan,malezya gibi uzakdoğu ülkeleri ve meksika,şili,peru gibi latin amerika ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkenin döviz kuru avantajıyla ABD'ye ihracatı büyük ölçüde artıyor,bu ülkelerin ekonomileri büyük ölçüde ABD'ye yapacakları ihracata yani ABD ekonomisine bağımlı hale geliyorlar, bu da aynı zamanda siyasi bağımlılık getiriyor.Demokrat iktidarların da istediği tam da bu.

Türkiye'nin döviz cinsinden varlıkları ve yükümlülükleri arasındaki açık pozisyon farkı Temmuz 2020 sonu itibariyle,bir önceki aya göre 33.678 milyar dolar artarak (-)352.175 milyar dolardan (-)385.853 milyar dolara yükseldi.

ULUSLARARASI YATIRIM POZİSYONU(Y.T:18.01.2021)
    (Milyar ABD Dolar)(Kasım 2020 sonu itibariyle)

Varlıklar: 228.610

Yükümlülükler: 614.463

Uluslararası Yatırım Pozisyonu, net: -385.853

https://www.tcmb.gov.tr/wps/wcm/conn...33aaf8-nskiNR5

5.  Alıntı Originally Posted by 1510
    The yield on the 10-Year Treasury note has quietly doubled since August. What would happen if it doubled again? Agricultural commodities are at five-year highs. Industrial metals, like copper, are also at five-year highs.

A barrel of West Texas Intermediate crude is now over $53. Two months ago, WTI crude was about $40 a barrel. That’s a 32 percent increase in two months. Is this change seasonal? Is it geopolitical? Is the economy booming? Or is it something more..

According to the Bureau of Labor Statistics, the consumer price index increased by 1.4 percent over the last 12 months. Yet while prices are rising, the U.S. unemployment rate remains at 6.7 percent. That puts the misery index, which is the sum of the unemployment rate and the inflation rate, at 8.1 percent.

An 8.1 percent misery index may be nothing compared to the 19.72 percent notched when Jimmy Carter was in the White House. But a misery index above 10 percent will certainly bring much weeping and gnashing of teeth.

A bountiful harvest can always be demanded from the land. So, too, a bountiful supply of money can be demanded from the central bank. But remember, in an economy, like a harvest, you reap what you sow. What we mean is all money is not created equal.

There’s real money that’s earned through productive enterprise. And there’s fake money that’s created from thin air by central bankers pressing buttons on a key pad. The fake money is indistinguishable from the real money. But it has the lasting effect of cheapening the real money’s value..

/url]
    ABD'de enflasyonun ayak sesleri güçlenirken, "zayıf dolar" Janet yellen'in en son isteyeceği şey olabilir..
    bakalım bu sefer istemekle olacak mı?
    ytd..

Çok uzun zamandır Türkiye borsasının yönü ve gideceği seviye ile ilgili hiç bir şey yazmadım,hiç bir öngörüde bulunmadım.
    Bugün ilk defa bir görüş yazıyorum.Kişisel öngörüm,borsamızın bu hafta göreceği en yüksek seviye en az 6 ay boyunca geçilemeyecek,bu seviyenin altında kalınacak.
    Bakalım öngörüm ne ölçüde isabetli olacak...Bekleyelim görelim...

Not:Bu öngörümün elbette sebepleri var ama öngörüm gerçekleşirse yazacağım,öngörüm gerçekleşmez ise demek ki sebepler geçerli değilmiş veya yeterli değilmiş manasına gelecek...

Degerli yorumlariniz icin cok tesekkurler Deniz bey...
    Twitterda elliot dalgalariyla ilgilenen sayın sidabumi de mart ayinin ilk haftalarina kadar bist100de zirvenin gorulecegini ve sonrasinda dolar bazinda cok onemli bir geri cekilme gerceklesecegini dusunuyor... twitterdaki resimleri mobilde bazen net gostermedigi icin telefona indirmek gerekebiliyor...
    teknik çizim anlaminda gorusunuze yakın buldugum icin paylasmak istedim.... saglikli haftalar dilerim saygılar ...

https://mobile.twitter.com/sidabumi/...21115296157696
    Son düzenleme : HATAKE; 19-01-2021 saat: 00:22.
    yazdıklarım tamamen kişisel yorumlarım olup hiçbir şekilde yatırım tavsiyesi değildir ... sizi mutlu edecek ninja yolunu kendiniz çizmeniz dileğiyle...

8.  Alıntı Originally Posted by deniz43 Yazıyı Oku
    Çok uzun zamandır Türkiye borsasının yönü ve gideceği seviye ile ilgili hiç bir şey yazmadım,hiç bir öngörüde bulunmadım.
    Bugün ilk defa bir görüş yazıyorum.Kişisel öngörüm,borsamızın bu hafta göreceği en yüksek seviye en az 6 ay boyunca geçilemeyecek,bu seviyenin altında kalınacak.
    Bakalım öngörüm ne ölçüde isabetli olacak...Bekleyelim görelim...

Not:Bu öngörümün elbette sebepleri var ama öngörüm gerçekleşirse yazacağım,öngörüm gerçekleşmez ise demek ki sebepler geçerli değilmiş veya yeterli değilmiş manasına gelecek...
    ABD borsası ile ilgili bir öngörü var mı? En son pandemi donemi 20 binlerdeyken 14-15 binlere inerse alım yapılabilir demiştiniz,
    Önemli dönüm noktalarını, beğendiğim analizleri Twitter dan da paylaşıyorum...@cautionary53

Sayfa 632/2105 İlkİlk ... 13253258262263063163263363464268273211321632 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •