Sayfa 812/1312 İlkİlk ... 312712762802810811812813814822862912 ... SonSon
Arama sonucu : 10492 madde; 6,489 - 6,496 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 2

1.  Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    Kredili satış olsaydı en az kredi tutarı kadar göstermek gerekirdi.
    Nakit satışta belediye rayiç bedelin bir tık üstü yeterli oluyor.
    Ama diyelim 10 sene sonra satacaksin 80 bin liradan almis gozukecegi icin kazanc cok yuksek cikmayacakmi?

Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    Ama diyelim 10 sene sonra satacaksin 80 bin liradan almis gozukecegi icin kazanc cok yuksek cikmayacakmi?
    5 yıl elinde tuttun mu sıkıntı yok.
    Vergi çıkmaz.
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

3.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Vergi çıkmaz.
    5 yıldan önce satınca, değer artış vergisi nasıl tahakkuk ediyor.
    Sattıktan sonra vergi dairesine beyanname mi veriliyor?
    Yoksa satış aşamasında alım satım harcı ile birlikte mi tahakkuk ettiriliyor?

4.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Vergi çıkmaz.
    Ayhan bey,kendi yaptırdığımız evin satışında 5 yıl şartı varmıdır.3 yıl önce yaptırdık,şimdi satsam vergi çıkarmı.

Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    5 yıldan önce satınca, değer artış vergisi nasıl tahakkuk ediyor.
    Sattıktan sonra vergi dairesine beyanname mi veriliyor?
    Yoksa satış aşamasında alım satım harcı ile birlikte mi tahakkuk ettiriliyor?
    vergi dairesine bildiriyorsun.

şurada ayrıntılı bi yazı var

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/...aniyor-1823184
    69 mu yok daha neler. Bu yıl mı? İmkansız.Bozguncular ağzınızdan çıkanı kulağınız duyuyor mu?

Alıntı Originally Posted by pavel Yazıyı Oku
    Ayhan bey,kendi yaptırdığımız evin satışında 5 yıl şartı varmıdır.3 yıl önce yaptırdık,şimdi satsam vergi çıkarmı.
    tartışmalı bir konu maliye ev yapıldıktan sonra tapuya kayıt yapıldığından itibaren 5 yıl diyor
    ama mahkeme kararlarında arsa alındıktan sonra 5 yıl diyor.

7.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku

1. Kentsel dönüşümden ilk defa yapılan satışta vergi yok. Yani sıfır.

2. Gayrimenkulü ne şekilde edinirseniz edinin ( bağış, devir, satın alma, el koyma vb. ) hiç fark etmiyor. Elinizde en az 5 tam yıl tutmanız halinde satışta vergi sıfır. İsterseniz 3 e alıp 103 e satın fark etmiyor vergi yok.

3. Bu yıl aldığınız daireyi 2 yıl sonra aynı fiyata dahi satsanız ; bunu maliyeye anlatamazsınız. Hiç fark etmediğiniz şekilde sorgulanır ve size vergi çıkarırlar. Bu nedenle banka dekontu ile tapu satış bedeli birebir tutmalı. Aynı gün- hafta içinde para hareketleriniz tutarlı olmalı. Misal ; 1 milyona satacaksın. Alıcıya tenbihlemen lazım, bak kardeş sen bana tapuda 300 ödeyecen ya, bu 300 üzeri kalan 700 bin lirayı şimdiden bir yakınının üzerine at veya çek elde tut diye.

tapudan sonra satıcı olarak sizde hesabınıza yatan 300 üzerine en az 15-20 gün para eklemeyin. Kayıtsız aldığınız 700 bin ile ya altın ya döviz alırsınız veya aile fertleri dışında birinin hesabında geçici tutarsınız.

Bu işler zor işler. İŞTE BU NEDENLE ALIRKEN- SATARKEN EN DOĞRU BEYANI YAPARAK SONRADAN SIKINTI YAŞAMAMAK EN İYİSİ. B elki ilk etapta fazla 10-15 bin vergi ödemiş gibi olursunuz ama kafanız rahat olur.

8. Merhaba bir konuda yardımınıza ihtiyacım var
    Kendim kiradayım ve benim de dairem var bir kiracım var
    Ev sahibim beni çıkarıyor,ben de kiracıma 2 ay önce noterden 10 yılı doldurduğu için tahliye ihtarnamesi gönderdim.Kiracım 12 yıllık kiracım.
    Şimdi bu durumda ben ne zaman dava açabilirim?
    Kontratın yapıldığı ay Ağustos ayı ve 12 yıl oldu.
    Dava açmak için Ağustostan 1 ay öncesini beklemek zorunda mıyım?
    Teşekkürler şimdiden

Sayfa 812/1312 İlkİlk ... 312712762802810811812813814822862912 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •